Snow-covered trees reflected in the clear water of a lake in Banff National Park. Photograph by Vladimir Medvedev.

KIŞ FOTOĞRAFÇILIĞI

Anı dondurun: Nasıl daha iyi kış fotoğrafları çekebilirsiniz?

Etkileyici gökyüzü manzaraları, alçak konumdaki güneşin hafif ışığı ve sert kenarları yumuşatan tertemiz karlar ile yılın bu zamanında nefes kesici atmosferik fotoğraflar çekme fırsatları sınırsızdır.

Rusya'nın en iyi vahşi yaşam ve manzara fotoğrafçılarından biri olan eski Canon Elçisi Vladimir Medvedev, soğuk hava koşullarında çalışmaya hiç de yabancı değil. Eski İskandinav fotoğrafçılığından büyük ölçüde ilham alan Vladimir, 14 yıllık kariyeri içerisinde İzlanda, Norveç ve Rusya'nın kuzeyindeki Kola Yarımadası'nda çekimler yaptı. Yarımada neredeyse tamamen Kuzey Kutup Dairesinin içinde yer alıyor ve günümüzde dünyanın hala araç yoluyla ulaşılabilen en kuzeydeki noktalarından biri.

Vladimir "Burası o kadar kuzeyde ki güneş sadece kısa süreliğine doğuyor ve asla çok yükselmiyor. Bu da, çok özel ve ürkütücü bir atmosfer yaratıyor." diyor. "Aynı zamanda biraz da nemli olduğu için ağaçların üzerinde don oluşuyor. Ulaşması zor olsa da burada çekim yapmak çok keyifli."

Yılın bu büyülü zamanından en iyi şekilde faydalanmak için sizin de kutup keşif gezisine çıkmanız gerekmiyor. Vladimir, kış manzarası çekimlerine dair her yerde kullanabileceğiniz en önemli ipuçlarını burada paylaşıyor.

1. Her mevsim koşulunda
çekim yapın.

Yılın bu zamanında alçak konumda olan güneş daha yumuşak ışık üretir. Vladimir "Bu, çekimlere çok hoş bir hava katıyor." diyor. "Kar ışığın bir kısmını geri yansıtıyor; bu yüzden güneş istediğimden daha yukarıda olsa bile gölgeler yazın olduğu kadar sert olmuyor."
© Vladimir Medvedev

Vladimir "Kış fotoğrafçılığında, özellikle de kar fotoğrafçılığında kötü hava koşulu diye bir şey yoktur." diyor. "Karşılaşabileceğiniz tüm koşullar, duruma göre en iyi koşul sayılabilir. Bu yüzden kar yoğun şekilde yağıyor ve güneş hiç çıkmayacak gibi görünüyorsa bile çekim yapmayı deneyin. Bu koşullar mucizeler yaratabilir."

Modern ekipmanlar, soğuk hava koşullarının yarattığı zorlu durumlarda çalışmaya gayet uygun. "Günümüzün fotoğraf makineleri soğuk havalarda harika sonuçlar üretebiliyor. Tek koşul, soğukta şarjları çok daha hızlı tükendiği için yanınızda daha fazla pil taşımanız gerekmesi. Canon PowerShot G7 X Mark III gibi üst düzey kompakt fotoğraf makinelerinin günümüzde sunduğu kalite çok çarpıcı. Ancak iyi çekim için ekipmanlar tek başına yetmez; fotoğrafçının da payı olmalıdır."

2. Parlak karı doğru pozlamaya dikkat edin

"Kış çekimlerinde, fotoğrafların tam dinamik aralığı yaz çekimlerine kıyasla biraz daha dar oluyor." diyen Vladimir, insan gözünün algısına daha yakın bir görüntü elde etmek için biraz fazla pozlama yapılmasını öneriyor. "ISO ayarım çekim yaptığım güne göre değişiyor. Alacakaranlıkta çekim yapıyorsam bu ayarı yükseltmem gerekiyor ancak ortamda bolca ışık varsa 100'e ayarlıyorum."
© Vladimir Medvedev

Hafif de yağsa büyük yığınlar da oluştursa kar her haliyle kış fotoğrafçılığının merkezindedir. Bu nedenle, ışığın az olduğu ve arka planı genellikle gri gökyüzünün oluşturduğu koşullarda parlak beyazlar için doğru pozlama yapmanız çok önemlidir. Vladimir "En çok dikkat edilmesi gereken şey, içinde çok fazla beyaz olan çekimlerdir." diyor. "Görüntüyü olabildiğince parlak tutarken ayrıntıları ve vurguları kaybetmemeniz gerekir."

Vladimir, Diyafram önceliği veya diğer adıyla Av modunda (belirli bir diyafram değeri belirleyip buna uygun enstantane hızı seçimini fotoğraf makinesine bırakma) çekim yapmayı seçtiğinizde pozlamaya özellikle dikkat etmenizi öneriyor. "Biraz fazla pozlama yapmanızı öneririm. Aksi takdirde, özellikle de karda, çekiminiz olması gerekenden daha gri ve donuk görünebilir." diyor. Çünkü fotoğraf makinenizin karın neden olduğu parlamaya aldanarak pozlamayı düşürebilir.

3. Kompozisyonda deneysel çalışmalar yapmak için karlı sahneleri kullanın

Yeterince ışık olduğu durumlarda Vladimir, tripod kullanmak yerine mümkün olduğunca elde çekim yapmayı seviyor. "Bu, daha fazla deneme yapabilmemi ve daha iyi, görünmeyen açıları bulabilmemi sağlıyor." diye açıklıyor.
© Vladimir Medvedev

Vladimir "Kış, genellikle deneme yapmak için en iyi zamandır." diyor. "Farklı ayarları ve pozlamaları denemenizi öneririm. Bazen insanlar ilk kez kış çekimi yaptığında fotoğraflar yetersiz pozlanmış ve sıkıcı görünebiliyor. Bilerek biraz fazla pozlama yapıp, gereksiz ayrıntıların nasıl kaybolduğunu görün; ağaçlar veya dağlar gibi bazı konturların daha belirgin göründüğünü fark edebilirsiniz."

