ZAMAN ATLAMALI ÇEKİM FOTOĞRAFÇILIĞI

Yeni başlayanlar için zaman atlamalı fotoğraf projeleri

Zaman atlamalı film dünyasını evinizin konforunda veya ailenizle dışarıdayken keşfedin. Canon EOS fotoğraf makineniz işinizi kolaylaştırır!
Karpuz dilimlerine benzeyecek şekilde tasarlanmış, tabakta eriyen iki dondurma.

Zaman atlamalı çekim, hareket halindeki dünyanın gizemini ortaya çıkarmanızı sağlayan yaratıcı bir tekniktir. Şaşırtıcı ve memnun edici sonuçlar ortaya koyabilir. Zaman atlamalı çekim, fırtına bulutlarının bir manzaranın önünden geçişini hızlandırmaktan, yıldızların gece boyunca süren yavaş hareketini kaydetmeye kadar birçok konuda harika sonuçlar sunar. Bu teknik, aynı zamanda evinize yakın, küçük ölçekli nesneler için de etkilidir.

Yaratıcı olmak için uzaklara gitmeniz gerekmediğini kanıtlamak adına iki zaman atlamalı çekim fotoğrafçısına, evlerinin sınırları içerisinde güzel bir çekim yapmaları için meydan okuduk.

Evde pratik yapın

Alex Nail, Birleşik Krallık'ta yaşayan ödüllü bir manzara fotoğrafçısı ve zaman atlamalı çekim film yapımcısıdır. Manzaralara hayat verme konusunda tutkulu olmasının yanı sıra kişisel zaman atlamalı çekim projeleri konusunda etkileyici bir portföye de sahip. Bu tekniği, ticari amaçla British Tourist Authority (İngiltere Turizm Otoritesi) dahil birçok kuruluş için kullanmış.

Alex, normal şartlarda lenslerini Avrupa'nın sıradağlarında kullanmaya alışkın olsa da zaman atlamalı çekim tekniğini öğrenmek için eve yakın olmanın harika bir yöntem olduğunu söylüyor. Ne kadar kolay olabileceğini göstermek adına evinin bir penceresinden sabahtan akşama kadar zaman atlamalı çekim yapmış.

A composite image representing a time-lapse of the scene through a window from day to night.

Alex, "Ev, zaman atlamalı çekimi öğrenmek için çok ideal bir yer çünkü çok elverişli ve kontrollü." diye açıklıyor. "Açık alanlarda zaman atlamalı çekim yapmak şiddetli rüzgar, yağmur veya beklenmeyen ışık değişikliklerinden dolayı biraz daha zorlu oluyor. Ancak evinizin konforunda zaman atlamalı çekim becerilerinizi çok daha kolay geliştirebilirsiniz. Sekiz yıldır zaman atlamalı çekim yapmama rağmen hala iç mekanlarda denemeler yapıyorum.

"Tabii ki iç mekanlarda çekim yapmanın da bazı zorlukları var. Evler genelde oldukça durağan yerlerdir. Bu nedenle sahneye nasıl bir değişiklik veya hareket katacağınızı düşünmek, fotoğrafçı olarak sizin işiniz. Çok hareketli bir evde yaşamıyor olabilirsiniz (benimki hiç hareketli değil) ancak bu, günlük hayatın hareketlerini yakalamanıza veya daha küçük ayrıntılara odaklanmanıza engel değil. Gün doğumunda veya gün batımında çekim yapıyorsanız dışarıdaki önemli değişikliklere oranlara iç mekandaki yapay ışıklandırmanın nasıl değiştiğini (veya değişmediğini) göz önünde bulundurun."

Alex, çekmeye çalıştığınız hareket ile zıtlık yaratması için sabit nesneler kullanmanızı öneriyor. "Örneğin, sabit bir pencere çerçevesine ve süslemelerine, dışarıdaki rüzgarda savrulan ağaçların rastlantısal hareketleriyle veya ufukta yarışan bulutlarla zıtlık katabilirsiniz. Sabit nesneler, bakan kişinin sahnedeki harekete odaklamasına yardımcı olur."

Hayvanların hareketlerini yakalama

İskoçya doğumlu Camilla Rutherford, Londra'daki Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra "dünya çevresinde karın peşinden koşan" ekstrem sporcuların fotoğraflarını ve filmlerini çekmek için şehir hayatından uzaklaşmış. Sonradan ailesiyle birlikte yaşadığı Wanaka, Yeni Zelanda'daki yüksek rakımlı merinos koyun çiftliğine yerleşmiş.

A flock of sheep grazing in a field of grass with brown hills in the background and blue sky above.

Camilla'nın zaman atlamalı çekimi, çiftliğindeki koyun sürüsünün hareketini yakalıyor. Beslenen hayvanların hızlı hareketi ve bulutların yavaşça geçişi arasındaki hız farkı görsel bir kontrast yaratırken ışık kalitesi ve dramatik arka plan, bu sıradan sahneye sinematik bir dokunuş katıyor.

Sizin etrafınızda bu kadar güçlü bir güzellik olmasa da bu teknik, odaya girip çıkan bir evcil hayvanı veya bahçedeki kuş yemliğini ziyaret eden kuşları yakalama konusunda aynı derecede etkilidir. Fotoğraf makinenizi bir tripodun üzerine yerleştirin, uzun süreli bir atlamalı çekim aralığı belirleyin ve hayvanların normalde görmeyeceğiniz günlük hareketlerini kaydedin.

Kendi zaman atlamalı çekiminizi oluşturma

Bu şekilde, küçük ölçekli zaman atlamalı çekimin ne kadar etkili olabileceğini görebilirsiniz. Geliştirilmiş bir fotoğraf makinesine veya uzman düzeyinde lense ihtiyacınız yok. Bol vaktiniz varsa ve sabırlıysanız düzenli aralıklarla bir dizi fotoğraf çekebilir ve ardından bitmiş bir zaman atlamalı film oluşturmak için bunları video düzenleme yazılımında birleştirebilirsiniz.

Bazı Canon EOS fotoğraf makinelerinde bunu kolaylaştırmak için tüm süreci otomatikleştiren dahili Aralık Zamanlayıcı vardır. Bunu kullanarak kaç görüntü çekmek istediğinizi ve her biri arasındaki zaman aralığının ne kadar olacağını belirtebilirsiniz (saniye, dakika veya saat olarak). Ardından fotoğraf makinesi, belirlemiş olduğunuz sayıda fotoğraf çekene kadar önceden belirlenmiş aralıklarla bir dizi çekim yapar. Bu görüntüler daha sonra uygun yazılım ile zaman atlamalı bir film oluşturmak için kullanılabilir veya her bir görüntü diğer yaratıcı şekillerde kullanılabilir.

Üst düzey kullanım kolaylığı için bazı EOS fotoğraf makinelerinde Zaman Atlamalı Film özelliği bulunmaktadır. Bu özellik, fotoğraf makinesindeki tüm görüntüleri bir araya getirip bitmiş zaman atlamalı filmi hafıza kartına kaydettiğinden tüm zor işi sizin adınıza yapar. Böylece filminizin keyfini çıkarıp hemen paylaşabilirsiniz.

Bu özelliklerden birini (ve bazen ikisini) EOS serisi fotoğraf makinelerinde bulabilirsiniz. EOS 250D ve EOS RP, evde zaman atlamalı filmlerin yaratıcı dünyasını keşfetmenizi sağlayan, yeni başlayanlar için ideal iki fotoğraf makinesidir. Açan ve solan çiçeklerden eriyen dondurmalara ve salonunuzdaki gün ışığının hareketine kadar muhteşem zaman atlamalı videolar oluşturabileceğiniz sınırsız konu vardır.

Two ice creams designed to look like slices of watermelon, starting to melt on a plate.

Zaman atlamalı çekimle ilgili ipuçları

Zaman atlamalı çekim için uygun konuyu seçtikten sonra fotoğraf makinenizi ayarlayın. Sahnenizin sabit alanlarının final sekansta net olması için bir tripod kullanmanız önerilir.

Karpuz dilimine benzeyen tabaktaki dondurmaya ve yan tarafındaki masa lambasına doğru bakan tripod üzerindeki Canon EOS 250D.

Tüm sahnenin değil yalnızca belirli kısımların hareket etmesini sağlamak için fotoğraf makinenizi bir tripoda yerleştirin.

Çok uzun süren bir zaman atlamalı çekim sekansı yaparken pil ömrü sorun olabilir. Bu nedenle pilinizin tamamen dolu olduğundan emin olun. Bazı fotoğraf makinelerinde pilin daha uzun süre dayanmasını sağlamak için arka ekran varsayılan olarak devre dışı bırakılır veya Zaman Atlamalı Film ayarlar menüsünden devre dışı bırakılabilir. Çok uzun süreli zaman atlamalı çekimler için bir batarya sapı kullanmak ve fotoğraf makinesine ek pil koymak veya sabit güç kaynağı için opsiyonel güç adaptörü kullanmak iyi olabilir.

Canon EOS 250D'ye yerleştirilen pil.

Özellikle de uzun bir süre boyunca pek çok kare çekecekseniz zaman atlamalı çekiminize tam dolu bir pille başladığınızdan emin olun.

İç mekanlarda zaman atlamalı çekim yaparken daha tutarlı sonuçlar elde etmek için doğal ışık yerine yapay ışık kullanmak çoğu zaman daha iyi sonuç verir. Zaman atlamalı çekim yaptığınız süre boyunca gün ışığının yoğunluğu veya renk sıcaklığı değişebilir. Çekim yaparken bu değişikliği fark etmeseniz bile bu durum bitmiş filmde fark edilir bir titreme yaratacaktır. Küçük ölçekli konular için bir masa lambası (özellikle ışık bir difüzör malzeme kağıdıyla yumuşatıldığında) yeterli olacaktır.

Kaliteli bir şile bezi parçasının içinden tabaktaki dondurmayı aydınlatan masa lambası.

İç mekanda bir nesnenin zaman atlamalı çekimini yapıyorsanız yapay ışıkla çekim sırasında tutarlı bir aydınlatma yakalayabilirsiniz.

Aralık Zamanlayıcı veya Zaman Atlamalı Film, bu işlevlerden herhangi birine sahip EOS fotoğraf makinelerinin kırmızı Çekim menüsünden etkinleştirilebilir. Burada EOS 250D fotoğraf makinesi ile gösterildiği gibi, bazı fotoğraf makinelerinde her iki özellik de bulunur. Ancak Zaman Atlamalı Film özelliğine erişmek için fotoğraf makinenizi video moduna ayarlamanız gerekir.

Film modundaki bir Canon EOS 250D.

EOS fotoğraf makinenizi Film moduna alın.

Canon fotoğraf makinesinin değişken açılı dokunmatik ekranından Zaman atlamalı film modunu seçen kullanıcı parmağı.

Zaman atlamalı film modu seçeneğini belirleyin.

Bazı EOS fotoğraf makineleri, Zaman Atlamalı Film menüsünde ön ayarlı sahne seçenekleri sunar. Bunlar, yürüyen insanlar veya yavaş hareket eden bulutlar gibi farklı konu türleri için optimize edilmiştir. Zaman atlamalı çekim ile ilgili tüm kontrolü ele almak için Özel başlığını seçin. Burada, her kare arasındaki aralığı ve bitmiş zaman atlamalı çekimde olacak toplam kare sayısını belirleyebilirsiniz. Bu seçenekler görüntüleri çekmek için gerekli olan süreyi ve bitmiş zaman atlamalı çekimin süresini belirler ve siz, parametreleri ayarlarken ekranda bu değişikleri görürsünüz.

Zaman atlamalı film özel ayarları ekranı.

Zaman atlamalı video çekiminizde tam kontrol elde etmek için Özel seçeneğini belirleyin. Böylece her çekim arasındaki aralığı ve çekilecek toplam kare sayısını belirleyebilirsiniz.

Çekmek istediğiniz hareketin hızına göre bir aralık seçin. Eylem, ailecek oyun oynadığınız veya yemek hazırladığınız bir zaman dilimi gibi kısa bir zaman aralığında oluyorsa net bir sekans yaratmak adına birkaç saniye gibi kısa bir zaman aralığı seçmeniz gerekebilir. Güneşin ve ayın doğuşu ve batışı gibi daha yavaş hareketler için daha uzun bir zaman aralığı seçebilirsiniz. Zaman aralığını değiştirmek kayıt süresini artırır veya azaltır.

Canon EOS 250D'nin LCD ekranındaki Zaman atlamalı film aralığı ayarları.

Daha hızlı bir hareketi yakalamak için çekimler arasında kısa aralıklar olmasını sağlayın. Gün batımı gibi daha yavaş etkinlikler için ise daha uzun aralık sürelerini seçin.

Videonuzun çekim hızına bağlı olarak, çekilen kare sayısı bitmiş zaman atlamalı çekimin oynatma süresini belirler. Örneğin, 25 kare/sn'de 4K zaman atlamalı film çekimi yapıyorsanız videonuzun her saniyesinde 25 ayrı kare çekilmesi gerekir. Bu, 20 saniyelik zaman atlamalı film çekimi oluşturabilmek için 500 görüntü çekmeniz gerektiği anlamına gelir. Çekilecek kare sayısını değiştirmeniz hem kayıt süresini hem de oynatma süresini etkiler. Ayrıca hafıza kartında ihtiyacınız olan alanı da belirler.

Zaman atlamalı video ayarı ekranında 10 saniye arayla 300 çekim yapıldığı gösteriliyorsa bu çekim, 50 dakikadan az bir zamanda çekilmiş ve çekimin oynatımı 12 saniye sürecek demektir.

Videonuzun kare hızıyla birlikte zaman atlamalı çekiminizdeki kare sayısı, zaman atlamalı sekansın ne kadar süreceğini belirler. Daha fazla kare çekmek daha uzun süreceğinden sekansların oynatım süresi de daha uzun olur.

Zaman atlamalı film seçeneğini her çekimden sonra sesli uyarı verecek şekilde ayarlamak.

İsterseniz fotoğraf makinenizi her çekimden sonra sesli uyarı verecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, kare sekansının ne zaman bittiğini anlamak daha kolay olur.

Zaman Atlamalı Film, size ek kontrol seçenekleri sunar (ör. her kareden sonra sesli bir bip sesi duyulması). Bu özellik, fotoğraf makineniz başka bir odadayken sekansın bittiğini anlamanız açısından kullanışlıdır.

Çekim parametrelerini mümkün olduğunca manuel ayarlamak iyi bir yöntemdir. Böylece zaman atlamalı film, baştan sonra tutarlı bir görünüme sahip olur. Görüntü Stilini ve beyaz dengesini Otomatik olarak ayarlarsanız fotoğraf makineniz bazı karelerde ayarları değiştirebilir.

Zaman atlamalı çekim için seçilen ayarların gösterildiği Canon EOS 250D değişken açılı ekranı.

Çekim sırasındaki koşullara bağlı olarak gerçekleşen küçük değişiklikler nedeniyle fotoğraf makinesinin pozlamayı, beyaz dengesini veya diğer ayarları otomatik olarak değiştirmesini önlemek için olabildiğince çok çekim parametresini manuel ayarlayın.

Nerede olursanız olun, zaman atlamalı çekimle çok eğlenebilirsiniz. Tüm fotoğraf projelerinde olduğu gibi, daha zorlayıcı konulara geçmeden önce temel konularda uzmanlaşmak en iyisidir. Şimdi fotoğraf makinenizi elinize alıp pencerenizin dışındaki hareketleri kaydetmeye başlamaya ne dersiniz? Dilerseniz bir sonraki sefer yemek yaparken mutfağınıza tripodu yerleştirip kayıt yapabilirsiniz. Zaman atlamalı çekimin en iyi yanı kolay öğrenilmesi ve uzmanlaştıkça daha tatmin edici bir hal almasıdır. Kısa sürede, günlük konulara yeni bir yaratıcı açıdan bakmaya başlayacaksınız.


Yazan: Marcus Hawkins

İlgili makaleler

 • ZAMAN ATLAMALI ÇEKİM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Zaman atlamalı videolarda hareketi yakalama

  Zaman atlamalı, hızlandırılmış ve ağır çekim videolar için etkisi kanıtlanmış teknikler.

 • ZAMAN ATLAMALI ÇEKİM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Zaman yığını tekniğiyle çekim

  Gündüzden geceye zaman atlamalı çekim yapmayı öğrenin ve tek bir görüntüde zamanın akışını yansıtan etkileyici bir zaman yığını fotoğrafı oluşturun.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Uzaktan fotoğraf çekin

  Her fotoğrafçılık türü için uzaktan çekimin avantajlarını keşfedin.

 • MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Zaman atlamalı manzara çekimleri için 5 önemli ipucu

  Zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığı için sunulan bu önemli ipuçlarıyla manzaralara hayat verin.