Canon Camera Connect uygulaması ile uzaktan kontrol

Dekoratif görüntü

Canon Camera Connect uygulaması, fotoğraf makinenizi bir mobil cihazdan kontrol etmenizi ve hafıza kartında depolanan görüntüleri indirmenizi sağlar. Böylece fotoğraflarınızı hızlı ve kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz. Uygulamadan nasıl en iyi şekilde yararlanacağınıza dair ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Fotoğraf makineniz ile mobil cihazınızı birbirine bağlamadan önce App Store veya Google Play üzerinden Canon Camera Connect uygulamasını indirin.

Uzaktan kumanda

Yapabileceğiniz farklı ayarları gösteren Camera Connect uygulaması ekran görüntüleri.

Canon Camera Connect uygulamasında "Canlı Kontrolle Uzaktan Çekim" seçeneğine dokunun ve fotoğraf makinenizi arka ekranından kullanıyormuş gibi kullanmaya başlayın. Ancak uygulamanın tüm işlevleri her fotoğraf makinesinde kullanılamayabilir.

Ekrandaki büyük düğmeye dokunarak fotoğraf çekebileceğiniz gibi ekrana dokunarak fotoğraf makinesinin nereye odaklanacağını belirleyebilir, diyafram açıklığı, enstantane hızı, ISO ve beyaz dengesi gibi ayarları yapabilir ve pozlama telafisini kullanarak görüntüleri daha aydınlık veya karanlık hale getirebilirsiniz. Değiştirmek istediğiniz ayarı seçmeniz ve bunu ayarlamak için sağa ya da sola kaydırmanız yeterlidir.

Kullandığınız fotoğraf makinesi Bluetooth düşük enerjiyi destekliyorsa Bluetooth bağlantısını kullanın. Çünkü fotoğraf makinesi ve mobil cihazınız, birbirlerinin kapsama alanında yer aldığı sürece bağlı kalacaktır. Bu sayede, Canon Camera Connect uygulamasını başlattıktan sonra uzaktan çekime hızlıca başlayabilirsiniz.

Daha net çekimler

Manuel odaklama işlevini gösteren Camera Connect uygulaması ekran görüntüleri.

Fotoğraf makinesinin en küçük hareketinde bile fotoğrafların bulanık çıkmasına neden olan makro veya telefoto lens kullanırken ya da uzun pozlama esnasında fotoğraf makinenizi sabit tutmak için tripod kullanmak faydalı olabilir. Ancak tripod net sonuçları garanti etmez çünkü fotoğraf makinesinin deklanşörüne basmak bile titreşime neden olabilir. Fotoğraf makinesini Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak uzaktan tetiklemek bu sorunu çözer.

Lensin doğru ayrıntıya odaklanıp odaklanmadığını kontrol etmek için mobil cihazınızdaki görüntüye iki kez dokunabilir, hatta cihazınızın modeli bu özelliği destekliyorsa odağı uygulama üzerinden manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Lenste veya fotoğraf makinesinde MF ayarı yapmak yerine mobil cihazınızın ekranındaki MF simgesine dokunabilir ve okları kullanarak odak konumunu ayarlayabilirsiniz. Okların sayısı ne kadar fazlaysa ayarın derecesi de o kadar büyük olur.

Uygulama ayrıca zaman atlamalı kısa çekim sekansları için de iyi bir tercihtir. Uygulama üzerinden fotoğraf makinesini kontrol edebildiğiniz ve görüntüleri inceleyebildiğiniz için fotoğraf makinesine dokunmanıza gerek kalmaz ve böylece fotoğraf makinesinin konumunu bozma riskine girmezsiniz.

Uzaktan çekim yapmak

Uzak bir mesafeden Camera Connect uygulamasından fotoğraf makinesi ayarını yapın

Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak uzaktan çekim yapmanın bir diğer avantajı da çekim yapmak için fotoğraf makinesinin arkasına geçmek zorunda olmamanızdır. Bu, yalnızca otoportreler ve içinde sizin de bulunduğunuz grup fotoğrafları için kompozisyon oluşturmayı kolaylaştırmakla kalmaz aynı zamanda normal şartlarda yaklaştığınız zaman korkutabileceğiniz hayvanların ve kuşların fotoğrafını çekme imkanı da sunar.

Sahaya çıkmadan önce bahçenizdeki vahşi yaşamı çekmeyi deneyerek başlayabilirsiniz: fotoğraf makinenizi bir tripoda yerleştirin, dış koşullara karşı korunduğundan emin olun ve ardından siz evinizde dinlenirken konunuzun kadraja girmesini bekleyin. Fotoğraf makinesi ayarlarını mobil cihazınız üzerinden yaparak, doğru fotoğraf çekimi fırsatını bekleyebilirsiniz. Işık seviyeleri düşerse ISO değerini artırabilir veya daha geniş diyafram açıklığına geçebilirsiniz.

Yaratıcı açılar

Aktarılan görüntüleri ve derecelendirme işlevini gösteren Camera Connect uygulaması ekran görüntüleri.

Değişken açılı ekrana sahip bir fotoğraf makinesi, kalabalıkta yukarıdan çekim veya yere yakın noktalardan çekim gibi sıra dışı açılardan fotoğraf çekmeyi kolaylaştırır. Öte yandan, Canon Camera Connect uygulaması, özellikle sabit arka ekrana sahip fotoğraf makineleri için çok daha fazla yaratıcılık olanağının kapılarını açar.

Örneğin, vahşi yaşamla göz seviyesinde temas kurmak kuşların ve hayvanların daha samimi portrelerini yakalamanızı sağlar. Dolayısıyla, fotoğraf makinesini yere yakın bir konumda gizlemeyi deneyin. f/4 gibi geniş bir diyafram açıklığı ayarlayın ve yumuşak, doğal bir çerçeve oluşturmak için fotoğraf makinesini çimlere veya bitkilere yakın bir konuma yerleştirin.

Görüntüleri paylaşma

Görüntüleri Camera Connect uygulamasından inceleyin ve mobil cihazınızda paylaşın

Canon Camera Connect uygulaması, fotoğraf makinenizdeki hafıza kartında bulunan görüntüleri uzaktan incelemenizi sağlar. Bir fotoğrafın tamamını görüntülemek için küçük resmine dokunun ve ardından ayrıntıları büyütmek ve net olup olmadığını incelemek için mobil cihazınızın ekranına iki kez dokunun veya ekranı sıkıştırarak yakınlaştırın.

Fotoğrafları derecelendirmek daha sonra bunları düzenlerken size zaman kazandırabilir. Bunu uygulama üzerinden hızlıca yapabilirsiniz. Uygulama ekranının alt kısmındaki yıldız simgesine dokunun ve ardından yıldız derecesini seçin. Ekranı sola veya sağa kaydırarak diğer fotoğrafları incelemeye ve derecelendirmeye devam edebilirsiniz. Daha sonra, Digital Photo Professional'da fotoğraflarınızı açtığınızda "Sırala" açılır listesini kullanarak fotoğrafları derecelerine göre filtreleyebilir ve en sevdiğiniz çekimler üzerinde hızlı bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Fotoğrafınızın bir kopyasını mobil cihazınıza kaydetmek isterseniz bunu da yapabilirsiniz. Bazı fotoğraf makineleri, fotoğraflar çekilirken bunları otomatik olarak aktarır. Görüntüler, siz RAW çekmiş olsanız bile varsayılan olarak JPEG dosyaları şeklinde kaydedilir. Böylece bunları e-posta, mesaj veya tercih ettiğiniz sosyal ağ üzerinden hızlıca paylaşabilirsiniz. RAW formatında bir fotoğraf çektiğinizde, bunu ister JPEG isterseniz RAW olarak indirebilirsiniz (CR2 ve CR3 formatları desteklenir). Bunun için üst köşede bulunan dişli çark simgesine tıklayarak seçeneklerinizi görüntüleyin.

İlgili ürünler

İlgili makaleler