A dirt-bike speeds through a puddle, creating a spray of water.

ENSTANTANE HIZI

Enstantane hızında ustalaşmanın yolları

Bir görüntünün genel pozlamasını ayarlamanın yollarından biri de fotoğraf makinenizin enstantane hızını değiştirmektir. Bu ayarın başka yaratıcı kullanımları da vardır. Örneğin, görüntülerinizdeki bulanıklık miktarını (veya netliği) kontrol edebilirsiniz.

İster EOS M aynasız fotoğraf makinesi ile okuldaki spor etkinliklerini fotoğraflıyor, isterse EOS DSLR ile motor sporları çekimi yapıyor olun, enstantane hızında ustalaşmanıza ve aksiyon fotoğrafçılığında kontrolü elinize almanıza yardımcı olacak beş ipucunu bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Enstantane hızını kontrol edin

The screen of the Canon EOS 90D showing the Tv (Time Value) settings.
Enstantane hızını doğrudan kontrol etmek için fotoğraf makinenizi Enstantane Önceliğine (veya Zaman Değeri anlamına gelen Tv'ye) ayarlayın.

EOS fotoğraf makinelerinin çoğunda, hareketli nesneleri çekmek için fotoğraf makinesinin pozlama ve odaklama ayarlarını otomatik yapan Özel "Spor" Sahnesi Modu bulunur. Bu mod size mükemmel sonuçlar sunar ancak yaratıcılığınızı konuşturmak, belirli bir efekt elde etmek veya hızlı hareket eden bir nesneyi uzaktan tripodsuz çekmek gibi belirli koşullara göre ayar yapmak istediğinizde, kontrolü daha fazla üstlenebilirsiniz.

Enstantane hızını doğrudan kontrol etmek için fotoğraf makinenizi Enstantane Önceliğine (veya Zaman Değeri anlamına gelen Tv'ye) ayarlayın. Ardından fotoğraf makinesinin ana kadranını döndürerek veya Canon EOS M6 Mark II ve Canon EOS 90D gibi birçok EOS fotoğraf makinesinde bulunan dokunmatik ekranı kullanarak enstantane hızını ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf makineniz, standart bir pozlama elde etmek için diyafram açıklığını otomatik olarak ayarlar. EOS fotoğraf makinesindeki en yüksek enstantane hızı 1/4000 sn veya 1/8000 sn'dir. Otomatik olarak ayarlanan en uzun enstantane hızı ise 30 saniyedir.

2. Fotoğraf makinesinin sarsılmasını engelleyin

Bir nesneye ne kadar çok yakınlaşırsanız fotoğraf makinesi titremesi de o kadar fark edilir olur. Bunu en aza indirmek için daha yüksek bir enstantane hızına ihtiyacınız vardır. 1/50 sn. enstantane hızıyla çekilen yukarıdaki fotoğraf, fotoğraf makinesi titremesini net bir şekilde göstermektedir. 1/640 sn. enstantane hızıyla çekilen aşağıdaki örnekte ise hareket donmuştur.

Enstantane hızını seçerken dikkate almanız gereken iki nokta vardır: enstantane hızının, elde çekim yaparken "fotoğraf makinesinin titremesi" olarak da bilinen fotoğraf makinesi hareketinden kaynaklanan bulanıklığı önlemeye yetecek kadar hızlı olup olmadığı ve nesnenin ne kadar hızlı hareket ettiği.

Fotoğraf makinesinin titremesini önlemek için gereken enstantane hızı, dahili IS (Görüntü Sabitleyici) özelliğine sahip bir lens kullanıp kullanmadığınız ve havanın ne kadar rüzgarlı olduğu gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Ancak lensin odak uzaklığı en önemli faktördür. Ne kadar yakınlaştırırsanız titreme o kadar fark edilir hale gelir.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için genel kural, etkin odak uzaklığına eşdeğer veya daha hızlı bir enstantane hızı kullanmaya çalışmaktır. Bu nedenle 50 mm lens ayarıyla 1/50 saniye veya daha yüksek bir hız; 200 mm lensle ise 1/200 saniye veya daha yüksek bir hız kullanabilirsiniz. Ardından nesnenizin hızını hesaplamalısınız. Okumaya devam edin!

3. Yüksek enstantane hızları ile hareketi yakalayın

İlgili Makaleler
A person riding a dirt bike around a track, leaning the bike low to the ground, photographed using camera panning. © Richard Walch

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Yeni başlayanlar için panlama fotoğrafçılığı

Bu en iyi ipuçları ile daha iyi aksiyon fotoğrafları için panlama özelliğini nasıl kullanacağınızı keşfedin.

A female athlete in a purple vest leaping over a hurdle.

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Nasıl harika aksiyon çekimleri yapabilirsiniz?

Canon fotoğraf makinenizle harika aksiyon çekimleri yapmanız için ipuçları.

Light trails suspended in motion by a bus on a busy street in Madrid, Spain.

HAREKET FOTOĞRAFÇILIĞI

Fotoğrafçılıkta hareket yakalama

Hareketleri nasıl yakalayacağınızı ve görüntülerinize nasıl hareket hissi katacağınızı keşfedin.

1/250 saniyelik enstantane hızı, yürüyen bir kişi gibi yavaş hareket eden bir nesneyi dondururken; koşan bir kişinin net fotoğraflarını elde etmek için daha yüksek enstantane hızlarına ihtiyacınız vardır.

Hareketli bir nesneyi dondurmak için gereken enstantane hızı, nesnenin fotoğraf makinesinden uzaklığına, hareket ettiği yöne ve hızına bağlıdır; ancak muhtemelen düşündüğünüzden daha hızlı bir enstantane hızına ihtiyacınız vardır. 1/250 saniyelik enstantane hızı, yürüyen bir insan gibi yavaş hareket eden bir nesneyi dondurabilirken, koşan bir kişiyi dondurmak için 1/500 - 1/1000 saniye aralığında enstantane hızları gerekebilir. Uçan kuşlar ve hızlı arabalar gibi daha hızlı nesnelerin net fotoğraflarını elde etmek için 1/1000 ve hatta 1/4000 saniye gibi enstantane hızlarını kullanmanız gerekebilir.

Hareket halindeki bu motosiklet fotoğraflarını karşılaştırın. 1/200 saniyelik enstantane hızında motosikletin ve sürücünün bulanık olduğunu görebilirsiniz. Bu fotoğrafta genel hareket hissi harika bir şekilde verilmiştir ancak ayrıntılar yakalanmamıştır. Enstantane hızının 1/1000 sn olduğu fotoğrafta ise tüm ayrıntılar nettir ve hareket donmuştur.

1/200 sn gibi epey yüksek olduğunu düşündüğünüz bir enstantane hızında çekilen bu fotoğraf (yukarıda), motosiklet veya sürücünün ayrıntıları yakalanmadan hızla geçen hareketli nesneye dair harika bir izlenim yaratır. 1/1000 saniyede çekilen bu fotoğrafta (aşağıda) hareket donmuştur.

Özellikle spor ve vahşi yaşam fotoğrafları çekerken daha yüksek enstantane hızları kullanabilmek için ISO ayarını artırmanız gerekebilir.

4. Kaydırma tekniği ile yaratıcılığınızı konuşturun

Hareketi dondurmanın dezavantajı, nesne artık hareket etmiyormuş gibi görünebilmesidir. Nesne net ancak arka plan bulanıksa hareketli nesnelerin fotoğrafları genellikle daha dinamik görünür. Bu etkiyi elde etmek için enstantane hızının fotoğrafa biraz bulanıklık katacak kadar düşük olduğundan emin olun ve ardından fotoğraf makinesini hareket halindeki nesneyle aynı hızda hareket ettirin. Bu teknik kaydırma olarak adlandırılır.

Hareketli nesneleri takip etmek için fotoğraf makinenizi kaydırdığınızda bulanık bir arka plan elde edersiniz ve bu da hareketin daha dinamik görünmesini sağlar.

Kullanmanız gereken enstantane hızı, nesnenin ne kadar hızlı hareket ettiğine ve ne kadar bulanıklık istediğinize bağlıdır. Nesneyi net olarak yakalama şansınızı artırmak için AF modunu AI Servo veya Servo olarak ayarlayın. Bu, fotoğraf makinesinin hareketli nesneyi odakta tutmak üzere sürekli olarak kendi kendisini ayarlamasını sağlar. Dahili optik Görüntü Sabitleyiciye sahip bir lens, fotoğraf makinesini yatay veya dikey yönde kaydırırken tüm dikey "titremeleri" giderir. Lensinizde IS modu düğmesi varsa bunu kaydırma çekimleri için 2. konuma getirin. Bu ayar, dikey hareketi dengeler ancak yatay hareketten kaynaklanan bulanıklığa izin verir.

5. Hareketi bulanıklaştırmak için düşük enstantane hızlarını kullanın

Sabit tutmak için tripod üzerine yerleştirdiğiniz fotoğraf makinenizi, uzun pozlamada (düşük enstantane hızı) kullanarak hareket halindeki her şeyi (örneğin dalgalar) bulanıklaştırabilirsiniz.

Bir fotoğrafı kasten bulanıklaştırmak için nispeten uzun bir pozlama, örneğin bir saniyeden uzun bir pozlama kullanabilirsiniz. Ancak fazla pozlamayı önlemek için daha dar bir diyafram açıklığı (f/16 veya f/22 gibi daha yüksek bir f sayısı), daha düşük bir ISO ayarı veya fotoğraf makinesine giren ışık miktarını sınırlamak için ND filtresi kullanmanız gerekir. Artık fotoğraf makinesini pozlama sırasında hareket ettirebilir (tüm fotoğrafı bulanıklaştırır) veya tripod kullanarak fotoğraf makinesini sabit tutabilir ve sahnenin yalnızca hareketli parçalarının bulanıklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bir doğa manzarasındaki dalgaları ve akan suyu yumuşatmak ya da bir şehir manzarasındaki hareketli araçları ve insan kalabalığını bulanıklaştırmak için ikinci tekniği deneyin.

30 saniyeden uzun pozlamalar için Bulb modunu kullanın. Bazı Canon fotoğraf makinelerinin mod kadranlarında "B" ayarı bulunurken, bazılarında ise enstantane hızlarında görüntülenen "BULB" seçeneğine gitmek için önce "M" (Manuel) ayarının yapılması gerekir. Deklanşör düğmesine basıldığında oluşan sarsılma riskini ortadan kaldırmak için uzaktan kumandalı zamanlayıcı veya kablolu uzaktan kumanda kullanmak yararlı olabilir. Fotoğraf makinenizi akıllı telefonunuz üzerinden uzaktan kontrol etmek için Canon Camera Connect Uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Yazan: Marcus Hawkins

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön