Trees reflect in a lake in Scotland with a mountain in the background

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığı: Manzaralara hayat verin

Zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığında, zaman sıkıştırmalı bir video haline getirmek için bir dizi halinde yeniden oynatılan yüzlerce, hatta binlerce fotoğraf çekilir. Bu ilgi çekici sanat formu, geleneksel manzara fotoğrafçılığına yeni bir soluk getirilmesine yardımcı olabilir. Visit Britain ve Woodland Trust gibi kuruluşlar için çekimler yapan profesyonel manzara fotoğrafçısı ve zaman atlamalı film yapımcısı Alex Nail, "Zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığı, bir manzaradaki yeni potansiyeli görmenizi sağlar," diyor.
"Manzara çekimlerinde izleyicinin dikkatini çekmek zor olabilir ancak hareketi dahil ettiğiniz anda sahne canlanır. Güzel bir yaz günü dışarıdaysanız sert ışık, fotoğraflar için harika olmayabilir ancak bulutların toplandığını veya üzerinizden geçtiğini gördüğünüzde bu, zaman atlamalı çekim yapmak için mükemmel bir fırsattır."
Gün doğumu, akan bir nehir, deniz kıyısındaki dalgalar ve hatta şehrin sokaklarındaki trafik bile sadece birkaç dakikalık kurulum ve çekim ile büyüleyici bir görüntü haline gelebilir.
Hareket halindeyken yaratıcılık için ideal olan küçük, hafif ve sezgisel tam kare aynasız fotoğraf makinesi Canon EOS RP'yi kullanan Alex, zaman atlamalı manzara çekimleri için beş önemli ipucunu paylaşıyor.

1. Doğru kitle başlayın

Snow blows through the air creating a mist, covering a mountain in front of a river.
Alex için küçük, hafif ve güçlü Canon EOS RP uzak konumlarda zaman atlamalı manzara çekimleri açısından ideal bir seçimdi.

Alex; zaman atlamalı manzaralar çekmek için bir tripod, geniş açılı veya orta düzey bir zum lens ve genellikle kareler arasındaki aralığı ayarlamak için bir aralık ayarlayıcı kullanır. EOS 250D, EOS 90D, EOS M6 Mark II, EOS 6D Mark II ve EOS RP gibi bazı Canon fotoğraf makinelerinde dahili bir aralık ayarlayıcısı ile Zaman Atlamalı Film çekim modu bulunur. Bu modellerin tümü, zaman atlamaları çekimleri 4K çözünürlükte kaydedebilir. EOS RP, 4K UHD veya Full HD çözünürlükte bir saniye veya daha uzun aralıklarda 3600 kareye kadar toplam süreyle çekim yapmanızı sağlayarak işinizi kolaylaştırır: Fotoğraf makinesini kurun, çekimler arasında ne kadar boşluk olacağına ve çekim yapılmasını istediğiniz süreye karar verin. Gerisini fotoğraf makinesi halleder ve görüntüleri fotoğraf makinesinde bir araya getirerek bir video sekansına dönüştürür.

"Canon EOS RP ile fotoğraf makinenizi ayarlamanız yeterli; önünüzdeki sahne değişirken gerisini ona bırakın," diyor Alex.

Alex, Canon EOS RP makinesini Canon RF 24-105mm F4L IS USM lens ile birlikte kullanıyor. "Bu lens, gerçekten faydalı odak uzaklıkları sunduğu için zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığına son derece uygun. Zaman atlamalı manzaraları çoğunlukla 24 mm'de çekiyorum ancak bu lens sayesinde daha uzak sahnelere daha fazla erişebiliyorum," diye ekliyor. Canon EOS RP; yeni nesil RF lenslerin yanı sıra EF-EOS R Yuva Adaptörü aracılığıyla kullanılabilen Canon EF ve EF-S serisi lensler ile de uyumludur.

2. Fotoğraf makinenizi ayarlayın

Canon RF 24-105mm F4L IS USM lensteki 5 kademeli Görüntü Sabitleme teknolojisi, elde çekim yaparken faydalı olsa da Alex, zaman atlamalı çekimler için tripod kullanılmasını öneriyor. "Lensinizde Görüntü Sabitleyici düğmesi varsa tripod kullanırken bu özelliği devre dışı bırakmayı unutmayın; aksi takdirde bu durum kaymalara neden olabilir," diyor. Canon EOS RP'de Zaman Atlamalı Film modunu seçmek, lensin Görüntü Sabitleyici özelliğini devre dışı bırakır.

Alex, netliği ve tutarlılığı artırmak için ayarların kilitlenmesini de öneriyor. "Manuel odağa geçiş yapmayı hep unutuyorum. Işık seviyeleri veya sahne değiştiğinde ya da odakta en ufak bir kayma olduğunda bu durum sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle, fotoğraf makinesini ve ayarları tamamen kilitleyip manuel olarak odaklayın." Tek yapmanız gereken, lensinizdeki AF/MF düğmesini MF konumuna getirmek.

3. Pozlama konusunda uzmanlaşın

Manzaralar doğal ışığa bağlıdır ve doğal ışık da saniyeler içinde hızla değişebilir. Bu nedenle zaman atlamalı çekim fotoğrafçılığında pozlama büyük önem taşır. Alex doğrudan güneşe doğru çekim yapmadığı sürece gün doğumu ve gün batımı çekimlerini Diyafram Önceliği modunda gerçekleştiriyor. Bu sayede fotoğraf makinesi, enstantane hızını ışığa göre otomatik olarak ayarlıyor. "Kareler arasındaki pozlama değişiklikleri çok küçük olur; bu nedenle beklediğinizden daha az titreme görürsünüz," diyen Alex, doğal pozlama değişikliklerini yakalamak isteyenlerin manuel moda geçmesini öneriyor. "Bu aslında zaman atlamalı çekim yapmanın en kolay yoludur çünkü bu ayarı bir defa yapmanız yeterli olur."

Canon EOS RP'deki Zaman Atlamalı Film modunda, zaman atlamalı çekim sekansını kaydetmeye başlamak için film çekimi düğmesine basmadan önce pozlama ayarlarını değerlendirmek üzere bir test çekimi yapabilirsiniz.

4. Sahneyi sığdırabileceğiniz bir süre seçin

Çekimler arasındaki aralığa karar vermek için sahnenin ne kadar hızlı değişeceğini düşünün. Akan su, deniz kıyısındaki dalgalar ve akan trafik gibi sahneler oldukça hızlı hareket eder; bu nedenle kısa aralıklar ani, sarsıcı değişiklikler olmadan her şeyi yakalar. Rüzgarlı bir günde hızlı hareket eden bulutlar için 1 saniye ile 4 saniye arasındaki bir aralık yeterli olacaktır.

Alex, dört ila altı saniyelik bir klip üretmek için 10 ila 12 saniyelik bir çekim yapmayı hedefliyor ve "En ilginç kısmın ne zaman olacağını tam olarak bilemeyebilirsiniz," diyerek nedenini açıklıyor. Yazılımlarda manuel olarak zaman atlamalı çekim oluşturmak istiyorsanız oynatmayı hızlandırabilirsiniz; "zaman atlamalı çekiminizin çok yavaş değiştiğini fark ederseniz kare sayısını iki katına çıkardığınızda hızı da iki katına çıkarmış olursunuz." Alex'in çoğu sekansı yaklaşık 300 kare ile başlar; bu da ona saniyede 25 kare (fps) hızda oynatıldığında 12 saniyelik çekim sağlar.

Alex, becerilerinizi geliştirdikçe alacakaranlık geçişleri ve yıldızlı gökyüzü gibi sahnelerde denemeler yapmanızı öneriyor. "Gece gökyüzünde zaman atlamalı çekimler yapmak ve yıldızların Polaris çevresinde dönüşünü görmek için 30 saniyelik enstantane hızıyla 40 saniyelik aralıklarla çekim yapın," diyor. "Bulut çekiminden çok daha uzun bir süreye ihtiyacınız olacak."

Gece boyunca çekim yaparken pil ömrü kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir konu. "Canon pillerinin soğuk havalarda bile son derece güvenilir olduğunu öğrendim," diyor Alex. Ancak yine de, soğuk havalarda pil kapasitesinin düşeceğini unutmayın. Canon EOS RP ile yapacağınız uzun veya gece boyu devam eden çekimler için AC adaptörü AC-E6N, DC bağdaştırıcı DR-E18 veya AC adaptör kiti ACK-E18 gibi opsiyonel aksesuarları kullanarak fotoğraf makinesini bir güç kaynağına bağlamayı düşünebilirsiniz.

5. Etkileyici bir kompozisyon oluşturun

Taken on a craggy outcrop, the misty valley can be seen below

Manzara fotoğrafları çekerken Alex ön planda kaya, ağaç veya su gibi güçlü grafik öğeler olmasını tercih ediyor ancak zaman atlamalı çekimler yapmak için farklı bir yaklaşım gerekiyor. "Başarılı bir zaman atlamalı çekim yapmak için kareyi sahnedeki özelliklerin öne çıkmasını sağlayacak şekilde sadeleştirmek gerekir. Fotoğraf çekerken kompozisyon konusunda çok net davranırım. Ancak zaman atlamalı çekimlerde ne olacağını tahmin edemediğim için biraz daha geniş çekim yapıyorum. Ardından, çekim sonrası işleme sırasında istersem gereksiz yerleri kırpabiliyorum. Canon RF 24-105mm F4L IS USM lens bu açıdan ideal bir seçim: Geniş açılı çekim yapabiliyorum ancak sahne daha dar bir kare gerektirirse (örneğin ufukta batan ay veya güneş sahnelerinde) bunu da halledebiliyorum."

Bu nedenle, bir dahaki sefere manzara çekimlerine hayat vermek için uygun fırsatları arayın. Zaman atlamalı bir çekim oluşturmak, hareketsiz bir manzara fotoğrafı için makineyi tripoda yerleştirmekten çok daha fazla zamanınızı almaz. Canon EOS RP gibi zaman atlamalı çekim moduna sahip bir fotoğraf makinesi bu işlemi oldukça kolaylaştırır.Natalie Denton tarafından yazıldı

İlgili Makaleler
A female photographer stands on rocks in shallow water photographing a lake surrounded by mountains

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Manzara lensiyle çekim

Profesyonel Verity Milligan, iki hafif lensle yaratıcı manzara çekimi deneyimini paylaştı.

Create light trails

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Işık izleri oluşturun.

Işık izleri oluşturmak için uzun pozlamayı kullanma: Canon'un Redline Challenge birincisinden püf noktaları.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön