MACERA FOTOĞRAFÇILIĞI

Vahşi güzellik: Dış mekan macera çekimlerinizi geliştirmeniz için beş ipucu

Yaşam tarzı fotoğrafçısı Jake Baggaley İsveç'in buz ve karında keşfe çıkıyor ve EOS M6 Mark II'nin neden bir maceracının en iyi arkadaşı olduğunu öğreniyor.
Sırt çantalı iki adam donmuş gölde kayıyor.

Dış mekan ve yaşam tarzı fotoğrafçısı Jake Baggaley bir macera tutkunu. Hırslı bir patika koşucusu ve hevesli bir dağcı olarak, doğal dünyanın düzensiz ve çarpıcı manzarasından da ilham alıyor. Jake; "New Forest'da (İngiltere'nin güney tarafında) büyürken dışarıda vakit geçirmekten çok keyif alırdım," diyor. "Fotoğraf makinelerini kurcalamayı da hep çok sevdim. Babam fotoğrafçılık eğitmeni ve küçükken mutfağımızda bir karanlık odamız vardı. Doğal olarak, büyüdükçe bu ilgi alanlarım birleşti."

Patikada koşmak, Jake'in yeni kişilerle tanışmasını ve kendisine özgü bir tarz bulmasını sağladı. "Yola dış mekan fotoğrafçısı olmak üzere çıkmadım ve önceki çalışmalarımın birçoğu sosyal belgeseller üzerineydi ancak dış mekan macerası endüstrisinde bu sayede çalışmaya başladım," diye açıklıyor. The North Face, Another Escape ve Adidas şu anda Jake'in müşterilerinden bazıları.

Sürdürülebilir keşif gezisi şirketi Do The North için orta İsveç'in karlarla kaplı manzaralarını ve donmuş göllerini kayak ve buz pateni temalarıyla fotoğraflama fırsatı doğduğunda Jake, hayalindeki projeyi gerçekleştirmiş oldu. "Buz pateni yapmak için Dalarna bölgesine ve kırsal bölgede kayak yapmak için Fulufjället Milli Parkı'na gittik. Oldukça ıssızdı. Nefes kesen buzu ve uçsuz bucaksız ücra manzarayı fotoğraflamak istedim," diyor.

Hafif bir fotoğraf makinesi kullanmak çok önemliydi. Bu nedenle, 180˚ eğilebilen dokunmatik ekrana, dahili Wi-Fi'a, 4K video ve 32,5 MP APS-C sensöre sahip kompakt Canon EOS M6 Mark II ideal bir yol arkadaşıydı. Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens ile birlikte kullanıldığında ise ortaya küçük ve taşınabilen, güçlü bir makine çıkıyor.

Jake burada, macera dolu bir yolculukta fotoğraf makinenizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak ipuçları sunuyor ve evinizden çok da uzaklaşmadan doğanın nefes kesen görüntülerini fotoğraflamanın mümkün olduğunu gösteriyor.

1. Hava nasıl olursa olsun yaratıcı olun

Sarı montlu bir adam donmuş gölde kayıyor. Arka plandaki beyaz kilise buza yansıyor.

Yansımalarla oynamak, ilgi çekici sonuçlar ortaya koyabilir.

Karda kıvrılmış bir dizi sibirya kurdu. Karla kaplı dağ evi uzakta görülebiliyor.

Kışın dışarıda fotoğraf çekmek karın parlaklığından dolayı zorlayıcı olabilir ancak ilgi çekici kompozisyonlar yaratmaya yardımcı olabilir ve konularınızın ön plana çıkmasını sağlar.

Jake; "Dağlarda olmak, doğayla bağ kurmanın bir yolu," diye açıklıyor. "Dış mekanlarda çekim yapma konusunda beni heyecanlandıran şey doğa. Dışarıda koşarken, her zaman 'Nerede iyi çekim yapabilirim?' diye düşünüyorum. Kışın dış mekanları keşfetmek, yaratıcı olmak için olağan dışı fırsatlar sunabilir," diyor. "Kasvetli ortamı daha heyecan kılıcı kılmak adına açılarla, ışıklarla ve kafa fenerleriyle denemeler yapın."

Kasvetli İskandinav kışı, ideal zorlu ışık koşulları sunarak Jake'in 25.600'e kadar ISO aralığı olan düşük ışık özellikli fotoğraf makinesinin sınırlarını zorlamasını sağladı. "Canon EOS M6 Mark II'nin düşük ışık koşullarındaki çekim kalitesi beni çok etkiledi ve Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lensin geniş diyafram açıklığı ise hava karardığında çekim yapmayı kolaylaştırdı. İsveç'te günler çok kısa olduğundan kurulum yapmak için pek vaktimiz olmadı. Bu nedenle yolculuk esnasında çekim yaptım."

Jake, karlı ve parlak ortamlarda ayrıntıları kaybetmemek adına manuel moda geçmeyi öneriyor. "Fotoğraf makinesinin ölçüm sistemi, her taraftan beyaz ışık aldığı için her şeyi koyulaştırmaya çalışır. Karın parlaklığını yitirmemesi adına parlaklık üzerinde tam kontrol sahibi olmak için manuel modda çekim yapmak daha iyidir.

Ayrıca neden silüet çekimine de bir şans vermeyesiniz? Karın bir avantajı da ağaç silüetlerini net bir şekilde çekmeye olanak sağlaması," diyor Jake. "Kardaki gölgeler, üzerinde denemeler yapabileceğiniz farklı beyaz tonları sunuyor."

2. Kitinizi kolaylaştırın

Turuncu sırt çantalı kadın karla kaplı manzarada yürüyor.

Hafif ve kompakt oluşunun yanı sıra seyahat sırasında kolayca erişebildiği için EOS M6 Mark II, Jake'in çekimi için ideal bir fotoğraf makinesiydi.

Hareket halindeyken fotoğraf makinenizin kolay ulaşılabilir bir konumda ve hemen çekim yapabilen bir özellikte olması gerekir, yoksa spontane anları kaçırabilirsiniz. Canon EOS M6 Mark II yalnızca 408 gramdır ve saniyede 14 kareye (fps) kadar çekim yapabilir.

Jake; "Canon EOS M6 Mark II'de beni heyecanlandıran nokta, küçük ve hafif oluşuydu," diyor. "Kırsal bölgelerde çok defa kayak yaptım ve donmuş göllerde buz pateni yaptım. Çok fazla hacimli ve ağır ekipman süreci yavaşlatıyor. Biz hareket halinde çekim yaptığımız için Canon EOS M6 Mark II'nin kare hızı idealdi. Fotoğraf makinesini çantamın ön kısmına tutturdum ve durmama, eldivenlerimi çıkarmama veya çantamı açmama gerek kalmadığı için zorlu durumlarda işim çok kolay oldu."

3. İnsanlarla veya ayrıntılarla ilgi çekicilik katın

Sarı montlu bir adam karların arasında üçgen dağ evine doğru yürüyüş yapıyor.

Jake, ölçek duygusu oluşturmak için görüntülerinize insanları dahil etmenizi öneriyor.

Vücutları kadraj dışında kalmış iki buz patencisinin bacakları. Bacaklar, paten izlerinin olduğu buza yansıyor.

Desenler, patenlerin buzda bıraktığı izler ve iki buz patencinin yansıması bu kompozisyonu daha ilgi çekici kılıyor.

Jake; "Çok basit olabilecek bir kareye insan faktörü ekleyerek kareyi daha ilgi çekici hale getiriyorum," diyor. "Manzarada bir insanın yer alması, ölçeği gösteriyor."

"Buzdaki yansımalarımızı ve patenlerimizin bıraktığı izleri çok beğendim. Paten izlerini kompozisyona ekleyerek fotoğrafları daha ilgili çekici hale getirmek istedim."

Jake, buz patencileri kayarken kareyi dondurmak için Canon EOS M6 Mark II'nin 30 fps'lik RAW seri çekim modunu kullandı. "Çekim için çok zamanımız yoktu ancak çok güzel bir manzara vardı. Patencinin vücudunu tam olarak istediğim yerde yakalamak için 30 fps'lik seri çekim modunu kullandım. Gerçekten çok kullanışlıydı ve otomatik odaklama da çok güvenilirdi."

4. Çok yönlü bir lens seçin

Sırt çantalı üç buz patencisi donmuş, dev bir gölü geçiyor. Uzakta karlı tepeler görünüyor.

