A bride and groom sat in a church, the bride is wiping her eyes.

DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Düğün fotoğrafçılığının temel kuralları: Davetliler için yapılması ve yapılmaması gerekenler

Koridorda durmak, gelinin görkemli girişini engellemek, duygusal bir anda deklanşöre basarak ortama hakim olan havayı bozmak... Fotoğraf makinesi kullanan düğün davetlileri her zaman doğru olanı yapmaz. Ancak bu değişebilir!

Birkaç basit kurala uyarak davetliler de profesyoneller kadar güçlü fotoğraflar çekebilir. Profesyonel düğün fotoğrafçısı Markus Morawetz, bu işe arkadaşlarının düğünlerinde çekim yaparak başladı. "Fotoğraf makinemi arabada bırakacaktım, ama çift yanlardan birkaç çekim yapıp yapamayacağımı sordu," diyor. "Profesyonel fotoğrafçıyı engellememek önemliydi ancak davetli olarak daha az stresli olma avantajına sahipsiniz ve teknik ile stil denemeleri yapabilirsiniz."

Büyük günde doğru çekimler yapmanıza yardımcı olmak için Markus'un yapılması ve yapılmaması gerekenlerle ilgili en önemli beş önerisini ve bunlarla birlikte düğün davetlilerine ait çekimleri sunuyoruz.

Profesyonel fotoğrafçıya engel olmayın. İlginç açılar kullanın.

Markus: "Profesyonel fotoğrafçıya engel olmadan mümkün olduğunca çok ayrıntı yakalamaya çalışın," diyor. Çekim için farklı bir nokta veya açı bulmayı öneriyor. Düğün davetlisi Matthew Bowen tarafından çekildi. © Matthew Bowen

İngiltere'de yaşayan ve hümanist bir düğün yöneticisi olan (dini olmayan düğün törenleri düzenleyen kişi) Stellan Jara, katıldığı törenlerin çoğunda tören sırasında fotoğraf çekilmesine izin verilmeyeceğinin en baştan netleştirildiğini söylüyor. "Çift, dostların ve ailenin anı yaşamasını, fotoğraf çekme işinin ise profesyonel fotoğrafçıya bırakılmasını istiyor," diye açıklıyor.

Ancak Markus'a göre bu, bazı insanların anı bozmasını engellemeye yeterli olmuyor. "Tören sırasında koridordan fotoğraf çekmek için ayağa kalkan davetlilerin ne kadar çok olduğunu bilseniz şaşırırdınız. Gelin girerken, yüzükler verilirken ve çift birbirini öperken çekimlerimin engellendiği çok oldu," diyor.

Markus, alışılmışın dışındaki açılardan çekim yapmayı tavsiye ediyor. Canon EOS M50 fotoğraf makinesinin büyük Dokunma ve Sürükleme AF özellikli 7,5 cm Değişken Açılı dokunmatik ekranı, neredeyse her noktadan ve kalabalık arasında çekim yapmayı kolaylaştırıyor. Markus: "Çevrenizi kullanarak fotoğrafınızı kadraja alın ve iyi bir arka plan oluşturun." tavsiyesinde bulunuyor. "Gelin ve damadı yakalayan iyi bir görüşe sahip değilseniz davetlilerin duygularına odaklanın."

Dikkatleri üzerinize çekmeyin. Duyguları yakalayın.

Konuşmalar ve resepsiyon sırasında veya mutlu çiftin dikkati dağıldığında çekim yapmak, doğal ve samimi görüntüleri gerçek duygularla yakalamak için harika bir yoludur. © Markus Morawetz

Markus: "Çok fazla kamera rahatsızlık verebilir çünkü genellikle nesne nereye bakması gerektiğini bilmez," diyor. Resmi grup çekimlerini profesyonel fotoğrafçıya bırakın ve doğal davranan davetli gruplarının rahat fotoğraflarını çekmeye odaklanın. "Çiftler, gerçek anların ve duyguların fotoğraflarını sever: kahkahalar, gözyaşları, tezahürat, yani yaşanan her şey." "Partinin bir parçası olun, yaşanan duyguları hissedin ve böylece onları daha iyi yakalayın," diye ekliyor.

Stellan da aynı fikirde: "İnsanlar en çok yiyecek ve içeceklerin etrafında mutludur. Bu yüzden iyi vakit geçiren davetlilerin rahat grup fotoğraflarını çekmek için yiyecek ve içeceklerin olduğu yere gidin."

Markus: "Canon EOS M50 fotoğraf makinesinin mükemmel otomatik odaklama özelliği ve Yüz Algılama özellikleri var," diyor. Ayrıca akıllı cihazlara ve sosyal medyaya hızlıca bağlanabilir ve çekimlerinizi anında görüntülemenize, paylaşmanıza ve yayınlamanıza imkan tanır.

Fotoğrafçıyı takip etmeyin. Samimi ve özel anları çekin.

Markus: "İster göz yaşları ister güçlü kahkahalar söz konusu olsun unutulmaz bir fotoğraf için gerçek duyguları yakalamak önemlidir," diyor. Resmi grup çekimleri yerine, yeni evlilerin ve davetlilerinin rahat ve doğal samimi anlarını yakalamayı öneriyor. Düğün davetlisi Jonathan Tait tarafından çekildi. © Jonathan Tait

"Çifti yeterince iyi tanıyorsanız profesyonel fotoğrafçının çekmekten kaçınabileceği belki göze daha az hoş gelen ancak unutulmaz olan anları ve ifadeleri çekebilirsiniz," diyor Stellan. Davetliler kişilere özel benzersiz ve orijinal özellikleri yakalama konusunda profesyonel fotoğrafçılardan daha avantajlıdır ve bu da unutulmaz habersiz çekimler ve samimi portreler yakalamalarını sağlar. Canon EOS M50 fotoğraf makinesinin 10 fps'lik hızlı seri çekim modu, bu kısa süreli fırsatlar için mükemmeldir: Art arda çekim yapıp daha sonra aralarından en iyi olanını seçebilirsiniz.

Markus: "Arka plana dikkat edin ve en güzel ışık açısını bulun, ardından da fotoğrafınızı daha da mükemmel hale getirmek için ışık ve gölgeyi kullanın," diyor. "Çifte nispeten yakın durursanız yakalayabileceğiniz birçok mükemmel an olacaktır."

Ancak...

Mutlu çifti rahatsız etmeyin. Zum veya telefoto lens kullanın.

İlgili makaleler
A phone with the Creative Park app visible on the screen.

DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Gününüzü Canon yazıcı ile özelleştirin

Baskıda kişiliğinizi ifade etmek için yaratıcı düğün fikirleri.

A before and after shot of a couple on their wedding day next to a lake, dark and unedited on the left, showing the lighter version on the right, edited in DPP.

DÜZENLEME TEMELLERİ

Özel fotoğrafları düzenleme

Özel günlerde yaptığınız çekimleri bu basit fotoğraf düzenleme ipuçlarıyla iyileştirin.

Black and white prints of children and families arranged in a grid style on the floor.

YARATICI BASKI

Baskıları sergilemeyle ilgili en iyi ipuçları

Aile fotoğraflarınızın galeri tarzı güzel baskılarıyla evinize nasıl yeni bir hava katabileceğinizi keşfedin.

Markus: "Düğünde fotoğraf çekerken her zaman rahat bir atmosfer yaratmaya çalışın," diyor. "Önünüzdeki çift rahat hissetmeli. Bu da son derece doğal, özel anları yakalamanıza imkan tanır." Düğün davetlisi Jonathan Tait tarafından çekildi. © Jonathan Tait

Markus: "Düğünlerde sürekli fotoğraf çeken o amcayı hepimiz biliriz," diye gülüyor. "Önce oldukça zararsız olabilir ancak çabucak bir engele dönüşebilir. Telefoto lens, gelin ve damadı rahatsız etmeden aksiyona yaklaşmanıza fırsat tanır. Ayrıca belirli ayrıntılara odaklanmanızı ve nesnelerinizi güzel bir şekilde izole eden yumuşak bir bokeh efekti (odak dışı alanlarda bulanıklık) oluşturmanızı da sağlar."

Bağlam yaratmak ya da duygu katmak için geniş açıya geçerek çifti yatay karede yakalamayı deneyin. Canon EOS M50, kompakt EF-M lens serisinin yanı sıra Canon'un EF ve EF-S lensleriyle (Canon Yuva Adaptörü EF-EOS M kullanılarak) de uyumludur. Büyük 24,1 APS-C boyutlu CMOS sensörü, daha sonra görüntüleri kırpmanızı ve yüksek görüntü kalitesini korurken istenmeyen elemanları atmanızı sağlar. "Yeni başlıyorsanız 50 mm lens kullanmanızı öneririm," diyor Markus. "Hem uygun fiyatlıdır hem de bokeh efekti iyi sonuçlar verir. Ayrıca Canon EOS M50 gibi bir fotoğraf makinesinde hafifçe tele etkisi de elde edeceksiniz."

Profesyonel fotoğrafçının yaptıklarını tekrarlamayın. Profesyonel fotoğrafçı ayrıldıktan sonra yaratıcılığınızı konuşturun.

Markus: "Profesyonel fotoğrafçı ayrıldıktan sonra gecenin atmosferini yakalamaya çalışın," diyor. Davetli fotoğrafçılara, duyguları daha fazla açığa çıkaran ve resmi olmayan grup fotoğrafları elde edebilmeleri için çift ve davetlilerle olan yakın ilişkilerinden yararlanmalarını tavsiye ediyor. Düğün davetlisi Faye Leppard tarafından çekildi. © Faye Leppard

Markus: "Benim için düğün fotoğrafçılığının en zor yanı, gün sonu partisinde çekilen fotoğraflardır: Karanlık ortam, hızlı hareketler ve kötü DJ aydınlatması işi zorlaştırır," diyor. Harici flaş kullanmak çözüm olabilir ancak düğün gibi samimi ve romantik ortamlar için her zaman en iyi seçenek değildir. "Benim tavsiyem mümkün olduğunca mevcut ışıktan yararlanmak," diyor.

Kullanıcılar, iyi görüntü kalitesini korurken yüksek ISO değerleri sağlayabilecek bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duyacaktır. Canon 90D fotoğraf makinesi, ISO 100-25600 özelliği sunar ve gerektiğinde ISO 51200'e genişletilebilir. Fotoğrafçılar daha yüksek bir ISO değeri ile çalışarak ve Canon EF 50mm f/1.8 STM gibi geniş diyafram açıklığına sahip bir lensle çekim yaparak daha düşük enstantane hızlarında çekim yapabilir ve etkileyici, güzel efektler oluşturabilir.

Natalie Denton tarafından yazıldı

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön