Photographer Tom Bing on a beach taking a picture of a surfer holding her board.

DIŞ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞI

Dalgalardan tekerlek üstüne: Aksiyon dolu hobileri yaratıcı bir şekilde çekme

Sıkı bir sörfçü ve motosiklet sürücüsü olan Tom Bing, fotoğrafladığı şeyler kadar bu yüksek hızlı hobilerinden de etkileniyor. Kendisi de sıkı bir sörfçü olan eşi Sally ile sanat fakültesinde tanıştı ve çift, sörf tahtalarını da alarak motosikletleriyle Santiago ile San Francisco arasında 12 ay geçirdi. Şu anda altın kumlu plajları ve soğuk denizleriyle ünlü bir sörf merkezi olan Kuzeydoğu İngiltere'deki Tynemouth'ta yaşıyorlar.

Tom, denize açılmayı ve balık tutmayı seven büyükbabasının da fotoğrafçılığa olan ilgisinin ortaya çıkmasında etkili olduğunu söylüyor. Tom, "Büyükbabam fotoğrafçılıkla yakından ilgileniyordu ve evde fotoğraf banyosu için karanlık odası vardı. Büyükbabamın eski fotoğraf makinelerinden bazıları hala bende," diyor. "Kendim ve diğer insanlar için anı yakalayıp belgeleme fikrini onun sayesinde edindim."

Şu anda profesyonel fotoğrafçı olan Tom, sörf ve motokros yarışlarında uzman. Bu hobileri sayesinde yerel plaja gidiyor ve dünyanın dört bir yanında geziyor. Toplulukların, özgürlüğün ve bu hobilerin doğasında yer alan eğlencenin çekimlerini yapmak, Tom'un tutkusu haline geldi.

Tom, dış mekandaki etkinliklerinizin çekimini yaratıcı bir dokunuş katarak yapmanız için yaklaşımını, tekniklerini ve ipuçlarını paylaşıyor.

Hem aksiyonu hem de atmosferi yakalayın - Tom Bing'in ipuçları

1. Kitinizi etkinliğe göre uyarlayın

Hafif, taşınabilir ve çok özellikli: Tom'un aksiyona ayak uydurmasına imkan tanıyan Canon EOS M6 Mark II, bu arazi koşucusunun çekimlerini yapmak için ideal araçtı.

Tom, Canon EOS 90D ve Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS II USM lens kullanıyor. Bu yapılandırma, 10 fps'de sürekli çekim, 45 adet çapraz tip otomatik odaklama noktası gibi birçok özellik sayesinde hızlı hareket eden vahşi yaşam ve spor çekimleri için idealdir.

Bisiklet sürerken veya ulaşılması zor yerlerde doğa yürüyüşü yaparken daha hafif ve küçük, aynasız Canon EOS M6 Mark II ile birlikte Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lensleri kullanıyor. Tom şöyle söylüyor: "Aynasız makineler kullanıldığında daha küçük bir çantaya çok daha fazla eşya sığdırabiliyorsunuz." Bu da, yanınızda ağır eşya taşımadan seyahat etmek istediğiniz durumlar için ideal.

Sahaya çıktığınızda, taşımanız gereken yük konusunda gerçekçi olmanızı öneriyor. "Belki de 10 lense ihtiyacınız yoktur. İhtiyaçlarınızı karşılayacak iki lens işinizi görebilir," diyor.

DSLR'deki optik vizör, son derece hızlı aksiyonlarda aynasız fotoğraf makinelerinin elektronik vizörlerindeki ufak gecikmeler olmadan aksiyonu yakalamanızı sağlar. Ancak görüntü kalitesi konusunda "aynasız fotoğraf makinelerinin de en az diğerleri kadar iyi olduğunu düşünüyorum," ifadelerini ekliyor.

2. Kendinizi aksiyona bırakın

Fotoğrafını çektiğiniz etkinliği anlamanız, aksiyonu tahmin etmeye ve çekmeye hazır olmanıza yardımcı olur. Kendi deneyimlerinizden çıkarabileceğiniz, sürücünün çamurlu bölgede hangi şeridi tercih edeceği gibi basit bir bilgiye bile sahip olmak, anı yakalamak veya kaçırmak arasındaki çizgiyi oluşturur.

"James Nachtwey ve Don McCullin [foto muhabirler] ile bu tarz belgesel fotoğrafçılığı, benim için daima ilham kaynağı olmuştur. Kendilerini çektikleri hikayelerin içinde hissetmelerini gerçekten harika buluyorum," diyor etkinliklerin dışarıdan bakanlara nasıl göründüğünü değil, etkinliklere katılmanın yaşattığı duyguyu ve heyecanı aktarmayı amaçlayan Tom.

"Fotoğraf makinenizi elinize almadan önce, çekimini yaptığınız kültürü anlayın," diyerek devam ediyor. "Muhteşem bir tabiat parkında arazi motosikleti sürmenin nasıl bir his olduğunu bilirseniz neyi çekmeye çalıştığınızı ve deklanşöre hangi milisaniyede basmanız gerektiğini de bilirsiniz."

Tamamen pratik açıdan baktığımızda, örneğin kendi deneyimlerinizden sörf koşullarını okumayı öğrendiyseniz aksiyonun gerçekleşeceği anı tahmin edebilir ve çekime hazır olabilirsiniz. "Aksiyon gerçekleşeceğinde, hangi anda nerede olacağınızı bilmek mükemmel bir his," diyor Tom.

3. Hareketi dondurun

Enstantane hızında nasıl ustalaşacağınızı, enstantane hızının ISO ve diyafram açıklığı ile nasıl bir ilişkisi olduğunu anlayarak aksiyonu ve atmosferi mükemmel bir şekilde yakalayabilirsiniz.

"Neredeyse her zaman seri çekim modunu kullanıyorum," diyor Tom. "Aksiyon fotoğrafçılığında bu mod çok değerli çünkü yüz ifadeleri çok hızlı değişiyor ve kadrajdan geçen birinin yüz ifadelerini tek bir kareye sığdırmak imkansızdır. Bunun için yaklaşık 10 kare gerekir."

14 fps'de çekim yapma kapasitesine ve son derece net sürekli otomatik odaklama takibine sahip olan Canon EOS M6 Mark II, bu konuda yardımcı oluyor. Hızın kritik önem taşıdığı durumlarda, kırpılmış 18 MP RAW seri çekim modunu kullanarak sürekli odaklama ile inanılmaz 30 fps hızında RAW dosya formatında çekim yapabiliyorum.

EOS M6 Mark II'nin 1/4000 saniyelik maksimum enstantane hızına karşılık Canon EOS 90D, 1/8000 saniyeye veya elektronik deklanşörde 1/16.000 saniyeye kadar daha yüksek enstantane hızı aralığına sahiptir. Bu sayede, hızlı hareketleri dondurmanız için mümkün olan en iyi fırsatı sağlar. Ayrıca optik vizörü sayesinde, en iyi elektronik vizörlerde bile olan ufak gecikmeler olmadan hareketi yakalamanıza imkan tanır.

4. Yaratıcılığınızı konuşturun

Daha ilgi çekici çekimler için yaratıcı olun ve bu gibi sıra dışı kompozisyonları keşfedin.

Tom, yaratıcılığını ön plana çıkararak nesnesinin pistte ya da sudaki hislerini ifade etmek için olağandışı perspektifler, kaydırma, silüet ve alan derinliğiyle denemeler yapma tekniklerini kullanıyor.

"Bağlam çok şey ifade edebilir. Bazı durumlarda aksiyona zum yapmadan geri çekilip daha geniş sahneyi yakaladığımda daha güçlü anlatımlar elde edebilirim," diyor. "Güneşe doğru [da] çekim yapıyorum çünkü bu yöntemin getirdiği kusurlarla oynamayı seviyorum. Belki de sürücünün hissettiklerini bu şekilde daha iyi aktarabiliyorum."

Canon EOS M6 Mark II'de yaratıcılığına canlılık katacak özellikler arasında, çıkarılabilir elektronik vizör ve katlanabilir dokunmatik ekran bulunuyor. Her iki özellik de yaratıcı kompozisyonlar ve alçak açılardan yapılan zorlu çekimler için çok değerlidir.

5. Önemli olan yalnızca aksiyon değildir

Farklı fotoğraf stillerini deneyin ve aksiyonu yakalamanın yanı sıra etkinliğin her yönünü keşfetmeye zaman ayırın.

Sörf topluluğundaki diğer birçok kişi gibi Tom'un tutkusu sadece hobisi değil, aynı zamanda açık hava, okyanus ve yaşadığı bölgeyle de ilişkili. Bu yüzden, sadece aksiyon anlarını beklememeyi, sahnenin tamamını çekmeyi tavsiye ediyor. Tüm gün boyunca çekim yaptığınızda, insanların ve bulunduğunuz yerin unutulmaz fotoğraflarının yanı sıra harika aksiyon çekimleri de elde edersiniz.

"Her şeyi gördüğüm şekilde belgelemeye çalışıyorum," diyor Tom. "Bulunduğum yerleri ve deneyimleri, okyanusun gücünü ve değişkenliğini yakalamayı seviyorum. Bir sörfçü olarak, sörfçülerin zorluklara stil sahibi duruşlarıyla karşı koyduğunu görmeyi seviyorum."

Yazan: Lorna Dockerill

İlgili makaleler
A dirt bike heads towards the camera spraying muddy water in its wake.

ENSTANTANE HIZI

Enstantane hızının inceliklerini öğrenin

Bu 5 temel ipucu, hareketli nesnelerin çekimini yapmak ve aksiyon fotoğrafçılığınızı geliştirmek için enstantane hızında uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır.

An action-packed photoshoot with a pro

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Aksiyon fotoğrafçılığı: bir profesyonelden ipuçları

Bir dağ bisikleti ustasıyla gerçekleştirilen bu rehberli çekim sayesinde aksiyon sporu fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinin.

A person holding a Canon PowerShot SX740 HS looking at their shot on the flip up screen.

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Bas-çek spor fotoğrafçılığı

Profesyonel fotoğrafçı Molly Darlington, cep boyutundaki bir fotoğraf makinesiyle spor çekimlerinde büyük anları nasıl yakalayabileceğinizi anlatıyor.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön