Cherry blossom at spring

ÜRÜN TEMİZLEME

Bahar Temizliği Yapmanın Zamanı Geldi

Bahar geldi bile. Güneş yüzünü gösterdi ve ağaçlar çiçeklendi. Günlük yürüyüşünüzde tüm bahar havasının tadını çıkarmak için birkaç dakika daha ayırmak için haklı sebepleriniz var. Polen kokusu havayı doldurmuşken ve kışlık paltonuzu sıkıca paketleyip kaldırmanın vakti gelmişken bahar temizliği yapmak gözünüzde mi büyüyor?

Evinize veya değerli eşyalarınıza çok ihtiyaç duyulan derin temizliği yapmaktan daha tatmin edici birkaç bahar ayini vardır, ancak işin zor kısmını tamamladıktan sonra sonuçların tadını çıkartırken bunları yapabilirsiniz. Eviniz gibi fotoğraf ve video ekipmanınız da o çok ihtiyaçları duydukları temizlik için size yalvarıyor olabilirler. Yazıcınızı da unutmamanız lazım.

İster amatör ister profesyonel bir fotoğrafçı ya da film yapımcısı olun, ne kadar dikkat ederseniz edin cihazlarınıza mikrop, toz ve kir girişini ve cihazlarınızın aşınmasını engelleyemezsiniz, bunlar kaçınılmazdır. Görüntüleme ekipmanınızı en yüksek performansında tutmak için Canon ekipmanınızın dezenfekte edilmesine ve temizlenmesine dair birkaç faydalı tavsiye vermek istedik.

Man cleaning camera

Canon fotoğraf makinesi, lensler ve video ekipmanlarının temizliğine ve dezenfekte edilmesine dair tavsiyeler

 • Yüzeyleri temizler veya dezenfekte ederken tek kullanımlık eldivenler kullanın.
 • Temizliğe başlamadan önce cihazı kapatın, pili çıkarın ve cihazı fişten çekin.
 • Canon ürünlerinizi sterilize etmek ve temizlemek için %70-80 oranında seyreltilmiş etanol veya izopropil alkol karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak, temiz bir bez kullanın. Tüy bırakmayan veya mikro fiber bezler önerilir.
 • Seyreltilmiş etanol veya izopropil alkolünüzü görüntü sensörlerinin veya kaplamalı lens yüzeylerinin temizliğinde kullanmayın.
 • Cihazın içine veya kontrol paneli veya tuşların etrafındaki boşluklar arasına sıvı kaçmamasına dikkat edin.
 • Sert temizleme sıvılarını doğrudan cihazınıza püskürtmeyin. Bunun yerine, temizlik malzemesini tüy bırakmayan veya mikro fiber bir bez üzerine püskürtün ve ardından dış yüzeyleri silin.
 • Lenslerde veya filtrelerde amonyak bazlı temizleyiciler kullanmaktan kaçının. Amonyak akrilik, stiren içeren kaplamalar ve bazı kaplama türlerinde buğulanmaya neden olabilir.
 • Ürünün içine kaçan dezenfektan aşındırma yaparak büyük hasara veya arızaya neden olabilir.
 • Dokunmatik ekranı veya kontrol panelini temizlerken yukarıdan aşağıya doğru ve tek bir yönde dikkatlice silin.
 • Temizlikten sonra cihazı açmadan önce sert yüzeylerin hava ile kendiliğinden kurumuş olduğundan emin olun.
 • Kullandığınız eldivenleri atın ve ellerinizi yıkayın.


Ekipmanınızı dezenfekte etmek için bir önlem olarak, makine gövdelerinin, lenslerin ve video ekipmanlarının dışını, özellikle de kulplar, saplar, kadranlar, düğmeler veya dokunmatik ekranlar gibi sıkça dokunulan alanları temizlemek için alkol kullanmanızı öneririz. Ayrıca, görüntü sensörleri veya üzerine kaplama uygulanmış lens yüzeylerini temizlemek için etanol kullanmayın. Canon kullanım kılavuzlarında belirtildiği gibi, fotoğraf makineleri, kameralar ve lensleri temizlemek için boya inceltici veya benzin gibi organik çözücüler içeren temizleyiciler kullanmayın. Bu malzemeler, yangına sebep olabilir veya sağlığa zarar verebilir.

Bu tavsiyenin amacı, olası enfeksiyonun önlenmesine yönelik bir önlem olarak standart sterilizasyon işlemini açıklamaktır. Bu tavsiye, ürün bakımı amacıyla yapılan klasik temizleme yöntemi olarak önerilmez. Sterilizasyon alkolünün genellikle etanol veya izopropil içerdiğini lütfen unutmayın. Alternatif olarak,%60 veya daha yüksek oranda alkol içeren ev tipi anti bakteriyel mendillerin kullanımı da oldukça etkili olabilir. Elleri yıkarken veya el dezenfektanı kullanırken olduğu gibi, fotoğraf makineleri, yazıcılar veya video ekipmanlarına yönelik temizlik de düzenli olmalıdır, ancak temizleme işlemi sırasında dikkatli olunması şarttır.


Canon yazıcı veya tarayıcının temizliğine ve dezenfekte edilmesine dair tavsiyeler

 • Canon yazıcınızı veya tarayıcınızı sterilize etmek için, dış işlem panelleri ve düğmeleri, dokunmatik ekran, tarayıcı kapağı ve silindir camı gibi elle dokunulan tüm parçaları temizleyin.
 • Temizlemeden önce cihazı kapatın ve güç kaynağından çıkarın (mobil yazıcılar için pili çıkarın). Cihazı tekrar açmadan önce yüzeylerin kurumasını bekleyin.
 • Yazıcınızı veya tarayıcınızı sterilize etmek ve temizlemek için nemli bez veya %70-80 oranında seyreltilmiş etanol veya izopropil alkol karışımıyla nemlendirilmiş yumuşak bir bez kullanın.
 • Temizleme ürününü doğrudan ürünün üzerine püskürtmekten kaçının. Bunun yerine, temizlik malzemesini tüy bırakmayan veya mikro fiber bir bez üzerine püskürtün ve ardından dış yüzeyleri silin.
 • Silindir camı yüzeyinde sadece cam temizleyici kullanın, ardından tüy bırakmayan bir bezle silin.
 • Canon yazıcıları veya tarayıcıları temizlemek için boya inceltici veya benzen gibi sert çözücüler içeren temizleyiciler kullanmayın.


Canon'un kontrol ve temizleme hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen şu adresi ziyaret edin: www.canon.com.tr/pro/services


Yasal bildirim:

Kullanılan alkol türüne veya silme yöntemine bağlı olarak, yazıcı kasası renk değiştirebilir veya rengini kaybedebilir, ancak bundan yazıcı işlevi etkilenmez.
Bu temizleme tavsiyelerinin korona virüse karşı etkinliği garanti edilmez. Alkol bazlı temizleyicilerin etkinliği temizleyicinin üreticisi ile kontrol edilmelidir.

İlgili makaleler
A father and daughter making papercraft flowers.

BASKI VE EL İŞLERİ

Creative Park ile ilkbahara özel kağıt el işlerinin keyfini çıkarın

Bu beş Creative Park kağıt el işi projesiyle baharın neşesini evinize taşıyın.

A water droplet on a flower stem, reflecting a flower head.

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Soyut makro fotoğrafçılığı: Su kırılması çekimi

Çiçek fotoğrafçılığıyla yaratıcılığınızı konuşturun ve çiçekleri yansıtan su damlacıklarının makro görüntülerini nasıl çekeceğinizi keşfedin.

A before and after shot of a field of long grass, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the left, edited in DPP.

FOTOĞRAF DÜZENLEME / POST PRODÜKSİYON

DPP ile RAW görüntüleri düzenleme

Canon'un DPP yazılımını kullanarak RAW fotoğraflarınızı nasıl düzenleyeceğinizi, iyileştireceğinizi ve geliştireceğinizi keşfedin.

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön