TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Nasıl ve neden uzaktan fotoğraf çekmelisiniz?

Vahşi yaşam, gece ve manzara fotoğrafçılığının yanı sıra otoportre çekimleri için fotoğraf makinenizi uzaktan nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Aşağıda uzaktan çekimin avantajları ve nasıl yapılacağıyla ilgili bir hızlı kılavuz verilmiştir.
Sarı elbiseli bir kadın, fotoğrafını çekmek için küçük bir tripoda yerleştirilmiş Canon EOS R10 ile kıvrımlı üst geçitte poz veriyor.

Uzaktan çekim, üst düzey bir teknik gibi görünebilir ancak düşündüğünüzden çok daha kolaydır ve büyük avantajları vardır. Bu yardımcı kılavuzla uzaktan çekimin nasıl yapıldığını, ne zaman kullanıldığı ve farklı fotoğrafçılık türlerine nasıl avantaj sağlayacağını öğrenin.

Uzaktan çekim ne anlama gelir?

Bir kullanıcı, arkasındaki Canon fotoğraf makinesinin ekranındakiyle aynı görüntüyü gösteren Canon Camera Connect uygulamasının açık olduğu bir akıllı telefon tutuyor.

Uzaktan kumandayla çekim yapmak için ihtiyacınız olan kite çok büyük ihtimalle zaten sahipsiniz. Çeşitli Canon fotoğraf makineleri, akıllı telefonunuza veya tabletinize ücretsiz olarak indirebileceğiniz Canon Camera Connect uygulamasıyla kontrol edilebilir.

Uzaktan çekim, fotoğraf makinenizi ve deklanşörünü, makine üzerindeki kontroller yerine başka bir cihazdan kontrol etmektir. Bunun için geleneksel olarak fotoğraf makinesine bir uzaktan deklanşör kablosu takılsa da kablosuz kontrol artık mümkündür. Birçok Canon fotoğraf makinesi Wi-Fi bağlantısına sahiptir ve tüm EOS R Sistemi fotoğraf makineleri dahil olmak üzere yeni modellerde Bluetooth bulunur. Canon Camera Connect uygulamasıyla çeşitli birçok ayarı kontrol edebilir ve deklanşörü doğrudan akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden tetikleyebilirsiniz.

Uzaktan deklanşörü ne zaman kullanırsınız?

Uzaktan deklanşör kullanmanın birkaç avantajı vardır. Öncelikle, fotoğraf makinesine fiziksel olarak dokunmadığınız için deklanşörü tetiklediğinizde sarsılma riski ortadan kalkar. Bu da fotoğraf makinesinin titremesini önlemek ve en net fotoğrafları elde etmek için harika bir yoldur. Fotoğraf makinesini elinizde tutarken kadrajı ayarlamanın zor olduğu fotoğraflar (ör. sizin de bulunduğunuz grup fotoğrafları veya doğadaki ürkek hayvanların fotoğrafları) çekmek için de kullanışlıdır.

Uzaktan çekim, aşağıdakiler gibi birçok farklı fotoğraf türü için faydalı bir araçtır:

Dik bir vadinin Canon PowerShot G5 X Mark II ile çekilmiş, uzun pozlamalı bir fotoğrafı. Uzun pozlama akan suyun bulanık görünmesini sağlarken sahnenin geri kalanı nettir.

Burada uzun pozlama, akan suyu bulanıklaştırırken sahnenin geri kalanının net kalmasını sağlar. Bu efekt için fotoğraf makinesinin sabit kalması çok önemlidir. Bu nedenle, fotoğraf makinesine dokunmadan deklanşörü tetikleme özelliği size avantaj kazandırır. Canon PowerShot G5 X Mark II ile 8 sn, f/11 ve ISO 125 değerlerinde çekilmiştir. © James North

Manzara fotoğrafçılığı için uzaktan çekim

Deklanşörü uzaktan tetiklemek, özellikle uzun pozlama kullanırken tripoddan manzara çekimi yapmak için idealdir çünkü temas olmadığından fotoğraf makinesinin sarsılması önlenir. Zaman atlamalı çekim yaparken de fotoğraf makinesinin sabit durmasına ve kadrajın değişmemesine yardımcı olur. Böylece video çekiminden elde ettiğiniz sonuçta büyük bir değişiklik olmaz. Canon Camera Connect uygulamasıyla çekimler arasında ayarları akıllı telefonunuzdan değiştirebilirsiniz. Fotoğraf makinesini sürekli olarak kontrol etmenize veya ekrandan fotoğraflara bakmanıza da gerek kalmaz. Mobil cihazınızdan yıldız derecelendirmeleri ekleyerek seçim, paylaşım ve işleme süreçlerini kolaylaştırabilirsiniz.

Bir kişinin parmağı, akıllı telefon ekranındaki Canon Camera Connect uygulamasında yer alan baykuş fotoğrafına dokunuyor.

Akıllı telefonunuzdaki Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak uzaktan çekim yaparken konuları kolayca odaklayabilirsiniz. Ekranda lensin odaklanmasını istediğiniz alana dokunun ve konunuzun görüntüye dönüşmesini izleyin.

Vahşi yaşam fotoğrafçılığında uzaktan çekim

Uzaktan çekim, vahşi yaşam gibi ortamlarda ürkek veya ender rastlanan konuları uzaktan çekmek için idealdir. Normalde çekim yapmanın garip veya tehlikeli olacağı durumlarda bile fotoğraf makinenizi çekim için en iyi konuma yerleştirebilir, ardından konularınızı korkutmamak veya doğal davranışlarını bozmamak için saklanabilirsiniz. Uzaktan çekim, fotoğraf makinesindeki en ufak hareketin bile büyük gözükerek kadrajı bozabileceği veya küçücük konuları odak dışı bırakabileceği yakın plan ve makro fotoğrafçılığı için idealdir. Aynı durum, konunun farklı bölümlerini odağa alarak makro çekimler yaptığınız ve bu çekimleri tek bir net görüntü haline getirdiğiniz odak basamaklama tekniği için de geçerlidir. Fotoğraf makinesini sabit tutmak çok önemlidir. Akıllı telefonunuzdan ayarları değiştirip çekimlerin önizlemesine bakabilir, hatta odağı kontrol etmek için görüntüyü büyütebilirsiniz. Bu sayede fotoğraf makinenize tekrar tekrar dönüp sahneyi bozmanıza gerek kalmaz. Çekimden sonra coğrafi konum etiketi ekleyerek ender bulunan bir hayvanı nerede gördüğünüzün kesin bir kaydını elde edebilirsiniz. Bunun için Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak akıllı telefonunuzdan görüntüye konum verilerini eklemeniz gerekir.

Ekranında gün batımı sahnesi bulunan Canon fotoğraf makinesini uzaktan ayarlamak için akıllı telefon kullanan bir kişi.

Gece ve düşük ışıkta fotoğraf çekerken genellikle uzun pozlama da kullanmanız gerekir. Deklanşörü tetiklediğinizde fotoğraf makinesinin sarılma riski olmadan fotoğraf çekmeyi mümkün kıldığı için uzaktan kumanda burada da size avantaj sağlar.

Astrofotoğrafçılıkta uzaktan kumandayla çekim

Astrofotoğrafçılıkta genellikle 30 dakika ile birkaç saat arası süren çok uzun pozlamalar çekmeniz gerekir. Uzaktan çekim, deklanşörü tetiklediğinizde fotoğraf makinesinin sarsılmasını önler. Bu da gökyüzünün net görüntülerini elde etmeniz için çok önemlidir. Ayrıca pozlamanın bitmesini beklerken fotoğraf makinesinden uzak bir mesafede durabilir, arabanızda veya korunaklı bir yerde bekleyerek sıcak kalabilirsiniz. Astrofotoğrafçılıkta nadiren birden fazla ayarı değiştirmeniz gerekir. Ancak ayar değiştirmeniz veya otomatik odaklamadan manuel odaklamaya geçmeniz gerekirse bunu uzak mesafeden yapabilirsiniz. Fotoğraf makinesinin LCD ekranını kapalı tutarak pozlamayı etkileyebilecek gereksiz ışıkları da azaltabilirsiniz.

Bir grup yetişkin ve çocuğun birlikte oturduğu masanın solunda yer alan bir adam, ön plandaki masada bulunan Canon fotoğraf makinesinin deklanşörünü tetiklemek için akıllı telefonunu kullanıyor.

Canon Camera Connect uygulamasıyla herkesi mükemmel bir şekilde kadraja alıp ayarları uygulama üzerinden değiştirerek yaratıcı otoportreler ve grup fotoğrafları çekebilirsiniz.

Uzaktan çekim ile Canon EOS R10'da çekilen ve kadrajda Sevilla'daki süslü bir kemerin ortasında duran sarı elbiseli bir kadının yer aldığı bir fotoğraf.

Canon Camera Connect uygulamasıyla uzaktan çekim sırasında sahnenin tamamını yakalarken kadraja dahil olabilirsiniz. Canon EOS R10 ve Canon RF-S 18-150mm F3.5-6.3 IS STM lens ile 35 mm, 1/2.000 sn, f/5,6 ve ISO 12.800 değerlerinde çekilmiştir. © Diana Millos

Elleri kullanmadan portre fotoğrafçılığı

Yaratıcı otoportreler oluşturmak istiyorsanız uzaktan çekim idealdir. Kendinizi kolayca kadraja dahil edebilir ve istediğiniz her şeyin çekimde yer aldığından emin olabilirsiniz. Diyafram açıklığı gibi ayarları uzaktan değiştirebildiğiniz için fotoğraf makinesine giderek kompozisyonu ayarlamaya gerek kalmadan farklı efektleri deneyebilirsiniz. Sahneyi bozmadan kadrajda kimin yer aldığını (ve kimlerin gülümsediğini) kontrol edebileceğiniz için uzaktan çekim, grup çekimlerinde de avantaj sağlar. Çekimleri bulunduğunuz yerden inceleyebilir ve grup dağılmadan önce gerekli ayarları yapabilir veya insanları daha iyi şekilde konumlandırabilirsiniz.

Stüdyo ortamında fotoğraf çekimi yaparken Canon EOS Utility yazılımını kullanarak fotoğraf makinenizi bilgisayarınızdan kontrol edebilir ve mobil cihaza oranla daha büyük bir ekrana erişebilirsiniz. Buna birazdan daha ayrıntılı bir şekilde değineceğiz.

Uzaktan fotoğrafçılık için nelere ihtiyacınız var?

Sarı elbiseli bir kadın, tripoda yerleştirilmiş Canon EOS R10 fotoğraf makinesinin ayarlarını yapmak için diz çöküyor.

Fotoğraf makinesini uzaktan kontrol etmek, sıra dışı açılarla otoportre çekmeyi mümkün kılar. Fotoğraf makinenizi ayarlayıp kadraja girdikten sonra kompozisyonu kontrol ederek Canon Camera Connect uygulamasıyla ayar yapmanız yeterlidir. Ardından hazır olduğunuzda otoportrenizi çekebilirsiniz. Tripod idealdir ancak tripodunuz yoksa fotoğraf makinenizi sabit bir yüzeye yerleştirebilirsiniz.

Canon, uzaktan çekim için aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli aksesuarlar sunar. Canon Uzaktan Kumanda Düğmesi RS-60E3, E3 tipi soketi olan EOS fotoğraf makineleri için 60 cm kablolu bir uzaktan kumandadır. Uzaktan Kumanda Düğmesi RS-80N3 ise N3 tipi soketi olan EOS fotoğraf makineleri için 80 cm'lik bir uzaktan kumandadır. Zamanlayıcılı Uzaktan Kumanda TC-80N3 (Uzaktan Kumanda Adaptörü RA-E3 de gerekebilir), fotoğraf makinenize dokunmadan zaman atlamalı projeler için düzenli aralıklarla fotoğraf çekmenizi sağlar.

Kablosuz çözüm olarak ise kızılötesi kullanarak 5 metreye kadar mesafelerde çalışan Canon Uzaktan Kumanda RC-6'yı kullanabilirsiniz. Canon Kablosuz Uzaktan Kumanda BR-E1, 5 metreye kadar uzaklıklarda Bluetooth uyumlu EOS fotoğraf makineleriyle çalışır.

Ancak, uzaktan fotoğrafçılık için ihtiyacınız olan kite büyük ihtimalle zaten sahipsiniz. iOS ve Android kullanıcısıysanız Canon Camera Connect uygulamasını ücretsiz olarak indirebilir ve akıllı telefonunuza veya tabletinize hızla kurabilirsiniz. En yeni aynasız fotoğraf makinelerinin yanı sıra bazı DSLR ve PowerShot kompakt fotoğraf makineleri gibi çok çeşitli Canon fotoğraf makineleriyle uyumludur.

Uygulamanın bazı işlevleri Bluetooth, bazıları ise Wi-Fi bağlantısı gerektirir. Bu nedenle uygulamadan en iyi şekilde yararlanmak için her ikisini de mobil cihazınızda etkinleştirin.

Uzaktan çekim için Canon Camera Connect uygulamasını kullanma

Fotoğraf makinenize kolayca bağlanabileceğiniz gibi uygulama ekranında gösterilen talimatlar da size adım adım yol gösterir. Bağlandığınızda fotoğraf makinenizin modeline göre size uzaktan çekim, görüntülere yıldız derecelendirmeleri ekleme ve fotoğraflarla videoları başkalarıyla paylaşmak üzere aktarma gibi keşfedebileceğiniz birçok seçenek sunulur.

Fotoğraf makinenizin ne gördüğünü canlı akış olarak eksiksiz bir şekilde gösteren, "Canlı Kontrolle Uzaktan Çekim" adlı bir seçenek görürsünüz. Buradan odak noktası, enstantane hızı, diyafram açıklığı, ISO, beyaz dengesi, zamanlayıcı ve ölçüm gibi ayarları değiştirebilirsiniz. Uygulamayı ilk indirdiğinizde arayüzü incelemenizi öneriyoruz.

Ekranda beyaz renkte büyük bir düğme de göreceksiniz. Fotoğrafları bu düğmeye dokunarak çekebilirsiniz. Video kaydetmek istiyorsanız ekranın üst kısmındaki video simgesinden film moduna geçebilirsiniz.

Canon Camera Connect uygulaması, bulut tabanlı görüntü aktarım ve depolama uygulaması image.canon gibi fotoğraf makinenizi kullanırken size avantaj sağlayan diğer uygulamalar için de bir merkez işlevi görür. Bu uygulamayı, en yeni araçlara tek bir yerden ulaşabileceğiniz bir mağaza gibi düşünebilirsiniz. Ayrıca 2022 itibarıyla piyasaya sürülen EOS R3, PowerShot ZOOM ve diğer EOS fotoğraf makinelerinin ürün yazılımını Canon Camera Connect uygulamasından güncelleyerek son iyileştirmeler ve yeni işlevlerden hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde haberdar olabilirsiniz.

Uzaktan çekim sırasında nasıl odaklama yapabilirsiniz?

Canon Camera Connect uygulamasında, yeşil bir elmanın yakın çekim fotoğrafını kullanarak odak noktasının nasıl ayarlanacağını gösteren üç ekran görüntüsü.

Manuel odaklama ile otomatik odaklama arasında kolayca geçiş yapmak ve odak noktasını istediğiniz çekime göre ayarlamak için Canon Camera Connect uygulamasını kullanın.

Canon Camera Connect uygulamasıyla odaklama yapmak kolaydır. AF noktasını değiştirmek için ekrana dokunabilirsiniz. Lensin, odak noktasını yerleştirdiğiniz yere otomatik olarak odaklandığını göreceksiniz.

Konudaki odak üzerinde ince ayar yapmak isteyebileceğiniz yakın plan ve makro fotoğraflar için faydalı olabilecek manuel odaklama da desteklenmektedir. Ayrıca fotoğraf makinesine geri dönüp lensin üzerindeki düğmeyi kullanmanıza gerek olmadan otomatik odaklamadan manuel odaklamaya geçebilirsiniz. Manuel odağı ayarlamak için uygulamadaki manuel odaklama düğmesine basıp okları kullanabilirsiniz.

Canon EOS Utility yazılımını kullanarak nasıl uzaktan çekim yapabilirsiniz?

Yakınında tripoda yerleştirilmiş bir fotoğraf makinesi bulunan açık mekandaki masanın üzerinde yer alan ve ekranında fotoğraf makinesinin görüntü akışı ile yanda ayarlar gösterilen bir dizüstü bilgisayar.

Dizüstü bilgisayarınızla birlikte daha resmi bir ortamda çalışıyorsanız Canon'un EOS Utility yazılımı, telefon ekranınızdan daha büyük bir ölçekte canlı önizleme ve uzaktan ayar yapmanıza olanak tanır.

Akıllı telefondan farklı cihazlarda da uzaktan çekim yapabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak sizin için daha uygun olabilecek farklı yöntemler bulunur.

EOS Utility, bilgisayardan uzaktan çekim yapmanızı sağlayan bir Canon yazılımıdır. Kablosuz olarak veya USB bağlantısıyla kullanılabilir, fotoğraf makinesi üzerinde kapsamlı kontrol sağlar ve görüntüler doğrudan bilgisayarınıza veya hafıza kartınıza kaydedilebilir. Görüntüleri bilgisayarınızın daha büyük ekranında görüntülemenizi, ayar yapmanızı ve ızgaralar ile kompozisyon araçlarını kullanarak canlı önizlemeyle kusursuz kadrajı elde etmenizi sağladığı için stüdyo ortamında harika bir seçenektir. Uzaktan çektiğiniz fotoğrafları düzenlemek ve derecelendirmek için Canon'un Digital Photo Professional yazılımıyla birlikte de kullanılabilir.

Fotoğraf makinenizi web kamerası olarak kullanmak istiyorsanız EOS Webcam Utility mükemmel bir seçenektir. Bu yazılım, birçok Canon fotoğraf makinesiyle uyumludur ve fotoğraf makinenizi canlı yayın ve video görüşmeleri için kullanmanıza olanak tanır. Bu nedenle fotoğraf makinesiyle içerik kaydetmek ve yayınlamak için de idealdir.

Fotoğraf makinenizin modeli ve uzmanlaştığınız fotoğrafçılık türü ne olursa olsun; Canon, uzaktan fotoğraf ve video çekmeniz için size çeşitli yöntemler sunar. Uzaktan çekim yapmayı denemeye ne dersiniz?

Astrid Pitman

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Pozlama nasıl kontrol edilir?

  Diyafram açıklığı, enstantane hızı ve ISO ayarlarında ustalaşın.

 • GECE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Gece gökyüzü fotoğrafçılığı

  Zaman atlama ve yıldız izi fotoğrafları dahil gece yıldızları fotoğraflamak için başlıca teknikler.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BECERİLERİ/DIŞ MEKAN

  Zorlu hava koşullarında çekim yapmaya yönelik ipuçları

  Hem ekipmanlarınızı hem de kendinizi korumaya kadar, işte zorlu hava koşullarında fotoğraf çekmede uzmanlaşmak için en iyi ipuçlarımız ve tavsiyelerimiz.

 • ZAMAN ATLAMALI ÇEKİM FOTOĞRAFÇILIĞI

  Zaman atlamalı videolarda hareketi yakalama

  Zaman atlamalı, hızlandırılmış ve ağır çekim videolar için etkisi kanıtlanmış teknikler.