ARTICLE

Maciek Nabrdalik, Çernobil ziyaretini Canon EOS R ile belgeledi

A hunched woman in a derelict house in Chernobyl.
Çernobil’in eski sakinlerinden biri evine geri döner. Canon Marka Elçisi Maciek Nabrdalik’in Çernobil’le ve burada yaşayanlarla ilişkisi 10 yıldan daha uzun bir süreye dayanıyor. Bu fotoğraf © Maciek Nabrdalik tarafından Canon EOS R fotoğraf makinesi ve Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lens ile çekildi.

Canon Elçisi Maciek Nabrdalik, orada kaldığı sürece boyunca her gün Çernobil’in yasak bölgesinin ücra köşesinde yer alan aynı kafeye gitti. Aynı zamanda eğitimli bir espresso uzmanı da olan bu Polonyalı belgesel fotoğrafçısı, kafe sahibine adeta yıllanmış kahve makinesinde nasıl daha iyi kahve pişirileceğini gösterdi. Bir sabah, omzunda kamerası, elinde kahve fincanıyla kafenin dışında dururken, kentin mezar kazıcısı ile konuştu.

Maciek’in kamerasını gören mezar kazıcı, onun da neden diğer turistler gibi ortalıkta dolanıp çekimler yapmadığını sordu. Nitekim buraya otobüsler dolusu turist geliyor ve dünyanın en kötü nükleer felaketlerinden birinin gerçekleştiği bölgenin fotoğraflarını çekiyorlardı. Bu turistler, mezar kazıcının ifadesiyle, bu kente sanki bir safari parkı ve kentin sakinlerine de ölmekte olan hayvanlar gibi davranıyordu. Maciek mezar kazıcıya kendisinin bir turist değil, bir fotoğrafçı olduğunu ve izinlerini almadan insanların fotoğraflarını çekmenin onun tarzı olmadığını söyledi.

Maciek mezar kazıcının bahsettiği türden fotoğrafları görmüştü. Nükleer santralin çatısını uçuran ve Hiroşima’ya atılan atom bombasından 400 kat daha fazla radyasyon yayan dördüncü reaktördeki patlama hakkında belgeseller izlemişti. Bu felaketin Nisan 1986’da binlerce kişiyi evlerini terk etmeye zorladığını, santralin çevresindeki alanın yasak bölge olarak bilindiğini ve burasının bugün hala yeryüzünün en radyoaktif yerlerinden biri kabul edildiğini biliyordu.

A group of former Chernobyl residents.
Çernobil, burada yaşamış olanların çoğu için hala önemli bir yer olmayı sürdürüyor. Maciek çekim yapmak için asla düzenek kurmadığını veya yeniden çekim yapmadığını söylüyor: "İnsanlarla takılıyorum. Hayatı kendi akışına bırakıyorum." Bu fotoğraf © Maciek Nabrdalik tarafından Canon EOS R fotoğraf makinesi ve Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lens ile çekildi.
Canon Professional Services

Canon kamera setiniz var mı?

Uzman tavsiyesine, ekipman servisine, ilham verici etkinliklere ve Canon Profesyonel Hizmetleri’nin (CPS) sunduğu ayrıcalıklı özel fırsatlara ücretsiz erişmek için Canon setinizi kaydedin.

Mezar kazıcı, Maciek’i bir sonraki gün düzenlenecek olan bir cenaze törenine katılmaya davet etti. Maciek açısından bu davet, Çernobil’le ve kentin insanlarıyla kuracağı on yılı aşan ilişkinin ve onun kişisel korkularını yenmesine yardımcı olacak bir projenin başlangıcı oldu.

Çernobil felaketi yaşandığında Maciek daha altı yaşındaydı. Annesi ve anneannesi Avrupa’nın büyük bir kısmına yayılan radyasyon nedeniyle dehşete kapılmıştı. Anaokulu sınıfında annesi ‘radyasyon bulaşır’ diye korktuğu için süt içmesine izin verilmeyen tek çocuk oydu.

"Bu görülmez tehlike korkusu" diyor Maciek "gençliğimin ve yetişkinlik dönemimin çoğunda hep benimleydi. Çernobil’i ziyaret etme ve tehlike ile yüzleşme şansım olduğunda hiç tereddüt etmedim. Korktuğum şeyin ne olduğunu anlamak için oraya gittim."

An eerie cityscape vista, seen through grimy glass.
Çernobil’in endüstriyel alanları, boş ve ürkütücü. Maciek, Çernobil’i şimdiye dek 14 kez ziyaret etti ve son yaptığı ziyarette full-frame aynasız Canon EOS R fotoğraf makinesiyle orada bu fotoğrafları çekti. Bu fotoğraf © Maciek Nabrdalik tarafından Canon EOS R fotoğraf makinesi ve Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lens ile çekildi.

Maciek çocukluğundan beri fotoğrafçılık ile iç içe olmasına rağmen üniversitede Bilgisayar Bölümü’nde okumayı tercih etti. Öğrenci değişim programıyla ABD’ye gitti ve New Jersey’de bir yüzme havuzunda çalıştı. Oradaki İngiliz süpervizörü Jack Wright, eskiden bir dergide editörlük yapıyordu. Maciek ona çalışmalarını gösterdi. Jack, Britanya’da yayınlanan bir gazeteden 9/11 felaketinden sonra New York’u anlatan bir hikaye yazması için teklif aldığında, yazısı için fotoğraf çekmek görevini Maciek’e verdi. Maciek böylesine harika bir şans yakalamıştı ancak daha fotoğraf makinesi bile yoktu. "Jack bir süredir çalıştığı bir fotoğrafçı olduğunu söyleyerek bunu ayarlayabileceğini söyledi. Gazeteye dijital fotoğraf makinemin başka bir çekim işinde kırıldığını söyledi ki bu tamamen yalandı. Hayatımda hiç böyle bir görev üstlenmemiştim."

Maciek Polonya’ya döndüğünde günlük bir gazetede iş buldu. Birkaç yıl sonra, 2005 yılında yapılan seçimleri kaybettikten sonra makamından limuzinle ayrılan eski başbakanı görüntülediği fotoğrafıyla büyük bir para ödülü kazandı. Maciek, kazandığı bu parayı akıllıca kullanarak VII adlı bir fotoğraf acentesinin düzenlediği bir atölyeye yatırdı.

Bu atölyeden sonra gazeteden ayrılarak serbest çalışmaya başladı. Ona göre işin özü "serbest olmaktı" ve bundan sonra kendisi için anlam taşıyan projelere odaklandı. 2. Polonya Kainat Güzelliği Yarışması’nın çekimlerini yaptı ve sonra Polonya’daki LGBTQ topluluğuyla ilgili bir kitap yayınladı. Diğer ülkelere göç eden Portekizli gençlerin yaşamlarına dair görsel belgeler hazırladı. 2013 yılında ilk kitabı olan The Irreversible’ı (Geri Dönüşü Yok) yayınladı. Bu kitap dünyanın dört bir yanındaki Holokost katliamından kurtulanların fotoğraflarını ve hikayelerini içeriyordu. Maciek dünyanın öncü belgesel fotoğrafçılarından biri haline geldi. Şu an Varşova’da yaşıyor ve VII fotoğrafçılık acentesinin daimi üyelerinden biri.

İlişkileri derinleştirmek

A woman in a headscarf standing in a gateway.
Çernobil’e her yıl, yılda yalnızca 1 gün, eski sakinlerinin geri dönmesine izin verilir. Maciek, Canon EOS R'nin tamamen sessiz deklanşörünün bu özel anların bozulmadan yakalanmasına çok yardımcı olduğunu gördü. Bu fotoğraf © Maciek Nabrdalik tarafından Canon EOS R fotoğraf makinesi ve Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lens ile çekildi.
A close-up shows a man in a mine, wearing a headtorch. It is dark apart from the lamp light, so you can just make out his features.

Canon EOS R düşük ışık koşullarında test edildi

Foto muhabiri Daniel Etter, full-frame aynasız Canon EOS R sistemini kullanarak Romanya’nın kömür madenlerindeki karanlık ve oldukça ilkel koşullarını fotoğrafladı.

Maciek Çernobil’i şimdiye dek 14 kez ziyaret etti. Özellikle felaketin yıldönümlerine yakın günlerde yayınlanmak üzere dergilere kısa hikayeler yazdı ve bu yolculuklarının maliyetini kendi bütçesinden karşıladı. Yasak bölgenin etrafını çevreleyen dikenli tel örgüyü takip ederek çeşitli kasaba ve köylere ulaştı. Bu tellerin bir tarafındakiler, mağdur kabul edilen kesimdi, diğer tarafındakiler ise böyle görülmüyordu ve bu nedenle aynı tazminatı almamışlardı. Felaket, nükleer olduğu kadar sosyolojik bir vakaydı çünkü güç santrali bu bölgenin ana gelir kapısıydı. Dikenli tellerin bir tarafındaki erkek nüfusunun büyük bir bölümünü işsiz ve amaçsız bıraktı.

Maciek kendisini insanların ve durumun yönlendirmesine izin verdi. Çekim yapmak için asla düzenek kurmadı veya yeniden çekim yapmadı. "İnsanlarla takılıyorum. Hayatı olduğu gibi akışına bırakıyorum. Bir gün istediğim tarzda kareler yakalayamadığımda endişelenmiyorum çünkü biliyorum ki ikinci gün daha ilginç bir şeyler olacak."

Santralin çevresindeki köyün sakinlerine yılda bir gün yasak bölgeye geri dönme izni veriliyor. Bu olanağı vefat eden akrabalarının mezarlarını ziyaret etmek ve ‘evim’ dedikleri yıkıntılara gitmek için kullanıyorlar. Bu günlerin bir kısmına Maciek de katıldı. İnsanlar onu terk edilmiş binaların içine götürdüklerinde boş odaları anılarıyla doldurdular. Güzel bahçelerinden, yetiştirdikleri meyvelerden ve büyük baş hayvanlardan bahsettiler. "Bunları o kadar canlı bir şekilde tasvir ediyorlardı ki dünyanın en iyi elmalarını, en lezzetli eriklerini, sahip oldukları sağlıklı inekleri gerçekten görebiliyordunuz. Bunların hiçbiri artık yoktu."

EOS R’yi Canlı İzleme çekiminde kullanma

A mustachioed man in safety clothing inside a control room.
Maciek'in fotoğrafları Çernobil’in şimdiki halini hem bilimsel yönden hem de gündelik yaşam yönünden yansıtıyor. Bu fotoğraf © Maciek Nabrdalik tarafından Canon EOS R fotoğraf makinesi ve Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lens ile çekildi.

Maciek çekimlerinde genellikle Canon'un 5D serisinden fotoğraf makinelerini tercih ediyor. Bu fotoğrafları çekerken de Canon EOS 5D Mark IV fotoğraf makinesiyle birlikte üç lens kullandı: Canon EF 28mm f/2.8 IS USM, Canon EF 35mm f/1.4 USM, ve Canon EF 40mm f/2.8 STM. Küçük, dayanıklı ve çok yönlü oldukları için bu lensleri seviyor. Ayrıca, kısa bir süre önce Canon’un ilk full-frame aynasız fotoğraf makinesi olan Canon EOS R’yi de bir Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lensle test etti. Makinenin pek çok özelliği onun gizlice, çevresini rahatsız etmeden çekim yapma stiline çok uygun; özellikle de göz tespitine göre otomatik odaklanma işlevi. Bu işlevden yararlanarak ekranda bir kişinin gözüne dokunduğunda, odak bu kişinin gözlerini takip etmesini sağlıyor. Maciek’in çekim yaptığı dönemden sonra aygıt yazılımı güncellenerek göz tespiti AF işlevinin Servo AF’yi desteklemesi sağlandı.

Yapay ışık kullanmıyor ve sokaklarda dolaşırken, ayarlarını kendisi yaparak daima manuel çekim yapıyor. Canlı İzleme modunda çekim yapmayı tercih ediyor. Bu mod onun kadrajını fotoğraf makinesinin LCD ekranında gerçek zamanlı görmesini sağlıyor. Uzun boylu bir kişinin, ortalama boydaki kişileri çekerken, kadrajın üst kısmında boşluk kalmasını önlemek için fotoğraf çekerken eğilip bükülmesi gerekir. Ancak Canlı İzleme’de fotoğraf makinesini göğüs veya çene hizasında tutarak rahat bir şekilde çekim yapabiliyor. Canon EOS R'nin değişken açılı dokunmatik ekranı dikey ve yatay yönde hareket edebildiği için fotoğrafı çeken kişi hangi pozisyonda olursa olsun ekranı kolayca görebiliyor.

An interior scene showing plates, bowls a lamp and family photos from the time of the disaster.
Maciek Canon EOS Rfotoğraf makinesiyle vizör yerine Canlı İzleme ile çekim yaparken, buradaki fotoğrafta olduğu gibi, çekimlerini daha kolay bir şekilde oluşturabildiğini gördü. Bu fotoğraf © Maciek Nabrdalik tarafından Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lens ile çekildi.

Canlı İzleme, fotoğraf çekimlerine başka yönlerden de fayda sağlıyor. Kompozisyonu ekranda vizörle olduğundan daha net bir şekilde sunduğu için post prodüksiyon aşamasında daha az kırpma işlemi yapılmasını sağlıyor. Canlı İzleme, aynı zamanda çekimini yaptığınız kişi ya da nesnelerin de daha rahat olmasını sağlıyor. Çünkü vizörden çekim yapmak, neredeyse kişiye bir silah doğrultmaya benziyor. Fotoğraf makinesi onlara çevrildiğinde donup kalıyorlar. Sessiz çekim özelliği de çekimini yaptığınız kişinin en özel an ve anılarının hiç bölünmeden fotoğraflanmasını sağlıyor.

"Ekranı kullanarak çekim yapmak, telefonla çekim yapmaya benziyor. Bu onlar için sorun olmuyor. Gözlerimi görebiliyorlarsa daha sakin oluyorlar. Şüpheye düşmüyorlar. Gözlerimi gördüklerinde niyetimi anlayabiliyorlar.”

"Bir gün mutlaka gelmesini umduğumu bir özellik daha var: Tamamen sessiz bir deklanşörün olması. Deklanşör sesi durumun mahremiyetini genelde etkiler. Sessiz çekim, bana alışmalarını ve daha rahat olmalarını sağlıyor."

A group of men in white safety garb and yellow boots on site in Chernobyl.
Çernobil felaketi 32 yıl önce yaşanmış olsa da hala en yüksek güvenlik önlemlerinin alınmasını gerektiriyor. Maciek, Canon EOS R'nin ekranını kullanarak çekim yaptığında, insanlar çekim sırasında onun gözlerini görebildikleri için daha rahat olduklarını fark etti. Bu fotoğraf © Maciek Nabrdalik tarafından Canon EOS R fotoğraf makinesi ve Canon RF 35mm f/1.8 IS Macro STM lens ile çekildi.

Maciek 2016 yılında Çernobil’e yaptığı ziyaretleri anlattığı Homesick (Eve Özlem) adlı bir kitap yayınladı. Bu kitapta evlerinden kaçan insanların evlerine duyduğu derin özlemi ve evlerini saran radyasyonun sebep olduğu hastalıkları anlatıyor. Maciek de sık sık burayı özlediğini inkar etmiyor. Bu yüzden kitabını yayınladıktan sonra iki kez, yine buraya geri döndü.

"Artık radyasyondan kesinlikle korkmuyorum. Onu daha iyi anladım. Yasak bölge civarında nasıl yürüyeceğimi, nasıl güvende olacağımı biliyorum. Bu korkumu yenmeme sadece bölgenin değil, orada yaşayan insanların da yardımcı olduğunu fark ettim."

Yazar Gary Evans


Maciek Nabrdalik’s kitbag

The key kit pros use to take their photographs

Photographer Maciek Nabrdalik wears a Canon DSLR camera over his shoulder and looks up to the sky.

Cameras

Canon EOS R

A pioneering full-frame mirrorless camera that sets new standards, Maciek says: "It also has one feature I always hoped to have one day: a completely silent shutter."

Lenses

Canon EF 28mm f/2.8 IS USM

Portable and affordable, the EF 28mm f/2.8 IS USM is an ideal all-purpose wide-angle lens. "Small, light and inexpensive, together with the EOS 5D Mark IV it is the most unobtrusive and efficient tool I can think of," says Maciek.

Canon EF 35mm f/1.4 USM

A standard wide-angle lens beloved by reportage photographers for its natural perspective, low-light capability and extraordinary optical performance, Maciek says: “I love the image quality, the contrast and the shallow depth of field offered by this lens.”

Related articles

View All

Get the newsletter

Click here to get inspiring stories and exciting news from Canon Europe Pro

Sign up now