A river flowing through a landscape of mossy rocks.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Pozlama nasıl kontrol edilir?

Pozlama, fotoğraf makinenizin sensörüne gelen ışık miktarının ölçümüdür ve fotoğrafınızın ne kadar aydınlık veya parlak göründüğünü belirler. Enstantane hızı, diyafram ve ISO ile kontrol edilebilir. Bu ayarlardan herhangi birinde yapılan değişiklikler yalnızca pozlamanızı değil; fotoğrafınızın görünümünü de etkiler.

Fotoğraf makineniz genellikle Otomatik modları kullanarak tüm pozlama ihtiyaçlarınızı çözebilir. Ancak, farklı elemanların fotoğraflarınızı nasıl etkileyeceğini öğrenmek, size manuel kontrolü kullanma özgüveni verir. Elde edilen görüntüler böylece diğerlerinin arasında öne çıkar.

Bu videoda, fotoğrafınız için doğru pozlamayı ve efekti elde etmek amacıyla diyafram, enstantane hızı ve ISO ayarlarının nasıl kullanılacağı açıklanmaktadır.

Diyafram açıklığı

Diyafram, ışığın geçtiği lenste bulunan deliğin boyutudur. Her lensin büyükten küçüğe çeşitli diyafram ayarları vardır. Fotoğraf makinenizin genel pozlamayı ayarlamasına izin verirken diyaframı kontrol etmek için Diyafram Önceliği modunu (Av) kullanın.

Diyafram bir f sayısı olarak ölçülür. f/2,8 gibi küçük sayılarla ifade edilen geniş diyaframlar, daha fazla ışık girişine izin verir ve alan derinliğini sığlaştırır (odak noktanızın ötesindeki bulanıklık artar). f/16 gibi daha büyük sayılarla ifade edilen küçük diyaframlar, daha az ışık girişine izin verir ve ön plandan arka plana kadar daha geniş alanları odaklar.

İlgili Makaleler
Improve your images with HDR photography

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

HDR fotoğrafçılıkla daha güzel görüntüler elde edin

Fotoğrafın en aydınlık ve en karanlık bölümlerindeki ayrıntıları yakalayabilmek için aynı sahnenin farklı görüntülerini birleştirmeyi öğrenin.

Editing RAW images with DPP

FOTOĞRAF DÜZENLEME / POST PRODÜKSİYON

DPP ile RAW görüntüleri düzenleme

Canon'un DPP yazılımını kullanarak RAW fotoğraflarınızı nasıl düzenleyeceğinizi, iyileştireceğinizi ve geliştireceğinizi keşfedin.

How to create stunning bokeh

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Etkileyici bir bokeh efekti oluşturma

Arka planlarınızda hoş görünen bir bulanıklık elde etmek için bu ipuçlarını ve püf noktaları takip edin.

canon-get-inspired-exposure-optiona-2-text-1920x1080

Benzer şekilde pozlanan bu iki çekimin diyaframları farklıdır. Soldaki görüntüde, küçük bir diyafram kullanmanın odak içinde fazla bölümle nasıl daha fazla alan derinliği oluşturduğuna göz atın. Sağdaki görüntüde ise diyaframın genişletilmesi, alan derinliğini azaltarak daha küçük bir alanı odaklıyor.

Enstantane hızı

Enstantane hızı, ışığın sensöre düşmesine izin verilen sürenin uzunluğudur. Saniye cinsinden ifade edilir. Fotoğraf makinenizin genel pozlamayı halletmesine izin verirken enstantane hızını kontrol etmek için Enstantane Önceliği modunu (Tv) kullanın.

1/1000s gibi yüksek enstantane hızları, akan su gibi hızlı hareketleri dondurmak için kullanılır. Düşük enstantane hızları, bir derede akan suyu bulanıklaştırma gibi hareketler eklemek için kullanılır.

canon-get-inspired-exposure-optiona-3-text-1920x1080

Benzer pozlamalar ancak farklı enstantane hızlarıyla çekilmiş bu iki çekimi karşılaştırarak akan bir suda düşük enstantane hızı kullanmanın etkisini görün. Uzun pozlamalar için kameranın sallanmasını engellenmek için bir tripod veya destek kullanmanız gerekir.

ISO

ISO, sensörün ışık hassasiyetini ayarlar. Bu nedenle, sensöre vuran ışığı yükselterek enstantane hızı ve diyaframla daha fazla esneklik sağlamaya olanak tanır. ISO genellikle 100 sayısıyla başlar ve hassasiyet arttıkça yükselir.

ISO, görüntülerinizde nokta veya gürültü ve yumuşak renk tonları biçimde görüntü kalitesini de kötüleştirebilir. Genellikle mümkünse düşük ISO ayarları kullanmak en iyisidir.

canon-get-inspired-exposure-optiona-4-1920x1080

Sağdaki manzara, soldakine göre çok daha karanlık. Tripod kullanmadan çekim yapmak amacıyla yeterince yüksek bir enstantane hızını korumak için telafi etmek üzere ISO'yu artırmanız gerekir. Bu kez görüntü kalitesini gereksiz yere etkilememesi için 1250 kullanılmıştır.

Pozlama ayarı

Pozlama kontrolü, bu üç ayarın aynı anda yapılmasını gerektiren bir işlemdir. Örneğin, hızlı bir hareketi dondurmak için enstantane hızının artırılması, görüntünüzün yetersiz pozlanmasına neden olabilir. Bunu telafi etmek için diyaframı artırmanız gerekir. Benzer şekilde, önden arkaya odağı en üst düzeye çıkarmak için diyaframın azaltılması, enstantane hızının düşürülmesini gerektirir. Pozlamayı korumak için ISO'yu da kullanabilirsiniz. Genellikle bu ilişkinin, pozlama üçgeni şeklinde gösterildiğini görürsünüz.

Pozlama Telafisi kadranı, fotoğrafınızı aydınlatmanıza veya karanlıklaştırmanıza olanak tanır. Eksi işareti pozlamayı azaltıp görüntüyü karanlıklaştırırken, artı işareti ise pozlamayı artırarak görüntüyü aydınlatır.

canon-get-inspired-exposure-optiona-5-800x534

Manzaradaki ışık miktarının aynı olmasına rağmen bu iki çekimin farklı pozlamalara sahip olduğu açıkça görülüyor. Soldaki çekim çok karanlık veya yetersiz pozlanmışken, sağdaki çekim çok aydınlık veya fazla pozlanmıştır. Pozlama telafisini kullanmak, pozlamayı düzeltir.

Pozlamanın bu şekilde ayarlanması, yaratıcı bir efekt amacıyla kullanılabilir. Modu yükseltmek ve özellikle manzara fotoğrafçılığında renkleri derinleştirmek için görüntülerinizi karanlıklaştırın. Pozlamanın artırılması, gölgeleri aydınlatır ve daha modern bir his yaratır.

Pozlama basamaklama, bir sahneyi bir dizi pozlamada yakalamanıza ve sonrasında en iyi olanı seçmenize olanak tanır. Pozlama ölçeğinde 1 ve 3 nokta arasında seçim yapın ve fotoğraf makinesinin ayarlarınızda gerekli düzenlemeleri yapmasına izin verin.

Fotoğraf makinenizi bir sonraki kullanışınızda farklı ayarları deneyin ve fotoğraflarınızdaki değişiklikleri bizzat görün.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön