Makale

Canon EOS C200 ile müziği canlı ve dinamik tutma

Canon video camera in action whilst filming ricky patel with his guitar.

Yapımcı Patrick Greaves ve Görüntü Yönetmeni Ricky Patel, yeni EOS C200'de sinematik bir havaya ve minimum aydınlatmaya sahip bir 4K HDR video yaratmak için canlı müzik performansı çekimi yaptı

Müzisyenleri gösteren kısa filmlerin çoğunluğu bir fanteziden ibarettir, çünkü çoğu müzik videosunda müzisyenler playback yapar. Mahogany Sessions, bunun tam tersi: Amaçları, görüntünün dramatik ve ilginç kalmasını sağlayarak durumun gerçekliğini tamamlayan bir tarzda fotoğraflanan gerçek ve canlı performansın sinematik bir sunumunu oluşturmak.

Yapımcı Patrick Greaves ve Görüntü Yönetmeni Ricky Patel, çekimlerde devamlı işbirliği halindeler. Her çekim, Greaves'in "gerçek ve organik bir şeyler yakalamak" olarak tanımladığı tek çekimlik bir performans parçasıdır. "Çekimler sayesinde yükselişte olan ve adını duyurmuş yetenekleri, görsellik ve inanılmaz canlı performansları bir araya getirerek tanıtma fırsatı buluyoruz." Londra merkezli müzisyen Alfa Mist ile yapılan bir çekimde Greaves ve Patel; mükemmel ve yüksek dinamik aralıklı sensör, yerleşik RAW kaydı ve kompakt tasarım faktörlerinin bir araya geldiği Canon EOS C200'ü seçti. Greaves "Kamerayı, Movi Pro gibi sabit donanımlar da dahil olmak üzere çeşitli donanımlarla kullanabiliyoruz," diye ekliyor. "C200, çeşitli şekillerde kullanılmaya uygun; içinde olmamız gereken herhangi bir ortama uyarlanabiliyor."

C200 ÇEŞİTLİ ŞEKİLLERDE KULLANILMAYA UYGUN; İÇİNDE OLMANIZ GEREKEN HERHANGİ BİR ORTAMA UYARLANABİLİYOR.

Prodüksiyon, 8 Eylül 2017'de, Teddington'daki Langdon Down Centre'da bir tarihi bir mekan olan Normansfield Tiyatrosu'nda kaydedildi. Greaves, hem görsel hem de akustik ihtişamına atıfta bulunarak mekanı coşkulu kelimelerle anlatıyor. "Burası aslına uygun bir şekilde restore edilmiş, orijinal bir Victoria dönemi tiyatrosu. Güçlü bir tona sahip zengin bir sesi var. Hem görsel hem de müzikal anlamda renkleri ortaya çıkarmak için konumun mükemmel şekilde uyduğunu düşündük." Bu hedefleri ve şarkının uzunluğunu göz önünde bulunduran Greaves, "mümkün olduğunca küçük ve çok özelliğe sahip bir kamera kullanmanın" önemli olacağını hemen fark etti.

Hem müzisyenleri hem de mekanın tarihi ayrıntılarını göstermek isteyen Patel'in görevi mekanı aydınlatmaktı, böylece gimbal üzerine monte edilen C200, çekimde herhangi bir stant veya kablo görünmemesini sağlayarak neredeyse tüm mekanı dolaşabilirdi. "Gerçekten çok benzersiz bir çekimdi," diye başlıyor sözlerine Patel. "En uzun çekimlerimizden biriydi ve her köşeyi değerlendirmek istedik." Bunun gerçekleşmesi için müzisyenlerin dikkatli bir şekilde konumlandırılması ve kamera için net işaretlerin olması gerekiyordu ancak mekanda ekipman kalabalığı yaratmamak amacıyla ışık miktarı sınırlıydı.

Bu düşünceyle Patel, helyum dolu bir balon ışıkla tepeden aydınlatma tasarladı ve bunun dışındaki durumlarda tek bir Skypanel kullandı. "Helyum lambası ve Skypanel davulcuyu aydınlatan yegane kaynaklardı. Bunun yanı sıra hepimizi memnun eden sonucu alana kadar panjurlarda bolca ayarlama yaptık." Ayrıca, Mahogany çalışmalarını düzenli şekilde izleyenlerin aşina olacağı görünümü izlemek için pus kullandı ve mekanın pencerelerindeki buzlu camdan tam olarak faydalandı. Gün ışığında iç ve dış mekan arasındaki karşıtlığın kontrol altında tutulması oldukça zordur. Bu da, ayrıca mekanın dışındaki parlaklığın kontrol edilmesini sağladı.

Patel, böylesine yüksek kontrastlı bir sahnenin altından kalkabildiği için C200'ü övüyor. "Fotoğrafın görüntüsüne gerçekten çok şaşırdım, kameradan bu performansı beklemiyordum... Çok fazla bilgi var, enlem muhteşem görünüyor," diyen Patel şöyle devam ediyor: "Diğer kameralardan çok daha farklı, çok daha yumuşak görünüyordu. Diğer kameralarda, derecelendirmeyi aşağı çekmek zorundasınız ama bunu yaptığınızda daha nötr bir görüntü elde edersiniz." Patel, prodüksiyonu C200'ün az yer kaplayan Cinema RAW Light formatını kullanarak kaydetmeyi tercih etti. Bu format kameranın çok yüksek kalitede dahili kayıt yapmasına izin verir ve ağır harici kayıt cihazlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır. Üçüncü taraf bir kayıt cihazı ve iyi bir opsiyonla Pro Res kayıt mümkün olsa da Patel "kameranın yeni dahili RAW formatı ile neler yapabileceğini görmek istediğini" hissetti.

Close up view of Canon EOS 200 video camera side view.

"4K HDR çekimiydi"

diye devam ediyor Greaves. Daha yüksek çözünürlük ve dinamik aralığa sahip işler ortaya çıkarma ihtiyacının sürekli artmasına atıfta bulunuyor. "Kamerada RAW kayıt yapmayı başardık. Bu da, başka bir harici kayıt cihazında vakit harcamak zorunda kalmadığınız için büyük bir fark yaratıyor. C200, inanılmaz bir sensöre sahip ve bu küçük boyutlu bir kameradan yüksek kaliteli sinema görünümü elde ediyorsunuz," diye söylenen Greaves, kameranın aydınlık alanları mükemmel şekilde işlemesine dikkat çekiyor. "Tüm ayrıntıları ve kontrastı öne çıkarmamız için bize geniş bir kapsam sağlıyor. On beş kademeli dinamik aralığa sahip, bu nedenle pencereler için herhangi bir ayar yapılmadı."

Serideki diğer kameraları da kullanmış olan sinematograf Patel hiç yabancılık çekmedi. "Her şey çok kolaydı. Kullanılabilirlik çok önemli. Her şeyin nerede olduğunu biliyordum çünkü C300'e oldukça aşinayım." C300 ve C200 arasındaki farklardan biri, CFast ortamı yuvalarının arkada değil yanda olması. Böylece C200 bir gimbal üzerine takıldığında bu yuvalara daha kolay erişiliyor. Patel'in Alfa Mist çekimindeki deneyimi de başka düşünceleri de ortaya çıkardı: "Ayrıca çok fazla belgesel çekiyorum," diyor. "Bence C200'ü yolda kullanmak harika olur. V kilitlere veya başka bir sırt çantasına ihtiyacınız yok. Sırt çantanızdaki küçük piller yeterli, gayet uzun süre dayanıyorlar."

Yapımcı Greaves, C200'ün esnekliğine değinerek özetliyor. "Bir yapımcının bakış açısına göre en önemli şey kameranın çok yönlülüğüdür. Bu kamera düşük maliyetli ve herhangi bir sorun yaratmadan mevcut donanımımızla birlikte çalışıyor. Görüntü kalitesini yükseltmemizi sağlıyor, 4K RAW formatında anında çekim yapıyoruz ve her şeyin tek bir ünitede yer almasını sağlıyoruz. Bize göre C300'ün mükemmel bir üst modeli. Mevcut Canon modellerine kıyasla muhteşem bir ilerleme. Bence bu kamerayı piyasaya sürmeleri çok olumlu," dedi.

EOS C200 Genel Bakışına geri dönmek için lütfen buraya tıklayın

Yazar James Bennett, Televisual Media UK Ltd


İlgili