PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

High key ve low key portre aydınlatması

Yüksek kaliteli portreler için iki klasik aydınlatma düzeneğini nasıl kuracağınızı öğrenin.
Canon EOS 5D Mark IV ile çekilmiş low key bir kadın portresi. © James Paterson

Üç nokta aydınlatma, sanatını ileriye taşımak isteyen tüm fotoğrafçı ve sinematografların öğrenmesi gereken önemli bir konsepttir.

 • Temel ışık, ana aydınlatma kaynağıdır ve genelde doğrudan konuya yöneltilir.
 • Destek ışığı yanlara yerleştirilir. Görevi ise görüntülerdeki sert gölgeleri gidermek ve sahnelerin yüksek kontrastlı olmasını (ışık gölge efekti) engellemektir.
 • Arka ışık, adından da anlaşılacağı üzere konunun arkasına yerleştirilir ve arka plandan ayrılmasını sağlar.

Üç ışık kaynağını konunuza göre yerleştirme şekliniz, fotoğraflarınızın görünümünü ve hissiyatını önemli ölçüde değiştirebilir. High key ve low key portre aydınlatma ayarları, evde veya stüdyoda kasvetli ve profesyonel görünümlü portreler çekmenize yardımcı olabilir. Tek ihtiyacınız olan Canon Speedlite EL-10 gibi birkaç Speedlite flaş ve elinizde bulunma ihtimali yüksek olan veya günlük eşyalardan yapabileceğiniz birkaç aksesuardır.

High key ayarı

Sol tarafta iki adet harici Canon Speedlite flaş bulunan ve sağ tarafta flaş ayarının yakın çekimi olan bir fotoğraf. © Marcus Hawkins

"High key" terimi, çok parlak tonların hakim olduğu ve genellikle tamamen beyaz bir arka planı olan görüntüleri ifade eder. Portrelerde parlak, ferah ve profesyonel bir görünüm sunar. İki veya daha fazla Speedlite'ınız ve bunları harici olarak çalıştıracak bir tetikleyiciniz varsa düz ve açık renkli duvarları olan her odada high key portre düzeneği kurabilirsiniz. Işık oranının doğru yapılması önemlidir. Arka planı beyaz olacak şekilde fazla pozlamak için arka plan ışığının, konumuzun üzerindeki ana ışıktan çok daha parlak olması gerekir.

1. Arka planı aydınlatın.

Canon EOS 5D Mark IV ile çekilmiş high key bir kadın portresi. © James Paterson

Konunuzu açık renkli bir duvarın önüne yerleştirerek başlayın, ardından konunun arkasına bir Speedlite yerleştirin ve Speedlite'ı duvara yönlendirin. Duvarı tamamen beyaz yapan bir pozlama ayarlayın. Bunu yapana kadar ikinci flaşı açmayın. Bu örnekte fotoğraf makinesi Manuel (M) moddadır, pozlama ayarı f/8, 1/200 sn, ISO 100'dür ve Manuel flaş modunda 1/1 güce ayarlanmış Speedlite kullanılmıştır. Ortaya çıkan görüntü parlak bir arka plan sunar, böylece konuyu aydınlatmaya geçebiliriz.

2. Yüzü kaldırın.

Canon EOS 5D Mark IV ile önden çekilmiş, arka planı bembeyaz olan bir kadın portresi. © James Paterson

Ana ışık işlevi görecek olan ikinci Speedlite'ı konunun önüne ve hafifçe yana yerleştirin. Işığı yumuşatmak, dağıtmak ve yaymak için beyaz bir şemsiye veya softbox gibi bir ışık düzenleyici kullanın. Böylece daha etkileyici bir portre elde edilir. Speedlite'ı Manuel moda ayarlayın ve yüz doğru şekilde pozlanana kadar güç çıkışını (burada ¼ güç) veya ışığın konudan uzaklığını değiştirerek birkaç test çekimi yapın.

Canon Speedlite EL-10, daha yumuşak görüntüler için 1/1'den 1/1.024'e uzanan çok yönlü bir güç aralığına sahiptir. Işık yakalama paneliyle de gözlerin içindeki ekstra ışıltıyı fotoğraflarınıza yansıtabilirsiniz.

Low key ayarı

Canon fotoğraf makinesi, lens ve flaşla bir kadının low key bir portresini çeken bir fotoğrafçı. © Marcus Hawkins

Low key, high key'in tam tersidir ve görüntüde koyu tonlar hakimdir. Bu görüntü, uzaktan çalıştırılan bir Speedlite gibi tek bir ışık kaynağı ile elde edilebilir. Canon Speedlite EL-10, Canon Camera Connect uygulaması sayesinde uzaktan ayarlanabilir.

Işığı dikkatli bir şekilde yerleştirerek high key ayarındaki arka plan duvarının aynısını bile kullanabilirsiniz. Işık kaynağını konunun biraz arkasına ve bir tarafına daha yakın olacak şekilde yerleştirin; böylece ışığın konunuzun yüzünün tam kenarına vurmasını sağlayın. Ardından konunuzdan yüzünü hafifçe ışığa doğru çevirmesini isteyerek ışığın yanakların kenarına ve gözlere vurmasını sağlayın.

1. Arka planı karartın.

Canon EOS 5D Mark IV ile çekilmiş, arka plandaki duvara ışık yansıyan bir kadın portresi. © James Paterson
Canon EOS 5D Mark IV ile çekilmiş, arka planı karanlık olan bir kadın portresi. © James Paterson

Önce

Sonra

Low key portreler için siyah kadife gibi koyu renkli arka plan malzemeleri idealdir ancak ışık vurması engellendiğinde aydınlık bir duvar da kolayca karartılabilir. Seçeneklerden biri, konuyu ve ışığı arka plandan uzaklaştırarak ışık kaynağı ile arka plan arasındaki mesafeyi artırmaktır. Flaşı örtmek ve konuya doğru yöneltmek için bir obje de kullanabilirsiniz. Buradaki ilk görüntüde arka plan duvarına ışık vurmaktadır. İkinci görüntüde ise Speedlite ile duvar arasına siyah bir örtü yerleştirilmiştir.

2. Karamsar pozlar

Canon fotoğraf makinesi, lens ve flaşla bir kadının portresini çeken bir fotoğrafçı. © Marcus Hawkins

Low key portreler, kasvetli ve düşünceli bir atmosfere sahiptir; bu yüzden konunuzun bu atmosferi destekleyecek şekilde poz vermesini sağlayın. Bunun gibi yan durarak verilen pozlar uygundur. Doğru açı verildiğinde ışık yüze düşer ve bir yanakta üçgen bir vurgu oluşturur. Adını Hollandalı usta sanatçıdan alan Rembrandt aydınlatma tekniği, yüzü aydınlatmak için kullanılan klasik bir tekniktir. Canon Speedlite EL-10, gözlerin ekstra ışıltılı görünmesini sağlayan bir ışık yakalama paneline sahiptir. Tamamlanan low key portrenin renklerini hafifçe solgunlaştırarak daha kasvetli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bir arkadaşınızdan yardım alarak veya Canon Camera Connect uygulamasıylauzaktan otoportreler çekerek bu ipuçlarını deneyin. Fotoğraflarınızın görünümünü ve hissiyatını nasıl etkilediğini görmek için low key ve high key portre aydınlatma ayarlarını değiştirin.

Marcus Hawkins & Agi Wojcik

İlgili ürünler

İlgili Makaleler

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portre fotoğrafçılığı ipuçları

  Bu mükemmel ipuçları ve teknikler ile portre fotoğrafçılığınızı geliştirin.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portreler için en iyi giriş seviye kit

  Her portre fotoğrafçılığı türü için fotoğraf makineleri ve lensler.

 • EV PROJELERİ

  Evde ilham verici fotoğraflar

  TikTok yıldızı Michaela Efford'ın püf noktalarıyla evinizi bir stüdyoya dönüştürün.

 • EV PROJELERİ

  Kendi ev stüdyonuzu kurun

  Flaşla yaratıcılığınızı artırma ve düşük bütçeyle çarpıcı portreler çekme yöntemlerini keşfedin.

 • Bültenimize kaydolun

  En güncel haberleri ve ürün bilgilerini alın