Sahte ürünler

Sahte Canon ürünlerini tespit etmek zordur ve bunlar, muhtemelen düşündüğünüzden de tehlikelidir. Sahte veya "taklit" Canon ürünleri, orijinal Canon ürünleriyle neredeyse aynı görünür ancak aynı değillerdir. Sahtesi üretilen Canon ürünleri arasında toner ve mürekkep kartuşları, piller ve şarj cihazları ve fotoğraf makinesi aksesuarları vardır.

Sahte ürünlerin üretilmesi, ithal edilmesi veya satılması suçtur. Canon, sahte Canon ürünleri ticaretinin üstesinden gelmek için polis kuvvetleri, gümrükler, sahtecilikle mücadele eden kuruluşlar ve Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki (EMEA) yetkililerle çalışmalar yürütmektedir.

Aşağıdaki bilgiler; sahte Canon ürünleri kullanmanın tehlikelerini, bu ürünlerin sahte olup olmadığını tespit etmeyi ve sahte bir ürün satın alındığında yapılması gerekenleri anlamanıza yardımcı olacaktır.

Sahte Canon ürünleri kullanmanın tehlikeleri

Güvenlik

Sahte Canon ürünleri, orijinal Canon ürünlerinin katı kalite standartlarına göre üretilmez ve test edilmez. Kullanıldığında size ya da ürüne zarar verebilir. Örneğin sahte piller, kullanıldığında aşırı ısı üretebilir, sızdırabilir veya patlayabilir; ciddi yaralanmalara ve üründe onarılmaz hasarlara yol açabilir.


Kalite

Sahte Canon mürekkep ve toner kartuşları sızdırabilir, yazıcının baskı kafasını tıkayabilir veya renklerin bulanıklaşmasına ve renk çizgileri oluşmasına neden olabilir. Sahte kartuşlar, orijinal ürünlere göre büyük ölçüde daha az baskı kapasitesi sunar. Canon'un test ettiği sahte kartuşların baskı kapasitesi, orijinal Canon kartuşlarınkine kıyasla %28 ile %69 arasındadır.


Çevre

Orijinal Canon ürünleri; WEEE, RoHS Direktifi ve REACH Yönetmeliği dahil olmak üzere uluslararası yasalar ve Avrupa yasalarıyla uyumludur. Sahte ürünler bu yasalarla uyumlu değildir; bu yüzden çevre için büyük tehlike teşkil eder.

Sahte Canon ürünleri nasıl tespit edilir?

Canon mürekkep kartuşları, lazer yazıcı tonerleri, fotokopi makinesi tonerleri, fotoğraf makinesi ve video kamera pilleri

Tüm orijinal Canon mürekkep kartuşları1, lazer yazıcı tonerleri, fotokopi makinesi tonerleri, fotoğraf makinesi ve video kamera pillerinin ambalajlarında Canon'a özel bir hologram bulunur.


Hologramda, önden bakıldığında parıltılı sarı renkte, yatay konuma getirildiğinde ise parıltılı koyu yeşil renkte görünen benzersiz bir renk değiştirme özelliği bulunur. Hologram sahteyse renk değişimi gerçekleşmez veya çok az bir değişiklik gözlemlenir.

Hologram - Top and Bottom

Sahte ürünler hakkında dikkat etmeniz gerekenler

  • Sahte hologramlar genellikle dikkatsizce yerleştirilir ve hasarlı, bulanık, yanlış renkte veya yanlış boyuttadır.
  • Sahte Canon ambalajları üzerindeki Canon logoları yanlış renk, boyut veya yazı tipine sahip olabilir.
  • Ambalajlar; tekrar mühürlenmiş, tekrar kullanılmış veya açılmış gibi gözükebilir.
  • Ambalaj üzerinde yazım hataları olabilir veya noktalama işaretleri olmayabilir.
  • Normalden çok daha düşük fiyatta ürün satan satıcılara karşı dikkatli olun.
  • İnternetteki açık artırma sitelerinden alışveriş yaparken dikkatli olun. Bu sitelerden satın alınan ürünlerin hepsi sahte değildir; fakat sahte ürün satan kişiler hızlı olması, gerçek ismi saklayabilme ve küresel erişim nedenleriyle bu ürünleri satmak için genellikle açık artırma web sitelerini kullanmaktadırlar. Bu siteler üzerinden sahte Speedlite ürünleri ve Canon dijital fotoğraf makinesi veya video kamera pilleri satıldığına ilişkin raporları doğrulamaktayız. Lütfen açık artırma web sitelerini kullanırken dikkatli olun.

Sahte bir ürün satın almış olabileceğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Satın almış olduğunuz Canon ürününün orijinalliğinden şüphe duyuyorsanız lütfen ürünü kullanmayın ve yetkili bir Canon satıcısıyla veya info@canon.com.tr adresinden bizimle iletişime geçin.

Ne yazık ki sahte Canon ürünleri için değişim hizmeti sunamıyoruz ancak ürünün orijinal olup olmadığını doğrulayabiliyor ve ürünün orijinalliğine dair yazılı bir bildirim sağlayabiliyoruz.

Orijinal Canon ürünü satın aldığınızdan emin olmak için Nereden satın alınır? sayfamızı ziyaret ederek bazı Canon ürünleri yetkili satıcılarının yer aldığı listeye bakabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Fraudulent store warnings

Dolandırıcı mağaza uyarıları

İnternetten Canon ürünleri satın alırken dikkatli olun. Resmi Canon mağazalarımızdan birini kullandığınızdan emin olun. Bunları nasıl tanımlayacağınızı buradan öğrenin.

Fraudulent stores -Legal & compliance

Yasal ve Uyumluluk

Faaliyet gösterdiğimiz birçok ülkede geçerli yasalara ve yönetmeliklere uygun davranıyoruz. Uyumluluk ve yasal açıklamalarımız, duruşumuz ve rehberlik ile ilgili buradan bilgi edinin.

1 Plastik tip Avrupa kartuş ambalajlarında veya çoklu şeffaf paketlerde özel hologram bulunmayabilir.