Swirling multicoloured patterns of soap in water.

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Soyut makro fotoğrafçılığı: Evde sabun baloncukları çekimi

Sabun filmi yüzeyinin canlı ve soyut görüntülerini çekmek, makro lensle yaratıcılığınızı esneterek gelenekselden uzaklaşmanızı sağlar. Size evinizin veya bahçenizin rahatlığında çarpıcı görüntüler oluşturmanın ne kadar kolay olduğunu göstereceğiz. Bu teknik için bir makro lense, ideal olarak bir tripod ve uzaktan kumandalı deklanşöre ihtiyacınız olacak. Canon EOS 90D gibi Wi-Fi özellikli bir fotoğraf makineniz varsa çekimi kadrajlayıp deklanşöre basmak için akıllı telefonunuzdaki Canon Camera Connect uygulamasını kullanabilirsiniz. En kontrol edilebilir aydınlatma seçeneği olarak Canon Speedlite serilerinden biri gibi harici bir flaş kullanmak çok işe yarayabilir.

Hazırlanma

A camera set up to photograph a desk with books on the top.
Bu flaş kurulumuna geçici bir arka fon oluşturmak için siyah bir tişört iş görecektir. Halka, solüsyona daldırıldıktan sonra bükülmüş metal giysi askısını tutması için üst üste koyduğunuz kitaplardan yardım alabilirsiniz. Bu teknik etrafı kirletebileceği için kitapların üstünü kapatmak için selofan kağıt kullanabilirsiniz.

Arka plan olarak kullanmak üzere bir siyah kart veya siyah kumaş ayarlayın. 100 mm odak uzaklığına sahip bir makro lens idealdir ancak Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM veya Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM dahil tüm makro lensleri kullanabilirsiniz. Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinesi kullanıyorsanız Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens idealdir. Canon EOS M serisi fotoğraf makinesine sahip olanlar ise Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM kullanılabilir. Bu ürünlerin her biri, bu teknik için idealdir ve ince ayrıntıları yakalamanızı sağlar.

Uzun ömürlü sabun filmi oluşturmak için bulaşık deterjanını veya sıvı sabunu bir miktar gliserin ile karıştırın (gliserini eczaneden, süpermarketin pastacılık ürünleri bölümünden veya internetten satın alabilirsiniz). Yaklaşık %80 deterjan ve %20 gliserin içeren karışımla işe başlayın ve biraz su ekleyin. Ayrıca karışıma batırabileceğiniz küçük bir tel halkasına ihtiyacınız olacak. Metal giysi askısına şekil verip onu da kullanabilirsiniz. Halkayı düz bir şekilde kaldırdığınızda sabun filmi tele yapışmalıdır.

Aydınlatma

En iyi konumu bulana kadar aydınlatmayla oynayın. En iyi konumu bulmak için birkaç deneme çekimi yapmanız gerekebilir.

Bu teknik için gün ışığından faydalanabilir veya flaş kullanabilirsiniz. Ancak canlı renkler yalnızca sabun filmi ön taraftan hafif bir açıyla ışık aldığında görünür. Pencereden veya lambadan gelen ışığın solüsyon üzerinde parlaması için hareket etmeyi deneyin.

Uyumlu bir Canon Speedlite'ı kablosuz olarak tetiklemek için fotoğraf makinenizin dahili flaş ünitesini kullanıyorsanız bu özellik ana menüde etkinleştirilebilir. Canon Speedlite'ın da Alıcı moduna ayarlanması gerekir. Canon Speedlite 470EX-AI gibi harici bir Canon Speedlite kullanarak ışığın yönünü daha iyi kontrol edebilirsiniz. Işığı dağıtmak için ışığı beyaz duvar, alçak tavan ve hatta fotoğraf makinesinin üzerinde tutulan beyaz kart veya polistirenden yansıtarak sabunun üzerine doğrultmayı deneyin (burada gösterildiği gibi).

Çekim

Dönen sabun köpüklerinin hareketini yakalayabilmek için yüksek bir enstantane hızı kullanın. Bu oran, renklerin hızına göre değişiklik gösterir. Deneme çekimi yapın ve desenler bulanıksa daha yüksek bir enstantane hızı veya daha yüksek bir ISO değeri ayarlayın.

Tutarlı sonuçlar için fotoğraf makinesini Manuel moda ayarlayın. Canon Speedlite'tan yansıyan hızlı ışıktan faydalanarak oldukça net görüntüler elde edebilirsiniz ancak flaş senkronizasyon hızının, enstantane hızıyla aynı olduğundan emin olun (bu bilgileri fotoğraf makinenizin kılavuzunda bulabilirsiniz). Bu Canon EOS 800D'de flaş senkronizasyon hızı 1/200 saniyedir. Alan derinliğini artırmak için f/11 veya f/16 gibi düşük bir diyafram açıklığı değeri ayarlayın ve 100-400 bölgesinde düşük ISO değeriyle başlayın.

Flaş yerine ortamdaki ışığı kullanıyorsanız net sonuçlar elde etmek için ISO değerini artırmanız ve fotoğraf makinesini otomatik zamanlayıcı işlevi ile veya uzaktan kumandayı kullanarak çalıştırmanız gerekebilir.

Denemeler Yapın

İlgili Makaleler
A water droplet on a flower stem, reflecting a flower head.

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Soyut makro fotoğrafçılığı: Su kırılması çekimi

Çiçek fotoğrafçılığıyla yaratıcılığınızı konuşturun ve çiçekleri yansıtan su damlacıklarının makro görüntülerini nasıl çekeceğinizi keşfedin.

A black and white close-up shot of a mother kissing a sleeping baby she is holding to her shoulder.

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Makro çekim ile ayrıntılarda kaybolun

Makro fotoğrafçılığına başlamak ve sıradan nesneleri kullanarak olağanüstü fotoğraflar çekmek için dört yaratıcı ipucu.

Macro photography tips and techniques

MAKRO FOTOĞRAFÇILIK

Makro fotoğrafçılığa dair ipuçları

Makro fotoğrafçılık artık çok kolay. En iyi kiti, ipuçlarını ve teknikleri keşfedin.

A person tapping the screen of an EOS camera.
Desenlere odaklanmak için EOS fotoğraf makinesinin dokunmatik ekranına dokunabilirsiniz.

Otomatik odaklama özelliği için yeteri kadar ışık yoksa büyütülmüş Canlı Kontrol ekranı aracılığıyla veya EOS aynasız fotoğraf makinesinin EVF'sinden yardım alarak lensi manuel olarak odaklayın. Fotoğraf makinesinin titremesini önlemek için deklanşörü uzaktan kumandayla veya fotoğraf makinenizde Wi-Fi varsa Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak çalıştırın. Desenlerin dönmesini sağlamak için sabun filmine doğru hafifçe üfleyin. Kareyi sürekli değişen desenlerle doldurmaya yetecek kadar yaklaşamazsanız endişelenmeyin. Daha dar bir kompozisyon oluşturmak için Digital Photo Professional veya benzer fotoğraf düzenleme yazılımlarının kırpma özelliğini kullanın.

Görüntüdeki sarmal hareketler sabuna hafifçe üflenerek oluşturulmuştur. Görüntü; beyaz karttan yansıyan Canon Speedlite 470EX-AI ışığı ve Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM lens kullanılarak Canon EOS 800D ile çekilmiştir.

Daha fazla fotoğrafçılık ipucu, püf noktası ve fikir için iOS veya Android'e yönelik Canon Fotoğraf Rehberi uygulamasını indirin.

Yazan: Marcus Hawkins ve Tamzin Wilks

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön