YARATICI FOTOĞRAFÇILIK

7 günde stilinizi geliştirmek için 7 yaratıcı yöntem

Sıkı bir TikTok kullanıcısı, profesyonel fotoğrafçı ve videografiker olan Kym Moseley, unutulmaz görüntüler elde etmek için ipuçları ve püf noktalarını paylaşıyor.
Mor arka plan üzerinde çekim sonrası işlemeyle yüzü görüntü boyunca sürüklenmiş bir adamın portresi.

Fotoğrafçılık alanında gelişmek için yaratıcılığınızın sınırlarını zorlamak çok önemlidir. Yeni stil ve teknikler ile denemeler yapmak, genelde şaşırtıcı ve göz alıcı sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir. Kym Moseley, yeni fikirler deneme konusunda çok hevesli. Daha sonra da bu fikirlerini TikTok'ta çok sayıda takipçisiyle paylaşıyor.

Kym, kısa süre önce her gün için kendisine yeni bir fotoğraf hedefi belirleyip bu süreci bir TikTok eğitim videosu formatında kaydederek yaratıcılığının sınırlarını zorladı. Kym, kullandığı yedi farklı tekniği paylaşıp göz alıcı son fotoğrafların arkasında yatan yaratıcı süreçte aklından geçenleri anlatıyor.

1. Soyut bir öğe ekleyin.

Bazıları fotoğrafların her zaman gerçeği yansıttığını söylese de düzenleme uygulamaları bu gerçeği kolayca değiştirebilir. Kym, bu makalenin başındaki göz alıcı görüntü hakkında, "Salvador Dalí'nin gerçeküstü çalışmaları benim için büyük bir ilham kaynağı olmuştur. Ben de buna benzer bir şey üretmek istedim," diyor. "Ne yapacağımdan tam emin değildim. Bu nedenle bir otoportre çekip sade bir başlangıç yaptım. Özellikle fotoğraf makinesinin önündeyken otomatik odaklamayı kendinize ayarlayıp işinizi şansa bırakmadığınız için Canon Camera Connect uygulaması bu durum için ideal.

Bence bir portrenin en önemli noktası gözlerdir," diye ekliyor. "Fotoğrafı çekerken kelimenin tam anlamıyla odaklandığımız gözler aynı zamanda bir hikaye de anlatıyor. Bence bir portrede olabilecek en kötü şey sahte bir gülümsemedir. Birinin gözlerinin gülümsemediğini hemen anlayabiliyorum. Bu fotoğrafta bambaşka bir hava yakalamak için gözleri görüntüden tamamen sildim. Böylece bireysellik ve şahsiyet hissini tümüyle ortadan kaldırdım. Düzenleme aşamasında yüzün bir kısmını esnettim. Bu sayede fotoğrafı herhangi biri olabilecek bir insan portresine dönüştürdüm. Gerçeküstü bir sanat eseri olma konusunda amacına tam olarak ulaştığını düşünüyorum."

2. Büyük resmi çekmek için açıyı değiştirin.

Arka planında parlak mavi gökyüzü bulunan, iki gökdelen arasında uçan bir kuşun yerden, yukarıya bakarak çekilmiş bir fotoğrafı.

Kym, Look Up (Yukarıya Bak) adlı bu fotoğraf hakkında "Binaların fotoğrafını ultra geniş açılı bir lens ve f/4,5 diyafram açıklığının yanı sıra 1/125 saniyelik enstantane hızıyla çekmek yeterince büyük bir alan derinliği oluşturarak her şeyin net görünmesini sağladı," diyor. "Bu hız, tripod olmadan elde geniş açılı çekimler yapmak için fazlasıyla yeterli." © Kym Moseley

"Genelde portre ve insanları çeksem de farklı şeylerle kendimi zorlamanın iyi olduğunu düşünüyorum," diyor Kym. Portre çekimlerinde RF 16mm F2.8 STM veya Canon EF-S 10-18mm f/4.5-5.6 IS STM gibi ultra geniş açılı lensler kullanmasa da bunların yukarıdaki gibi şehir manzaralarında dinamik bir perspektif sunduğunu düşünüyor. "Bu fotoğrafta sıradan bina fotoğraflarından farklı bir şey düşünmeye çalıştım ve aklıma doğrudan yukarıya bakarak çekim yapma fikri geldi," diye açıklıyor.

Kym, Canon EOS R6 modelini kullanıyor. EF veya EF-S lensler, Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R sayesinde bu fotoğraf makinesiyle birlikte kullanılabilir.

"Yukarıya doğru baktığım bu perspektifte gökdelenlerin birbirine doğru eğiliyormuş gibi görünmesine bayıldım. Ancak, gökyüzünün merkezinde bir kuş veya uçak gibi bir şey olmalı diye düşündüm. Tabii bu yaşanmadı. Ben de eski bir fotoğrafın arka planından bir kuşu kesip tam istediğim noktaya yapıştırdım."

3. Yaratıcı otoportreler çekin.

Projektörle yüzüne Çince harfler yansıtılan bir adamın portresi.

Aynasız fotoğraf makineleri, pozlama ve beyaz dengesi ayarlarının oluşturduğu efektin önizlemesini elektronik vizörde incelemenize imkan tanır. Canlı Kontrol özelliğine sahip Canon DSLR modellerinde de kompozisyonu arka ekranda oluşturarak aynı avantajların tadını çıkarabilirsiniz. © Kym Moseley

Kym, çarpıcı sonuçlar elde ettiği üçüncü tekniğinin ilham kaynağı hakkında "Filmden alınmış bir fotoğrafı andıran, karanlık, sinematik ve eski gibi görünen portre çekimlerine bayılıyorum," diyor. "Kadrajın çoğunluğunun karanlık, yalnızca bir kısmının dramatik bir etki katacak şekilde aydınlık olmasını istedim. Bu efekti elde etmek için bir LED ışık çubuğu kullanarak arka planı hafifçe aydınlattım. Daha sonra telefonumu projektöre bağlayıp Çince harflerle 'aşk' yazdım ve doğrudan yüzüme yansıttım.

Özellikle karanlık fotoğraflarda istediğim görüntüyü elde edebilmek için neredeyse her zaman manuel pozlama modunu kullanıyorum," diye ekliyor. "Bir süre önce Canon EOS 6D Mark II fotoğraf makinemi EOS R6 modeliyle değiştirdim. Tüm Canon aynasız fotoğraf makinelerinde olduğu gibi vizörde pozlama seviyesi ile beyaz dengesinin canlı önizlemesini görebilmek çok işime yarıyor. İstediğim dengeyi elde edene kadar LED ışığın ve telefonumdaki Çince harflerin renklerini değiştirdim. Mavimsi bir arka plan ile kırmızımsı bir yazı kullandım."

Kym, bulanık bir arka planın önünde konuyu izole etmek için portrelerde dar bir alan derinliği tercih ediyor. Hızlı diyafram açıklığı derecesi sunan lensler bunu mümkün kılıyor. Canon RF 50mm F1.8 STM ve EF 50mm f/1.8 STM, bu amaç için ideal, uygun maliyetli seçeneklerdir.

4. Gölgeleri ve ışığı kullanın.

Bekleyen bir el gölgesine çiçek uzatan başka bir el gölgesi.

Kym, göz alıcı ve sade şekillerin silüetlerinin, bazen ışık ve renklere kıyasla daha derin bir hikaye anlatabileceğini düşünüyor. "İki el ve çiçeğin bu fotoğrafı, insan etkileşimini temsil ediyor," diyor. © Kym Moseley

"Parlak, güneşli havalarda çekilen fotoğraflar çok yaygın. Ben gölge ve silüetlerle denemeler yapmaya bayılıyorum," diyor Kym. Gri bir duvar üzerindeki iki el ve çiçeğin silüetinden oluşan fotoğrafı çekerken sade, basit ve dramatik bir tema tercih etti. "Filmlerde, televizyonda veya TikTok ile Instagram gibi platformlarda gördüğüm fotoğraflar benim için büyük birer ilham kaynağı. Bu fotoğrafta, birisinin başka birinin eline çiçek koymasından esinlendim. Bence bu, duygusal yönü olan oldukça etkileyici bir fotoğraf."

Kym: "Fotoğrafı iç mekanda çektim. Fotoğraf makinesini pencereme yönelttim ve bir stop'luk aşırı pozlama kullanarak parlak arka plandaki tüm ayrıntılardan kurtuldum. Önce bir eli, sonra diğerini olmak üzere iki ayrı fotoğraf çektim. Gördükleriniz kendi ellerim. Uzaktan tüm ayarları kontrol edip fotoğrafların önizlemesini telefonumla incelemek için Canon Camera Connect uygulamasını kullandım. Son olarak iki fotoğrafı bir düzenleme uygulamasında birleştirip kompozit bir görüntü oluşturdum."

5. Kompozisyonla denemeler yapın.

Karartılmış çok katlı bir otoparkta kayan bir kaykaycı.

İnsanlar genelde aksiyonu yakalamak için yüksek enstantane hızına ihtiyaç olduğunu düşünüyor. Ancak Kym, bu görüşün aksini uygulayıp 1/30 saniyelik düşük bir enstantane hızıyla fotoğrafına hareket bulanıklığı ekleyerek bir hareket hissi oluşturdu. © Kym Moseley

"Çok sayıda Canon fotoğraf makinesinde değişken açılı ekran olmasına bayılıyorum. Bu ekran sayesinde fotoğraf makinesini yüksek veya çok alçak tutarak sıra dışı açılardan kompozisyon oluşturabilirsiniz," diyor Kym. Kym, karartılmış otoparktaki kaykaycı fotoğrafını çekerken ilginç bir perspektif oluşturduğunu düşündüğü için fotoğraf makinesini zemin seviyesinde tuttu. "Kaykaycının vücudunun istediğim noktalarını büyük, istediğim noktalarını küçük gösterebildim. Lense en yakın kısmı ayağı olduğu için çok büyük görünüyor. Vücudunun geri kalanı ise gittikçe uzaklaşıp küçülüyormuş gibi duruyor," diye açıklıyor. "Fotoğrafı normal bir göz seviyesinden çekseydim tüm etkisini kaybederdi.

Canon EOS R6 fotoğraf makinemin 20 kare/saniyelik oldukça yüksek kare hızı, bu tarz fotoğraflar çekerken çok yardımcı oluyor," diye ekliyor. "Tam istediğim anı yakaladığımdan emin olmak için bir seri çekim yaptım. Fotoğraf makinesi modeliniz ne olursa olsun, bu tarz bir fotoğraf çekerken en yüksek kare hızını kullanmanın faydası olacaktır."

6. Vahşi yaşamı kontrol edin.

Yem uzatan bir elden uçarak uzaklaşan bir güvercin.

Bu görüntüyü elde etmek için tek noktalı otomatik odaklama özelliğini kullanan Kym, hem EOS R5 ve EOS R3 fotoğraf makinelerinde hem de Canon EOS R6 modelinde bulunan muhteşem derin öğrenme teknolojili yapay zekaya dayalı, kuş algılamalı otomatik odaklama modunu da kullanabilirdi. Bu özellik, kuşa akıllı bir şekilde kilitlenip hareketlerini izliyor ve vücudunu algılayarak kadraja girdiğinde başına ve hatta gözlerine odaklanıyor. "EOS R6'nın son derece sezgisel ve kolay kullanımlı olmasına bayılıyorum," diyor Kym. © Kym Moseley

Muhteşem vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için safari turuna çıkmanıza gerek yok. Arka bahçenizde veya Kym'in yaptığı gibi çevrenizdeki parklarda da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. TikTok kullanıcısı, yemini yedikten sonra uçarak uzaklaşan güvercin fotoğrafı hakkında, "Uçuşa geçen güvercin fotoğrafları ve elinde egzotik bir kuş tutan insan fotoğrafları bana her zaman ilham kaynağı olmuştur. Ben de bu fotoğrafta ikisini birleştirmeye karar verdim.

Parktaki bir kafe ördekleri beslemek için paketler halinde kuş yemi satıyor. Bu yem, güvercinleri kendime çekme konusunda da oldukça işe yarıyor. Bir elimle fotoğraf makinesinin tuttum. Diğer elimle ise güvercinin ilgisini çektim. Güvercin uçarak uzaklaşırken hareketi dondurmak için 1/1.600 saniyelik yüksek bir enstantane hızı kullandım."

7. Çift pozlayın.

Kısa saçlı genç bir adamın çift pozlama uygulanan siyah-beyaz görüntüsü.

Canon EOS R6 modelinin çekilen ilk fotoğrafı şeffaf bir şekilde görüntüleme özelliği ile ikinci fotoğrafın önizlemesini üst üste yerleştirip gözleri hizalayan Kym, bu özellik olmadan gördüğünüz çift pozlamalı fotoğrafın mümkün olmayacağını söylüyor. "Bu muhteşem bir fotoğraf makinesi," diyor. EOS 90D, EOS 6D Mark II ve EOS RP gibi çeşitli Canon fotoğraf makineleri de bu özelliğe sahiptir. © Kym Moseley

Kym, unutulmaz son fotoğrafı hakkında, "Bu fotoğrafta da kısmen başka birinin eserinden ilham aldım," diyor. "Çift pozlamalar her zaman dikkat çekiyor. Ben de sağ ve sol gözün iki ayrı fotoğrafta tam olarak üst üste bindiği bir görüntü oluşturmak istedim," diye açıklıyor. "Göz bebeklerinin oldukça hassas bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğini öğrendim. Bu nedenle biraz deneme yanılma yöntemine başvurmam gerekti.

Canon EOS R6 fotoğraf makinemin çoklu pozlama modu büyük ölçüde yardımcı oldu," diye devam ediyor. "Çektiğiniz ilk fotoğraf vizörde veya arka ekranda şeffaf bir şekilde görüntüleniyor. Bu görüntü sayesinde ikinci fotoğrafı çekerken konuları hassas bir şekilde yerleştirebiliyorsunuz."

İster Kym gibi kendinize bir haftalık bir hedef belirleyip her gün bu tekniklerden birini kullanın ister zaman içinde bazılarını deneyin, bir fotoğrafçı olarak sınırlarınızı zorlamak sizi büyük oranda mutlu ve tatmin edecektir. Sonuçlarınızı #FreeYourStory hashtag'iyle @canonemea hesabını etiketleyerek paylaşmayı unutmayın.Yazan: Matthew Richards

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • YARATICI FOTOĞRAFÇILIK

  Sosyal medyaya yönelik yaratıcı teknikler

  İki TikTok fotoğrafçısı, sayısız paylaşım arasında öne çıkan görüntüler oluşturmak için en önemli ipuçlarını paylaşıyor.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Selfie'lerinizi bir üst düzeye çıkarın

  TikTok yayıncısı Nina Collins, evde nasıl yaratıcı otoportreler çekebileceğinizi anlatıyor.

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Estetik fotoğraflar çekin

  Sosyal medya fenomeni Steffi Marla, görsellerinin çevrimiçi ortamda öne çıkmasını nasıl sağladığını anlatıyor.

 • SOKAK FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portreleri bastırma

  Fotoğrafçı ve TikTok yayıncısı Kym Moseley, yabancıların etkileyici fotoğraflarını çekmenin ve paylaşmanın ipuçlarını paylaşıyor.