2024’ün En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri

İster profesyonel isterseniz de başlangıç seviyesindeki bir fotoğrafçı olun, doğru fotoğraf makinesini bulmanız göz alıcı fotoğraflar ve videolar çekebilmeniz için çok önemli.
Mirrorless Cameras

En İyi Aynasız Fotoğraf Makineleri

EOS R100

Her daim kullanıma hazır olan kullanıcı dostu EOS R fotoğraf makinesi EOS R100 ile unutulmaz anları göz alıcı bir kaliteyle yakalayın.

Neden EOS R100’ü tercih etmeli?

EOS R100, sizlere aşağıdaki avantajları sunan mükemmel bir yatırımdır:

 • Canon EOS R100, yaklaşık 356 gramlık gövde ağırlığıyla R sisteminin en küçük ve hafif fotoğraf makinesidir.
 • Saniyede 6,5 kareye kadar çıkabilen seri çekim hızı ve 24,1 megapiksellik çözünürlüğüyle göz alıcı fotoğraflar çekebilirsiniz.
 • Hafif bir ağırlığa sahip EOS R100’ün 4K 25p veya HD 120p video çekme özelliği sayesinde yaratıcılığınızı çok daha özgürce ortaya koyabilirsiniz.

EOS R50

EOS R50 aynasız fotoğraf makinesi ile en keskin ve stabil fotoğrafları, 4K videoları veya canlı akışları yakalayabilirsiniz.

Neden EOS R50’yi tercih etmeli?

EOS R50’yi tercih etmek, fotoğrafçılık deneyiminizi aşağıdaki şekilde daha iyi bir hâle getirir:

 • Kompakt Canon EOS R50, 4K 30p (6K yüksek hızda örnekleme) veya Full HD 120p olarak video kaydetmenize olanak sağlar.
 • EOS iTR AF X ve Dual Pixel CMOS AF II ile fotoğraflarınızı ve videolarınızı kolayca odaklayabilirsiniz.
 • Saniyede 15 kareye kadar çıkan bir hıza sahip olan EOS R50, son derece hassas seri çekim moduna sahip olup 24,2 megapiksele kadar çıkan çözünürlüğüyle göz alıcı fotoğraflar çekmenizi sağlar.

EOS R6 Mark II

EOS R6 Mark II’nin ışık hızında hızı, sınıfının en iyisi performansı ve profesyonel film çekme özellikleri sayesinde nasıl çekerseniz çekin işinizi mükemmel hâle getireceksiniz.

Neden EOS R6 Mark II’yi tercih etmeli?

EOS R6 Mark II ile en iyi fotoğrafları ve videoları çekin.

 • HDMI çıkışına sahip olan bu fotoğraf makinesi 6K 60p’ye kadar 10 bit RAW videolar çekerek size en iyi görüntü kalitesini ve birçok çekim sonrası işleme seçeneğini sunar.
 • Seri çekim özelliği sayesinde her anı bütün detaylarıyla saniyede 40 kareye (fps) kadar yüksek doğrulukta yakalayabilirsiniz.

EOS R3

EOS R3 sayesinde haberleri, hayvanları ve spor anlarını daha önce hiç olmadığı gibi yakalayacaksınız. 30 kare/sn sürekli çekim ve gelişmiş bağlantı özellikleriyle rekabette kendinizi öne çıkarın!

Neden EOS R3’ü tercih etmeli?

Heyecanla beklenen EOS R3 sektörün en üst noktasındaki profesyoneller için tasarlanmış olup aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Profesyonel kullanım için sağlam bir ergonomik tasarım
 • Derin öğrenme teknolojisiyle desteklenen yeni ve iyileştirilmiş otomatik odak özellikleri
 • Yüksek kaliteli videolar için film yapma özellikleri ve verimli üretim akışları
 • Yüksek hızlı görüntü aktarımı için geliştirilmiş iletişim özellikleri

EOS R5

İster fotoğraf, ister video, isterseniz de ikisini de çekin; EOS R5'in kusursuz performansı yaratıcı potansiyelinizi ortaya çıkaracak.

Neden EOS R5’i tercih etmeli?

Bu aynasız fotoğraf makinesinin bazı özellikleri arasında aşağıdakiler yer alıyor:

 • Fotoğraf makinesinin sensör genişliğinin tamamını kullanarak 12 bit 8K RAW çekime geçin ve saniyede 20 kareye kadar çıkıp 45 megapiksellik, nefes kesici fotoğraflar yakalayın.
 • Gövde için görüntü sabitleme (IS) özelliği lensin kendi IS özelliği ile birlikte çalışarak fotoğraf makinesi sarsıntısına karşı sekiz stop’lu bir koruma sunarken derin öğrenme metoduyla çalışan yapay zekadan güç alan bir AF de bulunur.

EOS R8

Yükseltme yaparak yaratıcılığınızı bütün kareye yayın. EOS R8; daha geniş görüntü açıları, daha güzel görünen bir bokeh etkisi ve düşük ışıkta bile nefes kesen görüntü kalitesi gibi özelliklere sahiptir.

Neden EOS R8’i tercih etmeli?

EOS R8’i fotoğrafçılıktaki yeni yol arkadaşınız olarak seçerseniz pişman olmazsınız. Bu aynasız fotoğraf makinesinin yapabildiklerine bir bakalım:

 • İçinizdeki içerik üreticisini ortaya çıkarmak için EOS E8’i kullanın.
 • İster Full HD 180p, isterseniz de 40K 60p (6K yüksek hızda örnekleme) ile yüksek kaliteli videolar çekilebilirsiniz.
 • 10 bit Canon Log 3 formatı ile çekim sonrası işleme becerileriniz önemli derecede artacak.
 • EOS iTR AF X ve Dual Pixel CMOS AF sayesinde hem videolar hem de fotoğraflarda bir iğne deliğine bile odaklanabilirsiniz.
 • Yüksek doğrulukta çekim özelliği, saniyede 40 kareye kadar 24,2 megapiksel fotoğraflar çekmenizi sağlar.

En iyi Aynasız Fotoğraf Makinesi nasıl seçilir?

Mevcut olan bütün seçenekleri değerlendirerek en iyi aynasız fotoğraf makinesini bulmak biraz zorlayıcı olabilir. Sizin için ideal aynasız fotoğraf makinesini bu basit rehberimizden aldığınız yardımla seçebilirsiniz.

Ayırdığınız Bütçe

İlk önce bütçenizi belirleyin. Aynasız fotoğraf makinelerinin fiyatı çok değişkendir. Seçenekleriniz sınırlı olacaktır ve bütçenizi önceden belirlediyseniz gereğinden fazla harcamaktan kaçınabilirsiniz.

Kullanım Amacı

Neden bir aynasız fotoğraf makinesine ihtiyaç duyduğunuza karar verin. Fotoğraf çekmeye mi, video çekmeye mi yoksa ikisine de mi ilgilisiniz? Temel amacınızı bilmek, hangi özelliklere önem göstermeniz gerektiğini anlamanızı sağlar.

Sensör Boyutu

Sensör boyutu fotoğraf kalitesini etkiler. Tam kare sensörler daha iyi görüntü kalitesi sunarken genellikle daha pahalı ve daha büyük olurlar. APS-C ve Micro Four Third sensörler daha küçük olsa da daha kompakt ve bütçe dostudur.

Lens Uyumluluğu

Fotoğraf makinesinin uyumlu olduğu lensleri kontrol edin. Geniş bir lens seçeneğiniz varsa daha yaratıcı işler çıkarabilirsiniz. Fotoğraf makinenizin tercih ettiğiniz lens yuvasını desteklediğinden emin olun.

Megapiksellere Gereğinden Fazla Önem Yüklemeyin

Daha yüksek bir megapiksel değeri daha keskin fotoğraflar çekebilir fakat yine de bunu diğer faktörlerden önemli görmeyin. Modern fotoğraf makineleri birçok ihtiyaç için yeterli çözünürlüğü sunar.

Görüntü Sabitlemesi

Dâhili görüntü sabitleme (IBIS veya lens bazlı) özelliğine sahip olan fotoğraf makinelerine bakın. Bu özellik elde fotoğraf çekerken bulanıklığı azaltmanıza yardımcı olur ve video çekimi için çok önemlidir.

Otomatik Odak Performansı

İyi bir otomatik odak, keskin görüntüler kaydetmek için olmazsa olmaz bir özelliktir. Özellikle hareketli konuları fotoğraflıyorsanız daha hızlı ve güvenli otomatik odak sistemlerine sahip olan fotoğraf makinelerini değerlendirmelisiniz.

Düşük Işık Performansı

Fotoğraf makinesinin düşük ışıkta yapabileceklerini değerlendirin. İyi bir düşük ışık performansına sahip olan bir fotoğraf makinesi, loş ışıkta daha az grene yol açar.

Boyu ve Ağırlık

Aynasız fotoğraf makineleri kompaktlığıyla bilinir. Seyahatte veya günlük kullanım için olsun taşıma ihtiyaçlarınıza uyan bir fotoğraf makinesi seçin.

Vizör mü LCD mi?

Elektronik vizör (EVF) mü yoksa döndürebileceğiniz bir LCD ekranı mı tercih ettiğinize karar verin. EVF’ler doğru kadrajlanma için iyidir, LCD ekranlar ise vlog çekerken veya alışılmadık açılardan çekim yaparken işinize yarar.

Pil Ömrü

Özellikle de sürekli çekim yapmak istiyorsanız fotoğraf makinesinin pil ömrünü inceleyin, ekstra pil ve şarj aleti almayı düşünebilirsiniz.

Video Özellikleri

Eğer video çekmeyi düşünüyorsanız 4K video çekme, videolar için iyi bir otomatik odak ve mikrofon girişi seçeneklerine sahip olan fotoğraf makinelerine bakın.

Bağlantı Olanakları

Akıllı telefonunuzdan dosya paylaşımını ve uzaktan kontrolü desteklemesi için fotoğraf makinenizin Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerine sahip olduğuna emin olun.


Sonuç olarak, en iyi aynasız fotoğraf makinesini seçmek kendi ihtiyaçlarınıza, tercihlerinize ve bütçenize dayalı kişisel bir karar. Yukarıda bahsettiğimiz faktörleri dikkate alarak ve detaylı bir araştırma yaparak doğru seçimi yapmak için gereken bilgiyi edinebilir ve fotoğrafçılık maceranıza güvenli bir şekilde başlayabilirsiniz.