Işık: Çok basit!

IŞIĞI TANIYIN

Harika zaman geçiriyorsunuz, anı yakalamak için telefonunuzu elinize aldınız ancak sonuçlar sizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Anın canlılığını, enerjisini ve samimiyetini yansıtmıyorlar. Bunu hepimiz yaşamışızdır…

Canon fotoğraf makinenizdeki ışık ayarlarını anlamak ve kontrol etmek çektiğiniz fotoğraf ve videoları dönüştürecek ve kaçırılmayacak anları tüm ihtişamlarıyla yakalamanızı sağlayacak. Bilmeniz gereken üç önemli şey var: ISO, enstantane hızı ve diyafram açıklığı. Hepsi bu!

1.
ISO, fotoğraf makinenizin ışığa karşı duyarlılığıdır; yüksek ISO değerleri düşük ışık koşulları için idealdir. Yüksek ISO değerleri aynı zamanda o dokulu retro hissi için görüntülerinize gren de ekler! Düşük ISO güneşli günler ve aydınlık mekanlar için idealdir. Düşük ISO renk zenginliğini de ortaya çıkarır!

2.
Enstantane hızı, fotoğraf makinenizin deklanşörünün açık kaldığı süreyi ve ne kadar ışık alacağını kontrol eder. Daha yüksek enstantane hızları daha az ışık girişi sağlarken daha düşük enstantane hızları daha fazla ışık girişi sağlar; böylece her durumda parlak veya loş ışığı kolaylıkla telafi edebilirsiniz.

3.
Diyafram açıklığı, ışığın girişini sağlayan açıklığın boyutunu belirler ve f-stop'lar olarak da adlandırılır. f/2,8 gibi küçük açıklıklar daha fazla ışık girişine olanak verirken f/8 gibi büyük açıklıklar daha az ışık girişine olanak verir. Bu sayede, bulutlu günler gibi koşulların değiştiği zamanlarda bile yaratıcı kontrol elde edersiniz.


Bilmeniz gereken tek şey budur! Elbette öğrenmenin eğlenceli yolu, fotoğraf makinenizle çekim yapmaya başlamaktır. Bu, üç etkenin (ISO, enstantane hızı ve diyafram açıklığı) her durumda en iyi sonuçları elde etmek üzere nasıl bir araya getirildiğini hızlı bir şekilde anlamak için de en iyi yaklaşımdır.

İYİ ŞANSLAR!