Tulips in a garden framed by trails of light.

BAHÇE FOTOĞRAFÇILIĞI

Yaratıcılığınızı artırın: Bahçede deneyebileceğiniz üç proje

Bahçeye sahip olmak büyük bir şanstır. Dış mekan; temiz hava alma, güneşi yakalama ve yenilenen doğayı görme fırsatı sunmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğrafçılık için birçok harika fırsat da sunar. Burada, laleleri ışıkla boyamak, yıldızları fotoğraflamak ve güzel bahçe kuşlarını çekmek gibi yaratıcı yönünüzü ortaya çıkaracak üç teknik keşfediyoruz...

Gece görüşü: Işıkla boyama

Bazı temel adımları izleyerek kendi ışık boyama sanatınızı kolayca oluşturabilirsiniz.

1. Ekipmanlarınızı hazırlayın

A torch with different coloured cups taped to the end.
Renkli plastik kaplar gibi evdeki eşyalar ile ışık çubuğu yapabilirsiniz.

İhtiyaç listesi:

  • Fotoğraf makinesi
  • Tripod
  • Akıllı telefon
  • Fener
  • Renkli plastik kaplar (veya küçük yiyecek saklama kapları, kağıt mendil veya çok renkli Yılbaşı ağacı ışıkları gibi benzer renkli öğeler)
Işıkla boyama, karanlıkta canlı ve gerçek ötesi görüntüler oluşturmak için bahçenizde deneyebileceğiniz basit bir tekniktir. İşe ışık çubuğunuzu yapmakla başlayın. Üç renkli plastik kabı dizip fenerimize bantladık. Yapmış olduğunuz ışık çubuğunu uzun pozlama sırasında salladığınızda, bulanık renk çizgileri oluşturacaktır.

2. Fotoğraf makinenizi ayarlayın

A photographer taps a finger on a screen to focus a shot of a tulip.
Fotoğraf makinenizi nesne kadrajda olacak şekilde konumlandırın. Bu; bir çiçeğin başı, bir ağaç, bir yaprak veya bahçenizdeki herhangi bir şey olabilir.

Bahçenizdeki çiçek, ağaç veya diğer uygun nesnelerin fotoğrafını çekin. Bunu ilk olarak gün ışığında yapmak faydalı olabilir, böylece kompozisyonu mükemmel hale getirebilirsiniz. Hava karardığında fotoğraf makinenizi tripoda yerleştirin. Çekimi arka LCD ekranda görebilmek için Canlı Kontrol modunu etkinleştirin, nesnenize fenerle ışık yansıtın ve ekrana dokunarak nesnenize odaklanın. Lensi yerine kilitlemek için manuel odağa ayarlayın. Pozlamanın 30 saniye veya daha uzun bir süre boyunca devam etmesi gerekir. Bazı fotoğraf makinelerinin kadranında özel bir B modu bulunur. Bu modda, Bulb için B öğesini seçin. Böylece deklanşörü istediğiniz kadar açık konumda kilitleyebilirsiniz. Bu mod yoksa Tv (Enstantane önceliği) modunu seçmeniz ve buradan enstantane hızınızı ayarlamanız gerekir. Sensörün hassasiyetini azaltmak ve kumlanmayı minimumda tutmak için ISO değerini 100 olarak ayarlayın, ardından f/22 gibi dar bir diyafram açıklığı seçin. Fenerinizin ışık şiddetine bağlı olarak diyafram açıklığıyla denemeler yapmanız gerekebilir. Daha parlak sonuçlar için daha düşük bir f sayısı seçin; daha koyu sonuçlar için ise f sayısını artırın.

3. Telefonunuzu bağlayın

A Canon EOS 90D connected to a smartphone with the Canon Camera Connect app.
Işıkla boyama tekniğinizin, en son halini görmek için akıllı telefonunuzdaki Canlı Kontrol akışını kullanın.

Bulb pozlamasını başlatmak ve durdurmak için telefonunuzdaki Canon Camera Connect uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı telefonunuza indirin ve bağlanmak için fotoğraf makinenizin menüsündeki Ağ ayarlarına gidin. Bu uygulama, fotoğraf makinesine geri dönmek zorunda kalmadan deklanşörü tetiklemenize olanak sağlayarak, ışıkla boyama yapmaya odaklanmanıza yardımcı olur. Telefondaki canlı kontrol akışı özelliği, deklanşör devreye sokulduğunda çekimi nasıl etkileyeceğini tam olarak görebilmenizi sağladığından feneri nereye sallayacağınızı planlamanıza da yardımcı olur.

4. Fenerinizle boyama yapın

İlgili makaleler
A woman poses for a portrait, sitting next to a window, in-between a reflector and plant.

İÇ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞI

Mükemmel projeler: Evde yaratıcı fotoğraf çekimleri için üç fikir

Evde yaratıcılığınızı konuşturun. Sinematik portre, soyut makro görüntü ve zaman atlamalı video çekimlerine yönelik ipuçları.

A time stack of a tulip in bloom.

ZAMAN ATLAMALI ÇEKİM

Zaman atlamalı zaman yığını tekniğiyle çekim yapın ve görüntünüzün baskısını alın

Bir dizi görüntüyü zaman yığınına dönüştürmeye yönelik bu yardımcı bilgilerle zaman atlamalı çekimi tek bir görüntüye dönüştürün.

Get lost in the details with macro

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Makro çekim ile ayrıntılarda kaybolun

Makro fotoğrafçılığına başlamak ve sıradan nesneleri kullanarak olağanüstü fotoğraflar çekmek için dört yaratıcı ipucu.

A hand waves a torch with colourful cups taped to the end, causing it to blur.
Işıkla boyama, görüntülerinize başka bir boyut eklemenin ve net nesneler için soyut arka planlar oluşturmanın basit ve eğlenceli bir yoludur.

Telefonunuzdan Bulb pozlamasını başlatın ve ışık çubuğunu sahnenin etrafında sallamaya başlayın. Nesnelerin silüet gibi görünmesi için feneri nesnelerin arkasından sallamayı deneyin. Sahnenin belirli bir kısmına ekstra ışık eklemek istiyorsanız feneri birkaç saniye boyunca o bölgede tutun. Feneri öndeki lale üzerinde birkaç saniye tutarak kırmızı rengi aldık. Daha sonra renkli bir fon oluşturmak için arkasındaki çiçek tarhında gezdirdik.

Vahşi yaşama adım atın: Bahçe kuşlarını fotoğraflama

Uzun süredir aynı yerde duran bir kuş yemliği, müdavim ziyaretçilerini çeker; bu da bahçe kuşlarını fotoğraflamak için ideal bir ortam sunar.

1. Bir kuş yemliği kurun

James Paterson photographing a bird feeder in his garden.
Evinizin çevresinde yakalayabileceğiniz vahşi yaşam fotoğrafı olanakları sizi şaşırtabilir.

Bir süredir aynı yerde duran bir kuş yemliğinin, daha fazla tüylü ziyaretçi çekmesi daha muhtemeldir. Bu nedenle, mevcut bir yemlik kullanabilir veya birkaç gün önceden bir tane kurup içini çerez ve tohumlarla doldurabilirsiniz. Kuşlar genellikle sabahları daha aktif olurlar; bu nedenle çekime erken başlayın. Mümkünse bir çalı veya çitin arkasına görünmeyecek şekilde saklanın veya evinizdeki pencereden çekim yapın. Pozisyonunuzu güneşe göre planlayın. Göz alıcı renkler için güneşi arkanıza almak en iyisidir; fakat arkadan aydınlatmalı, ortama uygun bir görünüm istiyorsanız güneşe doğru çekim yapabilirsiniz. Tercihiniz ne olursa olsun, kuşla kontrast oluşturan veya kuşu tamamlayan (tercihen siyah olmayan) düz bir arka plan tercih edin. Yapabiliyorsanız çok karmaşık veya dikkat dağıtıcı herhangi bir şeye karşı çekim yapmaktan kaçının.

2. Uzun bir lens kullanın

Nesnenizi korkutmamak için sessiz çekim modunu kullanarak son derece ayrıntılı vahşi yaşam çekimleri yapabilirsiniz.

Bu kadar küçük ve ürkek hayvanları çekerken kadrajı doldurmak için uzun bir lense ihtiyacınız olur. Burada Canon EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS STM ve Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS II USM olmak üzere iki zum lensi kullandık. Lensinizde de buna benzer optik Görüntü Sabitleyici özelliği varsa fotoğraf makinesinin titremesinden kaynaklanan bulanıklığı önlemek için bu özelliği açın. Canon EOS 90D gibi kırpma sensörlü (APS-C) bir fotoğraf makinesi uzaktaki nesneler için faydalı olabilir. 1,6'lık zum faktörü, 135 mm odak uzaklığının 216 mm kadar etkili; 400 mm odak uzaklığının ise 640 mm kadar güçlü bir mesafeye ulaşması anlamına gelir. Fotoğraf makinesinin 30 megapiksel olması da görüntüleri daha sonra dijital olarak kırpmanıza olanak sağlar. Yani küçük kuşlar için 70-300 mm'lik bir lens uygundur. Daha yakından çekimler yapmak için bu arkadaş canlısı kızıl gerdan gibi daha cesur kuşlara yavaş yavaş yakınlaşabilirsiniz.

3. Pozlama ayarları

The back of a Canon EOS 90D showing the shutter speed settings.
Hareket halindeki bir kuşu yakalamak için yüksek bir enstantane hızı kullanmanız gerekir.

Manuel mod için fotoğraf makinesi modu kadranını M olarak ayarlayın, ardından Q düğmesine basın. Arka planı bulanıklaştırarak sığ alan derinliği oluşturmak için diyafram açıklığını f/5,6 veya daha düşük bir seviyeye ayarlayın. Enstantane hızınızı 1/1250 saniye veya daha yüksek bir değere ayarlayın ve koşullara uyum sağlaması için ISO'yu Otomatik olarak ayarlayın. ISO gün ışığında 1600 veya daha yüksek bir değere çıkabilir, bu da kumlanmayı kaçınılmaz olarak artırır. Ancak Canon EOS 90D'nin ISO performansı, daha yüksek ISO hassasiyetlerinde bile kumlanmayı kontrol edilebilir kılar. Uçan kuşlar gibi hızlı hareket eden nesneleri daha ayrıntılı yakalayabilmek için daha yüksek enstantane hızlarına ihtiyacınız olacaktır. Yemlikteki kuşlar için bu ayarları Özel mod 1'e; uçan kuşlar için ise daha hızlı ayarlar kullanmak adına Özel mod 2'ye ayarlamaya ne dersiniz? Böylece karşınıza bir fırsat çıktığında hızla geçiş yapabilirsiniz.

4. Yüksek Hızlı Sürücü modunu seçin

The back of a Canon EOS 90D showing high speed continuous shooting settings.
Hızlı hareket eden nesneleri çekmek için en iyi yöntem muhtemelen Seri çekim modunu kullanmaktır.

Bir kuş göründüğünde, mükemmel görüntüyü elde etme şansınızı artırmak için seri çekim yapmak en iyisidir. Q düğmesine basın ve Sürücü modunuzu Yüksek Hızlı Sürekli olarak ayarlayın. Canon EOS 90D, otomatik odaklama takibi ile saniyede 10 kare veya Canlı Kontrol modunda 11 fps hızla çekim yapar. Otomatik Odaklama modunu, AI Servo'ya ayarladığınızda nesne hareketini tahmin ederek sürekli olarak devreye girer. Ardından Odak Noktasını Tekli olarak ayarlayın. Noktayı kuşun üzerinde hareket ettirin ve deklanşör düğmesine yarım basarak kilitleyin, ardından çekime başlamak için deklanşör düğmesini basılı tutun.

5. Yiyeceği kadraja almayın

Daha doğal bir çekim elde etmek için kuş yemliği görüş alanının dışındayken nesneye odaklanın ve çekiminizi yapın.

En doğal görünen kuş fotoğrafları, yemlik veya diğer insan görüntüleri içermeyenlerdir, bu yüzden bunları kadraj dışında tutmak için fırsatlar arayın. Kuşlar genellikle yiyecek için hamle yapmadan önce yemliğin yanındaki dalların üzerinde gezinirler; bu, çekime başlamak için iyi bir fırsattır. Fotoğraf makinenizin sesinin kuşları korkuttuğunu fark ederseniz daha sessiz bir tıklama için odaklama kilidi onay sesini kapatın (Canon EOS 90D ve diğer fotoğraf makinelerindeki Bip sesi menüsünden) ve sürücüyü sessiz çekime ayarlayın.

Zirveyi hedefleyin: Astrofotoğrafçılık

Daha ilgi çekici bir son görüntü için yıldızları ön planda bir nesne varken çekin.

1. Tripodu kurun

A photographer sets up a tripod in his garden to take a photo of the night sky.
Tripod kullanmak, uzun pozlamalar sırasında görüntülerinizin netliğini korur.

Yıldızların en güzel fotoğrafları, yeni ay ışığı altında gökyüzünün çok karanlık olduğu bulutsuz bir gecede çekilir. Işık kirliliğinden kaçınmak zor olabilir ancak yine de şehir ortamında yıldızların net fotoğraflarını çekebilirsiniz. Başlamak için fotoğraf makinenizi tripoda yerleştirin. Astro manzara görüntüsü için buradaki ağaçlar gibi bazı ön plan ayrıntılarını ekleyerek kadrajlamayı deneyin. Fotoğraf makinesini nereye yönlendireceğinizi seçmek için bir gece gökyüzü telefon uygulaması, takımyıldızlarını veya Samanyolu'nun merkezini bulmanıza yardımcı olabilir.

2. Uzaktaki bir yıldıza odaklanın

A photographer’s hands holding a Canon EOS 90D with a zoom lens attached.
Kompozisyonunuzu oluştururken tek bir yıldıza veya bir yıldız kümesine odaklanın. Kompozisyon oluşturma sırasında zum yapmayı ve uzaklaşmayı unutmayın.

Uzaktaki bir yıldıza kilitlemek için manuel odaklamayı kullanmanız gerekir. Canlı Kontrol özelliğini etkinleştirin ve gökyüzünde çok parlak bir yıldız bulun. Ekranınızın üzerindeki yıldıza yakınlaşmak için fotoğraf makinenizdeki zum düğmesine iki kez basın. Lensi manuel odaklanmaya ayarlayın, ardından yıldız net olana kadar odak halkasını (lensin ucuna doğru olan) çevirin. Bu işlemi tamamladıktan sonra görüntüyü uzaklaştırabilir ve gerekirse yeniden düzenleyebilirsiniz.

3. Bir enstantane hızı seçin

The screen of a Canon EOS 90D showing the Long exposure noise reduction setting.
Oluşturmak istediğiniz efekt için doğru enstantane hızını seçin. Hareketi bulanıklaştırmak için düşük bir enstantane hızı; hareketi dondurmak için ise yüksek bir enstantane hızı kullanın.

Dünyanın dönüşü yıldızların hiçbir zaman sabit olmadığı anlamına gelir, bu nedenle enstantane hızınız çok uzunsa yıldızlar ışık şeritleri halinde bulanıklaşacaktır. "500 kuralı" burada faydalı olabilir. Bu yöntem, yıldızlar bulanıklaşmadan veya ışık izleri görünmeden önce çekebileceğiniz maksimum pozlama süresini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. Enstantane hızınız, lensinizin odak uzaklığına bölündüğünde 500'den düşük olmamalıdır. Yani lens 25 mm'ye ayarlandığında maksimum 20 saniye boyunca çekim yapabilirsiniz (500 bölü 25). Bunun gibi uzun pozlamalar, sensör pozlama sırasında ısınacağı için kumlanmanın artmasına neden olabilir. Kumlanmayı azaltmaya yardımcı olmak için Uzun Pozlama Kumlanma Azaltma ayarını etkinleştirin.

4. Karanlık gökyüzünü pozlayın

The screen of a Canon EOS 90D showing settings for night shooting.
Gece çekim yaparken karanlık ve kasvetli görüntüleri önlemek için fotoğraf makinenizi yüksek ISO değerine ayarlamayı unutmayın. Genel kanının aksine, Beyaz Dengesini de Gün Işığı olarak ayarlayın.

Manuel mod için mod kadranınızı M olarak ayarlayın, ardından pozunuzu ayarlamak için Q düğmesine basın. F/5,6 gibi geniş bir diyafram açıklığı seçin ve enstantane hızınızı 20 saniyeye ayarlayın ya da 500 kuralını kullanın ve 3200 gibi yüksek bir ISO değeri seçin. İki saniyelik otomatik zamanlayıcı için Sürücü modunu etkinleştirin veya deklanşör düğmesine basarken fotoğraf makinesinin titremesini önlemek için Canon Camera Connect uygulamasını kullanın ve ardından çekim yapın. Görüntüyü kontrol edin ve parlaklaştırılması gerekiyorsa ISO değerini artırın veya koyulaştırmak için ISO değerini azaltın.

5. Yıldız izlerini hedefleyin

Yıldız izleri çekmek, gerçek etkiye sahip etkileyici fotoğraflar ortaya koyar.

Yıldızların gökyüzünde hareket ettiği gerçeğiyle savaşmak yerine, yıldızları dairesel izler olarak yakalamayı deneyin. Birkaç saat veya daha uzun bir süre boyunca sürekli olarak 30 saniyelik pozlama serisi çekmeniz gerekir. Fotoğraf makinenizin aralıklı çekim modu varsa (Canon EOS 90D, EOS 6D Mark II, EOS RP ve EOS 5D Mark IV dahil profesyonel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi) bu modu etkinleştirin, aralığı 1 saniyeye ve çekim sayısını 00 - sınırsız olarak ayarlayın. Enstantane hızını 30 saniyeye ayarlayın ve çekime başlayın. Fotoğraf makinenizin aralıklı çekim özelliği yoksa uzun pozlama süresiyle deneyebileceğiniz zaman atlama modu olabilir. Her iki şekilde de çekim yaptıktan sonra, Canon'un Digital Photo Professional (DPP) görüntü işleme yazılımını kullanarak görüntüleri birleştirebilirsiniz. Bileştirme aracını kullanın ve her görüntüyü Karışımı aydınlat moduna ayarlayın.


Yazan: James Paterson

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön