ÜRÜN BİLGİSİ

Dünyanın en hızlı ve sezgisel otomatik odaklama performansı.¹

Keskin görüntüler sağlayan EOS R3, dikkatinizi işinize vermenizi sağlar. Göz Kontrollü AF, gelişmiş konu tanıma ve olağanüstü düşük ışık hassasiyeti gibi özellikler, bir arada mükemmel bir çekim deneyimi sunar.
EOS R3

EOS R3, Formula arabalarından GT ve ralli araçlarına kadar her türlü yarış arabasını ve bisikletleri tanımak üzere programlanmıştır.

© Vladimir Rys / Canon Ambassador

Otomatik odaklamada bir devrim: Göz Kontrollü AF

EOS R3 odaklama için tamamen yeni ve doğal bir yöntem sunuyor. Bir AF noktasını veya takip edilecek konuyu seçmek için ona bakmanız yeterli. Ardından fotoğraf makinesinin deklanşör düğmesine yarım bastığınızda seçilen AF noktasına odaklama yapılır ya da seçilen konunun sürekli takibi başlatılır. Bu, rakipsiz bir özelliktir.

Göz Kontrollü AF ve Odak Takibi kombinasyonu, EOS R3'ü mükemmel bir aksiyon fotoğraf makinesi haline getirir. Pistteki atletizm müsabakalarını mı çekiyorsunuz? Takip etmek istediğiniz sporcuyu seçmek için ona bakmanız yeterli. Düğmeye bastığınızda EOS R3 bu sporcuyu kalabalığın arasında bulur ve takip eder. Bu mükemmel özellik; basın toplantılarındaki politikacılar, parkurlardaki motosikletler ve hatta gökyüzündeki kuşlara kadar her senaryoda uygulanabilir.

Göz Kontrollü AF sisteminin kalibre edilmesi kolaydır. Ayrıca kalibrasyon ayarları anında geri çağırılmak üzere kaydedilebilir ve hatta hafıza kartı kullanılarak farklı gövdelere aktarılabilir. Tek bir fotoğraf makinesi farklı fotoğrafçılar için ya da gözlük veya kontakt lens kullanan tek bir fotoğrafçı için programlanabilir. AF noktaları fotoğraf makinesindeki Çoklu Kontrol veya benzersiz Akıllı Kontrol Cihazımızdan da seçilebilir.

EOS R3

Fotoğrafçı gözüyle ikinci motosikleti seçerken ve fotoğraf makinesi yeni konuya odaklanırken Göz Kontrollü AF'nin nasıl çalıştığını görün.

EOS R3

EOS R3 aynı zamanda gözleri de tanır ve odağı takip ederek gözleri net alan içerisinde tutar.

EOS R3

Odak takibi şut atan basketbol oyuncusunun gözlerini net alan içerisinde tutuyor.

EOS R3

R3, 30 kare/sn'lik hızlarda motosiklet sürücülerinin kasklarını takip edebilir

Yeni nesil konu takibi

EOS R5 ve R6'da kullandığımız derin öğrenme AI teknolojisini kullanarak, EOS R3'ün AF özelliklerini yeni bir seviyeye taşıdık. İnsanları ve hayvanları tanıyan fotoğraf makinesi, artık motor sporlarında kullanılan araçları da tanıyor.
Fotoğraf makinesine gerçek dünyanın nasıl göründüğünü ve bu dünyada hareketlerin nasıl gerçekleştiğini öğretmek için çeşitli fotoğrafçılardan ve ajanslardan alınan yüz binlerce görüntüyü kullandık.

EOS R3

• İnsanlar. Fotoğraf makinesi takip edeceği konunun gözlerini tanır ve onlara odaklanır. Konunun gözleri görünmüyorsa bunun yerine yüzüne öncelik verilir. Konunun ne gözleri ne de yüzü görünüyorsa (ör. bir futbolcu aniden arkasını döndüğünde) EOS R3 konunun başına ve ardından vücuduna öncelik verir. Fotoğraf makinesinin kask veya maske takan konuların daha iyi takip edilmesi için optimize edilen insan takibi özellikleri, etkileyici spor etkinlikleri için mükemmeldir.

• Hayvanlar. Fotoğraf makinesinin konu takip teknolojisi köpekleri, kedileri ve hatta uçan kuşları tanır.

• Taşıtlar. EOS R3, Formula arabalarından GT ve ralli araçlarına kadar her türlü yarış arabasını ve bisikletleri tanımak üzere programlanmıştır. Kapalı ve açık kokpitli araçlar arasında bile ayrım yapabilen fotoğraf makinesi, sürücünün kaskı görünüyorsa buna odaklanabilir. Yarış motosikletleri de otomatik olarak tanınır ve aynı şekilde, sürücülerin kaskları görünüyorsa kask takip edilebilir ve sürücülerin yarış sırasında tam odakta kalması sağlanır.

Konu takibi artık tüm AF alanı ayarlarında desteklenmektedir. Ayrıca, EOS R3'ün istiflenmiş, arkadan aydınlatmalı sensörünün hızı sayesinde, elektronik deklanşör 30 kare/sn hızda kullanılırken saniyede 60 defaya kadar örneklenen odaklama, bir Canon kamerada bugüne dek ulaşılan en yüksek AF takip performansı sunar.

Kişi kaydetme modu

Fotoğraf makinesi AF menüsüne, ürün yazılımı sürümü 1.40 içinde [Kişi önceliğini kaydet] özelliği eklenmiştir. Fotoğraf makinesinde on adede kadar yüzün önceden kaydedilmesine izin vererek fotoğraf makinesinin sahnedeki bir kişiyi belirlenen önceliklere göre takip etmesini sağlar. Haberler, kırmızı halı etkinlikleri veya düğünler için ideal olan bu özellik sayesinde fotoğraf makinesi, bir sahnede birden fazla kişi olduğunda kayıtlı önceliklerine bağlı olarak hangi yüze odaklanacağını bilir. Yüzler, çekilen görüntülerden veya kartta saklanan görüntülerden kaydedilebilir. Gerekirse fotoğraf makinesindeki kişi önceliği değiştirilebilir.

Register_people_menu

Dual Pixel CMOS AF II avantajı

Fotoğraf makinesinin Dual Pixel CMOS AF II teknolojisi, sensördeki 24 milyon adet pikselin her birini bir odaklama sensörüne dönüştürerek kullanıcıya farklı boyutlarda toplamda 4.779 adet seçilebilir AF noktası ve alanı sağlar. Bu noktalar ve alanlar kadrajın herhangi bir yerine taşınarak, %100 kapsama sağlanır. Seçilen odak noktası için kullanılmayan pikseller dahi fotoğraf makinesinin AF Takip motoruna bilgi aktarır ve böylece olağanüstü bir odak hassasiyeti elde edilir.

EOS R3'teki Dual Pixel CMOS AF II teknolojisi, dünyada bir tam kare fotoğraf makinesinde kullanılan en hızlı ve en hassas AF sistemidir ve bu özelliğiyle -7,5 EV2 ışık seviyesinde 0,03 saniye1 kadar kısa bir sürede odaklama yapabilmektedir. Bu ışık seviyesi optik bir vizörden neredeyse hiçbir şey görülemeyecek kadar karanlık bir ortam anlamına gelir. EOS R3'te bulunan EVF ise bu koşullarda fotoğraf çekmeyi mümkün hale getirir.

Arkadan aydınlatmalı sensör

Fotoğraf makinesinin Dual Pixel CMOS AF II teknolojisi, sensördeki 24 milyon adet pikselin her birini bir odaklama sensörüne dönüştürür.
EOS R3

-7,5 EV'de çekilen bu fotoğraf, EOS R3'ün neredeyse tam karanlıkta nasıl odaklama yapabildiğini gösteriyor.

 1. CIPA Yönergelerine uygun olarak yapılan AF hızı testlerinin sonuçlarına göre hesaplandı (Sonuçlar çekim koşulları ve kullanılan lense göre değişkenlik gösterebilir). Dahili ölçüm yöntemleri kullanılır. Test koşulları: • Uzaklık ölçümü sırasındaki parlaklık: EV12 (normal ortam sıcaklığı, ISO 100) • Çekim modu: M • Kullanılan lens: RF24-105mm F4-7.1 IS STM, Deklanşör düğmesine manuel basılarak fotoğraf çekimi • AF modu: Tek noktalı AF (merkez) • AF işlemi: Tek çekim AF
 2. 23°C/73°F'de, f/1,2 lens, Merkez AF noktası, Tek Çekim AF, ISO100 ile fotoğraf çekimi sırasında. Odak dışı Düzleştirme Kaplamalı RF lensler hariç

İlgili makaleler

 • MAKALE

  Canon EOS R3, küçük ve yıldırım kadar hızlı akça cılıbıt kuşunun hızına yetişebilir mi?

  İtalyan vahşi yaşam fotoğrafçısı Bruno D'Amicis, nadir rastlanan ve son derece hızlı hareket eden bu kuşu, Abruzzo sahillerinde fotoğraflayarak EOS R3'ü test ediyor.

 • MAKALE

  Canon EOS R3 ile araziye çıkma

  "Daha önce kullandığım her şeyin bir fersah ötesinde!" Motor sporları fotoğrafçısı Vladimir Rys, Canon EOS R3'ü ilk elektrikli ralli arabası çekiminde deniyor.

 • MAKALE

  Canon'un süper telefoto lensleriyle hızlı şeritte yaşam

  Motor sporları fotoğrafçısı Vladimir Rys, Canon EOS R3 ile çektiği hızlı hareket eden ralli arabalarını, Canon RF 400mm F2.8L IS USM ve RF 600mm F4L IS USM lenslerle takip ediyor.

 • MAKALE

  Göz Kontrollü AF Açıklaması

  Canon'un AF noktalarını baktığınız konuya göre belirleyen veya değiştiren inanılmaz Göz Kontrollü AF sisteminin özel hikayesini okuyun.

 • Şimdi kaydolun

  EOS R3 ile ilgili en son güncellemelerden ilk siz haberdar olun ve diğer haberleri anında öğrenmek için iletişimde kalın.