Yaratıcı ön planlar

image of a sunset

Canon lensleri, optimum performans için tasarlanmıştır ancak biraz daha bozuk bir görüntü yakalamayı denemek isteyebileceğiniz durumlar olabilir. Lensin ön tarafındaki konuma yakın nesneler yerleştirerek kolayca yeni ve cesur bir görünüm elde edebilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz üç hızlı ve basit teknik.

Ön plan bulanıklığı

PCA - Creative Foregound

Lensi bir nesneye çok yakın konumlandırıp arkasındaki bir konuyu seçerek bu konuya odaklanmak, çekiminizi daha yüksek bir ön plan bulanıklığıyla kadrajlamanıza olanak tanır.

Çimlerin veya çiçeklerin arasından çekim yapmak için yere eğilmeyi deneyin ya da bu örnekte olduğu gibi lensin ön elemanına yakın bir mesafeden LED ışıkları tutun. Bu teknik, sahneyi sıkıştırılmış gibi göstereceği ve ön plan bulanıklığı ile net konuyu fotoğrafta bir araya getireceği için daha uzun bir lens seçin veya zum yapın. Daha büyük, daha yuvarlak odak dışı vurgular elde etmek için geniş bir diyafram açıklığı ayarlayın.

Prizma fotoğrafları

PCA - Yaratıcı Ön Plan

Prizma

Prizma kullanmadan manzaranın orijinal görüntüsü.
Yaratıcı efekt için prizma kullanılan manzara görüntüsü.

Orijinal sahne

Prizma ile

Prizma kullanmadan ağacın arkasındaki gün batımının orijinal görüntüsü.
Yaratıcı efekt için prizma kullanılan, ağacın arkasındaki gün batımının görüntüsü.

Orijinal sahne

Prizma ile

Bu basit teknik, lensin önünde bir cam prizma tutup hoşunuza giden bir efekt bulana kadar açısını ve konumunu değiştirmekten biraz daha fazlasını içerir. Bu efektler, yansımalardan gökkuşaklarına, kıvrımlardan yaratıcı bozulmalara kadar çeşitlilik gösterir; hepsi lensin önünde prizmayı nerede tuttuğunuza ve onu nasıl çevirip döndürdüğünüze bağlıdır.

Prizmalar oldukça ucuz fiyatlara internetten satın alınabilir. Parmaklarınız çekimde görünmeden tutmanıza olanak sağlayacağı için yaklaşık 15 cm uzunluğundaki prizmaları tercih edin. Prizmayı kadraja getirmeden önce fotoğrafın konusuna odaklanın ve lense bol miktarda ışık girmesi için geniş bir diyafram açıklığı ayarlayın. Prizmanın lensin ön kısmına değmesine izin vermeyin. Fotoğraf makinesini bir tripoda yerleştirmek, prizmanın nasıl konumlandırılacağı üzerinde daha fazla kontrole sahip olmanızı sağlayacağı için kolaylık sağlayabilir.

El işi filtreler

Kiraz ağacı dalının orijinal görüntüsü.
El işi filtresiyle çekilen kiraz ağacı dalının "Lo-fi" stili görüntüsü.

Orijinal sahne

Plastik film ile

Fotoğraflarınıza "lo-fi" bir hava vermenin kolay bir yolu da kendi "filtrelerinizi" yaratmaktır. Renkli şeker ambalajları bir fotoğrafa eskimiş bir hava katarken, ön elemana yakın tutulan plastik yiyecek ambalajı yumuşak odaklı bir görünüm verir.

Bu yöntemler, en az 50 mm odak uzaklığı kullanıyorsanız ve lense çok yakın olmayan bir konuya odaklanmışsanız özellikle etkilidir. Bir lens siperliği takın, filmi üzerinden gerdirin ve filmin bulanık, pürüzlü kenarı ile çevrelenmiş net, keskin bir alan elde etmek için ortasında bir delik açın. Alternatif olarak, filmi fotoğrafın bir tarafında tutmanız da yeterli olur. Işığın filme düşme şekli, fotoğraflarınızın görünümünü ve verdiği hissi değiştireceğinden çekim açınız için farklı yaklaşımlar deneyin.

İlgili ürünler

İlgili makaleler