A wooden chopping board with balls of colourful clay spread along it.

VİDEO TEKNİKLERİ

İlk stop-motion animasyonunuzu oluşturma

Stop-motion animasyon videosu oluşturmak, ailece keyfini çıkarabileceğiniz eğlenceli bir film projesidir. Nesnenin birden fazla fotoğrafını çekip nesneyi her çekimden sonra ufak aralıklarla hareket ettirerek bir film olarak oynatılabilecek görüntü sekansları oluşturabilir ve nesnenin hareket ettiği illüzyonunu yaratabilirsiniz.

EOS fotoğraf makinenizi en iyi sonuçları alacak şekilde ayarlamak işin kolay kısmı. Asıl yetenek, cansız bir nesneye hayat verip nesneden bir karakter yaratmakta yatıyor.

Burada, profesyonel animasyon sanatçısı Ed Jackson, stop-motion animasyona başlarken yardımcı olabilecek ipuçları sunuyor. Ed, stop-motion animasyon bölümünden mezun olduğundan bu yana sektörde Shaun the Sheep adlı TV dizisi, Nick Park'ın Early Man filmi ve Farmageddon adlı Shaun The Sheep filmi dahil olmak üzere birçok projede yer aldı.

Ed, basit bir kurulumla stop-motion animasyona başlamanın ne kadar kolay olduğunu gösteriyor: Gerekenler sadece Canon EOS 250D, birkaç adet ışık ve model hamuru topu.

Bir konu seçin

Evinizin içinde veya etrafında projeniz için harika konular olabilecek birçok nesne vardır. Örneğin, legoların kendi kendini birleştirerek bir yapı oluşturmasını, şeker paketlerinin kendi kendine açılmasını veya oyuncak arabaların mutfak tezgâhının üzerinde yarışmasını gösterebilirsiniz. Yine de Ed, çektiği seken top videosunda olduğu gibi basit çekimlerle başlamanızı öneriyor.

"Mumlu kil veya model hamurları çok kolay şekillendirilebildiğinden dolayı en çok tercih ettiğim konular arasında yer alıyor. Çektiğim kısa filmde, topu yukarıdan çekmeye başladım ve sekiyormuş gibi görünmesi için şeklini değiştirerek masa etrafında hareket ettirdim.

"Başlangıçta, karmaşık sahneler oluşturmaya çok fazla kafa yormamanızı öneririm. Arka planı basit tutun ve sadece animasyona odaklanın. Anlatacağınız hikaye kısa ve basit olsun. Ayrıca, uzun soluklu bir projeye başlamadan önce küçük bir proje deneyerek her şeyi test edin."

Fotoğraf makinenizi ayarlayın

The back of an EOS camera showing the settings used for filming stop-motion.
Fotoğraf makinenizi bir tripoda sabitlemek, çekimler arasında hareket etmemesini ve kadrajlamanızın tutarlı olmasını sağlamanın en iyi yoludur.

Filmler için standart en/boy oranı 16:9 olsa da fotoğraf makinenizin görüntü kaydetme ayarı varsayılan olarak 3:2'dir. Stop-motion filminizin "geniş ekranda" görüntülenebileceğinden emin olmak için çekime başlamadan önce ana menüden en/boy oranını değiştirin. Bu seçeneğin görülebilmesi için EOS fotoğraf makinenizin Canlı Kontrol modunda olması gerekebilir.

Ed; odak noktasını, pozlamayı ve beyaz dengesini manuel olarak ayarlamanızı öneriyor. Böylece ayarlarınız sabit kalır ve nihai filminizin her karesi tutarlı bir görünüme sahip olur. Yapay ışık kullanarak çekimlerinizin tutarlılığını daha da artırabilirsiniz.

"Dilerseniz dışarıda veya pencere kenarında çekim yapabilirsiniz ama elbette doğal ışığın sürekli değiştiğini unutmayın. Karanlık bir odada masa lambalarıyla çekim yaparsanız daha fazla kontrol elde edersiniz ama bu durumda da nihai filminizde, örneğimde gösterdiğim gibi bazı titreme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu da genel efekti değiştirir."

Tripod kullanın

An EOS camera on a tripod pointing down at a small ball of green clay on a tabletop.
Fotoğraf makinesinin hareket etmemesini sağlamak için her bir çekimi uzaktan kumandalı deklanşör ile ya da akıllı telefonunuzu ve Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak yapın.

Fotoğraf makinesini tripoda sabitleyerek genel kadrajlamanın çekimler arasında değişmemesini ve elde ettiğiniz tüm görüntülerin net olmasını sağlarsınız. Değişken açılı ekrana sahip EOS fotoğraf makinesi, olağan dışı bir açıdan çekim yaptığınızda bile karenizi kadrajlamayı kolaylaştırır. "Tüm parçaların tamamen sabit olduğundan emin olun. Fotoğraf makinesinin çekim sırasında hareket etmesini istemezsiniz," diye vurguluyor Ed.

Ayrıca, tripod kullanımı pozlama ayarlarken daha fazla özgürlük sağlıyor. ISO'yu düşük hassasiyet ayarlarında, ISO 200 gibi değerlerde tutarak görüntünün grenli çıkmasını önleyin. Farklı diyafram açıklıklarında deneme çekimleri yaparak tercih ettiğiniz görünümü belirleyin, ardından enstantane hızını ayarlayıp görüntünün yeterince aydınlık olduğundan emin olun.

Profesyonel animasyon sanatçıları fotoğraf makinesini kontrol etmek, sekansları çekip incelemek, ışıklandırma efektlerini programlamak ve daha fazlası için Dragonframe gibi gelişmiş yazılımları kullanır. Başlangıçta fotoğrafları teker teker elle çekip gelişmiş yöntemleri kullanmayı sonraya bırakabilirsiniz.

Fotoğrafları çekerken deklanşör düğmesine basmak yerine uzaktan kumandayı kullanabilirsiniz. Böylece sekansınız sırasında fotoğraf makinesini yanlışlıkla hareket ettirmezsiniz. Fotoğraf makinenizin Wi-Fi özelliği varsa Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak fotoğraf makinesine dokunmadan çekimlerinizi yapabilir ve görüntüleri oynatabilirsiniz.

Bir süre belirleyin

İlgili Makaleler
Create and print a time-lapse time stack

ZAMAN ATLAMALI ÇEKİM

Zaman atlamalı zaman yığını tekniğiyle çekim yapın ve görüntünüzün baskısını alın

Bir dizi görüntüyü zaman yığınına dönüştürmeye yönelik bu yardımcı bilgilerle zaman atlamalı çekimi tek bir görüntüye dönüştürün.

Ed Jackson rolling a ball of green clay in his hand below an EOS camera on a tripod.
İlk olarak, nesnenizi her hareket ettirmenizden önce iki fotoğraf çekin. Böylece iş yükünüz yarıya iner ve nihai filminizde çizgi film benzeri hoş bir görünüm oluşturursunuz.

Stop-motion projenizin süresi, çektiğiniz kare sayısına ve filminizin kare hızına bağlıdır. Örneğin, sekansınız 25 fps (saniye başına kare) değerinde oynatılacaksa videonuzun her saniyesi için 25 fotoğraf çekmeniz gerekir. Biraz daha sinematik bir görünüm elde etmek istiyorsanız 24 fps için çekim yapabilirsiniz.

Nesneyi hareket ettirin

Ed Jackson, by his camera on a tripod and a desk lamp, adjusting a ball of pink clay.
Nesnenizi kareler arasında tam olarak ne kadar hareket ettirmeniz gerektiğini deneyerek keşfedin. Küçük değişiklikler daha akıcı bir hareket izlenimi verir ama hikayenizi anlatmak için daha uzun bir süreye ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir.

Her çekimde nesneyi ne kadar hareket ettirmeniz gerektiği, kare hızına bağlıdır. "Örneğin 25 fps için çekim yapıyorsanız daha akıcı bir şekilde canlandırılan hareket için hareket aralıklarının daha küçük olması gerekir; aksi takdirde konunuz çok hızlı hareket edecektir" diye açıklıyor Ed. "Ancak saniyede 12 kare için çekim yaparken hareket aralıkları daha büyük olabilir ve nesneyi yeniden konumlandırırken daha rahat davranabilirsiniz. Özetle, nesneyi hareket ettirme aralığınız fotoğraf karelerindeki içeriğe ve göstermek istediğiniz harekete bağlı olarak değişir."

Filminizi düzenleyin

A Canon EOS camera on a tripod, pointing down at a chopping board covered with balls of brightly coloured clay.
Mobil cihazlardan ve masaüstü bilgisayarlardan kolayca ulaşabileceğiniz basit düzenleme uygulamalarıyla çekimlerinizi bir sekans halinde düzenlemek düşündüğünüzden çok daha kolay.

Filminizin için fotoğrafları ek uygulama veya yazılım yardımı olmadan çektiyseniz bunları birleştirerek bir video haline getirmeniz gerekir. Ed uzun zamandır Adobe Premiere Pro'yu kullanıyor ama siz herhangi bir basit video düzenleme yazılımı kullanabilirsiniz. Fotoğrafları zaman çizelgesine aktarın, dilerseniz bir ses parçası ekleyin ve ardından filmi MP4, MOV veya benzer bir paylaşılabilir video dosyası olarak dışa aktarın.

Mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda bu işlemi otomatik hale getirebilen ve çalışmanız sırasında animasyonu inceleyip tamamlanmış bir film olarak çıktı almanıza olanak tanıyan çok sayıda basit uygulama bulabilirsiniz. Ed, Stop Motion Studio uygulamasını öneriyor.

Stop-motion animasyon tekniği, oluşturulabilecek en kolay video formlarından biridir. Çok fazla ekipmana veya alana ihtiyacınız olmaz, ama çok sabırlı olmanız gerekir. Dilediğiniz EOS fotoğraf makinesini kullanabilirsiniz. Bugün başlamanız için tek yapmanız gereken fotoğraf makinenizi manuel kullanıma ayarlamaktır.

Temel prensiplere aşina olduğunuzda yeni teknikleri deneyebilir ve kendinize özgü stilinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. "Shaun the Sheep gibi bir televizyon dizisinde kuklaları çekimin her saniyesi için genellikle 12 kez hareket ettiririz," diyor Ed. "Oynatma için gerekli doğru kare sayısına ulaşmak üzere her konumda iki fotoğraf çekeriz. Hareketler arasında iki fotoğraf çekmek zamandan tasarruf etmemizi sağlıyor ve oynatıldığında animasyonu yavaşlatarak daha çizgi film benzeri bir görünüm oluşturuyor. Ancak film çekerken daha gerçekçi bir görüntü oluşturmak için kuklaları 24 veya 25 karenin her birinde hareket ettirmeyi tercih ediyoruz."

Ed, teşvik edici bir şekilde "En önemlisi ilk adımı atmak" diyor. "Yaratıcı olun, hatalarınızdan ders alın ve eğlencenize bakın."

Yazan: Marcus Hawkins

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön