SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

Seyahat fotoğrafçılığı için en iyi 10 ipucu ve teknik

Fotoğrafçı ve blog yazarı Diana Millos, muhteşem seyahat fotoğrafları çekmek için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.
Canon EOS R10 ile fotoğraf çekmek için çömelmiş, kırmızı, askısız elbise giyen bir kadın.

İspanyol sosyal medya fenomeni ve fotoğrafçı Diana Millos, müzik festivalleri ve konserlere katılmak için seyahat etmeye başladı. Bu onun macera aşkını ateşledi ve hızla Instagram'da 140 binden fazla takipçisi olan profesyonel bir seyahat fotoğrafçısı ve blog yazarı olarak tam zamanlı bir kariyere dönüştürdü.

Yeni maceraları arasında Küba ve İspanya'ya yaptığı geziler bulunan Diana, yeni yerleri keşfederken etkileyici görüntüler çekmek için en iyi 10 seyahat fotoğrafçılığı ipucunu paylaşıyor.

Seyahat fotoğrafçılığına dair 10 ipucu

 1. Gideceğiniz yeri araştırın.
 2. Amacınıza özel, ağırlık yapmayacak bir fotoğraf makinesi yanınıza alın.
 3. İhtiyaçlarınıza uygun lensler seçin.
 4. Erken kalkın.
 5. Gün içinde en sevdiğiniz yerleri tekrar ziyaret edin.
 6. Canon Camera Connect uygulamasını kullanın.
 7. Fotoğrafların yanı sıra video da çekin.
 8. Farklı fotoğraflar için açıları çalışın.
 9. Geniş açılı ve makro lenslerle daha fazlasını ortaya çıkarın.
 10. Düşük ışıkta ve gece denemeler yapın.

1. İpucu: Gideceğiniz yeri araştırın.

Aşağıdan çekilmiş, kubbe şeklinde süslemeli bir tavan.

Seyahat fotoğrafçısı ve blog yazarı Diana Millos, çekim yapmak için en iyi yerleri belirlemek üzere her zaman gideceği yerleri araştırıyor. Sevilla'daki Alcázar Sarayı'nın Elçiler Salonu'nun süslemeli tavanının bu göz alıcı fotoğrafı İspanya'daki bir şehir turu sırasında Canon EOS R10 ile çekilmiş. Canon EOS R10 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 18 mm, 1/250 sn, f/4,5 ve ISO 12.800 değerlerinde çekilmiştir. © Diana Millos

Yapraklarla kaplı bir avluda geleneksel giysiler içinde kollarını kaldırmış ve ellerini bellerine koymuş şekilde poz veren iki flamenko dansçısı.

Diana, fotoğraflarınızı kadrajlarken o fotoğrafla neyi amaçladığınızı düşünmenin ve kompozisyonunuzu buna göre özelleştirmenin önemli olduğunu açıklıyor. Örneğin, Instagram'da yayınlanan portre fotoğraflarının 4:5 en boy oranına uygun olması gerekir. Canon EOS R10 ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/200 sn, f/1,8 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir. © Diana Millos

Diana, "Önceden plan yapmanın seyahat fotoğrafçılığında kesinlikle çok önemli olduğunu düşünüyorum," diyor. "Nereye gittiğimi bildiğimde sosyal medyayı, blogları ve Pinterest'i kullanarak ilgi çekici yerleri internette araştırmaya başlıyorum.

"Bana ilham veren yerleri arıyorum, bu nedenle nereye gitmek istediğimi ve oraya nasıl varacağımla ilgili iyi bir fikir sahibi oluyorum. Bu bana fotoğraflarımı planlamak için bir altyapı sağlıyor fakat gideceğim yere vardığımda internette görmediğim farklı açılar ve perspektifler arıyorum; böylece yaratıcı olabiliyorum ve fotoğraflarıma orijinal ve özgün bir yan katmaya çalışabiliyorum."

2. İpucu: Yanınıza amacınıza özel, ağırlık yapmayacak bir fotoğraf makinesi alın.

Ahşap bir iskeleye gölgesi düşen Canon EOS R10 fotoğraf makinesi.

Kompakt ve hafif olmasına rağmen, Canon EOS R10, düşük ışık koşulları ve diğer zorlu çekim koşulları için ideal olan ayrıntılı, yüksek çözünürlüklü bir elektronik vizöre (EVF) ve dahili flaşa sahiptir.

Diana, "Canon EOS R10'u gerçekten seviyorum," diyor heyecanla. "Seyahat fotoğrafçılığı ve gün boyu çekim için ideal çünkü çok küçük ve hafif. Ekstra bir veya iki lensle bile el çantası boyutundaki bir fotoğraf makinesi çantasına kolayca sığıyor fakat aynı zamanda güçlü ve görüntü kalitesi kusursuz. Ayrıca EVF'de parlaklık, kontrast ve renk önizlemesi yapabilmeyi de seviyorum. Bu, fotoğrafın nasıl görüneceğini bilmemi sağlıyor."

Fotoğrafçılıkta yeniyseniz ancak bir sonraki maceranızda mükemmel anılar yakalamak için güvenilir bir giriş seviyesi EOS R Sistemi fotoğraf makinesi arıyorsanız Canon EOS R100, çantanıza sığacak kadar küçüktür ve hem yüksek kaliteli fotoğrafları hem de videoları anında yakalayabilir.

Son derece düşük ışıkta bile olağanüstü görüntü kalitesi sunan tam kare bir fotoğraf makinesini ve aynı odak uzaklığını kullanırken daha sığ alan derinliği seçeneğini tercih ediyorsanız kompakt ve hafif Canon EOS RP, harika bir seyahat arkadaşıdır.

Kompakt bir fotoğraf makinesi tercih edenler için sabit lensli PowerShot G7 X Mark III, güçlü zoom aralığının yanı sıra 4K video ve olağanüstü 20,1 MP fotoğraflar sunar.

3. İpucu: İhtiyaçlarınıza uygun lensler seçin.

Canon EOS R10 fotoğraf makinesine Canon lens takan sarı elbiseli bir kişi.

Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, size geniş açılı perspektiften güçlü telefoto menziline kadar her şeyi, ek lensler almaya veya taşımaya gerek kalmadan sunar.

EOS R8 ile çekilen, kapalı bir asansörde duran mavi etekli kadın fotoğrafı.

Canon RF 28mm F2.8 STM, hafif ve kompakt pankek tasarımına sahiptir. Küçük boyutu, çok yönlü odak uzaklığı ve hızlı diyafram açıklığıyla seyahat varış noktanızdaki ilginç şehir manzaraları ve mimari çekimleri için mükemmel bir lenstir. EOS R8 ve Canon RF 28mm F2.8 STM ile 28 mm, 1/200 sn, f/3,5 ve ISO 6.000 değerlerinde çekilmiştir.

Diana, "Gün doğumundan gün batımına kadar çekim yapıyorsam ağır bir kit çantası taşımak istemem; bu yüzden ek lensleri minimumda tutmaya çalışıyorum," diyor.

Canon EOS R10 ile uyumlu seyahat dostu lenslerden biri, özellikle kompakt, geri çekilebilir bir tasarıma sahip ve yalnızca 130 g ağırlığında olan RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM'dir. Daha geniş bir zoom aralığı için RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM, ekstra bir lense ihtiyaç duymadan neredeyse tüm çekim senaryolarına anında uyum sağlamanıza olanak tanır.

Canon'un EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinin harika yanı, APS-C formatındaki gövdelerde tam kare ile uyumlu lensler, tam kare gövdelerde ise APS-C ile uyumlu lensler kullanabilmenizdir. Örneğin, Canon RF 35mm F1.8 IS MACRO IS STM, EOS R10'da EOS RP gibi tam kare fotoğraf makinelerinde 56 mm lens kullanmakla aynı görüş alanını sunar. Aynı şekilde, boyutlarından ve taşınabilirliklerinden yararlanmak isterseniz Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM ve RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM lensleri EOS RP ile birlikte kullanabilirsiniz ancak görüntü kırpılacaktır.