Jake, net Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens sayesinde yakın çekimdeki ayrıntıları koruyup biçim bozulmasının önüne geçerken geniş manzara fotoğrafları çekebiliyor.

Ayrıntı ve netlik harika bir macera fotoğrafı için çok önemlidir. Ekstra net Canon EF-M 32mm f/1.4 STM lens, 50 mm eş değerinde standart odak uzaklığına sahip ve hem etkileyici sıradağ manzaralarını hem de patenlerdeki, botlardaki ve tekerleklerdeki karmaşık ayrıntıları çekebiliyor. Yani macera sizi nereye sürüklerse sürüklesin yanınızda yalnızca bir lens taşımanız yeterli.

"Bu tür dış mekan çekimleri için 50 mm eş değeri odak uzaklıklı lens favorimdi; çünkü bazen karşılaşabildiğiniz oldukça geniş biçim bozuklukları olmadan küçük bir insanla (karede) kocaman bir manzarayı yakalamanıza imkan tanıyor," diyor Jake.

"Geniş manzara çekimleri ve sığ alan derinlikli yakın çekim ayrıntıları için tüm odak uzaklıklarını kapsayan iyi bir lens. Her şey için kullanabilirsiniz."

5. Kış ışığını bir avantaja çevirin

Üç kros kayakçısı karla kaplı manzaradan geçiyor. Güneş ışıkları arkalarındaki kutup işaretçisini aydınlatıyor.

Jake, kasvetli görünebilecek bir manzarayı daha ilgi çekici kılmak için kış ışığıyla oynamayı öneriyor.

Kar kaplı bir manzarada kozalaklı ağaçların arasında yürüyen bir adamın drone ile çekilmiş bir fotoğrafı. Karda bıraktığı ayak izleri arkasında görülebiliyor.

İskandinavya kışının güneşli günlerinde sık sık karşılaşılan altın ışık, uzun ve atmosferik gölgeler oluşturmayı sağlıyor.

İster ormanda ister bir uçurumun tepesinde olun, kış mevsimindeki gün doğumunun büyüsü her zaman etkileyici fotoğraflar sunar. Bu görüntünün, Jake gibi macera fotoğrafçıları tarafından çok sevilmesinin bir nedeni var. "Kışın gün doğumunun en sevdiğim yanı, güneşin sabah 03.00 veya 04.00 yerine 09.00 veya 10.00 gibi doğması. Yani hem tembellik yapıp hem de dışarı çıkıp kış güneşinin doğuşunu fotoğraflayabilirsiniz. Güneşli bir kış gününde güneş genelde hep alçaktır. Böylece hem yoğun ve hafif ışık alır hem de uzun ve derin gölgeler elde edersiniz," diyor.

Muhteşem altın ışığı, maceralarınızı çektiğiniz 4K videolarınıza dahil etmek Canon EOS M6 Mark II ile çok kolay. Ayrıca Jake çekimlerini, tam kare Canon EOS R ile çekilmiş 4K video ile düzenleyebileceğini ve harmanlayabileceğini keşfetti. "Canon EOS M6 Mark II'nin çekimi, Canon EOS R ile çekilen görüntüye dayanıyor. Bu iki çekimi birlikte kullandığımda oldukça net bir görüntü elde ettim."

Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BECERİLERİ/DIŞ MEKAN

  Zorlu hava koşullarında çekim yapmaya yönelik ipuçları

  Hem ekipmanlarınızı hem de kendinizi korumaya kadar, işte zorlu hava koşullarında fotoğraf çekmede uzmanlaşmak için en iyi ipuçlarımız ve tavsiyelerimiz.

 • MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Göz alıcı manzara fotoğrafçılığı

  Manzara fotoğrafçısı ve fenomen Ása Steinars ile kusursuz "manzara selfie'leri" çekmek.

 • MACERA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Açık hava macera fotoğrafçılığı

  Fotoğrafçı Anna Blackwell, Canon EOS R6 ile Dartmoor'un vahşi doğasında geziniyor.

 • KIŞ FOTOĞRAFÇILIĞI

  Daha iyi kış fotoğrafları çekmek için ipuçları

  Fotoğrafçı Vladimir Medvedev ile bu güzel mevsimi en iyi şekilde değerlendirin.