A young boy is lit from one side by a homemade softbox on a stand.

EV PROJELERİ

Kendin Yap ipuçları: Kendi fotoğraf aksesuarlarınızı oluşturma

Yumuşak, dağınık ışık için softbox ve tam olarak istediğiniz yere odaklanmış aydınlatma için etkin nokta gibi profesyonel aydınlatmalara sahip bir stüdyo kurulumu oluşturmak harika olmaz mıydı? Bahçedeki vahşi yaşamı çekerken fotoğraf makinenizi herhangi bir yüzeyde sabit tutmak için çok yönlü bir standa sahip olmayı istemez misiniz? Bu gibi aksesuarlara bir sürü para yatırmak yerine kendi aksesuarlarınızı oluşturmayı deneyin!
Bu makalede, Canon fotoğraf makineniz ve mevcut ekipmanınızla yaratıcı efektler oluşturabileceğiniz ve fotoğrafçılığınızı bir adım öteye taşıyabileceğiniz aksesuarlar yaratmak üzere gündelik hayatta kullandığınız eşyalardan nasıl yararlanabileceğinizi göstereceğiz.

1. Kendi softbox'ınızı oluşturun.

Portre çekiyorsanız softbox'a ihtiyacınız var demektir! Işık kaynağınızı dağıtarak görsel açıdan daha etkileyici portreler çekmenizi sağlar.

İhtiyaç listesi:

 • Karton kutu
 • Kalın karton
 • Kurşun kalem
 • Makas
 • Bant
 • Paket lastiği
 • Folyo
 • Yağlı kağıt veya aydınger kağıdı (saydam kağıt idealdir)
Softbox, daha etkileyici portre çekimleri için ışık kaynağınızı daha yumuşak hale getirmek açısından idealdir. Ancak hemen gidip yeni bir softbox satın almak zorunda değilsiniz. Bir karton kutu, birkaç parça folyo ve yağlı kağıtla kendi softbox'ınızı yarım saat kadar kısa bir sürede oluşturabilirsiniz. Çok az kesme işlemi yaparak Speedlite'ınızın plastik standından faydalanan basit bir yöntem kullanacağız. Bu talimatları uygulayarak yeni softbox'ınız ile kısa sürede mükemmel portreler çekmeye başlayabileceksiniz.

1. Adım - Dikdörtgen bir tüp oluşturun.

Two hands bend a piece of cardboard around the sides of a Canon Speedlite flash.
Kartonu Speedlite'ınızın üst kısmına doğru katlayın ve bantla sağlam bir şekilde sabitleyin.
Dört köşeyi de kesin ve ardından panelleri dışarı doğru katlayın.

Speedlite'ınıza tam oturacak şekilde bir parça kalın karton kesin. Karton, flaşın bükülebilir bölümünün yaklaşık iki katı uzunluğunda olmalıdır. Sağlam bir şekilde bantlayın. Speedlite'ı çıkarın ve dört köşeden boylamasına yaklaşık yarıya kadar kesin, ardından kesik parçaları dışa doğru bükün.

2. Adım - Speedlite standını oturtun.

Two hands use black tape to secure a cardboard sheath around a Speedlite flash.
Speedlite'ınızdaki plastik standı kutunun dışına bantlayın ve içinden vida geçirebilmek için bant üzerinde bir delik açın. Softbox'ınızı tripoda takmak için buna ihtiyacınız olacaktır.
İki paket lastiğini karton kanatların ikisine takın.

Speedlite'ınızdan plastik standı alın ve karton tüpe bantlayın (bandı birkaç tur sarın, ardından plastik standı tripoda takabilmek için banttan dişe doğru bir delik açın). Daha sonra iki paket lastiğini, Speedlite'ınızı karton tüpün içine sabitlemek için kullanabileceğiniz şekilde kartonun dışa dönük iki kanadına takın.

3. Adım - Tüpü kutuya bantlayın.

The inside of a large cardboard box with the flaps of the cardboard sheath secured inside.
Speedlite'ınızı karton kutudaki deliğin içine itin ve dışa dönük dört kanadı bantlayın.
Kutunun dışındaki tekli kanadı tüpe bantlayın.

Tüpün ucunu büyük karton kutunun ortasına yerleştirin (kutu ne kadar büyükse ışığınız o kadar dağınık olur) ve çevresini işaretleyin. İşaretlenen alanı üç kenarından kesin, ardından tek bir kanat oluşturmak için dördüncü tarafı yukarı doğru katlayın. Speedlite tüpünüzü içeriden deliğe doğru itin (elastik bantların içinden de geçtiğinden emin olun). Speedlite tüpündeki dışa dönük dört kanadı kutunun içine bantlayın ve kutudaki tek kanadı tüpün dışına bantlayın.

4. Adım - Kutuyu kaplayın.

The inside of a large cardboard box being lined with reflective foil.
Temel mutfak ürünlerinden yararlanarak ev yapımı softbox'ınızın yansıtıcı iç kısmını oluşturmak için mutfak folyosu, kutunun ön kısmını kaplamak içinse yağlı kağıt kullanın.

Kutunun içini yansıtıcı folyoyla kaplayın. Önce folyoyu kutunun üst ve alt kısmına sarın, ardından iki folyo parçasının uçlarını her iki taraftan kutunun ortasına yakın bir yere bantlayarak açılı iki yan panel oluşturun. Folyoyu kutudan çıkarırken sıkıca çekin ve folyo ile kutu arasında üçgen şeklinde bir boşluk olacak şekilde sabitleyin. Açılar ışığı yönlendirmeye yardımcı olacaktır. Yağlı kağıdı veya aydınger kağıdını kutunun ön tarafına bantlayın. Kendin Yap softbox'ınız artık çekime hazır. Softbox'ı, Speedlite'ın plastik standını kullanarak bir standa veya tripoda takın ve sabit tutmak için paket lastiklerini uç kısımlarından geçirerek Speedlite'ınızı tüpün içine yerleştirin.

5. Adım - Işığı konumlandırın.

Softbox'ınızı test etmenin zamanı geldi: Konunuzun yüzünün biraz üzerinde olacak şekilde yan tarafında konumlandırın, ardından Speedlite'ı tetikleyerek görüntünüzü aydınlatın.
A portrait of a boy against a black background.
Softbox kullanımı, yüze vuran ışığı yumuşatır ve final çekime hoş bir hava katar.

Softbox'ınızı, konunuzun yüzünün biraz üzerinde olacak şekilde yan tarafında konumlandırın. Softbox'taki Speedlite'ı, fotoğraf makinesinin flaş yuvasına takılı ikinci bir Canon Speedlite veya kablosuz bir tetikleyici (Canon ST-E3-RT gibi) ya da açılır flaş (uyumlu Canon fotoğraf makinelerinde) kullanarak tetikleyebilirsiniz. Pozlamanızı ayarlamak için bir başlangıç noktası olarak fotoğraf makinenizi manuel modda ISO 100'de 1/200 saniyelik pozlama ile f/5.6 diyafram açıklığı değerlerine getirin. Flaş gücünü manuel modda 1/8 olarak ayarlayın ve ardından deneme çekimi yapın. Görüntü çok parlak veya karanlıksa doğru ışığı yakalayana kadar flaş gücünü veya diyafram açıklığını ayarlayın.

2. Spot ışığı tüpü oluşturun.

Odaklanmış bir spot ışığı, fotoğraflarınızda dramatik efektler oluşturmak için kullanışlıdır.

İhtiyaç listesi:

 • Silindir şeklinde, folyo kaplamalı cips ambalajı
 • Maket bıçağı veya makas
 • Maskeleme bandı
Basit bir atıştırmalık yiyecek ambalajı, Speedlite'ınızın yayılımını kontrol etmek için çok kullanışlı olabilir. Bu ambalajlar genellikle çoğu Speedlite ile benzer çaplara sahiptir, yani bu ambalajlardan birini birkaç saniye içinde Speedlite'ınızın ön tarafına kolayca yerleştirebilirsiniz. Bu sayede ışık yayılımını kısarak bir spot ışığı veya saç ışığı oluşturabilir ve çarpıcı bir görünüm elde etmek için flaşı, konunuzun arkasında bir tarafa yerleştirip kenarları belirleyerek bir çerçeve ışığı yaratabilirsiniz.

1. Adım - Ambalajı kesin.

A man cutting the top off a snack food tube with a craft knife.
Bu tüpteki metalik kaplama, ışığı Speedlite'tan konuya doğru yansıtmaya yardımcı olur.

Cips ambalajı veya bizim örneğimizde olduğu gibi kıtır ekmek çubukları ambalajı gibi Speedlite'ınızın ucuna oturacak büyüklükte silindir bir ambalaja ihtiyacınız olacak. Ambalajın metalik kaplama olması idealdir çünkü bu, ışığın tüp boyunca yansımasını sağlar. Maket bıçağı veya makas kullanarak ambalajın ucunu kesin.

2. Adım - Speedlite'ınızın üzerine yerleştirin.

Two hands fit a snack food tube on to a Speedlite flash. A Speedlite flash with a snack food tube on it being attached to a tripod.
Ambalajı Speedlite'ınızın üzerinden geçirin. Sıkıca oturması gerekir; aksi halde maskeleme bandıyla sabitleyin.
Spot ışığı tüpünüz, fener gibi hareket ederek konunuzu aydınlatır.

Tüpü Speedlite'ınızın üzerine yerleştirin. Çap tam olarak doğru değilse ve rahatça oturup sabit durmuyorsa sabitlemek için maskeleme bandı kullanın. Ardından Speedlite'ı plastik tabanına yerleştirin ve bunu bir ışık standına veya tripod levhasına sabitleyin.

3. Adım - Flaşın tetiklenmesi

A photographer takes a photo of a dog illuminated from the other side by a spotlight tube.
İstediğiniz şekilde çalıştığından emin olmak için yeni spot ışığınızı birkaç deneme çekimiyle test edin.

Speedlite'ı, bunun gibi fotoğraf makinesine takılı ikinci bir Speedlite veya kablosuz tetikleyici kullanarak uzaktan tetiklememiz gerekir. Alternatif olarak, birçok Canon fotoğraf makinesi modeli, uyumlu Speedlite'ları fotoğraf makinesinin açılır flaşını kullanarak kontrol etmenizi sağlar. Bu, yalnızca Speedlite'ı tetiklemenize değil aynı zamanda gücü ayarlamanıza da olanak tanır. Flaşın patladığından emin olmak için birkaç deneme çekimi yapın.

4. Adım - Işığı konumlandırma

A photographer, standing next to a spotlight tube on a tripod, attracts the attention of a dog.
Spot ışığınızı konunuzun yanına yerleştirin ve birkaç deneme çekimi yapın. Spot ışığı oldukça dar açılı ışık verdiğinden doğru konumu bulmak için birkaç ayarlama yapmak gerekebilir.
Konunuzun gerçekten öne çıkmasını sağlamak için kontrast oluşturan renkte bir çarşaf veya perde gibi bir arka plan kullanın.

Arkadan aydınlatmalı bir görünüm için Speedlite'ınızı konunun arkasında bir tarafa, konunun ve fotoğraf makinesinin arkasına doğru açılı bir şekilde yerleştirin. Işık hüzmesi son derece yoğun olduğu için açıyı doğru belirlemek önemlidir. Speedlite'ta modelleme ışığı işlevini kullanmak yardımcı olabilir (deneme çekimi düğmesini basılı tutun) veya alternatif olarak flaşı konumlandırma denemelerinizde Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak akıllı telefonunuzdan uzaktan deneme çekimleri yapabilirsiniz. Konunuzu düz bir arka planda çekin. Bir perde veya çarşaf iyi sonuç verir. Konunuzun öne çıkması için kontrast oluşturan bir renk kullanın.

5. Adım - Pozlamanızı ayarlayın.

The settings display on the back of a Speedlite.
Birkaç deneme çekimi yapın ve istediğiniz sonucu elde edene kadar fotoğraf makinenizin ayarlarını değiştirin.

Pozlama için iyi bir başlangıç noktası olarak fotoğraf makinenizi manuel pozlama moduna getirin ve ISO'yu 100 değerine, enstantane hızını 1/200 saniyeye ve diyafram açıklığını f/8 değerine ayarlayın. Ardından flaşı manuel moda ayarlayın ve çıkışı 1/32 değerine düşürün. Deneme çekimi yapın. Çok parlak veya karanlıksa doğru ışığı yakalayana kadar flaş gücünü azaltın veya artırın. Çarpıcı bir profil çekimi için konunuzu bir yanından bakacak şekilde yerleştirin ve ardından çekime başlayın.

3. Kendi minderinizi oluşturun.

Özellikle yere yakın makro çekim yaparken her zaman tripod kullanamazsınız ancak ev yapımı minder gibi çok yönlü bir obje, fotoğraf makinenizi sabitleyebilir ve daha iyi sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

İhtiyaç listesi:

 • Eski bir pantolon
 • İğne ve iplik veya dikiş makinesi
 • Mercimek/pirinç veya benzer bir kuru bakliyat çeşidi
Minder kullanmak, her türlü çekim koşulunda kullanışlıdır. Minderi, daha sabit çekimler yaparken lensinizi üzerine yerleştirmek, yere yakın çekim yaparken fotoğraf makinenizi yumuşak bir zemine yerleştirmek veya geçici bir kuş gözlem ortamı oluşturmak amacıyla arabanızın camına yerleştirmek için kullanabilirsiniz. Eski bir pantolon, iğne ve iplik (veya daha da iyisi, dikiş makinesi) ve bir paket mercimek veya benzer bir kuru bakliyat çeşidi kullanarak kendi minderinizi kolayca yapabilirsiniz.

1. Adım - Pantolonun bir bacağını kesin.

A man using scissors to cut one leg off a pair of trousers. A man's hands using a sewing machine to sew up the opening of a trouser leg.
Eski bir pantolonun alt kısmını makasla kesin. Yaklaşık 30 cm uzunlukta bir parçaya ihtiyaç duyacaksınız.
Bir taraftaki açık ucu dikiş makinesi yardımıyla veya iğne ve iplik kullanarak dikin.

Eski bir pantolon bulun ve bacaklarından birini kesin. Yaklaşık 30 cm uzunluğunda bir parçaya ihtiyacınız olacak. Daha sonra iğne ve iplik (veya dikiş makinesi) yardımıyla bir taraftaki açık ucu dikin. Diğer ucu da dikin ancak birkaç santimetrelik küçük bir açıklık bırakın.

2. Adım - Kuru bakliyatı doldurun.

Red lentils being poured into the opening at the top of a cut-off trouser leg.
Minderinizin neredeyse tamamını küçük kuru bakliyat veya pirinçle doldurun.

Mercimek veya pirinç gibi küçük kuru bakliyat paketini delikten içeri dökün (huni işinize yarayacaktır; gerekirse bir adet A4 kağıttan huni yapabilirsiniz). Minderin neredeyse tamamını doldurun, ardından iğne ve iplik kullanarak kalan açıklığı dikin. Ev yapımı minderiniz artık kullanıma hazır.

3. Adım - Lensinizi sabitleyin.

A photographer resting his lens on a beanbag on a garden chair, shooting purple flowers.
Ev yapımı minderiniz uzun lensleri sabit tutmak ve fotoğraf makinesinin titremesini önlemek için idealdir.

Minderiniz uzun lenslerinizi sabit tutmak için idealdir. Uzun lensler uzun süre boyunca tutulmayacak kadar ağırdır. Ayrıca, odak uzaklığı ne kadar fazla olursa görüş açısı da o kadar dar olur, bu nedenle en hafif hareketler bile aşırı etki yaratır. Minderiniz, daha uzun odak uzaklıklarında çekim yaparken titremeyi önlemeye yardımcı olur. Buradaki Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lenste olduğu gibi sizin lensinizde de Görüntü Sabitleme özelliği varsa elde çekim yaparken bu özelliği de açmak en iyi sonucu verir.

4. Adım - Yere yakın çekim yaparken kullanın.

A Canon EOS 250D with a Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM lens rests on a homemade beanbag.
Düşük açılı çekimlerde konum almak zor olabilir ancak minderiniz şekil verilebilen ideal bir yastık işlevi görür.

Fotoğraf makinenizi yere yakın bir konuma yerleştirmek size genellikle sıra dışı bir perspektif kazandırır ancak böylesi düşük açılardan çekim yapmak zor olabilir. Ev yapımı minderiniz, siz çekimin kadrajını ayarlarken lensi koruyarak işinize yarayabilir ve ayrıca istediğiniz açıyı ayarlamanıza yardımcı olabilir. Buradaki değişken açılı ekrana sahip Canon EOS 250D gibi bir fotoğraf makinesi de çok yardımcı olacaktır çünkü bu kadar düşük bir açıda vizörü kullanarak çekim yapmak zordur. Fotoğraf makinenizi telefonunuz üzerinden uzaktan kontrol etmek için Canon Camera Connect Uygulamasını da kullanabilirsiniz.

5. Adım - Hareketli konuları takip edin.

Minderiniz, arıların hareketlerini takip etmenize ve…
...fotoğraf makinenizin sabit kalmasına yardımcı olur.

Hareketli konuları, özellikle de arılar gibi bahçelerdeki küçük vahşi yaşam konularını uzun bir lensle takip etmek zor olabilir. Minderiniz, fotoğraf makinenizi destekleyeceği ancak kilitlemeyeceği için sabit durmasına yardımcı olurken hareketi takip etmenize de olanak tanır. Ayrıca hareketli konular için otomatik odaklamayı ayarlamanız da önemlidir. Canon EOS 250D'de bulunan canlı kontrol konu takibi özelliği, arılara odaklanmayı kolaylaştırır.

Yazan: James Paterson

İlgili makaleler
Set up your own home studio

EV PROJELERİ

Kendi ev stüdyonuzu kurun

Flaşla yaratıcılığınızı artırma ve düşük bütçeyle çarpıcı portreler çekme yöntemlerini keşfedin.

A woman standing in front of shuttered windows touches a paper star hanging from the ceiling.

İÇ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞI

Evde yaratıcılığınızı konuşturmak için üç iç mekan fotoğrafçılık fikri

Fotoğraf makinenizin özelliklerini tanıyarak sinematik portreler, makro görüntüler ve zaman atlamalı videolar çekin.

A woman using a EOS 850D to photograph a wooden vase on a table, lit by an LED light.

ÜRÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Ürün fotoğrafçılığınızı geliştirme yöntemleri

Ödüllü küçük işletme sahibi Sophie Sellu'nun ürün fotoğrafçılığının avantajlarından nasıl faydalandığını keşfedin.

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön