YARATICI BASKI

Aile fotoğraflarını sergilemeyle ilgili en iyi ipuçları

Aile portresi fotoğrafçısı ve Canon Marka Elçisi Helen Bartlett, güzel aile portrelerini evinizde nasıl sergileyebileceğinizi anlatıyor.
Yerde aileler ve çocukların ızgara şeklinde düzenlenen siyah-beyaz baskıları.

Aile, arkadaşlar ve evcil hayvanlara dair anıların baskısını almak ve bunları sergilemek hayat hikayenizi sürekli gelişen bir sanat eserine dönüştürmenin muhteşem bir yoludur. Evinize karakter kazandırır ve mutlu anılarınızı anımsarsınız. Londralı aile portresi fotoğrafçısı ve Canon Marka Elçisi Helen Bartlett, ailelerle yaptığı çekimlerde kendi yaratıcılığını lensin ardında çok iyi bir şekilde kullanıyor. Fakat bu fotoğrafların baskısını alıp sergilemek de bir o kadar yaratıcılık gerektirebilir.

Helen, "Baskının en büyük faydalarından biri, saklayabileceğiniz fiziksel bir anı oluşturmasıdır. Telefonunuzu yedeklemediğinizde veya teknik bir hatayla karşılaştığınızda kaybolmaz." diyor. "Çocuklarınızla birlikte bu baskılara bakıp eski günlerinizi anımsayabilirsiniz. Bence fotoğrafların baskısını aldığınızda anılarınızı aklınıza kazımak için önemli bir adım atmış oluyorsunuz."

Helen, burada baskı alma, baskıları çerçeveletme ve en sevdiğiniz fotoğrafları evinizin çeşitli köşelerinde kullanma hakkında tavsiyeler veriyor.

1. Sizi gülümseten fotoğrafların baskısını alın.

Beyaz duvarlı ve karo zeminli geniş bir banyonun duvarında köpüklerle oynayan bir kız çocuğunun kanvas baskısı.

Aile üyelerinizin fotoğrafını çekerken baskıda nelerin iyi görüneceğini düşünmek yerine eğlenceli veya doğal çekimler yapmaya çalışın. Daha sonra en sevdiklerinizi seçebilirsiniz. Canon EOS R ve Canon RF 50mm F1.2L USM lens ile 50 mm, 1/400 sn, f/4,5 ve ISO 500 değerlerinde çekilmiştir. © Helen Bartlett

Helen, "Fotoğraflarınızın baskısını alıp sergilemeniz için birçok seçenek mevcuttur. Bunun güzel yanı ise fotoğraf makinenizle farklı bir şekilde çekim yapma konusunda endişelenmenize gerek kalmamasıdır." diyor.

"Baskı için çekim yapıyormuş gibi düşünmeyin, bu durumda kendinizi kısıtlarsanız." diye de ekliyor. "Sizi gülümseten fotoğrafların baskısını alın, teknik açıdan mükemmel olmasalar da olur. Duvarınızda sizi mutlu eden anlara yer vermeniz daha önemli."

Fakat fotoğraflarınızın büyük boyutta baskısını almak istiyorsanız uygun bir fotoğraf makinesi kullanmalısınız. Fotoğraf yazıcılarının kağıda işlediği mürekkep noktaları, fotoğraflardaki piksellerle birebir olarak eşleşmez. Ancak fotoğraf kalitesinde 300 dpi baskı elde etmek istiyorsanız en az 300 piksel/inç oranı kullanmalısınız. Örneğin A3 baskı (16,54 x 11,69 inç) için en az 4.962 x 3.507 piksel veya 17 MP bir fotoğrafa ihtiyaç duyarsınız. Megapiksel ne kadar yüksek olursa baskı kalitesi de genelde o kadar iyi olur.

Helen, "Büyük bir baskı almak istiyorsanız elinizdeki en iyi fotoğraf makinesini kullanın çünkü büyütme oranı en iyi sonucu ve en yüksek kalitede görüntüleri bu şekilde elde edersiniz." diyor. Fotoğraf makinenizi en yüksek kalite ayarında kullandığınızdan emin olun. "Ayrıca ışığın iyi olduğu koşullarda çekim yapmaya çalışın çünkü kötü ışık baskıda kendini daha çok gösterecektir."

2. Baskılarınızı sergileyeceğiniz alanı düşünün.

Küçük bir çocuğun yakından siyah-beyaz portresi. Dikkatle fotoğraf makinesine bakıyor ve gülümsüyor.

Odanın neresine asacağınızı düşünürken baskının kompozisyonunu ve boyutunu göz önünde bulundurmak önemlidir. "Örneğin bir bebeğin başının yakından portresini çektiyseniz ve baskınız 152 cm genişliğindeyse bir metre uzaktan baktığınızda gözünüze biraz büyük gelebilir. Ancak aynı baskıya uzun bir koridorun sonundan baktığınızda muhteşem görünebilir." diyor Helen. © Helen Bartlett

Önünde beyaz orkide bulunan bir masa yer alan koltuğun arkasındaki duvarda çerçeveli üç baskıdan oluşan siyah-beyaz bir fotoğraf.

Baskılarınız için seçtiğiniz çerçeveler, odanızın ve dekorasyonunuzun atmosferiyle uyumlu olmalıdır. Siyah-beyaz fotoğraflar, sade beyaz çerçevelerde güzel gözükür. © Helen Bartlett

Baskılarınızı sergilemeyi planladığınız her yerde dekorasyonunuza uyum sağlayacak renkler seçin ve alanı da göz önünde bulundurun. Helen, "Evinize uyacak bir çerçeve seçin." diye öneriyor. "Ben düz siyah veya beyaz çerçeveleri seviyorum. Bir fotoğrafçının galerisinde de bunun gibi sade ve zamansız tasarımlar görürsünüz. Sıcak tonlu odalarda meşe ağacından çerçeveler çok güzel gözükür. Ancak açık renkli büyük ve modern bir odaya siyah veya beyaz çerçeve daha iyi gidebilir."

Helen, portre çekimlerini genellikle siyah-beyaz olarak yapıyor. Bu sayede müşterilerinin evlerinde zamansız bir tasarım ortaya koyuyor. Farklı nesillerden ailelerin fotoğraflarını bir araya getiriyorsanız siz de bu yöntemi tercih edebilirsiniz. "Aile fotoğraflarının özellikle siyah-beyaz olarak kullanıldığında çok güzel gözüktüğünü düşünüyorum. Çünkü duvara bir şeyler asarken farklı nesillere ait baskıları birleştirdiğinizde hem güzel hem de uzun ömürlü bir tasarım elde ediyorsunuz. Günümüzde çekilen siyah-beyaz fotoğraflar, ebeveynlerinizin veya onların ebeveynlerinin gençlik fotoğraflarıyla uyumlu gözüküyor."

Uygun malzemeyi seçebilmek için baskıların hangi ortamda sergileneceğini ve zamanla geçirebilecekleri değişiklikleri göz önünde bulundurmak da önemlidir. Canon'un fotoğraf kağıtları serisinde, farklı yüzey seçenekleri ve farklı ortamlarda kullanabileceğiniz ürünler bulunur. Canon Günlük Kullanım Parlak GP-501, fotoğraf stüdyosu kalitesinde baskılar elde etmenizi sağlayan, genel amaçlı ve uygun fiyatlı bir seçenektir. Ayrıca evinizin çoğu bölgesi için idealdir. Ancak baskılarınızı banyo gibi nemli alanlarda sergilemek istiyorsanız fotoğraflarınızın akrilik kağıda basılması için bir baskı uzmanıyla görüşmeniz gerekebilir.

3. Baskılarınızla kendinizi ifade edin.

Elindeki iki yaprağı kabarık bulutların dağıldığı gökyüzüne doğru tutan, gölgedeki genç bir kızın siyah-beyaz fotoğrafı.

İster tek bir büyük baskı kullanın ister küçük baskıları belirli bir şekilde düzenleyin, fotoğraflarınızla kendinizi ifade edebilirsiniz. Helen, canlı ve sade bir fotoğrafın bazen büyük bir çerçevede harika görünebileceğini söylüyor. © Helen Bartlett

Büyük ölçekli baskılar evinizde muhteşem görünebilir ama karar vermeden önce baskının boyutu hakkında biraz düşünmek isteyebilirsiniz. Helen, "Doğru fotoğrafı seçmelisiniz çünkü büyütüldüğünde her fotoğrafın güzel gözükmeyebilir." diyor. "Birkaç gazete kağıdı alıp onları duvara yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Aksi takdirde büyük ölçekli bir fotoğrafın nasıl görüneceğini hayal etmeniz çok zor. Alanınıza uygun boyutu seçmelisiniz. Bunun için de duvara bir şey koyup ölçüm yapmanız gerekir."

Helen, büyük baskılarda yeterli etkiyi yaratan fotoğraflarda konunun ortamla birlikte kadraja alındığını açıklıyor. "Odak noktası olacak fotoğraflarda bunu çok görürüz. Satışını yaptığım daha büyük boyutlu fotoğraflar, genellikle konunun etrafında bir mimari, ortam veya ormanlık alan bulunanlardır. Sanat eseri gibi görünürler."

Canon imagePROGRAF PRO-300 gibi bir yazıcı kullanarak evinizin konforunu bırakmadan profesyonel kalitede baskılar elde edebilirsiniz. Helen, işleri için Canon imagePROGRAF PRO-1000 yazıcıyı kullanıyor. Bu Wi-Fi özellikli model, kenarlıksız baskılar üretebilir ve güzel sanatlar fotoğrafları için ideal olan derin tonları ortaya çıkaran Mat Siyah mürekkebiyle monokrom fotoğraflar için idealdir. Canon yazıcınızı, sıcak beyaz ve gri tonlarını A4 ila A2 boyutlarında güzel bir şekilde baskıya aktarmak için tasarlanan Canon Pro Premium Mat PM-101 kağıtla birlikte kullanarak monokromda muhteşem yüzeyler elde edebilirsiniz.

4. Galeri ve ızgara düzenlerinizde yaratıcılığınızı konuşturun.

Aileler ve çocukların tuğla duvardaki üç çerçeveye ızgara şeklinde yerleştirilen siyah-beyaz baskıları.

Galeri duvarı tasarlarken Adobe® Photoshop® gibi bir yazılım üzerinden istediğiniz tasarımın bir modelini oluşturmanız faydalı olabilir. Bu sayede fotoğrafların birbiriyle uyumlu ve dengeli olup olmadığını ve yan yana geldiklerinde güzel bir ton uyumu oluşturup oluşturmadıklarını kontrol edebilirsiniz. © Helen Bartlett

Çeşitli fotoğraf baskılarını sergilerken galeri duvarları ve ızgaraları kullanarak koridorlar ile merdivenlere karakter katabilirsiniz. Daha ufak boyutlarda baskı alıyorsanız Canon PIXMA yazıcınızı kullanarak evde yüksek kaliteli baskılar elde edebilirsiniz. Wi-Fi özellikli cihazları kullanarak Canon PIXMA G540 modeli ile A4 boyutuna kadar düşük maliyetli, parlak ve canlı baskılar alabilirsiniz.

Helen, dilediğiniz zaman galeri duvarına fotoğraf ekleyebileceğinizi veya fotoğraflarda değişiklik yapabileceğinizi belirtiyor. "Fotoğrafları değiştirip oynamalar yapmak çok kolay olduğu için galeriniz zamanla gelişir ve değişir. Tıpkı aileler gibi. Bir müşterimin mutfağında çok güzel bir galeri duvarı var. Üç baskıyla başladı, sonra altıya, dokuza ve on ikiye çıktı. Sanırım şimdi duvarında on altı baskı var. Izgara sistemiyle düzeninizi her yıl kolayca genişletebilirsiniz." diyor.

"Örneğin gelecekte eklemeler yapabilirsiniz. Bebeğiniz yeni doğduysa ve altıncı ayına kadar duvardaki her alanı kullanırsanız büyüdüğünde ya da aileniz genişlediğinde baskılarınızı koyacak yeriniz kalmaz. Kendinize esneklik tanıyın."

5. Çerçeveli ve çerçevesiz baskılarla denemeler yapın.

Şömine üzerindeki duvarda ellerinde büyük çubuklar tutan iki çocuğun akrilik baskısı.

Baskılarınızı sergilerken çerçeve kullanmanıza gerek yoktur. Daha zarif ve modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız çerçevesiz kanvas baskıları deneyebilirsiniz. Bir diğer seçenek ise paspartulu çerçeveleri kullanmaktır. Köşeleri boşluklu olan bu çerçeve, fotoğrafın asılı duruyor gibi görünmesini sağlar. Fotoğrafa estetik bir görünüm kazandırmanın yanı sıra hem duvara asılan hem de ayaklı çerçeveler için idealdir. © Helen Bartlett

Fotoğrafları her zaman çerçeveletmek zorunda değilsiniz. Sergilemek ve korumak istediğiniz portre tarzı profesyonel çekimlerin aksine, kendi yaptığınız benzersiz aile çekimlerinin baskısını alırken en sevdiğiniz aile anılarını etrafınızda görmek için sadece fotoğrafları sergilemek istiyor olabilirsiniz. "Çerçevesiz baskıları çok seviyorum. Kitap raflarında kullanıyor ve buzdolabıma yapıştırıyorum." diyor Helen. "Kablolar ve küçük mandallarla müşterilerimin harika işler çıkardığını gördüm. Bir fotoğrafın kendi hayatı olduğu ve çekildikten sonra farklı şekillerde kullanılabileceği fikri çok hoşuma gidiyor.

Fotoğraf baskıları, genç odalarına güzel uyum sağlıyor. Duvara asabiliyor, kolaj yapabiliyor veya kablolarla asabiliyorsunuz." diye ekliyor. "Çerçevesiz baskıları daha kolay gözden çıkarabildiğiniz için galerinizi sürekli olarak geliştirebilirsiniz."

Hatta Canon SELPHY Square QX10 mobil yazıcıyı kullanarak kendi baskılarınızı mandallarla asıp sergileyebilirsiniz. En sevdiğiniz anların baskısını alıp bu anları evinizde sergilemek modunuzu yükseltmenin ve aile anılarınızı saklamanın harika bir yoludur.


Yazan: Lorna Dockerill


Adobe ve Photoshop, Adobe'nin ABD'de ve/veya başka ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır.

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • BASKI

  Fotoğraflarınızı baskı için düzenleme

  Baskı için düzenleme ve kullanılacak en iyi baskı ayarları ile ilgili adım adım kılavuzumuzla baskı sırasında fotoğraflarınızdan daha iyi sonuçlar elde edin.

 • BASKI

  Fotoğraflar için en iyi Canon yazıcılar

  Fotoğraflarınızı ister çerçeveletmek ister bir albümde saklamak veya etikete dönüştürmek istiyor olun, yaratıcı ihtiyaçlarınıza en uygun yazıcıyı bulun.

 • TEMEL BİLGİLER

  Baskı amaçlı çekim yapma

  Yedi önemli ipucundan faydalanarak baskılarda saklamak için anıları kaydedin.

 • DÜZENLEME TEMELLERİ

  Özel fotoğrafları düzenleme

  Özel günlerde yaptığınız çekimleri bu basit fotoğraf düzenleme ipuçlarıyla iyileştirin.