İzin Ver Olsun

6 dk
A surfer in shadow rides through an epic wave.

Japon kültüründe, 'Ikigai' adı verilen bir kavram bulunmaktadır. Bu kavram, genel olarak 'var olma nedeni' olarak çevrilebilir. Fakat bu, birkaç kelimenin basitçe toplamından daha fazlasıdır. Ikigai, yeteneklerimizi incelememizi, bizi hem tatmin eden hem de mutlu eden şeyleri anlamamızı ve sonrasında bunları dünyada anlamlı ve etkili bir yaşam sürdürmek için kullanmaya teşvik eder. Eğer bu unsurlar birleşip aynı zamanda size bir kariyer olarak da destek olabiliyorsa, o zaman Ikigai dairesi tamamlanmış demektir.

Bu fikrin güzelliği, bize bir benlik duygusu ve hedefleyeceğimiz bir şey vermesinin yanı sıra iniş ve çıkışları da hesaba katmasıdır. Çünkü en iyi düşünülmüş planlarımız bile kontrolümüz dışındaki şeyler tarafından bozulabilir - bu küçük 'hayat' sıçraması bize insan olmanın, çoğu zaman kavrayışımızın ötesinde bir dünyada yaşamanın ne demek olduğunu hatırlatır.

Bir şirket olarak, bu konuyu çok önemsiyoruz. Kurumsal felsefemiz olan Kyosei - ortak fayda için birlikte yaşamak ve çalışmak - Ikigai'nin ikiz kardeşi gibi olabilir, anlamları çok yakındır. Ancak Ikigai bireysel anlamda bir yol arayışı sunarken, Kyosei kolektif bir etki yaratmayı hedefler. Bu, dünyamızı incelememizi ve Canon uzmanlığının buna nasıl uyabileceğini düşünmemizi, birlikte her şey için daha iyi bir yer yaratma yolunu aramamızı ifade eder. Birçok kişinin becerilerinin, tatminlerinin ve mutluluklarının dünyaya nasıl katkıda bulunabileceğine dair bu daha geniş düşünce, her biri neşe getirmek, sorunları çözmek, yaşamları iyileştirmek ve sadece gözlerimizin görebildiğinin ötesini görmek için tasarlanmış olağanüstü başarılardan oluşan küresel bir şirket yarattı.

A young girl of colour stands in front of a wall of blue corrugated metal. She has a big smile and is clasping her hands together in delight

Elbette en çok bilinen ürünlerimiz olan kameralarımız, hayatın güven verici olaylarından hiç de uzak değildir. Aşka, kayıplara ve yeni hayatlara tanıklık ederler. Kuşları uçarken takip eder ve aylar sonra parıldayan yıldızların özünü hissettirirler. Dünya döndükçe, güneş batıp doğdukça oradadırlar ve hatırlamamıza, şahit olmamıza, kalpleri ve zihinleri yakalamamıza yardım ederler. Rugby Dünya Kupası gibi uluslararası spor etkinliklerinde, Başkanlık Açılışlarında, kraliyet etkinliklerinde ve mutlu çiftlerin kendilerini kraliyet ailesi gibi hissettiği milyonlarca düğünde her zaman bir görüntü olarak yanınızdayız. Dünya ne zaman biraz bile değişse, bunu belgelemek için elinde Canon fotoğraf makinesi tutan biri vardır.

Aynı zamanda siz çalışırken ve öğrenirken de sessizce yanınızda oturur, yolunuzu düzgünleştirerek daha üretken olmanızı, daha fazlasını başarmanızı ve büyük fikirlerinizi gerçekleştirmenizi sağlarız. Bu, bir ofiste bir masada veya bir yaratıcı stüdyoda olabilir, Canon yazıcıları ve baskı hizmetleri daima elinizin altındadır. Canon makine görüntüleme ürünleriyle robotların "gözü" gibi davranarak robotlarla birlikte çalıştığınız bir üretim tesisinde olabilirsiniz. Koçların sporcularının performansını izlemek için kamera ağlarımızı kullandığı yerel, bölgesel ve ulusal spor akademilerinde de olabilirsiniz. Yaratıcı beyinler, güçlü projeksiyon cihazlarımızı kullanarak sanat eserlerini sürükleyici deneyimlere dönüştürebilirken, müzeler ve galeriler, değerli eserlerin kopyalarını yüksek baskı teknolojimizle yaratarak herkesin dokunabileceği yeni dünyaların kapılarını açabilir.

Bir mağazaya girdiğinizde cazip yeni bir alet ya da zarif görünümlü yeni bir koku başınızı döndürdüğünde, ürün tanıtımının ve hatta ambalajın da Canon makineleriyle basılmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Yorucu bir alışveriş gününün ardından dinlenmek için en sevdiğiniz kafeye girdiğinizde, soğuk karamelli latte ile çektiğiniz selfie'yi düşünün. Arka plandaki şık duvar kağıdı da muhtemelen bir Canon makinesiyle basılmıştır.

