A long jetty, viewed from water level at dusk, stretches into the sea.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Fotoğraflarınızın kompozisyonunu iyileştirin

Fotoğrafçılığın en güzel yönlerinden biri de yaratıcılığı ve duyguları ifade edebilme özgürlüğüdür. Bu yüzden kompozisyon kurallarından bahsetmek biraz kısıtlayıcı gelebilir. Yine de bazı temel kompozisyon ilkelerini bilmek fotoğraflarınızı daha hoş hale getirmenize yardımcı olabilir.

Şimdi, kompozisyonun fotoğraflarınızdaki unsurları düzenlemenize nasıl yardımcı olabileceği ve kurallardan yardım alarak bunları nasıl kontrol edebileceğinizi tartışacağız.

1. Deklanşöre basmadan önce bekleyin

Bir hafta sonu kaçamağına çıktığınızda doğal olarak, ziyaret ettiğiniz yerleri en iyi şekilde gösteren muhteşem fotoğraflar çekmek istersiniz. O halde, sadece deklanşöre basıp geçmek yerine deklanşöre basmadan önce kısa bir süreliğine durarak vizörünüzde veya LCD ekranınızda nasıl bir görüntü olduğunu düşünün.

Kadrajınızdaki görüntüye kısaca göz atıp değerlendirmek, resimde gerekli olmayan kısımları görmenize yardımcı olur. Makinenizi hafifçe hareket ettirerek veya zumunuzu değiştirerek gereksiz kısımlardan kurtulabilir, daha güçlü ve hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

2. Kompozisyon oluştururken bir pencereden yardım alın

Bir kasabada veya şehirde tatile çıktığınızda etrafınızdaki binaların pencerelerini inceleyin. Pencereler kompozisyonlar için muhteşem bir yardımcıdır ve eşsiz bir görüntü yakalamanıza yardımcı olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken, sahnenin penceredeki yansımasında kompozisyon öğelerinin mümkün olduğunca yer almasını sağlamaktır.

3. İlgi katmanları oluşturun

Biri ön planda, biri ortada, diğeri de arka planda olacak şekilde, kareyle alakalı üç farklı nesneyle kompozisyon oluşturun. Bu üç nesne fotoğrafınızda görsel bir yol oluşturur.

Tatile çıktığınızda manzara veya şehir manzarası fotoğrafları çekerken gözü ön plandan arka plana doğru yönlendiren güçlü kompozisyon çizgilerini fotoğrafınıza dahil etmeye çalışın. Patikalar, nehirler, tren rayları veya yol şeritleri bu çizgilere birer örnektir. Fotoğrafta doğal çizgileri yakalamak için fotoğraf makinenizi uygun bir görüş açısına yerleştirmeniz gerekir. Bu efekti en güzel şekilde yansıtabilmek için de makineyi yukarıda veya aşağıda tutmanız gerekebilir.

İlgili makaleler
How to create stunning bokeh

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Etkileyici bir bokeh efekti oluşturma

Arka planlarınızda hoş görünen bir bulanıklık elde etmek için bu ipuçlarını ve püf noktaları takip edin.

A river flowing through a landscape of mossy rocks.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Nasıl doğru pozlama yapacağınızı öğrenin

Fotoğraflarınıza yeni bir görünüm kazandırmak için fotoğraflarınızdaki ışık miktarını nasıl ayarlayacağınızı keşfedin.

A windmill against a green countryside background on a cloudy day.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

HDR fotoğrafçılıkla daha güzel görüntüler elde edin

Fotoğrafın en aydınlık ve en karanlık bölümlerindeki ayrıntıları yakalayabilmek için aynı sahnenin farklı görüntülerini birleştirmeyi öğrenin.

4. Nesneleri farklı konumlarda kadraja alın

Fotoğraf makinelerinde resmin merkezinde genellikle bir gösterge veya AF karesi bulunur, ancak, nesnelerinizi tam ortaya konumlandırmak yalnızca bazı resimlerde işe yarar.

Koyu yeşil yaprakların arasındaki canlı renkte bir çiçek gibi basit nesnelerde merkezi konumlandırma işe yarayabilir. Bir fotoğrafın merkezi, bakanın dikkatini çekecek kadar güçlü olmalıdır. Dolayısıyla yalnızca yüzün aydınlatıldığı ve arka planın daha koyu olduğu bir portre de işe yarayabilir.

5. Sahneyi doğal bir şekilde kadraja alın

Fotoğrafınızın kompozisyonunu doğal bir kadrajla oluşturmayı deneyin. Fotoğraf çekerken resminizin ana nesnenizi nasıl çerçevelediğini inceleyin. Koyu kenarlar ilgi odağını kadrajdaki diğer aydınlık yerlere kaydırdığından, sahneyi kadraja alırken bir kapı aralığı veya pencere kullanmak iyi bir seçim olabilir. Örneğin şehir manzarası fotoğrafı çekerken bir otel odası veya apartman dairesinin kapı aralığını kullanabilirsiniz. Camdaki yansımalardan kaçınmak için pencere veya kapının açık olması iyi olabilir.

6. Farklı bir bakış açısı deneyin

Fotoğraflar genellikle kişinin göz hizasına göre çekilir. Ancak fotoğraf makinenizi daha yüksekte veya aşağıda tutarak daha yaratıcı bakış açıları yakalayabilirsiniz.

Çocuklar fotoğraf çektiğinde ortaya çıkan sonuçlar yetişkinlere farklı bir dünya gösterir. Aşağıdan çekilen fotoğraflarda binalar, ağaçlar, bitkiler ve yetişkinler çok daha büyük görünür. Fotoğraf makinenizin değişken açılı bir LCD ekranı varsa veya makinenizi Wi-Fi üzerinden akıllı telefonunuza bağlayabiliyorsanız fotoğraf makinenizi yere koyarak çekim yapabilirsiniz.

Yüksek binalarla dolu bir şehirde geniş açılı veya standart bir lens kullanarak gökyüzüne doğru yukarı bakın. Diyafram Önceliği modunu (Av) kullanın ve diyafram değerini f/8 veya f/11 olarak seçin. Daha sonra fotoğraf makinesini gökyüzüne doğrulttuğunuzda binaların birleşiyor gibi göründüğü sahneleri kadraja alın. Bu resimlerde genellikle çok geniş bir gölge ve aydınlık alan aralığı olduğundan, pozlama telafisini kullanarak parlaklığı ayarlamanız gerekebilir. Fotoğraf makinesindeki HDR işlevini kullanmak da işe yarayabilir.

Benzer şekilde, binaların üstünden veya makineyi başınızın üzerinde tutarak daha yüksek bir bakış açısıyla çektiğiniz fotoğraflarla da güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

7. Üçte bir kuralı

İlginç bir görselliğe sahip fotoğraflarda genellikle ana nesneye yer ayıran net bir kompozisyon vardır. Ana nesnenizi merkezin biraz dışına yerleştirmek, çoğu fotoğrafta kompozisyon oluşturmaya yardım eder.

Bunu yapmak için vizörünüzün veya LCD ekranınızın dört çizgiyle bölünen 3 x 3'lük bir ızgarayla bölündüğünü hayal edin. Nesnenizi tam ortaya konumlandırmak yerine sağdaki veya soldaki üçüncü kareye yerleştirin. Bu sayede, nesneleri tam ortaya koyduğunuz fotoğraflara kıyasla genellikle daha ilginç ve çekici görüntüler elde edersiniz.

8. Izgara çizgilerinden en iyi şekilde yararlanın

Üçte bir kuralına aşina olduktan sonra daha iyi fotoğraf kompozisyonları oluşturmak için ızgara çizgilerini kullanmayı deneyin. Pek çok EOS fotoğraf makinesi modelinin vizöründe veya arka LCD ekranında ızgara görüntüleme seçeneği vardır. Daha etkili fotoğraf kompozisyonları elde etmek için ızgara özelliğini açın. Ufuk çizgisi olan bir manzara resmi çekiyorsanız ufuk çizgisini kadrajın tam ortasına alarak resmi ikiye bölmek yerine üç parçanın en üstte veya en altta olanına yerleştirin.

9. Video çekiminde ızgara çizgilerini kullanın

Açık havada film çekimi yaparken ızgara çizgilerini açarak kadrajınızı daha iyi hale getirebilir ve ufuk seviyesini koruyabilirsiniz.

Ufuk çizgisinin hafif eğilmiş olduğu videoları izlemek pek hoş değildir. Görüntü bir tarafa doğru düşüyormuş ya da kayıyormuş gibi hissedersiniz. Yine de, ilginç kompozisyonlar yakalamak için kameranızı daha dik bir açıda kasıtlı olarak eğebilirsiniz. Bu kasıtlı eğiklik, genelde Hollanda veya Alman açısı olarak bilinir ve birçok sinema filminde gerilim ya da şaşırtma etkisi yaratmak için kullanılır. Aile videolarınızda bu eğikliği kullanırken biraz temkinli olun. Çekimlerden birini sola eğik yaparsanız diğerini sağa eğik yapmayı deneyin.

Bunu yeni bir şehri keşfederken yaşadığınız gerginliği ve eğlenceyi yansıtmak için kullanabilirsiniz; ancak kamerayı çok fazla eğmeyin ve bu görüntüleri mutlaka daha normal çekimlerle karıştırarak kullanın.

10. Spiralleri kullanın

Altın Oran (Fibonacci Spirali olarak da bilinir) olarak bilinen kompozisyon tekniği güçlü ve etkili fotoğraflar sunan doğal bir kompozisyon yaklaşımıdır. MS 1200'lü yıllarda İtalyan matematikçi Fibonacci, doğada birçok yerde bulunan ve insan gözüne hoş gelen bir oran olduğunu ilk kez fark etti. Genelde üçte bir kuralı olarak basitleştirilse de esas oran 1'e 0,618'e 1'dir.

Bu oranın arkasındaki fikre göre kadraj, resme bakan kişiyi spiral bir yoldan ana nesneye ulaştıran bir çizgi içerecek şekilde düzenlenebilirse kompozisyon daha güçlü hale gelir. Bu teori, manzaradan, portreye ve daha birçok farklı görüntü türünde işe yarayabilir.

11. Üçgenleri kullanın

Sahnenizin kompozisyonunu oluştururken aklınızdan üçgenler kullanmak fotoğraflarınızı iyileştirebilir. Sokak çizgilerinin uzaklara doğru gözden kaybolarak kadrajın kenarında üçgenler oluşturduğu kompozisyonlar deneyin.

Masada oturan birinin portresini çekerken bile, nesnenizden dirseklerini açıp ellerini çenesinin altına koyarak bir üçgen oluşturmasını isteyin. Kompozisyon estetik olarak çok daha hoş görünecektir.

12. Baskılarınızı kırparak en iyi efekti elde edin

Fotoğraflarınızı PIXMA yazıcı ile bastırırken Canon'un My Image Garden yazılımını kullanarak fotoğraflarınızı kırpabilir, kompozisyonunuzu zenginleştirebilirsiniz. Farklı kırpma stillerini deneyin. Manzara fotoğraflarında geniş bir fotoğraf elde etmek için panoramik kırpmayı tercih edin. Fotoğrafları iyi çekebildiyseniz farklı resimleri yan yana koyduğunuzda bile panoramik efekt elde edebilirsiniz.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön