Sahte ürünler

Sahte Canon ürünlerini tespit etmek zordur ve bunlar, muhtemelen düşündüğünüzden de tehlikelidir. Sahte veya "taklit" Canon ürünleri, orijinal Canon ürünleriyle neredeyse aynı görünür ancak aynı değillerdir. Sahtesi üretilen Canon ürünleri arasında toner ve mürekkep kartuşları, piller ve şarj cihazları ve fotoğraf makinesi aksesuarları vardır.

Sahte ürünlerin üretilmesi, ithal edilmesi veya satılması suçtur. Canon, sahte Canon ürünleri ticaretinin üstesinden gelmek için polis kuvvetleri, gümrükler, sahtecilikle mücadele eden kuruluşlar ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki (EMEA) yetkililerle çalışmalar yürütmektedir.

Counterfeit

Sahte Canon ürünleri kullanmanın tehlikeleri

Güvenlik
Sahte Canon ürünleri, orijinal Canon ürünlerinin katı kalite standartlarına göre üretilmez ve test edilmez. Kullanıldığında size ya da ürüne zarar verebilir. Örneğin sahte piller, kullanıldığında aşırı ısı üretebilir, sızdırabilir veya patlayabilir; ciddi yaralanmalara ve üründe onarılmaz hasarlara yol açabilir.

Kalite
Sahte Canon mürekkep ve toner kartuşları sızdırabilir, yazıcının baskı kafasını tıkayabilir veya renklerin bulanıklaşmasına ve renk çizgileri oluşmasına neden olabilir. Sahte kartuşlar, orijinal ürünlere göre büyük ölçüde daha az baskı kapasitesi sunar. Canon'un test ettiği sahte kartuşların baskı kapasitesi, orijinal Canon kartuşlarınkine kıyasla %28 ile %69 arasındadır.

Çevre
Orijinal Canon ürünleri; WEEE, RoHS Direktifi ve REACH Yönetmeliği dahil olmak üzere uluslararası yasalar ve Avrupa yasaları ile uyumludur. Sahte ürünler bu yasalarla uyumlu değildir; bu yüzden çevre için büyük tehlike teşkil eder.

Sahte Canon ürünleri nasıl tespit edilir?

Yaygın olarak sahtesi üretilen Canon ürünleri arasında mürekkep kartuşları, mürekkep şişeleri, fotokopi makinesi tonerleri ve piller, şarj cihazları, lens kapakları, uzaktan kumandalar ve çantalar gibi fotoğraf makinesi aksesuarları bulunmaktadır.

Tüm orijinal Canon mürekkep kartuşları1, mürekkep şişeleri, fotokopi makinesi tonerleri ve pillerinin ambalajlarında Canon'a özel bir hologram bulunur.

Hologramda, önden bakıldığında parıltılı altın veya parıltılı kırmızımsı-altın renkte, yatay konuma getirildiğinde ise parıltılı koyu yeşil renkte görünen benzersiz bir renk değiştirme özelliği bulunur. Hologram sahte olduğunda genelde renk parlak koyu yeşile dönmez.

Sahte ürünler hakkında dikkat etmeniz gerekenler

- Sahte hologramlar genellikle dikkatsizce yerleştirilir ve hasarlı, bulanık, yanlış renkte veya yanlış boyuttadır.
- Sahte ambalajların üzerindeki Canon logoları kötü taklit edilmiş ve yanlış renk, boyut veya yazı tipine sahip olabilir.
- Ambalajlar; tekrar mühürlenmiş, tekrar kullanılmış veya açılmış gibi görünebilir.
- Ambalaj üzerinde yazım hataları olabilir veya noktalama işaretleri olmayabilir.
- Normalden çok daha düşük fiyatta ürün satan satıcılara karşı dikkatli olun.
- Çevrimiçi alışveriş yaparken ve internetteki açık artırma sitelerinden ürün satın alırken dikkatli olun. İnternetten satın alınan ürünlerin hepsi sahte değildir fakat sahte ürün satan kişiler hızlı olması, anonimlik ve küresel erişim nedenleriyle interneti kullanmaktadırlar. Bu nedenle internetten alışveriş yaparken lütfen dikkatli olun.

Sahte bir ürün satın almış olabileceğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Satın almış olduğunuz Canon markalı ürünün orijinalliğinden şüphe duyuyorsanız lütfen ürünü kullanmayın ve yetkili bir Canon satıcısıyla veya ipr.info@canon-europe.com adresinden bizimle iletişime geçin. 
Ne yazık ki sahte Canon ürünleri için değişim hizmeti sunamıyoruz ancak ürünün orijinal olup olmadığını doğrulayabiliyor ve ürünün orijinalliğine dair yazılı bir bildirim sağlayabiliyoruz. 
Orijinal Canon ürünü satın aldığınızdan emin olmak için lütfen Nereden satın alınır? sayfamızı ziyaret ederek bazı Canon ürünleri yetkili satıcılarının yer aldığı listeye bakabilirsiniz.

Yararlı BilgilerSahtecilikle mücadele hakkında daha fazla bilgi için yararlı bağlantıların bulunduğu aşağıdaki listeye bakabilirsiniz:
Camera & Imaging Products Association (CIPA) (Fotoğraf Makinesi ve Görüntüleme Ürünleri Birliği) web sitesi.
React – Avrupa Sahtecilikle Mücadele Ağı
Business Action to Stop Counterfeiting and Piracy (Sahtecilik ve Korsanla Mücadele İçin İş Dünyası Hareketi)
Anti-Counterfeit Group (Sahtecilikle Mücadele Grubu)
Intellectual Property Office (Fikri Mülkiyet Ofisi)
Imaging Consumables Coalition of Europe, Middle East and Africa (Avrupa, Orta Asya ve Afrika Görüntüleme Sarf Malzemeleri Birliği)

Bunlar da ilginizi çekebilir:

  1. Mürekkep püskürtmeli cihazların Avrupa plastik tip ambalajlarında veya çoklu şeffaf paketlerde özel hologram bulunmayabilir.