Ayrıca, yarı iletken çipleri de unutmayalım. Çünkü şimdiye kadar okuduklarınızdan hala ikna olmadıysanız bile, elektronikten kaçmak zordur. Ve kullandığınız cihazlar, makinelerimize ve daha da ileriye giderek Ar-Ge laboratuvarlarımızdaki bilim insanlarına kadar uzanan bir geçmişe sahip çipler içerebilir. Elli yılı aşkın süredir bilgisayar çipleri üreten ekipman tasarlıyor ve üretiyoruz. Ekibimizin zeki insanları, daha iyi, daha küçük ve daha güçlü çipler yaratmaya odaklanmış durumda. Bu tür çipler, yapay zeka destekli geleceğimizde, otonom araçlara ve koruma amaçlı dronelara güç verirken, en yeni CMOS ve SPAD görüntü sensörlerimizin yanında yerlerini alacaklar.

A South Asian woman stands centre shot. She is surrounded by many hands touching her shoulders and head in celebration

Canon ürünlerinin her türden iş yerinde kendilerine nasıl yer bulduklarını öğrendiğimizde bizim bile şaşırdığımızı kabul etmeliyiz. Denize biyologlarının laboratuvarlarında, restoran mutfaklarının derinlerinde, çiftliklerde verimi takip ederek ve festivallerde insanları güvende tutarak, Film setlerinde, hastanelerde, spor stadyumlarında ve üniversitelerde, Okyanuslarımızın en derin noktalarında ve hatta Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bile, Uzay keşfi, Canon'un eski bir dostudur. Değişen dünyamızın inanılmaz görüntülerini işleyen kameralı mikro uydulardan, asteroid örneklerini analiz etmeye kadar, gökyüzüne baktığımızda sadece takımyıldızlara hayran kalmıyor, sınırları zorlayacak ve keşfedilecek yeni yerler görüyoruz. Uzaydan bakmak bize gezegenimizi ve insanları oldukları gibi - değerli ve olağanüstü - görmemizi sağlar. Böyle bir ilhamla, ona daha yakından bakmanın yeni yollarını aramaktan vazgeçmememiz şaşırtıcı mı?

Yakından bakmak, elbette bir böceğin makro lensten bakan sayısız gözünü akla getirse de, dünyanın ayrıntılarını keşfetmenin çok daha fazla yolu var. Bilim insanları kameralarımızı güçlü mikroskoplara bağlayarak bize keşfedilmeyi bekleyen, inanılmaz sırlar barındıran minicik yapıları ve hücreleri gösteriyor. Ve tıbbi görüntülemedeki pek çok çığır açıcı buluşumuz, etkileyici bir güce sahiptir, hayat kurtarabilecek küçük detayları ortaya çıkarabilir. Doğmamış bebeklerde kalp kusurlarını tespit ederek rahimdeyken tedavi edilebilmelerini sağlayan bir teknoloji düşünün. Ya da beynin en küçük kan damarlarındaki bir tıkanıklığı belirleyebilen BT tarayıcılarını. Aynı zamanda bu ürünlerin insancıl bir şekilde tasarlandığını.

Hastane, çoğu insanın olmak isteyeceği son yerdir ve bu nedenle tanı çözümlerimiz üzerinde büyük bir düşünce, özen ve dikkatle çalışıyoruz. Her hastanın CT ve MRI taramaları ve ultrasonlar sırasında rahat hissetmesini istiyoruz. Doktorlara son Yapay Zeka teknolojisini kullanan, hastalarını hızlı, etkili ve invaziv olmayan şekilde teşhis etmelerine, tedavi etmelerine veya takip etmelerine yardımcı olan araçlar sunuyoruz. Bu da, en iyi yaptıkları şeyi, mümkün olduğunca çok insan iyi yapabilecekleri anlamına gelir.

İlk ultrasonunuzda, kalbinizi çoşturan minik kalp atışlarınızda, sizi ve ailenizi sağlıklı tutan rutin taramalarınızda yanınızdayız. Aklınızda daha önemli şeyler olduğu için bizi fark etmeyeceksiniz, ama yanınızda olmaktan mutluyuz.

Hayatımız boyunca ailemiz 300'den fazla şirketi kapsayacak şekilde büyüdü. Çoğu grup gibi, biz de bir isim paylaşıyoruz, ama her üyenin kendine özgü bir kişiliği, yetenekleri ve hedefleri var. Ama ortak noktamız Kyosei ve onunla birlikte Ikigai'miz. Varoluş nedenimiz Ve amacımız - sizin hayatınız.

Çünkü sizin hayatınız markamızdan daha önemli. Biz sadece bunu yaşamanıza yardım ediyoruz.

İlgili