Canlı Kontrol ile vizör arasındaki farklar

PCA - Live View Vs Viewfinder - live-view-versus-viewfinder-opener.jpg

Fotoğraf çekerken Canlı Kontrolü mü kullanıyorsunuz, yoksa gözünüzü vizöre mi dayıyorsunuz? Yoksa yeni bir fotoğraf makinesi almayı mı düşünüyorsunuz? Tercihiniz hangisi olursa olsun iki çekim yönteminin de önemli avantajları ve olası dezavantajları bulunur.

Önizleme

Canlı Kontrol modunu kullanarak çekilmiş görüntü.
Canlı Kontrol modunda görülen, farklı filtreler uygulanmış aynı görüntü.
Canlı Kontrol modunda görülen, farklı filtreler uygulanmış aynı görüntü.
Canlı Kontrol modunda görülen, farklı filtreler uygulanmış aynı görüntü.

EOS fotoğraf makinelerinde iki tür vizör bulunur. Optik vizörler, DSLR fotoğraf makinelerinde kullanılır ve görüntüyü doğrudan lensten gösterir. Elektronik vizörler, bazı aynasız fotoğraf makinelerinde kullanılır ve görüntüyü renk ve kontrast ayarlamalarının yanı sıra uygulanan dijital filtreleri ekleyerek görüntüleyen küçük bir Canlı Kontrol ekranı işlevi görür. Optik vizörler, fotoğrafınızı aynı şekilde önizlemenize izin vermese de kendinizi sahneye kaptırmanızı sağlayacak şekilde net ve kesintisiz görüntü sunarlar.

Fotoğrafları önizleme özelliği, Canlı Kontrol modunun önemli çekim avantajlarından biridir. Görüntü Stili ve Yaratıcı Filtreler gibi fotoğraf makinesi ayarı efektlerini görüp, deklanşöre basmadan bu efektler üzerinde ince ayar yapabilmenizi sağlar. Ayrıca pozlama simülasyonu etkin şekilde canlı histogramı görüntüleyerek pozlama değiştikçe fotoğrafın daha aydınlık veya karanlık hale geldiğini görebilirsiniz.

Odaklama

Canlı Kontrol modunda orta kısmında otomatik odaklama noktası bulunan bir çiçeğin görüntüsü.
5 kat büyütme uygulanmış aynı görüntü.
5 kat büyütme uygulanmış aynı görüntü.

Optik vizör kullanarak otomatik odaklama, özellikle hareket eden nesneler izlenirken Canlı Kontrole göre çok daha hızlıdır. Bununla birlikte nesnenin, fotoğrafın merkezinde gördüğünüz siyah AF noktalarından birinin altında olduğundan emin olmanız gerekir. Canlı Kontrol otomatik odaklama daha yavaştır ancak daha geniş bir alanı kapsayarak fotoğrafın merkezinde olmayan nesnelere odaklanmayı daha kolay hale getirir.

Fotoğraf makinenizin dokunmatik ekranı varsa görüntünün odaklanmak istediğiniz bölümüne dokunabilirsiniz. Dokunmatik deklanşör etkinken ekrana dokunmak lensi odaklayıp deklanşörü çalıştırır. Bu, fotoğraf çekmenin daha hızlı bir yöntemidir ve bazı durumlarda faydalı olabilir.

Canlı Kontrol, manuel odaklama yaparken tahmin yürütme gerekliliğini ortadan kaldırır. Görüntünün bir bölümünü x5 veya x10 oranında büyüterek en ufak ayrıntıların netliğini kontrol edebilirsiniz. Astrofotoğrafi ve makro fotoğrafçılığı için harika bir araçtır ancak bu yöntemle manuel odaklamadan en iyi şekilde faydalanmak için fotoğraf makinesini tripoda yerleştirerek çekim yapmanız gerekir. Görüntüyü büyütemiyorsanız menüde başka bir Canlı Kontrol AF modu seçip tekrar deneyin.

Denge

PCA - Live View Vs Viewfinder - tips-live-view-viewfinder-hold.jpg

Optik vizör kullanırken fotoğraf makinesini sabit tutmak daha kolaydır. Canlı Kontrolde ekranı görmek için fotoğraf makinesini vücudunuzdan uzaklaştırmanız gerekebilir ve bu durum, bulanık fotoğraflar çekmenize neden olabilir. Bu durumda size değişken açılı bir ekran yardımcı olabilir. Böylece ekranı kullanırken dengeyi artırmak için fotoğraf makinesini kendinize daha yakın tutabilirsiniz.

Canlı Kontrolü değişken açılı ekranda kullanmak, yere yakın veya kalabalıkta yukarıdan çekim gibi alışılmadık açılarda çekim yapmayı da kolaylaştırır. Fotoğraf makinenizin Wi-Fi özelliği varsa Canlı Kontrol görüntüsünü mobil cihazınızda görmek üzere Camera Connect uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Gün Işığı

PCA - Live View Vs Viewfinder - live-view-v-viewfinder-brightness-turkey copy.jpg

Çok parlak koşullarda görüntüyü arka ekran yerine vizörden görmek daha kolay olabilir. Ekranın parlaklığını artırabilirsiniz ancak yine de odak, pozlama ve kompozisyonu doğru şekilde kontrol etmeniz için yeterli olmayabilir.

Güç

PCA - Live View Vs Viewfinder - tips-live-view-batteries.jpg

Fotoğraf makinesi pili, Canlı Kontrol yerine vizör ile çekim yapıldığında iki katı uzun süre dayanabilir. Fotoğraf ve film çekimi için uzun süre boyunca fotoğraf makinesinin arka ekranından faydalanacaksanız yanınızda ikinci bir pil bulundurun. Canlı Kontrol modu, fotoğraf makinesinin aşırı ısınmasını önlemek için zaten uzun süre kullanılmamalıdır. Bu, hızlı sürekli çekim yapmak istediğinizde sürekli çekim hızı düşeceği için de iyi bir seçenek değildir.

İlgili ürünler

İlgili makaleler