Canon RF 50mm F1.8 STM, EOS R10 veya EOS RP için başka bir mükemmel seyahat seçeneğidir. En iyi zoom seçenekleri arasında hafif Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ve bu kadar güçlü bir menzile sahip bir lens için oldukça kompakt olan RF 100-400mm F5.6-8 IS USM telefoto lens yer alır.

4. İpucu: Erken kalkın.

Okyanusun üzerindeki gün doğumunu fotoğraflamak için Canon EOS RP'yi tutan, tişörtlü ve sırt çantalı bir kadın.

Güneşe karşı çekim yapıyorsanız ön plandaki insanlar ya da nesneler silüet şekilde görünecektir. Bu durumla savaşmayın ve atmosferi yakalama fırsatını kullanın.

Diana, "Turizm merkezleri gün içinde çok erken saatlerde bile yoğun oluyor," diyor. "İnsanlar olmadan veya bazen cazip hale getirmek için tek bir kişiyle çekim yapabilmek amacıyla kalabalıklardan önce davranmak için çok erken kalkıyorum. Gün doğumunda ışık da çok güzel oluyor; bu yüzden gün doğumu çekim yapmayı en sevdiğim zaman."

Gün doğumundan bir saat sonra ve gün batımından bir saat önce güneşin gökyüzünde alçakta olduğu, genellikle "altın saat" olarak adlandırılan an, seyahat fotoğraflarına büyülü bir hava katan altın rengi bir parlaklık sağlar. Diana fotoğraflarını her zaman RAW dosyaları olarak çekiyor; böylece Canon'un Digital Photo Professional gibi görüntüleme yazılımlarında çekimlerini düzenlerken beyaz dengesini ve pozlamayı hassas bir şekilde ayarlayarak renk sunumunu, vurguları ve gölgeleri iyileştirebiliyor.

5. İpucu: Gün içinde en sevdiğiniz yerleri tekrar ziyaret edin.

Martin Bissig tarafından Canon EOS R8 ile düşük açıdan çekilen, ön planda bankların olduğu Paris'te bir bina fotoğrafı.

Güneşle birlikte gölgeler de ortaya çıkar fakat yüksek kontrastlı sahnelerden korkmanıza gerek yoktur. Işıklı alanlara göre pozlama yapın ve gölgelerin keskin kontrastta görünmesini izleyin. Pozlamanızı ayarladıktan sonra kompozisyonu yeniden oluşturun ve çekin. Canon EOS R8 ve Canon RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 24 mm, 1/80 sn, f/14 ve ISO 320 değerlerinde çekilmiştir. © Martin Bissig

Diana, "gün doğumunda çekim yapmayı sevsem de güzel yerleri günün diğer zamanlarında yeniden ziyaret etmek önemli," diyor. "Hareketli sahnelerden de bir yerin atmosferini ve kültürünü yakalayan harika seyahat fotoğrafları çıkabilir. Gölge ve ışık alanları ile güneşin bir sahneyi aydınlatma şekli, saatler geçtikçe önemli ölçüde değişir."

Güneşin gökyüzünde hareket ettiğini unutmayın; örneğin, çekmek istediğiniz simge yapılar ve binalar sabahları gölgede kalıyorsa öğleden sonra ışık değiştiğinde buralara geri gelmeye değer.

6. İpucu: Canon Camera Connect uygulamasını kullanın.

Canon Camera Connect uygulamasını gösteren bir telefonu tutan eller. Arka planda bir Canon EOS R10 görülüyor.

Canon Camera Connect uygulaması, sadece fotoğraf makinenizi uzaktan kontrol etmenize olanak sağlamakla kalmaz, aynı zamanda görüntüleri sosyal kanallarınızda hemen paylaşmaya hazır şekilde anında indirme olanağı da sunar.

Bir dizi süslemeli kemerin oluşturduğu bir yolda poz veren kırmızı elbiseli bir kadın.

