A man, shot from the shoulders down, stands by a lake holding a Canon PowerShot G5 X Mark II in his hand.

SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

Küçük ve mükemmel tasarımlı bir fotoğraf makinesi: Canon PowerShot G5 X Mark II'nin ideal yol arkadaşı olmasının nedenlerini keşfedin

Kariyerini dünyayı dolaşarak heyecanlı macera fotoğrafları çekmek üzerine kuran aksiyon ve yaşam tarzı fotoğrafçısı James North, yeşil çayırları, cam gibi berrak gölleri ve karla kaplı zirveleri fotoğraflamak için Avusturya Alpleri'ni ziyaret etme fırsatını kaçırmadı.
James, rahatça seyahat etmek istiyordu. Bu nedenle yanına her zamanki DSLR fotoğraf makinesi Canon EOS 5D Mark IV yerine yeni Canon PowerShot G5 X Mark II gelişmiş kompakt fotoğraf makinesini aldı. Avusturya, fotoğraf makinesinin özelliklerini test etmek için ideal bir konum oldu. James, Avusturya için "Etkileyici ve yemyeşildi" diyor. "Güneş gerçekten çok güçlü olsa da yukarı tırmandıkça bazı yerlerde hala kar olduğunu gördüm. Manzara muhteşem bir renk paleti, ilginç tonlar ve dokularla doluydu. Her köşede çekim yapabileceğim yeni bir ayrıntıyla karşılaştım."
Müşterileri arasında kaykay markası Vans de bulunan Londralı fotoğrafçı James, aynı zamanda The Reason Kayak Dergisi'nin yöneticilerinden biri. James, çeşitli ayarlarını deneyerek oldukça kolay taşınabilir olan Canon PowerShot G5 X Mark II fotoğraf makinesini test etti. Bu fotoğraf makinesi üst düzey geniş açılı 5x zum lens, açılır elektronik vizör (EVF), 20,1 megapiksel 1,0 tipi CMOS sensör ve daha fazlasıyla sabit lensli bir fotoğraf makinesinden çok daha gelişmiş teknik özellikler sunuyor. James, bu makalede fotoğraf makinesinin özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmanın ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşıyor.

1. Net yakın çekimler için makro modunu açın

Seyahatlerinizde karşınıza çıkan güzelliklerin ince ayrıntılarını ve dokularını ortaya çıkarmak için yere eğilip biraz kirlenmeyi göze alın. Yakın çekim nesnelerin inceliklerini göstermek için tasarlanan makro modu, çiçek ve böcek çekimleri için idealdir. Ayıca Canon PowerShot G5 X Mark II'nin açılır EVF'si sayesinde doğru odak noktasını yakalamak da oldukça kolaydır. James, fotoğraf makinesini nesneden yaklaşık 20 cm uzakta tutarak en iyi sonuçları elde etti. Innsbruck'taki bir köprünün üzerinde bulunan asma kilitlerin net ve dokulu yakın çekimlerinin yanı sıra tarladaki renkli bir yoncanın harika fotoğraflarını çekti.
James, "Çoğu lens için çok küçük olabilecek ufak nesnelerde harika ayrıntılar yakalayabiliyorsunuz," diyor. "DSLR'ler için makro lenslere ciddi paralar harcamanız gerekebilir. Bu nedenle kompakt bir fotoğraf makinesinde makro özelliğin bulunması gerçekten harika."

2. Geniş açık alanlarda panorama modunu kullanın

Canon PowerShot G5 X Mark II'nin panoramik modu, kırsal alanlardaki tarlalar, kayalık sahiller veya ışıltılı şehir manzaraları gibi yolculuk sırasında karşılaştığınız geniş sahnelerin manzara çekimleri için idealdir. Siz kaydırdıkça fotoğraf makinesi, bulanıklık oluşturmadan görüntüleri otomatik olarak birleştirir. Avusturya'nın bulutlu zirvelerini yakalamak için bu modu kullanan James, sonucun "kusursuz" olduğunu belirtiyor.
Yüksek kaliteli 5x zum lens, her odak uzaklığında olağanüstü sonuçlar sağlıyor. James, bunun özellikle geniş açıları yakalamak için etkili olduğunu fark etmiş.

3. Doğru ışığı bulun ve gerisini HDR'ye bırakın

İlgili Makaleler
A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

Seyahat fotoğrafçılığına dair 10 ipucu

Fotoğrafçı ve blog yazarı Diana Millos, muhteşem seyahat fotoğrafları için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

Two people skateboard down a city street at night, colourful lights from buildings reflecting in the wet road surface.

SEYAHAT

Bir şehir turunda fotoğraf makinenizi en iyi şekilde kullanmanın yolları

Şehir hayatının ruhunu yakalayabilmeniz için 11 ipucu ve püf noktası.

canon-get-inspired-best-camera-travel-photography-related3-185x94

DIŞ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞI

Munro Moonwalker dağ manzaralarını nasıl çekiyor?

Renkli makrolardan sisle kaplı dağ zirvelerine kadar Alan Rowan'ın mükemmel doğa fotoğraflarını yakalamak için Canon SX740 HS'yi nasıl kullandığını buradan keşfedin.

James, fotoğraf makinesinin Yüksek Dinamik Aralık (HDR) modundan etkilenmiş. Bu mod, aynı sahnenin birden fazla pozlamasını çekip bunları birleştirerek her birinin en iyi unsurlarını kullanıyor. Yani görüntüyü çok soluk veya karanlık hale getirmeden gölgelerin ve parlak vurguların zengin ayrıntılarını yakalıyor.
James, yüksek ve düşük ışığın çok yoğun olduğu çekimlerde HDR modunu kullanarak en iyi sonuçları elde etmiş. James, bu modu şöyle açıklıyor: "HDR modu, fotoğraf makinesinin ışığı doğru şekilde pozlayarak tek bir çekimde kompozit bir görüntü oluşturabilmesini sağlar."

4. Farklı açıları denemek için ekranı eğin

Canon PowerShot G5 X Mark II, alçak açıdan çekim veya selfie için ideal olan 180 derece eğilebilir LCD ekrana sahiptir. James, "Bu şekilde eğilebilen bir ekrana sahip olmak gerçekten çok kullanışlı," diyor. "Yüksek veya alçak açılardan çekim yaparak yaratıcılığınızı kullanırken bile ne yaptığınızı net bir şekilde görebilirsiniz.". James, yaratıcılığına odaklanması gerektiğinde eğilebilir LCD ekranı kullanıp ardından açılır OLED EVF'ye geçtiğini belirtiyor.
Canon PowerShot G5 X Mark II'nin dokunmatik ekran özellikleri diyafram açıklığı, enstantane hızı ve ISO gibi tüm kontrolleri hızlı ve sezgisel bir şekilde ayarlamanızı sağlıyor. James şöyle açıklıyor: "İlginç bir kompozisyon veya ünlü bir anıtı sıra dışı bir açıdan çekmeye çalışıyorsanız ve fotoğraf makineniz biraz tuhaf bir konumdaysa kadranları kaydırmak yerine LCD ekranı kullanmak daha kolay."

5. Prodüksiyon sonrasında esneklik için 4K video çekin

4K video, 3840 x 2160 pikselde 1080p Full HD'ye göre dört kat daha fazla çözünürlük sunar. Böylece 4K'yı kullanarak Full HD videoya kıyasla nefes kesen, neredeyse dokunabileceğiniz kadar canlı ayrıntılar yakalayabilirsiniz. Üstelik kırpma yapmanıza da gerek kalmaz. Bu özellik, gökyüzünde süzülen bir kartalı veya gölün berrak sularında dalış yapan arkadaşınızı çekmek için idealdir. Ayrıca 4K çözünürlükte çekim yaparak çekimi yakınlaştırma, kaydırma ve %200'e varan oranda kırpma esnekliğinden yararlanabilir ve videolarınızı Full HD çözünürlükte de sunabilirsiniz.
James, kalitesini test etmek için Canon PowerShot G5 X Mark II ile bazı kaykay çekimleri yaptı. "Video ayarı kesinlikle beklediğimden daha iyiydi," diyor James. "Aracın arkasından sarkarak yardımcımın aşağıya doğru inmesini çektim ve takipli odak özelliği gerçekten işe yaradı. Çekimlerin fotoğraf makinesindeki görüntüsü beni etkiledi. Gradasyon açısından oldukça dengeliydi."

6. Denemekten korkmayın

Ekipman çok önemlidir ancak keşfettiğiniz dünyanın harika fotoğraflarını çekmek beceri ve yaratıcılıkla da ilgilidir. James, "Açıkçası fotoğrafçılık, bakış açınızı ve bir araç olarak da fotoğraf makinesini kullanmanızla alakalı," diyor. "İster telefonunuzla ister bir DSLR ile fotoğraf çekin, kullandığınız fotoğraf makinelerine aynı şekilde yaklaşmalısınız. Kullanım biçiminizi mevcut özelliklere göre uyarlamanız yeterli."
Peki James'in Canon PowerShot G5 X Mark II ile ilgili kararı ne oldu? "Kompakt bir fotoğraf makinesinden bekleyebileceğiniz her şeyi sunuyor," diyor James. "Tüm fotoğraf tutkunları yani yaratıcı kontrolle denemeler yaparken fotoğrafçılık becerilerini de geliştirmek isteyen herkes için gerçekten iyi bir seçenek."


Yazan: Loren Cotter

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön