TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BECERİLERİ/DIŞ MEKAN

Zorlu hava koşullarında çekim yapmaya yönelik ipuçları

Bu ipuçlarını uygulayarak sıcak, soğuk, yağmur veya çamur demeden her türlü havada veya ortamda muhteşem çekimler yapın.
Karlı bir dağda kışlık giysiler giyen, sırt çantası taşıyan ve Canon fotoğraf makinesini tutan bir fotoğrafçı. © Richard Walch

Genel olarak kötü hava şartlarında fotoğraf çekmek daha zordur. Kar, don ve buz muhteşem kış sahnelerinin olmazsa olmazıdır ancak çoğu fotoğraf makinesi yalnızca 0°C/32°F'nin üzerinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Benzer şekilde, aşırı sıcak ortamlar fotoğraf makinelerinin aşırı ısınmasına neden olabilir. Kumlu ortamlar ise korunmayan ekipmanların hasar görme riskini artırır.

Birçok Canon fotoğraf makinesi hava koşullarına karşı dayanıklıdır ve zorlu koşullarda bile şaşırtıcı derecede iyi performans gösterir. Bununla birlikte, insan faktörünü de göz önünde bulundurmanız gerekir. Zorlu ortamlarda fotoğraf çekmek, ekipmanlarınız kadar sizi de etkileyebilir.

O yüzden aşırı sıcaklarda çekim yaparken dikkat etmelisiniz. Çekime gitmeden önce hava durumunu kontrol edip uygun giysiler giymeli ve dış mekana uygun ekipmanlarınızı yanınıza almalısınız. Sürecin olabildiğince sorunsuz geçmesi için de birkaç pratik fotoğrafçılık ipucunu bilmeniz gerekir. İşte çok soğuk ve sıcak koşullarda çekim yapmaya yönelik en iyi ipuçlarımız.

Soğuk havalarda çekim yapma

1. Ellerinizi sıcak tutun.

Kışlık ceket, şapka ve eldiven giyen ve Canon EOS R5 tutan bir fotoğrafçı.

Zorlu hava koşullarında çekim yaparken ellerinizi sıcak tutmanız gerekir. Sıcak havayı hapsetmesi için asıl eldivenlerinizin altına giymek üzere ince bir termal eldiven alabilirsiniz.

Ellerinizin titremesi fotoğraf makinesinin sarsılmasına ve görüntünün bulanık çıkmasına neden olabilir. Soğukta biraz vakit geçirdikten sonra ellerinizi ısıtmak için yanınıza kalın ve su geçirmez bir çift eldiven ve el ısıtıcı alın.

Eldivenler soğuk havalarda fotoğraf çekmek için önemli olsa da fotoğraf makinesinin düğmelerine basmayı zorlaştırabilir. RF 200-800mm F6.3-9 IS USM, RF 35mm F1.8 MACRO IS STM veya RF 85mm F2 MACRO IS STM gibi atanabilir kontrol halkasına sahip Canon lenslerini eldiven takarken daha kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Eldivenleriniz dokunmatik ekran üzerinden AF noktasını hareket ettirmeyi zorlaştırıyorsa Canon EOS R10 gibi kumanda kolu kontrolüne sahip bir Canon fotoğraf makinesini tercih edebilirsiniz.

Canon Elçisi ve spor fotoğrafçısı Richard Walch, kış aylarında fotoğraf çekmeyi seviyorsanız özel tırmanma eldivenleri almanızı öneriyor. Bu eldivenler parmaksız olduğu için kolayca çekim yapabilir ve çekimler arasında ellerinizi koruyabilirsiniz.

2. Ekipmanlarınızı koruyun.

Kış şartlarından korumak için lens siperliği takılmış bir Canon fotoğraf makinesi tutan, eldivenli bir el.

Kış aylarında lense su kaçmasını önlemek için lens siperliği kullanabilirsiniz. Richard, "Lens siperliği, karlı havalarda inanılmaz bir önem kazanıyor," diyor. "İyi bir lens siperliği kullanırsanız çoğu durumdan etkilenmezsiniz." © Richard Walch

Rüzgarlı bir iskelede Canon fotoğraf makinesi ve rüzgarlık takılı mikrofonuyla kendini çeken bir fotoğrafçı.

Video çekerken rüzgar gürültüsü ses kalitesini bozabilir. Sesi net bir şekilde kaydetmek için Canon fotoğraf makinenizin rüzgar azaltma modlarını etkinleştirebilir veya rüzgarlık takılı harici bir mikrofon kullanabilirsiniz.

EOS R6, EOS R6 Mark II ve EOS R7 gibi Canon EOS R Sistemindeki fotoğraf makineleri, hava şartlarına karşı dayanıklıdır ve yağmurda çekim yapabilir. Bununla birlikte, sağanak yağışlarda dışarı çıkmadan önce yine de havayı kontrol edin. Lensin üstüne yağmur damlası gelirse temiz bir mikrofiber bezle veya lens temizleme mendiliyle temizleyin. Ayrıca lensleriniz için koruyucu filtreler de satın alabilirsiniz. Bu filtreler zorlu koşullarda çok kullanışlıdır. Ekipmanlarınıza zarar verebileceği için sağanak yağışlarda veya kar fırtınalarında lens değiştirmekten kaçının.

Fotoğraf makinenizi dışarıda kullanıyorsanız ve odak halkasını manuel olarak çevirmediyseniz ya da bir süredir otomatik odaklama özelliğini kullanmadıysanız lens odağınız ve zoom halkanız "donabilir". Bunu engellemek için fotoğraf makinenizi kullanmıyorken sağlam bir çantanın içinde sarılı bir şekilde tutun ya da karlı havada çekim yaparken üzerini örtün. Alternatif olarak, AF motoru kullanarak veya elle odak ve zoom halkalarını çevirebilirsiniz.

Pilleriniz soğuk havalarda normalden daha hızlı biter. Bu nedenle, soğuktan korumak için fotoğraf makinenizi ve pillerinizi çantanızda tutun veya iç cebinize koyarak vücut sıcaklığınızla ısıtın. Yanınıza normalden iki kat daha fazla pil almayı da unutmayın.

Fotoğraf makinenizi soğuk bir ortamdan sıcak bir ortama getirmek yoğunlaşmaya ve dolayısıyla ekipmanınızda hasara neden olabilir. Richard, "Yemek molasına gittiğinizde siz veya çantanız dışarıda kalmalı," diyor. "Soğuktan sıcağa geçip görüntülerinizi kontrol etmeyi denerseniz makinenize elveda diyebilirsiniz. Fotoğraf makineniz ve lensiniz buğulanır. Fotoğraf makinenize zarar verebilirsiniz. Makinenizin hep aynı sıcaklıkta kalması gerekiyor." Ekipmanlarınızın yavaş yavaş ısınması için kit çantanızı veranda gibi daha serin bir yere koyun.

İki farklı ortam arasında hızlıca geçiş yapmanız gerekiyorsa ekipmanlarınızı plastik bir poşetle sarmayı deneyebilirsiniz. Böylece sıcaklık aniden değişmez.

3. Tripod kullanın ve uzaktan çekim yapın.

Bir nehrin kenarındaki kayalıkların üzerinde tripoda yerleştirilmiş Canon EOS R6 fotoğraf makinesinin arkasında eğilen, kışlık giysiler giyen bir fotoğrafçı.

Fotoğraf makinenizi tripoda yerleştirip Canon Camera Connect uygulamasıyla uzaktan çekim yapmak, soğuktan titrediğiniz günlerde fotoğraf makinesinin sarsılma riskini azaltır. Uygulamanın Canlı Kontrol özelliğini kullanarak kadrajınızı kontrol edip pozlamayı ayarlayabilir, ardından fotoğrafları çekip doğrudan akıllı telefonunuza aktarabilirsiniz.

Elleriniz soğuktan titrerken sabit bir görüntü elde etmek kolay olmayacaktır. Hafif ve taşınabilir bir tripod, fotoğraf makinenizi sabitleyerek dilediğiniz gibi çekim yapabilmenizi sağlar. Sıfır derecenin altındaki sıcaklık koşullarında tripoda çıplak elle dokunmayın, aksi takdirde cildinizi "yakabilirsiniz". Ekipmanlarınızı kurmadan önce düz ve sağlam bir zemin oluşturmak için yerdeki karı ezin.

Deklanşörü uzaktan, kablosuz bir şekilde tetiklemek için akıllı telefonunuzdaki Canon Camera Connect uygulamasını kullanabilirsiniz. Böylece fotoğraf makinesine dokunmanıza bile gerek kalmaz. Uygulamayla odağı ayarlayıp fotoğraflarınıza konum etiketi de ekleyebilirsiniz. Bu sayede muhteşem fotoğraflarınızı nerede çektiğinizi asla unutmazsınız.

Sıcak veya kumlu koşullarda çekim yapma

1. Güneşten korunun.

Evin içinde gölgeden korunarak tripodun üzerindeki Canon fotoğraf makinesini pencereden dışarı doğru tutan bir kadın.

Mümkün olduğunda kendinizi güneşten koruyun. Güneşe çok uzun süre maruz kalmak hem sıvı kaybına hem de ekipmanlarınızın aşırı ısınmasına neden olabilir. Gittiğiniz yere bağlı olarak bol su taşımayı unutmayın.

Mümkün olduğunca güneşten kaçının ve gölgede kalın. Güneşte kalmanız gerekiyorsa uygun bir UV koruma faktörüne sahip güneş kremi sürün ve yüzünüzü güneşten koruyan bir şapka takın. Mümkünse başta pilleriniz olmak üzere ekipmanlarınızı gölgede tutun. Zorlu şartlar altında çekim yapmaya gidiyorsanız gerekirse durumu ihbar edebilmeleri için nereye gittiğinizi ve ne zaman gideceğinizi birine söyleyin.

2. Doğru ekipmanları seçin.

Beyaz kaplamalı Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lensin takılı olduğu bir Canon fotoğraf makinesini tutan ve güneş şapkası takan bir fotoğrafçı.

Siyah ekipmanlar, fotoğraftaki Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM lens gibi beyaz kaplamalı kitlere göre ışığı daha fazla emer ve daha çabuk aşırı ısınır.

Canon fotoğraf makinesini kit çantasına koymak için plajda eğilmiş bir kadın.

Kaliteli bir kit çantasına yatırım yapmak, ekipmanlarınızı güvenli bir şekilde taşımanıza ve kullanmadığınız zamanlarda korumanıza yardımcı olur.

Doğrudan güneş almayan bir yerde durmak özellikle video çekerken ekipmanlarınızın aşırı ısınmasını önler. Fotoğraf makineleri çok ısındığında çalışmaz ve bu durumda çekime devam edemezsiniz. Makinenizin soğumasını beklerken güzel anları kaçırabilirsiniz.

Plaj veya çöl gibi kumlu ortamlarda çekim yapıyorsanız ekipmanınızı kum tanelerden korumanız gerekir. Bunun çözümü, Canon EOS R7 gibi hava şartlarına, neme ve toza dayanıklı bir fotoğraf makinesine yatırım yapmaktır. EOS R7, sensöre toz girmesini önleyen deklanşör koruması özelliğine de sahiptir. Zorlu koşullarda lensleriniz de zarar görebilir. Hava şartlarına dayanıklı fotoğraf makinenizle birlikte kumun dahili optiklere zarar vermesini önleyen kauçuk contalara sahip olan Canon RF 200-800mm F6.3-9 IS USM gibi korumalı bir lens kullanın.

Hava aşırı sıcak olmasa bile ekipmanlarınız nemden etkilenebilir. Nem, ekipmanlarına sızıp zarar verebilir. Neme ve hava şartlarına dayanıklı ekipmanlar bu durumu önlese de alabileceğiniz farklı önlemler vardır. Su geçirmez bir kit çantası kullanın ve nemi emmesi için çantaya silika jel paketler koyun. Kit çantanızı kuru bir ortamda, mümkünse nem alıcı olan bir odada saklayın.

Aşırı sıcak bir ortamdaysanız ekipmanlarınızı serin tutması için çantanıza buz torbası koyabilirsiniz. Torbanın içindeki buz çözdükçe nemin ekipmanlarınıza zarar vermemesi için torbayı düzgün bir şekilde sardığınızdan emin olun.

Ekipmanınızın rengi de önemli. RF 200-800mm F6.3-9 IS USM gibi bazı Canon lenslerin beyaz kaplaması, sıcak havalarda lensin içini soğuk tutar. Canon EOS R50, güneş ışığında siyah fotoğraf makinelerinden daha uzun süre soğuk kalması için beyaz renkte de mevcuttur. Ayrıca Canon RF 70-200mm F2.8L IS USM gibi L serisi RF lensler, lens silindirinin yoğun güneş altında aşırı ısınmasını önleyen bir ısı koruma kaplamasına sahiptir.

3. Aydınlatma ve aşırı pozlama

Parlak ve güneşli bir günde mağaranın girişinde elinde bir fotoğraf makinesi tutarak ayakta duran bir silüet.

Canon aynasız fotoğraf makineleri RAW görüntü dosyaları çekebilir. Parlak güneş ışığı gibi zorlu ışık koşullarında çekim yapıyorsanız RAW dosyası daha fazla veri ve daha geniş bir dinamik aralık yakalayarak pozlamayı çekim sonrasında düzeltmeyi kolaylaştırır.

Parlak güneş ışığı, fotoğrafların aşırı pozlanmasına neden olabilir. Çekim yaparken aydınlık alanların aşırı parlamadığından emin olun. Aydınlık alanlar aşırı parlarsa o kısımdaki veriler kaybolur ve kurtarılamaz. Yani çekim sonrasında aşırı pozlamayı düzeltemezsiniz.

Aşırı parlayan aydınlık alanları ekrandan ya da EVF'den gözlemlemek için zebra deseni özelliğini veya fotoğraf makinenizin histogramını kullanın. Gerekirse düşük pozlama kullanın. Aydınlık noktalar aşırı parlamadığı sürece, Canon'un Digital Photo Professional programı gibi düzenleme yazılımlarında aydınlık alanları ve beyaz renkleri karartarak hafifçe parlak fotoğrafları kurtarabilirsiniz.

Zorlu koşullarda fotoğraf çekmeyle ilgili daha fazla ipucu ve teknik için zorlu arazilerde çekim yapma* konulu makalemize göz atın.Yazan: Peter Wolinski*Yalnızca belirli dillerde sunulur.

İlgili ürünler

 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R7

  Heyecan verici hızı ve görüntü kalitesini, geleceğe yönelik tasarlanan taşınabilir APS-C gövdesinde bir araya getiren bu fotoğraf makinesiyle vahşi doğayı keşfedin.
 • Aynasız Fotoğraf Makineleri

  EOS R6 Mark II

  Fotoğraf veya video, aksiyon veya portre çekimlerinde performans ve görüntü kalitesini bir araya getiren EOS R6 Mark II, yaratıcılığınızın gelişmesine olanak tanır
 • RF Lensler

  RF 200-800mm F6.3-9 IS USM

  Spor, vahşi yaşam ve aksiyon fotoğrafçılığı için ideal olan, 200-800 mm odak uzaklığına sahip güçlü bir süper telefoto zoom lens.
 • RF Lensler

  RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

  Tam kare aynasız fotoğraf makinesi tutkunları için ideal günlük lens. Kullanım kolaylığı, düşük ağırlık ve kompakt boyut sunan RF 24-105mm F4-7.1 IS STM sayesinde fotoğrafçılığınızı bir adım öteye taşıyın.
 • RF Lensler

  RF 85mm F2 MACRO IS STM

  Üstün telefoto sıkıştırma ve 5 stop'lu görüntü sabitleme özelliğine sahip RF 85mm F2 MACRO IS STM, kompakt ve hafif bir gövdede yakınlaştırma için çok yönlülük sunar.
 • RF Lensler

  RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

  Geniş açılı perspektif, yakın odaklama ve Hibrit IS için hızlı diyafram açıklığına sahip 35 mm f/1,8 MAKRO lens.
 • İlgili makaleler

 • MACERA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Açık hava macera fotoğrafçılığı

  Fotoğrafçı Anna Blackwell, Canon EOS R6 ile Dartmoor'un vahşi doğasında geziniyor.

 • MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Göz alıcı manzara fotoğrafçılığı

  Manzara fotoğrafçısı ve fenomen Ása Steinars ile kusursuz "manzara selfie'leri" çekmek.

 • DIŞ MEKAN

  Kış tatili fotoğrafçılığı için ipuçları ve püf noktaları

  Profesyonel spor fotoğrafçısı Richard Walch, daha iyi bir kış fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçiminden en iyi ayarlara kadar kendi uzman ipuçlarını paylaşıyor.

 • SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

  Seyahat çekimleri için en iyi fotoğraf makineleri ve lensler

  İster şehrin sokaklarını ister kırsaldaki çetin arazileri keşfediyor isterseniz de dünyanın öbür ucuna doğru bir yolculuğa çıkıyor olun, yanınıza mümkün olduğunca az şey almak size kolaylık sağlar. Burada, bütçenizi zorlamadan deneyimlerinizin kaydını tutmak için en ideal Canon kitini sunuyoruz.