Kit lensten en iyi şekilde yararlanın

Tip Getting The Best From A Kit Lens - kit-lens-wide

Standart bir 18-55 mm kit lens, günlük fotoğraflar için yeterince geniş bir zum aralığı sunar. Böylece manzaradan yakın çekime kadar dilediğiniz kareyi yakalayabilirsiniz. İnsan gözünün gördüğüne benzer bir fotoğraf çekebilmek için lensi yaklaşık 30 mm'ye ayarlayın. Bu, fotoğraflarınıza doğal bir görünüm verir ve fotoğrafa bakanların çok geniş veya çok uzun bir lensin etkilerinden rahatsız olmaksızın fotoğrafın konusuna konsantre olabilmesini sağlar.

Fotoğrafınızın kompozisyonunu oluşturma

Tip Getting The Best From A Kit Lens - kit-lens-wide-02

Lensinizi en geniş ayarında kullanıyorsanız ön plandaki ayrıntı olarak kullanacağınız, ilgi çekici bir nesne bulmaya çalışın. Aksi takdirde fotoğrafınız biraz boş görünebilir. Ön plandaki konunun fotoğrafı yeterince doldurabilmesi için birkaç adım öne gidin. Portre çekiyorsanız daha iyi sonuç almak için biraz geride durun ve yakınlaştırın. Konuyu arka plandan ayırmak için lensinizde sunulan en büyük diyafram açıklığını kullanın.

Odaklama

EOS_6D_Mark_II_Sample_CINC_26_IMG_1908_P_A2

Fotoğraf makineniz, otomatik olarak karedeki en yakın konuya odaklanır. Kompozisyonu değiştirme ihtiyacı duyarsanız konu net bir şekilde görünene kadar deklanşöre yarım basın. Odağı sabit tutmak için parmağınızı düğmeden ayırmayın. Ardından, kompozisyonu yeniden ayarlayın.

Fotoğraf makinesinin pürüzsüz yüzeyli konulara odaklanması zordur. Bu durumda aynı uzaklıktaki farklı bir konuya odaklanmayı, ardından odağı sabitleyip kompozisyonu yeniden ayarlamayı deneyin. Konuya fotoğraf makinesinin odaklanamayacağı kadar yakınsanız geri gidip tekrar deneyin.

Daha net çekimler

Fotoğraf makinesini sağ eliyle tutarken, vizörü yüzüne yakın bir konumda tutarak sol eliyle lensi alttan destekleyen bir adam.
Bir fotoğraf makinesi tutarken LCD ekrana bakan ve dirseklerini içeri alıp lensi desteklemek için sol elini kullanan bir adam.

Net çekimler yapmak için fotoğraf makinesini sağ elinizle tutun, sol elinizle de lensi alttan destekleyin. Varsa Görüntü Sabitleyiciyi etkinleştirin, dirseklerinizi gövdenize yapıştırın ve parmağınızı deklanşöre basmak yerine deklanşöre doğru kaydırın. Ayrıca, lensinizin önünde toz ve leke kalmadığından emin olun. Fotoğraf makinesi çantanızda tutacağınız bir lens fırçası, el üfleyicisi ve optik mikrofiber bez, kit lensinizi temiz tutmaya yardımcı olur.

İlgili ürünler

İlgili makaleler