Diana, seyahat fotoğrafları çekerken genellikle karede görünmeyi tercih ediyor. Hem konunun hem de arka planın kompozisyonunuzun anahtarı olduğu durumlarda önden arkaya netlik için f/8 - f/11 aralığında dar bir diyafram açıklığı (yüksek f değeri) kullanın. Canon EOS R10 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 18 mm, 1/100 sn, f/5,6 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Diana Millos

Diana, "en sevdiğim seyahat fotoğrafçılığı tekniği, sahneler içinde göz alıcı şekiller oluşturan temiz ve düzenli çizgilerin oluşturduğu bir simetri aramaktır," diye açıklıyor. "Fotoğrafa kendimi yerleştirmeyi de seviyorum; bu yüzden her zaman bir tripod taşıyıp kareye girmeden önce fotoğraf makinesini kuruyorum."

Canon Camera Connect uygulaması, fotoğraf makinenizi telefonunuzdan kontrol etmenize ve uzaktan ayarlamalar yapmanıza olanak verir. Ayrıca, karenin içindeyken görüntüyü önizleyebilir ve otomatik odaklamayı ayarlayabilirsiniz.

7. İpucu: Fotoğrafların yanı sıra video da çekin.

Canon EOS R10 fotoğraf makinesi ve mikrofon kullanarak güneşli bir günde kendini kaydeden bir kişi.

Canon EOS R10, seyahat vlog'ları çekmek için ideal bir fotoğraf makinesidir. 30 dakikalık geleneksel zaman sınırından uzun süreli kayıt yapabilir ve Video Dijital IS seçeneği, dolaşırken çekilen görüntüleri sabitlemeye yardımcı olur.

Bir kişi Canon PowerShot V10'u küçük el çantasına koyuyor.

Canon PowerShot V10; seyahatlerde kullanıma uygun, hepsi bir arada, cep boyutunda mükemmel bir 4K vlog kamerasıdır. Eğilebilir ekran, büyük stereo mikrofonlar ve hatta stand gibi hepsi bir arada özelliklerle dilediğiniz her yerde saniyeler içinde kayıt yapmaya hazır olursunuz.

Diana, "Video, sosyal medyada her gün daha fazla yer buluyor; bu yüzden benim için video çekmek de fotoğraf çekmek kadar önemli," diyor. "Çoğunlukla farklı konumları içeren çok sayıda kısa klip çekip bunları birlikte düzenleyerek bir yerin genel havasını aktaran bir video oluşturabiliyorum. Video için her zaman fotoğraf makinemin en yüksek kalite ayarını kullanıyorum; böylece düzenleme yaparken maksimum toleransa sahip oluyorum."

Canon EOS R10, Diana'nın ağır çekim sekansları yaratırken kullanmayı sevdiği 4K 60p ve 6K yüksek hızda örnekleme ile 4K 30p ve 120p'de yüksek kaliteli Full HD seçenekleri ile bunun için idealdir.

Abonelerinizi ve takipçilerinizi seyahatlerinizle ilgili bilgilendirmek istiyorsanız Canon PowerShot V10, sıradaki seyahatiniz için hepsi bir arada cep boyutunda bir çözümdür. Vlog'lar için tasarlanan bu kamerayla hareket halindeyken 4K UHD video oluşturabilir ve yaratıcı filtreler ve pürüzsüzleştirme efektleri ekleyebilirsiniz.

8. İpucu: Farklı fotoğraflar için açıları çalışın.

Bir binanın, birbirini çaprazlama kesen tellerin oluşturduğu metal altıgenlerden oluşan çatısının güneşli bir günde alttan çekilmiş fotoğrafı.

Etrafınıza bakın ve çekiminizin açısını düşünmek için zaman ayırın; bu daha özgün seyahat fotoğrafları oluşturmanızı sağlayacaktır. Canon EOS R10 ve Canon RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM lens ile 18 mm, 1/400 sn, f/4,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

"Ünlü simge yapıları ve mekanları çekerken çekimlerinizi öne çıkarmak zor olabilir. Her zaman farklı bir perspektif sağlayan olağan dışı açılar ararım," diyor Diana. "Zemine yakın bir seviyede aşağıdan ya da yüksekten çekim yapmak büyük bir avantaj olabilir ve değişken açılı bir ekranla bunu yapmak kolaydır. Daha da fazla yükseklik kazanmak için fotoğraf makinemi tripoduma koyarak tripodu ayaklarını açmadan kullanıyorum; böylece fotoğraf makinesini başımın üzerinde tutarken arka ekranda çekimin önizlemesini de yapabiliyorum. Kalabalıktaki insanların başlarının üzerinden, hatta çitlerin ve duvarların üzerinden çekim yapmanız gerektiğinde bu çok kullanışlı oluyor."

9. İpucu: Geniş açılı ve makro lenslerle daha fazlasını ortaya çıkarın.

Gün batımında plajdaki bir kadının Canon EOS R7 fotoğraf makinesiyle çekilen fotoğrafı.

Canon RF 28mm F2.8 STM; manzaralar ve deniz manzaraları, sokak fotoğrafları ve günlük yaşam çekimleri için ideal olan uygun fiyatlı tam kare bir sabit lenstir. Canon EOS R7 ve Canon RF 28mm F2.8 STM lens ile 1/100 sn, f/4,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Islak kumdan geçen soluk turuncu kabuklu bir keşiş yengecinin yakından çekilmiş bir fotoğrafı.

Ziyaret ettiğiniz yeri benzersiz kılan ayrıntıları arayın ve fotoğraf makinenizin Makro ayarını kullanarak güzel sanatsal çekimler yapın. Canon EOS R6 ve Canon RF 16mm F2.8 STM lens ile 1/1250 sn, f/2,8 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir.

"Seyahat fotoğrafları vahşi yaşam manzaralarından büyük mimari iç mekanlara kadar her şeyi kapsar. Her ikisini de çekmek için geniş açılı lens kullanmayı seviyorum," diyor Diana.

Hafif bir kit çantasıyla geniş bir alan kullanmak ve keşfettiğiniz sokakların enerjisini yakalamak istiyorsanız Canon RF 28mm F2.8 STM'nin ince pankek tasarımı ideal bir seçenektir. Hızlı f/2,8 diyafram, hem gündüz hem gece çekimlerine uygundur ve konularınızın öne çıkmasını sağlar.

Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM, ultra geniş görüş açıları sunar ve Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R ile Canon EOS R10'da kullanılabilir. Tam kare EOS RP veya EOS R6 için Canon RF 16mm F2.8 STM, düşük ışıkta bile yüksek enstantane hızları sağlayan parlak f/2,8 diyafram açıklığı ile idealdir. Ayrıca, bu lens yalnızca 13 cm'lik minimum odaklama mesafesine sahiptir; bu da konularınıza yaklaşarak her güzel ayrıntıyı en üst düzeye çıkarırken kadraja birçok şey sığdırmaya devam etmenizi sağlar.

Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM gibi bir makro lens de ayrıntıları yakalamak için idealdir ve en küçük unsurları bile görünür kılmak için standart bir lensten daha fazla büyütme sağlar. Bu lens, mükemmel pozlanmış çekimler için parlak bir maksimum diyafram açıklığına ve elde çekim yaparken her şeyin net olmasını sağlayan 5 stop'lu Görüntü Sabitleyiciye sahiptir.

10. İpucu: Düşük ışıkta ve gece denemeler yapın.

Ağaç silüetleri ile çerçevelenmiş kayalık bir sahilin uzakta parlayan ufku da içine alacak şekilde, düşük ışıkta çekilmiş bir fotoğrafı.

Fotoğraf makinesine daha fazla ışık girmesi için daha düşük bir enstantane hızı kullanır ve titremesini önlemek için fotoğraf makinesini sabit bir yüzeye veya taşınabilir bir tripoda yerleştirirseniz gece gökyüzünü çekerken en iyi sonuçları elde edersiniz. Canon EOS R6 ve Canon RF 16mm F2.8 STM lens ile 20 sn, f/11 ve ISO 200 değerlerinde çekilmiştir.

Alexandra Andreeva tarafından Canon EOS R8 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile sokakta ve gece saatlerinde çekilen bir kadının portresi.

Şehirler karanlık çöktükten sonra canlanarak yepyeni çekim fırsatları sunabilir. Canon EOS R8 gibi tam kare fotoğraf makineleri, düşük ışık koşullarında üstün performans göstererek yüksek ISO değerlerinde bile net görüntüler üretir. Canon EOS R8 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/128 sn, f/2,2 ve ISO 8.000 değerlerinde çekilmiştir. © Alexandra Andreeva

"Güneş battıktan hemen sonraki veya sabah güneş doğmadan hemen önceki an 'mavi saat' olarak adlandırılır. Işığın oluşturduğu soğuk renkleri ve gökyüzünün derin mavisini seviyorum," diyor Diana. "Şehir manzaralarına tamamen farklı bir görünüm kazandırdığından, benzersiz fotoğraflar oluşturmak için bambaşka bir bakış açısı sağlar. Gece geç saatlerde bile çekim yapılabilecek parlak ışıklı sahneler vardır. En önemlisi, deneyimin keyfini çıkarmak ve eğlenmektir."

Bir sonraki seyahatiniz için ilham mı arıyorsunuz? Şu gizli noktalara göz atın.

Yazan: Matthew Richards

İlgili Ürünler

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R100

  Her zaman hazır olan bu sezgisel EOS R fotoğraf makinesiyle olağanüstü kalitede mükemmel anılar oluşturun.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R10

  APS-C boyutlu sensörle geliştirilen bir aynasız EOS R Sistemi fotoğraf makinesi ile fotoğraf ve video çekimlerinizi bir üst seviyeye taşıyın.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R8

  Tam kare fotoğrafçılığa ve videoya geçerek yaratıcılık hedeflerinizi gerçekleştirin.
 • Kompakt Dijital

  PowerShot V10 (Black)

  Canon'un hepsi bir arada, cep boyutundaki 4K vlog kamerasıyla çevrimiçi ortamda öne çıkın, kayıt yaparken ise dikkat çekmeyin.
 • RF-S Lensler

  RF-S 18-45mm F4.5-6.3 IS STM

  Aile fotoğrafları, yaşam tarzı çekimleri, portreler ve tatil anları gibi günlük durumlar için mükemmel olan, EOS R Serisi için tasarlanmış standart bir APS-C zoom lens.
 • RF-S Lensler

  RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM

  Seyahat, vahşi yaşam, spor ve yaşam tarzı çekimleri için mükemmel olan geniş açılı-telefoto açılı EOS R serisi APS-C zoom lensi.
 • CANON LENSLER

  RF 28mm F2.8 STM

  Çok yönlü 28 mm odak uzaklığı ve hızlı f/2,8 maksimum diyafram açıklığı ile seyahat ve sokak fotoğrafçılığı için ince ve hafif pankek lens.
 • RF Lensler

  RF 24-50mm F4.5-6.3 IS STM

  Seyahat, manzara ve daha fazlası için her gün kullanabileceğiniz küçük, güzel ve hafif RF serisi 24-50 mm zoom lens.
 • Standart Lens

  RF 50mm F1.8 STM

  Geniş f/1,8 diyafram açıklığına sahip kompakt, sessiz ve hafif 50 mm RF sabit lens, yaratıcılığınızı çalışmalarınıza dökmek için idealdir.
 • İlgili makaleler

 • SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

  Seyahat çekimleri için en iyi fotoğraf makineleri ve lensler

  İster şehrin sokaklarını ister kırsaldaki çetin arazileri keşfediyor isterseniz de dünyanın öbür ucuna doğru bir yolculuğa çıkıyor olun, yanınıza mümkün olduğunca az şey almak size kolaylık sağlar. Burada, bütçenizi zorlamadan deneyimlerinizin kaydını tutmak için en ideal Canon kitini sunuyoruz.

 • SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Sokak fotoğrafçılığı ipuçları

  Mimari odaklı çarpıcı sokak fotoğrafları çekmek için temel tavsiyeler.

 • FOTOĞRAF

  EOS R50 ve EOS R10 Karşılaştırması

  İki EOS R Sistemi APS-C fotoğraf makinesinin temel özelliklerini ve tasarımını karşılaştırıyoruz.

 • SEYAHAT

  Mükemmel bir seyahat arkadaşı

  Profesyonel fotoğrafçı Martin Bissig, EOS R10 ile Sri Lanka'ya doğru bir yolculuğa çıkıyor.