A close-up of table tennis player Rhikesh Taucoory with the ball appearing to hover just in front of his face. Photo by Mark Kolbe.

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Aynı spor, farklı perspektif: Spor fotoğrafçılığında nasıl yaratıcı olabilirsiniz?

Sporu seviyorsunuz ancak nasıl benzersiz ve eğlenceli bir şekilde fotoğraflayabileceğinizden emin değil misiniz? Biraz pratik yaparak bir oyunun en güzel anlarını yeniden yaşamanıza yardımcı olacak yaratıcı çekimler yapmayı öğrenebilirsiniz.

Beş profesyonel spor fotoğrafçısı, yıllardır dünya çapındaki maç ve turnuvalarda öğrendikleri yaratıcı teknikleri ve ipuçlarını paylaşıyor. İster Canon EOS 90D ister Canon EOS-1D X Mark II ile çekim yapıyor olun, fotoğrafçılık ilkeleri aynıdır. Nakavt yumruğunu mükemmel bir şekilde nasıl yakalayacağınızı, saf duyguları yansıtmak için kalabalığı nasıl arka plana iteceğinizi ve tamamen farklı bir fotoğraf çekmek için zum ve kadrajlama özelliklerini nasıl kullanacağınızı maç kazandıran spor fotoğrafçılığına yönelik bu başlangıç kılavuzunda öğrenin.

1. İlginç kadrajlama için yakınlaştırın

Bir oyuncunun başının üzerinde duran bir masa tenisi topunun bu görüntüsünü yakalayan Getty Images fotoğrafçısı Mark Kolbe, çekiminin arkasındaki hikayeyi açıklıyor: "Bu kareyi Getty Images için ilk defa masa tenisi çekimi yaparken yakaladım. Oyuncuların servis kullandığı yakın çekim görüntülerin her zaman popüler olduğunu biliyordum. Bu nedenle alışılmadık veya farklı tarzda servis kullanan oyuncuları aradım."

"Gözüme mekanın kırmızı duvarını ve Morituslu Rhikesh Taucoory'yi kestirdim. Yalnızca servis tarzıyla değil, aynı zamanda güçlü tepe aydınlatmasının başının tam üstüne vurmasıyla da gözüme çarptı. Maç çok ilerlemişti, gözümde canlandırdığım kareyi yakalamak için fazla zamanım kalmamıştı. 400 mm sabit odak uzaklıklı bir lens kullandım, çünkü her şeyi doğru yapabilirsem zum sayesinde topu en iyi şekilde yakalayabilir ve yoğun konsantrasyonunu yansıtabilirdim. Topu doğrudan başının üzerinde çektim. İki gözü de topa sabitlendiği için top havada asılı kalmış gibi göründü. Bu da görüntüyü 400 mm lensle çekmemin bir başka nedeniydi: Başını ve topu kırmızı arka plandan soyutlamak istedim. Bu kadar yakın çekim yaparken hata payı çok büyük değil ancak bu teknikten şaşmadım ve sekizinci ve son servisinde, topu, gözleri ve servis kullanışı tüm ayrıntılarıyla bir araya gelerek kareyi yakalamamı sağladı."

Mark'ın ilginç kadrajlamasını denemek isteyenler için önerisi şu: "Harekete odaklanmak için zum yaparken en iyi görüntülerin nerede olacağını önceden düşünerek plan yapmaya çalışın ve doğru an geldiğinde tuşa basın! Zum lensleriyle çekim yaparken bir yakınlaştırıp bir uzaklaştırmak çekici gelebilir ancak bu odağı kaçırmanıza sebep olabilir. Sabırlı olursanız anı yakalama şansınız artacaktır: Makineyi memnun olduğunuz bir odak uzaklığına sabitleyin ve umduğunuz görüntüyü bekleyin."

Canon EOS 90D ile benzer sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu fotoğraf makinesini Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM lens ile birlikte kullanmayı deneyin. Tam zoom'da kullandığınızda yedek kulübesinden oturarak bile inanılmaz detaylar yakalayabilirsiniz. Canon EOS 90D'deki 32,5 megapiksel APS-C sensör ise etkili telefoto menzilini artırarak aksiyona daha da yaklaşmanızı sağlar.

2. Önemli anları dondurun

Dövüşen boksörlerin yer aldığı yukarıdaki fotoğrafın sahibi ve Canon'la çekim yapan spor muhabiri Elizabeth Kreutz, hareketi doğru anda dondurmanın öğrenilmesi faydalı becerilerden biri olduğunu söylüyor. "Manny Pacao ve Timothy Bradley Jr.ın bu fotoğrafı için yakınlaşmak ve sert bir yumruğun dramatikliğini ve gücünü yakalamak amacıyla Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lensi kullandım. Bu fotoğrafın zamanlamasını çok seviyorum: Yumruğun inmesi, Manny'nin yüzündeki korkunç ifade, kasların kasılması, iki dövüşçüden saçılan ter ve aralarında parlayan spot ışığı."

Elizabeth, hareketi bu şekilde dondurmak için "her zaman hazır olmak" gerektiğini söylüyor. Fotoğraf makinenizi seri çekim yapacak şekilde ayarlamanızın da yardımcı olacağını belirtiyor: "Enstantane Hızı modunu seçin ve 1/1000 saniyeden daha hızlı bir enstantane hızı seçin. Ayrıca maksimum kare/sn değeri için fotoğraf makinenizi Sürekli Çekim moduna ayarlamanız gerekir." Canon EOS 90D, saniyede 10 kare/sn (fps) hızında çekim yapabilir. Bu da istediğiniz kareyi yakalama şansınızın yüksek olacağı anlamına gelir.

Konu odaklama olduğunda Elizabeth, kontrolün tamamen onda olmasını tercih ediyor: "Tek noktalı otomatik odaklama kullanıyorum ve dövüş sırasında odak noktamı ve kompozisyonumu oluşturmak için manuel olarak değiştiriyorum. Bu, özellikle de daha hızlı boksörleri fotoğraflarken biraz alıştırma gerektirir," diyor. Tek noktalı otomatik odaklama özelliğine güvenmek istemezseniz Canon EOS 90D dahil birçok Canon fotoğraf makinesinde bulunan otomatik odaklama takibi (AF) ile konuyu kadrajınız boyunca odakta tutabilir ve takip edebilirsiniz. Bu, spor fotoğrafçılığında oldukça faydalı bir özelliktir.

3. Hareket bulanıklığıyla yaratıcılığınızı konuşturun

Tom Jenkins, Birleşik Krallık'taki The Guardian ve The Observer ulusal gazetelerinin spor fotoğrafçısıdır ve aynı zamanda eski bir Canon Elçisidir. Yukarıdaki fotoğrafında olduğu gibi hız ve heyecan hissini yansıtmak için hareket bulanıklığını denemenizi öneriyor. "Bu fotoğrafı The Guardian için Erkekler 1500 metre koşusunda çektim," diyor. "Bu yarış çok önemli değildi, bu yüzden yavaş enstantane hızlarıyla denemeler yapmaya ve birden fazla pozlamayı birleştirmeye karar verdim. Koşucuların hareketlerini gözler önüne sermeye, tişörtlerin, şortların ve ayakkabıların renklerinin yanı sıra stadyum skor tahtaları ile yaratıcı olmaya çalışıyordum. Konum ve enstantane hızıyla birkaç denemeden sonra istediğim fotoğrafı yakaladım, ayrıca koşucular hızlıca geçerken makineyi kaydırarak çekim yaptım. Bu görüntü aslında fotoğraf makinesinde bir araya getirilen ve pozlamalar arasında hızlı bir şekilde uzaklaşarak elde ettiğim iki kareden oluşuyor."

"Bu şekilde denemeler yapma fırsatı bulduğumda, her zaman öğrendiklerimden ders alırım; ne işe yaradı, ne yaramadı. Bu bilgileri saklamaya çalışıyorum ve bir gün aynı tekniği kullanabileceğim bir spor daha olabileceğini umuyorum."

Tom'un size önerisi şu: "Fotoğraf makinenizle enstantane hızları, zumlama ve kaydırma üzerine denemeler yapın. Bir Canon PowerShot G7 X Mark II kullanıyorum ve bu fotoğraf makinesi yavaş enstantane hızlarında kaydırma yapmak için harika. Bence, harekete paralel olan kaydırmalı çekimler en iyi sonucu verir. Bu nedenle, konumunuzu ve çekim yapmak için daha iyi bir yer olup olmadığını düşünün."

4. Beklenmedik yerlerde çekim yapın

Basın fotoğrafçısı Marc Aspland, İngiltere'nin en büyük günlük gazetelerinden biri olan The Times'ın baş spor fotoğrafçısıdır. Aynı zamanda Canon Elçisidir ve Canon kitini bu at yarışı fotoğrafı gibi farklı çekimler yakalamak için stratejik konumlara yerleştirmeyi seviyor. "Bu fotoğrafı yaklaşık 18 metreden, uzaktan kontrol edilen bir fotoğraf makinesi ile çektim. Fotoğraf makinesini bir verici ile birlikte rayların altına bağladım ve bu sayede kazananın kadraja gireceğinden emin oldum. Atın bitiş çizgisini geçeceğini fark ettiğimde uzaktan kontrol ettiğim fotoğraf makinesinin anı yakalayabilmesi için saniyede 12 karelik (fps) bir seri çektim. Şansıma kazanan at içeriden geldi, yani ortadan gelen iki numaralı at çok daha küçük görünürken kazanan at karede daha büyük görünüyor."

"Bu fotoğrafı özel yapan şey, atın adım atıyor olması; ışık iyi, böylece formun tüm ayrıntılarını, atın kaslarını ve jokeyin yüzünü görebiliyoruz. Ayrıca kazanan jokey göz kamaştırıcı bir turuncu giymekte. Siyah giyse bu kadar göz alıcı olmayabilirdi. Ek olarak yarışı kazandığını gösteren direk de kadrajda."

Marc'ın yaklaşımını denemek için fotoğraf makinenizi konumlandırarak akıllı telefonunuzdaki Canon Camera Connect uygulamasını (fotoğraf makinenizde Wi-Fi varsa) veya kablosuz bir uzaktan kumanda kullanarak uzaktan kontrol edebilirsiniz. Alternatif olarak, alışılmadık yerlerden veya açılardan çekim yapmak için fotoğraf makinenizin eğilebilir ekranını (varsa) kullanabilirsiniz. Marc, "Sıradanlıktan uzaklaşın," diyor. "Sıradan 'stok fotoğraflarından' vazgeçin; tüm fotoğrafçıların durması 'gerektiğini' düşündüğünüz yerden uzaklaşın.

"Futbol oynayan çocukları çekiyorsanız çocuğun bir su birikintisi içinde karşı takımın forvetini beklediği çamurlu kale ağzının arkasında durun. Olay, bir durumdaki olağan dışı şeyleri bulmanızda biter."

5. Yeni bir boyut eklemek için çevrenizi kullanın

Canon Elçisi ve spor fotoğrafçısı Andrey Golovanov, bazı spor etkinlikleri mekanlarının fotoğraflarınıza ekstra ilgi çekici bir hava katabileceğini söylüyor. "Daha önce iki yıl yarışı tamamlayan koşucuların portrelerini çekmekle görevli olduktan sonra 2014'te Moskova Maratonu'nu çekmeye karar verdim," diyor. "Bu nedenle yol boyunca tüm incelikleri ve fotoğraf çekilecek en güzel yerleri biliyordum: Moskova ve Moskova Kremlin bendi. Seçtiğim ilk yer gökdelenlerden oluşan arka planıyla Moskova'ydı. Burada, asfaltta koşucuların ayaklarını çekerken Kremlin'in kulelerinden birini yansımasını da yakalayabildiğim mükemmel bir su birikintisi buldum. Bu çekimin olağanüstü olduğunu düşünüyorum. Fotoğraf Fransa'daki Sportfolio Festivali'nde birincilik kazandı."

"Acemi fotoğrafçılara tavsiyem, dünya şampiyonalarına seyahat etmek yerine katılması kolay yerel etkinliklerde ilgi çekici kompozisyonlar çekerek becerilerini geliştirmeleridir. Maratonlar, genellikle herkese açık olduğu için fotoğraf çekmek için harika bir spordur. Çoğu yerde yıl boyunca bir tür uzun mesafe yarışı yapılır ve bu yarışlarda tekniğiniz üzerinde çalışmak ve onu mükemmelleştirmek için çok fazla zaman ve fırsat vardır."

"Çekim yaptığınız ortama bakın ve hikayeyi görsel olarak anlatmanın yaratıcı bir yolunu hayal edin. Örneğin, ekranınız hareket edebiliyorsa kaldırıma uzanarak, kalabalığın üzerinden veya kalabalığın içinden gibi olağandışı görüş açılarından çekim yapmayı deneyin. Bu su birikintisi gibi yansımaları kullanmak da bir başka mükemmel numaradır. Durgun sular ve parlak pencereler arayın. Bu pencereler arabalara veya binalara ait olabilir, hatta güneş gözlükleri bile işe yarayabilir. Daha fazla pratik yaptıkça fotoğraflarınız daha iyi hale gelecektir."

Natalie Denton tarafından yazıldı

İlgili Makaleler
A Canadian player tackles an Irish player in a rugby match. Photo by Richard Heathcote.

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Aksiyon fotoğrafçılığı: bir profesyonelden ipuçları

Bir dağ bisikleti ustasıyla gerçekleştirilen bu rehberli çekim sayesinde aksiyon sporu fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinin.

Sports photographer Dave Rogers stands next to rugby player Martin Johnson on the pitch.

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Nasıl daha iyi spor fotoğrafları çekilir?

Usta spor fotoğrafçısı Dave Rogers, spor fotoğrafçılığınızı geliştirmeniz için en iyi 10 ipucunu ve tekniği paylaşıyor.

The story behind the shot

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Çekimin hikayesi

Beş profesyonel spor fotoğrafçısı, dikkat çeken spor çekimlerinin nasıl yapılacağı konusunda tavsiyelerde bulunuyor.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön