A water droplet on a flower stem, reflecting a flower head.

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Yaratıcı makro fotoğrafçılığı: Su damlacıklarına yansıyan çiçekleri çekmek

Etkileyici çekimler yapmak için ışık kırılımının gücünden yararlanıp makro lens kullanarak çiçek fotoğrafçılığına yeni bir yorum katın. Bir su damlasındaki ayrıntıları yakalayın ve yansımalarla denemeler yapın. Bu teknik için bir makro lense, ideal olarak bir tripod ve uzaktan kumandalı deklanşöre ihtiyacınız olacak. Canon EOS 90D gibi Wi-Fi özellikli bir fotoğraf makineniz varsa çekimi kadrajlayıp deklanşöre basmak için akıllı telefonunuzdaki Canon Camera Connect uygulamasını kullanabilirsiniz. En kontrol edilebilir aydınlatma seçeneği olarak Canon Speedlite serilerinden biri gibi harici bir flaş kullanmak çok işe yarayabilir.

Kurulum

Bu basit teknikle, narin bir su damlacığına yansıyan ayrıntılı bir nesneye odaklanarak etkileyici çekimler yapabilirsiniz.

Bu tekniği dış mekanlarda (seçeneğiniz varsa) veya iç mekanlarda kullanabilirsiniz. İç mekanda kurulum yapmanın avantajı, aydınlatma üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanız ve su damlacıklarını bozacak bir esinti riskini de azaltmış olmanızdır. Sabahları çiylenme fotoğrafları çekebilmek için erkenden kalkmanıza da gerek yok!

Fotoğraf makinenizi sabit tutmak ve titremeyi önlemek için makro lens ve tripoda ek olarak, uzun ömürlü ve yüksek yansımalı damlacıklar oluşturmak için çiçeklere ve biraz gliserine de (eczane, süpermarkette veya çevrimiçi ortamda bulunan pişirme reyonundan) ihtiyacınız olacak. Ayrıca parlak bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak. Bunun için pencerelerden gelen ışığı veya harici Canon Speedlite flaşı kullanabilirsiniz.

Büyütme

A Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens.
Bu tekniği tüm makro lenslerle uygulayabilirsiniz. Bu sayfadaki görüntüler Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lensle çekilmiştir ancak Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM lens de APS-C sensörlü DSLR fotoğraf makineleri için harika bir alternatiftir.

En yüksek büyütme oranını elde etmek için makro lensinizi en yakın odaklama mesafesine odaklayın. Gerçek boyut veya 1:1 büyütme oranında bile su damlacıkları kadrajda küçük görünür. Bu nedenle çektiğiniz kareyi daha sonra düzenleme yazılımında kırpmak isteyebilirsiniz. Lensin damlacıklara yakın yerleştirilmesi gerekir, bu nedenle görüntü üzerinde gölge oluşturmadığından emin olun. Bir lamba veya harici Canon Speedlite kullanıyorsanız ışığın yönü üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz. Gölgeyi önlemenin bir başka yolu da Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM veya Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM gibi dahili Macro Lite'a sahip bir makro lens kullanmaktır.

Damlaları ekleme

İlgili makaleler
Swirling multicoloured patterns of soap in water.

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Soyut makro fotoğrafçılığı: Sabun baloncuklarını çekme

Bu kolay adım adım kılavuz sayesinde sabun kullanarak nasıl etkileyici ve renkli soyut makro görüntüler çekebileceğinizi keşfedin.

Papercraft landmarks

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Makro yiyecek fotoğrafçılığı

Canon makro lensleri kullanarak yiyeceklerle ilginç soyut fotoğraflar oluşturun.

Macro photography tips and techniques

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Makro fotoğrafçılığa dair ipuçları

Makro fotoğrafçılık artık çok kolay. En iyi kiti, ipuçlarını ve teknikleri keşfedin.

Diyafram önceliği (Av) modunda çekim yapmak, alan derinliği üzerinde daha fazla kontrole sahip olduğunuz ancak odak içinde olan ve olmayan alanları değiştirmek için diyafram açıklığını deneyerek belirlemeye hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Su damlacığı içindeki kompozisyonu değiştirmek için çiçeği daha yakına getirin ve deklanşöre basmadan önce alan derinliği önizleme düğmesini kullanarak bunun çekiminiz üzerindeki etkisini görün.

Su yerine gliserin kullanmak, daha parlak ve daha yapışkan damlalar oluşturarak bunların üzerinde bulundukları yüzeyde daha uzun süre kalmalarını sağlar; böylece sizin de mükemmel kareyi yakalamak için daha fazla vaktiniz olur. Daha yüksek bir enstantane hızı kullanmak, kısa bir süre içinde istediğiniz kadar çekim yapmanızı sağlar. Gliserinin içine bir iğne veya kürdan batırın ve sıvıyı aktarmak için bunu kullanın. Böylece damlacıkları istediğiniz yere konumlandırıp istediğiniz kadar sıvı ekleyebilirsiniz. Daha yaratıcı kompozisyonlar oluşturmak için farklı boyutlarda damlalar ve kümeler kullanarak denemeler yapın.

Teknik

Geniş açılı çekim yaparak görüntünüzü oluşturun. Bu sayede su damlacıkları net bir şekilde odaklanırken arka planın bulanık kalması sağlanır.

Damlalara manuel olarak odaklanın ve yansıması su damlasında net bir şekilde görünene kadar çiçeği arka planda yaklaştırın. Alan derinliği üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için Diyafram önceliği (Av) modunda çekim yapın ve başlangıç olarak f/8 diyafram açıklığını seçin. Buradaki püf nokta, arka plandaki çiçeği bulanık tutarken su damlasına yansıyan görüntüsünün net görünmesini sağlamak. Bu nedenle, çiçeğin konumunu ve diyafram açıklığını deneyerek belirlemeye hazır olun. Damlaların netliğini korumak için damlacıkları fotoğraf makinesiyle paralel tutun.

Netliği artırmak ve ayna hareketinin fotoğraf makinesini titretmesini önlemek amacıyla Canlı Kontrol modunu kullanın ve fotoğraf makinenizin otomatik zamanlayıcısını, uzaktan kumandalı deklanşörü veya fotoğraf makinenizle birlikte kullanabiliyorsanız akıllı telefonunuzdaki Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak çekim yapın. Makroyu kullanmaya başlama ve deneyebileceğiniz yeni numaralar hakkında daha fazla öneri almak istiyorsanız iOS veya Android için Canon Fotoğraf Rehberi Uygulamasını indirin.


Yazan: Marcus Hawkins ve Tamzin Wilks

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön