Şimdi yaratıcılığınızı konuşturma zamanı!

ODAĞINIZI SEÇİN

Donmuş veya bulanık hareketi nasıl elde edeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Ya da güneş ışınlarını veya gece vakti yıldızlı bir gökyüzünü nasıl yakalayacağınızı? Canon fotoğraf makineleri dünyayı hep istediğiniz gibi yakalamanıza yardımcı olur.

Bir Canon fotoğraf makinesinde elde ettiğiniz odak, size kaliteyi artırmak ve daha profesyonel görünmek için gereken yaratıcı özgürlüğü sağlar. Dikkat etmeniz gereken iki önemli nokta vardır: Alan derinliği (diyafram açıklığı ile kontrol edilir) ve hareket (enstantane hızıyla kontrol edilir).

1.
Alan derinliği, görüntünüzün ne kadarının odakta olduğunu ifade eder. Çocuklarını fotoğraflamak isteyen yemek severler ve ebeveynler için sığ alan derinliği, arka planı bulanıklaştırarak konunuzu öne çıkarır. Bu, daha düşük bir diyafram açıklığı ile sağlanır. Doğa ve şehir manzaraları gibi ayrıntılarla dolu sahneleri çekerken daha yüksek diyafram açıklığı her şeyi odağa taşır.

2.
Fotoğraf makineleri ayrıca hareket eden konuları çekerken enstantane hızıyla oynayarak yaratıcılığınızı ortaya çıkarma özgürlüğü de sunar. Enstantane hızı ne kadar yüksek olursa fotoğraf makinesi bir görüntüyü o kadar hızlı yakalar; bu da onu koşan çocuklar veya şelale gibi konuların hareketlerini kadrajda dondurmak için ideal kılar. Daha düşük enstantane hızları, tüm hareketi tek bir çekimde yakalar; bulanıklık efekti bu şekilde elde edilir. Burada tripod da yardımcı olabilir!


Bilmeniz gereken tek şey budur! Elbette öğrenmenin en eğlenceli yolu, fotoğraf makinenizle çekim yapmaya başlamaktır. Bu, iki unsurun (alan derinliği ve enstantane hızı) her durumda olağanüstü sonuçlar elde etmenize nasıl yardımcı olduğunu hızlı bir şekilde anlamak için de en iyi yaklaşımdır.

İYİ ŞANSLAR!