Makale

Canon EOS C200 ile tek başına çekim bütçesinde, yüksek kaliteli sonuçlar

Group of people pouring coulored powder on a woman.

Film yapımcısı David Newton, küçük boyutlu EOS C200'ü kullanarak tek başına çektiği Trash the Dress üzerine konuşuyor

David Newton, yeni EOS C200'ü test etmek için son derece heyecanlıydı. Trash the Dress adlı kısa filminde kameranın çok yönlülüğünden ve tek başına çekim potansiyelinden tam olarak yararlandı. Kamerayı gimbal ve drone'lara monte ederek gelişmiş otomatik odaklama özelliklerini kullandı.

David Newton kendini "fotoğrafçı ve film yapımcısı" olarak tanımlıyor. DSLR'lerle video çekimi yapan bir fotoğrafçı olarak bu alana geçiş yapan ve projelerin gereklilikleriyle birlikte ilerleyen kişilerden biriyim."

Video özellikli DSLR fotoğraf makinelerinden Cinema EOS serisine geçiş yapan Newton, Canon fotoğraf makineleri üzerine eğitim kursları veriyor. Mümkün olan en kısa zamanda yeni EOS C200 ile çalışmaya istekliydi.

"Canon, C200'ü test etmek istiyordu ve DSLR'den sinemaya geçiş yapmış birini istiyorlardı. Proje bu şekilde meydana geldi. Kameranın iki ana özelliği var: Büyük bir prodüksiyon ortamında tam donanımlı yüksek kaliteli bir prodüksiyon iş akışına uyuyor; ve aynı zamanda ergonomisi nedeniyle tek başına çekim yapan kişi için ya da küçük bir ekiple çok iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor." Newton bunun uzmanlık alanı olduğunu söylüyor. "Tek başıma ya da küçük bir ekiple çalışmayı tercih ediyorum. Tek başıma çalışmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum." Dubai'deki bir projede C200'ü kullanmış olan Newton, zaten tecrübeli olduğunu söylüyor.

Newton; kompakt, hafif bir cihazın dahili, yüksek kaliteli Cinema RAW Light kaydıyla bir araya gelmesine atıfta bulunarak kamerayı "bir Jekyll ve Hyde durumu" olarak tanımlıyor. "Benim işime gerçekten yarayan şey 4K dahili RAW kaydı. Gerçekten harika bir özellik. Fiyat ve boyut olarak orta seviyede olan bir kamerayı, yalnızca RAW formatın sağladığı kaliteyi düşününce üst düzey bir kamera haline getiriyor. Fotoğraf perspektifiyle JPEG'e eşdeğer olan ve son derece sınırlı derecelendirme sunan MP4 çekim yapıyorduk ancak artık on beş kademeli dinamik aralık (işlenmiş Cinema RAW Light dosyasından) özelliğine sahibiz." Newton; bunun prodüksiyon sonrası süreçteki olanakları arttırmanın yanı sıra yüksek dinamik aralıklı sunumu gerçekçi bir seçenek haline getirdiğini düşünüyor. "HDR iş akışına geçmek istiyorsanız bu mümkün. Ayrıca Rec709'da çalışırken bu sınıfta çok fazla esneklik sağlıyor ve açıkçası işleri batırırsanız toparlamanıza olanak tanıyor (kimsenin başına gelmese de!)"

Newton, hem RAW hem de sıkıştırılmış kaydın değerini hızlı şekilde fark edebiliyor. "RAW çekimin yanı sıra kaliteyi düşürme özelliğine de sahipsiniz. Çok yüksek kalite ve sıkıştırılmış kayıt elde etmek mümkün. Kamerayı düzgün bir şekilde ayarlarsanız MP4'te alacağınız sonuçlar mükemmel. Ancak çok sayıda Chroma Key çekimi yapıyorsanız ek veriler için RAW çekimi daha uygun olur. Düğünlerde ve etkinliklerde daha düşük kaliteli kodek ile çekim yapacak kişilerin, çok büyük miktarda veri oluşturmasına veya RAW işleme gereksinimlerine sahip olmasına gerek yoktur."

Canon video camera in action

Sensörün ve kayıt formatının ötesinde

Newton, C200'ün özellikle otomatik odaklama özellikleri konusunda heyecanlı. "Dual Pixel CMOS Otomatik Odaklama sistemi muhteşem. Yıllardır yaptığımız manuel odaklamadan, gerçekten güvenerek kullanabileceğiniz otomatik odaklamaya geçiş biraz baş döndürücü." Bu odaklama sistemi, odak noktasını seçerken C200'ün dokunmatik ekranından yararlanır ve ayrı bir odaklayıcıya olan ihtiyacı azaltan oldukça esnek bir sistem oluşturur.

Newton ayrıca, manuel odaklamanın kaçınılmaz olduğu durumlarda Dual Pixel Odaklama Kılavuzu işlevlerine de bayılıyor. "Bir odak noktası seçersiniz ve bu nokta etrafında oklarınız olur, böylece öne veya arkaya odaklayıp odaklamadığınızı bilirsiniz. Dolayısıyla, sabit sinema lensleriyle çalışmak istiyorsanız da odak onayınız var demektir. Ancak EF lenslerde odaklayıcıya ihtiyacınız yok, ayrı bir odak takibi sistemi kullanmak zorunda değilsiniz. Manevra kabiliyetinizi artırıyor ve çok daha hızlı çalışabiliyorsunuz." Video DSLR günlerini düşünen Newton, sistemi özel bir sinema filmi kamerasında görmekten memnuniyet duyuyor. "7D Mk. II gibi fotoğraf makinelerinde bir süredir bu özellik var. Bu özelliği sinema kamerasında da görmek çok güzel."

Group of people laughing whilst pouring coloured powder on woman

Kontrollerin ve bağlantıların optimize edilmiş düzeni, kullanımı basitleştirmek için tanıdık bir menü sistemi ile bir araya geliyor. "Tüm düğmeler solda, bağlantı noktaları sağda. Düğmeler garip yerlerde değil. Hepsi bir araya toplanmış. Bu kamerayla çok hızlı ve kolay bir şekilde çalışabilirsiniz. DSLR fotoğraf makineleri ya da Cinema EOS gibi Canon kameralarında çekim yapmış herkes bu kameranın düzenini son derece tanıdık bulacak. Menüler de aynı şekilde düzenlenmiş. Düğmeler aynı yerde ve doğru şekilde etiketlenmiş."

Trash the Dress çekiminin önceden tahmin edilemez doğası göz önüne alındığında Newton, C200'ün özellikle kompakt oluşunu değerlendirdi. "Bir Ronin üzerinde ve DJI 1000'in altında, özellikle de drone'un altına takılan gimbal ile son derece iyi bir şekilde dengelenmişti ve muhteşem bir sonuç ortaya çıkardı. Ek donanım takılabiliyor olması yaratıcı olasılıkların kapılarını açıyor."

Yüksek hassasiyet sunan modern kameralarda genellikle nötr yoğunluk filtresine ihtiyaç vardır. Gimbal veya drone üzerinde bir matte box'un kütlesi ve ağırlığı kullanışsız olabilir. Newton, on kademeli dahili ND seçeneğini değerlendirdi. "RAW formatta çekim yapmaya başlayacaksanız ve en iyi dinamik aralığı istiyorsanız ISO 800 değerini kullanmalısınız. İki, dört, sekiz ya da on ND kademesinde çekim yapma özelliğine sahip olması, ek donanım karmaşasını azaltıyor."

BU KAMERADAN ÇOK ETKİLENDİM. YAKINDA BENİM DE KİT ÇANTAMDA BİR TANE OLACAK

"Bu kameradan çok etkilendim", diye noktalıyor sözlerini Newton ve şöyle ekliyor: "Yakında benim de kit çantamda bir tane olacak. Bu kamerayı kullanmak çok zevkliydi ve sonuçlar o kadar iyiydi ki açıkçası böyle bir kameraya sahip olmayı haklı çıkaracak bir işiniz varsa üzerinde düşünmeye fazla gerek yok. Cinema EOS serisinden bir kamera düşünüyorsanız en çok fonksiyona sahip kamera bu. Çalışırken sizi belli bir şekle sokmaya zorlayan bir araç değil, sizin şeklinizi alan bir araç kullanmak istersiniz. Bir çekimde o kadar çok şey gerçekleşir ki işleri biraz daha kolaylaştırabilirseniz bu size zaman tasarrufu sağlar. Prodüksiyon süresi her zaman baskı altındadır."

EOS C200 Genel Bakışına geri dönmek için lütfen buraya tıklayın

Yazar James Bennett, Televisual Media UK Ltd


İlgili