EV PROJELERİ

Kendi ev stüdyonuzu kurma yöntemleri

Flaşlı fotoğrafçılık ile yaratıcılığınızı artırın ve düşük bütçeyle çarpıcı portreler çekmeyi öğrenin.
Büyük yeşil bir kolye ve mavi bere takan bir kadının mor arka planda bir portresi.

Kusursuz ve profesyonel görünen stüdyo çekimleri oluşturmak için özel stüdyoya veya pahalı flaş setlerine sahip olmak zorunda değilsiniz. Birkaç basit parçalık bir kit ve çekim alanı ile herkes evinde basit bir stüdyo kurabilir. Asgari kit ve masraf ile bunu nasıl yapabileceğinizi burada anlatıyoruz. Aynı zamanda, ışık düzenleyicileri kullanmak ve flaş pozlamasını ayarlamak gibi stüdyo fotoğrafçılığının temellerini de keşfedeceğiz. Basit beceriler ve doğru ekipman ile üstün kaliteli portrelerden kusursuz ürün çekimlerine, natürmort sanatlardan çok daha fazlasına kadar çeşit çeşit çarpıcı görüntüler oluşturabilirsiniz.

1. Temel kit listesi

Ahşap bir masanın üzerine yerleştirilmiş Canon EOS RP, iki Canon Speedlite, bir tripod ve beyaz bir şemsiye.

Ev stüdyosu fotoğrafçılığına başlamak için yalnızca birkaç parçalık bir kit yeterli olur. Burada iki Canon Speedlite (470EX-AI ve 600EX II-RT), RF 85mm F2 Macro IS STM lense sahip bir Canon EOS RP fotoğraf makinesi, bir ışık standı, beyaz bir çekim şemsiyesi ve bir şemsiye tutacağı bulunuyor.

Speedlite flaşı takılı olan Canon EOS RP'nin vizöründen bakan bir adam.

Harici flaşınızı tetiklemek için ikinci bir Canon Speedlite flaşı, kablosuz flaş tetikleyiciyi veya (varsa) fotoğraf makinenizin açılır flaşını kullanabilirsiniz.

Bu tür bir basit ev stüdyosu düzeneğiyle hem tasarruf edebilir hem de kurulumu toplayarak yerden kazanabilirsiniz. Temelde, fotoğraf makineniz dışında, yerleştirip harici olarak patlatabileceğiniz bir ya da iki Speedlite flaş yeterlidir. Flaşınızı tutmak için ışık standı idealdir ancak ayrı bir tripod da (birçok Speedlite ile birlikte gelen plastik stand, tripod dişine vidalanabilir) kullanabilirsiniz. Basit, beyaz bir şemsiye, hoş bir aydınlatma elde etmek için hem hesaplı hem de etkili parçalardan birisidir. Şemsiyeyi standa tutturmak için şemsiye tutacağı gibi bir araca ihtiyacınız olacak. Son olarak, kablosuz tetikleyicileri kullanarak harici flaşları patlatmanız gerekir. Alternatif olarak, iki uyumlu Speedlite'ınız varsa birini fotoğraf makinesinin flaş yuvasına sabitleyip diğerini patlatmak için kullanabilirsiniz. Bunun bir diğer avantajı, harici flaşın gücünü uzaktan kontrol etme imkanı sunmasıdır. Canon fotoğraf makinenizin uyumlu bir açılır flaşı varsa bunu, harici Canon Speedlite'ı tetiklemek ve kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.

2. Alanı seçme

Flaşı yumuşatmak için beyaz şemsiye kullanan ve ev stüdyosundaki gri arka planda portre çekimi yapan bir adam.

Basit ve temiz bir arka plan için geniş aydınlık duvarı olan bir yer seçin veya geçici bir arka plan kullanın.

Düz beyaz veya krem rengi duvarı olan bir oda, ev stüdyosu kurulumu için idealdir. Düz bir duvarınız yoksa duvara beyaz bir çarşaf tutturabilir veya daha iyi bir alternatif olarak, bunun gibi açılabilir bir arka plana yatırım yapabilirsiniz. Çekim yapacağınız odayı seçerken, ışığı yükseltmenize olanak sağlayan ve konunun yüzünü yukarıdan ışıklandırabileceğiniz (bu şekilde bir ışıklandırma genellikle daha hoş görünür) yüksek tavanlı bir oda seçmek daha iyidir. Işığın yansıdığı her yüzeydeki rengin bir kısmını aldığını unutmayın. Duvarlardaki renk koyu bir renkse konunuza düşen ışığın rengini değiştirebilir.

Ancak kendinizi tek bir odayla da sınırlandırmayın. Fotojenik merdivenleriniz varsa burayı grup çekimleri için harika bir konum olarak kullanabilirsiniz. Konunuza yukarıdan bakarak çekim yapmak oldukça hoş ve rahat portre çekimleri oluşturabilir.

3. Portre lensi seçimi

85 mm lens takılı bir Canon EOS RP.

Odak uzaklığı, yüz çekimlerinde hoş bir perspektif sunduğundan burada kullanılan RF 85mm F2 Macro IS STM gibi 85 mm'lik bir lens, portreler için idealdir.

Farklı odak uzaklığına sahip lensler konunuzun görünümünü önemli ölçüde etkiler. Geniş açılı lensler özellikle yakın çekimlerde kullanıldığında burnu ve alnı doğal görünmeyecek şekilde uzatarak kişinin yüz hatlarını olduğundan daha farklı gösterebilir. Olduğundan farklı gösteren perspektifler bazen faydalı bir biçimde değerlendirilebilir ancak genellikle daha uzun odak uzaklıkları göze daha hoş gelir. Bu nedenle kitinizdeki zum lensini kullanıyorsanız geriye bir adım atıp lensin daha uzun ucuyla yakınlaştırın. Çok fazla portre çekimi yapmayı planlıyorsanız özel bir portre lensi kullanmayı tercih edin. Yüzü en hoş görünen ölçülerde çektiği için odak uzaklığı 85 mm (ya da kırpma sensörlü fotoğraf makinelerinde 50 mm) olan lens, portreler için ideal lens olarak kabul edilir.

4. Işık kaynağınızı genişletme

Yeşil kazaklı adam, tripodun üzerinde duran Canon flaşı beyaz şemsiyeye doğru tutuyor.

Beyaz çekim şemsiyesi uygun fiyatlı, çok amaçlı ve portre çekimi sırasında ışığı yumuşatmak isteyen acemiler için ideal bir parçadır.

Speedlite flaş da bir ampul gibi nispeten küçük bir ışık kaynağıdır. Yaydığı ışık da keskin hatlara sahip olur, bu da keskin gölgelere ve koyu kontrastlara sebebiyet verir. Genellikle portrelerde ışığın yüze yumuşak bir şekilde yayılması istenir. Bir düzenleyici ile bu görünümü elde edebilirsiniz. Geniş bir pencerede olduğu gibi, bir şemsiye veya softbox benzeri basit bir düzenleyici ışık kaynağınızı artırır. Böylece ışık konunuzun üzerine yayılır ve gölgeleri hafif bir biçimde doldurur.

Şemsiyeyi konunuza doğru açılandırabilir veya ışığın konu üzerine yansıması için ters yöne konumlandırabilirsiniz. Işığı makul ölçüde yüze yakınlaştırmak, konu ile kıyaslandığında ışık kaynağını artırdığı için portrelerde genelde işe en fazla yarayan yöntemdir.

Yüzü flaşla aydınlatılmış kahverengi saçlı bir kadının portresi.

Yalnızca Speedlite ile çekildiği için bu görüntüdeki gölgeler daha koyudur. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/11 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Gri bir balıkçı kazağı giyen ve fotoğraf makinesine bakan genç bir kadının yan profilden portresi.

Doğrudan güneş, gölge, iç mekan veya bir pencereden vuran ışık gibi, kullanacağınız ışık kaynağını düşünün. Konunuzu doğal ışıktan en yüksek düzeyde yararlanacak şekilde konumlandırın. Işık fazla parlaksa diyaframınızı kısmanız veya enstantane hızınızı yükseltmeniz yeterli olacaktır. Hava bulutluysa yapay bir ışık kaynağı kullanmayı veya ev yapımı aydınlatma çözümleri hakkında daha fazla bilgi almayı düşünebilirsiniz. Canon EOS RP ve Canon RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 85 mm, 1/100 sn, f/5,6 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

5. Pozlamayı ve flaş gücünü ayarlama

Canon EOS RP'nin ayarlar ekranı.

İlk olarak manuel pozlamayı, ardından pozlamaya uygun flaş gücünü ayarlayın.

Portre çekimi yapmak için Canon Speedlite flaşın arkasında, ayarları yapan bir kişi.

Canon Speedlite flaşı, Manuel (M) moda ayarlayın. ¼ ile başlayın ancak değişik güçlerle denemeler yapmanız gerekebilir.

Flaş kullanımı, pozlama konusunda inanılmaz miktarda özgürlük sunar. Flaşınızı ortam ışığını bastıracak veya her ikisini de uyum içerisinde kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Flaş pozlamanız için bu basit stok ayarına göz atın: Flaşınızı Manuel (M) olarak ayarlayın ve gücü seçin (başlangıç için ¼ iyi bir ayardır). Pozlama ayarı olarak fotoğraf makinenizi Manuel pozlama moduna ve enstantane hızını 1/160 sn veya maksimum flaş senkronizasyon hızı neyse o değere ayarlayın.

ISO'yu 100'e ve diyafram açıklığını f/8 değerine ayarlayın. Test çekimi yapın ve yüze yansıyan doğru ışığı yakalayana kadar flaş gücünü ayarlamaya devam edin. Flaş gücünü, çıkışı ayarlayarak veya ışığı konunuza yakınlaştırıp uzaklaştırarak ayarlayabilirsiniz.

6. Flaşınızı konumlandırma

Gri balıkçı yaka bluz giymiş bir kadının gri arka planda ve yandan aydınlatılmış bir portresi.

Işığı yan taraflardan birine yerleştirerek "bölünmüş" aydınlatma elde edersiniz. Bu şekilde diğer kısım karanlıkta kalır. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Gri balıkçı yaka bluz giymiş bir kadının gri arka planda, sağ yanağında üçgen bir ışık oluşturmak için sol üstten aydınlatılmış portresi.

Flaşı yukarıdan aşağıya doğru açılandırmak, konunun sağ yanağındaki ilgi çekici üçgen ışıkla birlikte "Rembrandt stili aydınlatma" sonuçları vermiş. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Gri balıkçı yaka bluz giymiş bir kadının gri arka planda ve üstten aydınlatılmış bir portresi.

Flaşı doğrudan yüzün üstünden patlatarak "kelebek" aydınlatma stili ele edebilir ve böylece elmacık kemikleri ön plana çıkarabilirsiniz. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Gri balıkçı yaka bluz giymiş bir kadının alttan aydınlatılmış bir portresi.

Gün ışığının yukarıdan gelmesine alışkın olduğumuz için alttan aydınlatma doğal görünmez. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Portre çekimlerinde harici flaş kullanmanın en güzel yanlarından biri size verdiği kontroldür. Flaşı konumlandırdığınız yer, yüzün görünümünü önemli ölçüde etkiler.

7. Oranlarla denemeler yapma

Bir kadının gri arka planda yandan portresi.

Konuyu arkadan aydınlatarak atmosferik ve sade portreler oluşturabilirsiniz. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Arkası beyaz spot ışıkla aydınlatılmış gri arka planda, büyük yeşil bir kolye takan kadının portresi.

Konumuzun arkasına ikinci bir flaş yerleştirerek arka planda bir spot ışık oluşturabilirsiniz. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Flaşlı fotoğrafçılığınızı bir üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız ikinci bir flaş ekleyin ve oranlarla denemeler yapın. Flaşlardan birini arka plana, diğerini ise konunun üzerine yönlendirmeyi deneyin. Düşük çıkışa ayarladığınızda arka flaş, arka planda hafif bir spot ışığı oluşturacaktır. Ancak yüksek çıkışa ayarladığınızda arka plan ışığı, parlak bir görünüm için arka planı bastırabilir. Elbette, ikinci flaşı konunuzun bazı kısımlarını ön plana çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, flaşı arkanızdan konuya doğru açılandırırsanız figürün hatları üzerinde çekici bir köşe ışığı oluşturabilirsiniz.

Büyük yeşil bir kolye takan ve beyaz bir üst giymiş bir kadının beyaz arka planda bir portresi.

Konunuzun arkasında yerleştirilen ikinci bir flaş, parlak bir görünüm yaratarak flaşı bastırabilir. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Büyük yeşil bir kolye takan ve beyaz bir üst giymiş bir kadının koyu gri arka planda bir portresi.

Ayrıca, konunuzun arkasına yerleştireceğiniz ikinci bir flaşı konuya geri yansıyacak şekilde açılandırarak saç veya köşe ışığı yaratabilirsiniz. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/4,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

8. Jelatin kullanımı

Pembe jelatin takılı bir Canon Speedlite flaş.

Pembe jelatin takılı Speedlite, konunun hemen arkasına yerleştirilmiş ve arka plana doğru açılandırılmış.

Mavi bere takan bir kadının mor arka planda bir portresi.

Renkli bir jelatin kullanarak çekimlerinize kolay ve etkili bir şekilde canlılık katabilirsiniz. Konunuzla tezat renkler kullanarak görüntülerinize kontrast da katabilirsiniz. Canon EOS RP ve RF 85mm F2 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

İddialı renkler için flaşlarınıza jelatin takmayı deneyin. Bu uygun fiyatlı renkli asetatları, flaşınızın ön kısmına sabitleyerek konunuza yansıyan ışığı hafif renklendirmek veya stüdyo çekimleriniz için çarpıcı arka planlar yaratmak için kullanabilirsiniz. Renklerle denemeler yaparken, yardımcı malzemeleri ve kıyafetleri renk şemasına uygun şekilde nasıl kullanabileceğinizi düşünün. Ayrıca en iyi görünümü elde etmenize yardımcı olması için bir renk kartelası kullanın. Burada koyu mavi bere, çekime ikincil bir renk katıyor. Evde, kendi portrelerinize ilgi çekicilik ve karakter katmak için kullanabileceğiniz birçok yardımcı malzeme ve aksesuar bulabilirsiniz. Ayrıca kendi ışık düzenleyicilerinizi de tasarlayabilirsiniz. El işi fotoğraf aksesuarı hileleri makalemizden, karton kutudan ve folyo kaplı cips tüplerinden softbox ve spot ışık yapımı yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Üstelik, Speedlite'dan ışık yansıtmak ve konunuz üzerindeki gölgeleri yok etmek için birkaç karton ve folyodan kendi reflektörünüzü yapabilirsiniz.Yazan: James Paterson

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • EV PROJELERİ

  3 adet kendin yap fotoğraf aksesuarı

  Kendi softbox'ınızı, odaklanmış ışık için spot ışığı tüpünüzü ve fotoğraf makinenizi sabitlemek için minderinizi hazırlayın.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Soyut portreler çekin

  Çoklu pozlamalar, ışıkla boyama, gölge oyunları ve daha fazlası ile denemeler yapın.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portrelerinizde mükemmel cilt tonlarını yakalama

  Profesyonel moda fotoğrafçısı Jade Keshia Gordon ile zorlu bir beceri olan doğal cilt tonlarını yakalamada uzmanlaşın.

 • KİT

  Kariyer değiştiren bir yükseltme olarak EOS R Sistemi

  Canon EOS R fotoğraf makineleri ve lensleri, beş yıldır fotoğrafçıların işlerini üst seviyelere taşıyor. Profesyonellerin neden bu sisteme geçtiğini ilk elden keşfedin.