Vladimir, yoğun kar yağışı manzarayı gizlediğinde "kompozisyon daha minimal oluyor ve göze daha güzel görünüyor" diyor. "Bazen çok fazla kar yağışı olduğunda ufuğun nerede olduğunu görmek zor olabiliyor. Bu da, çekiminizin kompozisyonunu istediğiniz gibi belirlemekte daha da yaratıcı olabilmenizi sağlıyor."

Yeterince ışık olduğunda Vladimir elde çekim yapmayı tercih ediyor. "Bu, farklı açıları bulmak için hareket edebilmemi sağlıyor." diye açıklıyor. "Genellikle tripod ile daha uzun bir pozlama kullanmanın bana sağladığı kaliteden, yaratıcı özgürlüğüm için ödün vermeye hazırım."

4. Kış gökyüzünü yakalamak için geniş açılı lensler kullanın

Kış, karlı çekimlere dinamik bir hava katabilen etkileyici gökyüzü manzaraları sunar. Vladimir "Geniş veya ultra geniş açılı lensler, kış gökyüzünün dramatik etkisini vurguluyor." diyor.
© Vladimir Medvedev

Vladimir, mevsimin canlı renklere sahip gökyüzünü daha kapsamlı şekilde yakalamak için geniş açılı lensler kullanıyor. Canon EOS 5D Mark III veya Canon EOS R fotoğraf makinesiyle çekim yaparken favorileri arasında Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM ve Canon EF 11-24mm f/4L USM bulunuyor. Canon EF 16-35mm f/4L IS USM lensi de öneriyor.

Vladimir konuşmasına "Balık gözü lenslerle çekim yapmayı da seviyorum ve Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM lensini kullanıyorum. Bunların balık gözü efektinden ziyade sunduğu perspektifi seviyorum." diyerek devam ediyor. "Çekiminizi ufuk düz ve tam ortada olacak şekilde ayarlarsanız görüntüyü biraz kırpabilirsiniz. Böylece balık gözü bozulmasını tam anlamıyla almadan harika görünümlü yeni bir perspektif elde edersiniz."

Ultra geniş açılı Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM zum lensi son derece küçük ve hafiftir. Ayrıca Canon EOS 250D gibi APS-C boyutlu sensöre sahip hafif ve taşınabilir bir fotoğraf makinesiyle birlikte kullanıldığında manzaralar için idealdir.

Kompakt bir fotoğraf makinesi daha da fazla taşınabilirlik ve rahatlık sunar. Canon PowerShot G7 X Mark III, dahili 24 mm 4,2x geniş açılı zum özelliğine ve ceket cebinize atıp istediğiniz yere götürebileceğiniz kompakt bir gövdeye sahiptir.

5. Kış fotoğrafçılığı için çok uzaklara gitmenize gerek yok

Muhteşem kış manzaralarını uzakta aramanıza gerek yok. Evinizin yakınında, mevsime özel etkileyici manzaralar bulabilirsiniz.
© Vladimir Medvedev

Kış fotoğrafları çekmek için kuzeyin uç noktalarına gitmeniz gerekmez. Yakınlarda geyik sürüsü, kızak çeken Sibirya kurtları ya da Kuzey Işıkları bulamayabilirsiniz belki ama evinize daha yakın mevsimlik çekimler yapabilirsiniz. Evinizin çevresinde veya tatilde kar yağdığı zamanlar, çok üşüdüğünüzde hızlıca sıcağa geri dönebileceğinizi bilerek dışarı çıkıp pratik yapmak için harika bir fırsattır. Vladimir "Yakınınızdaki yerleri keşfetmeyi denemeniz hem mantıklıdır hem de bu şekilde çok uzun süre soğuk havada kalmazsınız." diyor. "Daha uzun bir çekim için dışarı çıkmadan önce ortamın nasıl olduğuna dair daha fazla bilginiz olur."

Bu, Vladimir'in evinin etrafındaki karları fotoğraflayarak geçirdiği bir günü gösteren Snow Storm – The Story of One Day (Kar Fırtınası – Bir Günün Hikayesi) serisinde uygulamaya koyduğu bir fikirdir. "Tek bir çekim gününde kaç farklı manzara görebileceğinizi göstermek istedim. Fotoğrafları görenler, tek bir günde çekim yapmanın zorluklarını anladıklarında çekim sırasında yanımdaymış gibi hissederler."

Dışarıda ister şiddetli kar yağışı, ister hoş görünümlü hafif bir don olsun; istediğiniz fotoğraf makinesini yanınıza alın, üzerinize kalın bir palto giyin ve yakınınızdaki kış manzarasının keyfini çıkarmak ve bu manzarayı kaydetmek için dışarı çıkın!

Yazan: Lucy Fulford

İlgili Makaleler
The inside of a bright blue ice cave.

KIŞ FOTOĞRAFÇILIĞI

Soğuk havada çekim yapma

Sıfır derecenin altındaki sıcaklıklar fotoğraf makinenize zarar verebilir. Bu nedenle karlı ve buzlu koşullarda çekim yaparken bu profesyonel ipuçlarını uygulayın.

A woman dressed in a bright red winter jacket walks towards the Skógafoss waterfall in Iceland, as heavy snow falls around her.

MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Göz alıcı manzara fotoğrafçılığı

Manzara fotoğrafçısı ve fenomen Ása Steinars ile kusursuz "manzara selfie'leri" çekmek.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön