A table display with cakes, meringue, iced donuts and pastries.

YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Ağız sulandıran şaheserler: Yiyecek fotoğrafçılığı sanatı

Instagram sayesinde yiyecek fotoğrafçılığında son yıllarda canlanma görülse de öğle yemeğinin resmini çekmeye çalışan herkes bunun kendine özgü zorlukları beraberinde getirdiğini söyleyecektir. İsveçli yiyecek fotoğrafçısı Linda Lomelino, bu sanatta uzman. Peri masalı görünümlü değişik bir cazibesi olan ancak bir o kadar da karamsar görünen yiyecek görüntüleri 750.000'den fazla Instagram takipçisinin ilgisini çekti.

Okulda fotoğrafçılık eğitimi alan Linda, "Yaklaşık 11 yıl önce pişirme tutkumu keşfettim." diyor. "Kapkekler o dönemde çok popülerdi. Ben de birkaç fotoğraf çekip Facebook'ta paylaştım. İnsanlar da çok sevince "Belki de bir blog yazmaya başlamalıyım." diye düşündüm. Call Me Cupcake isimli blog sayesinde, Linda'nın ağız sulandıran şaheserleri şimdi birkaç farklı dile çevrilmiş dört kitapta derlendi.

Burada istediğiniz başarıya ulaşmanın sırlarını paylaşıyor...

1. Doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanın.

Doğal ışık, toz pembe dondurmadaki kabartıları ortaya çıkarırken koyu arka plan daha keskin bir atmosfer yaratıyor. Linda, farklı görünümler oluşturmak için ışıkla denemeler yapmanızı öneriyor.

İmkanınız varsa Canon Speedlite'ları stüdyoda kullanarak aydınlatma ortamınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, kontrolü daha zor olan ancak doğru kullanıldığında konunuza hoş bir görünüm katan doğal ışık da kullanabilirsiniz. Linda "Yaşadığınız bölgedeki ışıkla denemeler yapın." diyor. "Pencere büyüklüğü, pencerenin baktığı yön, günün saati ve hava durumu ışığın görünümünü etkileyebilir." "Kuzeye bakan camlarla çalışmak genellikle en kolay olanıdır. Gün boyunca ışık daha az değişir ve hiçbir zaman doğrudan güneş ışığında çekim yapmazsınız."

Öğle yemeğinden önce batıya bakan stüdyosunda, öğleden sonra ve akşamüstü ise doğuya bakan mutfağında yandan gelen ışıkla çekim yapan Linda için çok karanlık olmayan kapalı bir hava ideal. Pencerenin önüne bir çift koyu renkli perde çekerek kendine özgü "karamsar" görünümü elde ediyor.

"Deneme ve pratik yaparsanız her türlü pencere ile çalışabilirsiniz ancak havanın çoğunlukla güneşli olduğu bir ülkede yaşıyorsanız ve sadece güneye bakan bir pencereniz varsa bu daha zor olacaktır." diyor. "Bu durumda, ışığın etkisini hafifletmek için ince bir beyaz perde kullanabilirsiniz."

2. Sahneyi oluşturmak için renk ve doku kullanın.

Benzer tonlarda malzemeler ve tamamlayıcı renkler eklemek görüntünün bir araya gelmesine yardımcı olabilir.

Orijinal olmanın bir yolu da kompozisyondur. Linda'nın püf noktası ise renge odaklanmak. "Çekimlerde genellikle yalnızca iki veya üç renk kullanırım." diye açıklıyor. Aynı rengin tonlarını kullanıyor ve daha sonra görsel kontrast sağlamak için renk çarkındaki zıt olan tamamlayıcı renkleri ekliyor. "Örneğin, mor şeker kaplamalı kek çekerken fotoğrafa sarı veya sarı-yeşil bir şeyler eklemeye çalışacağım. Turuncu ve camgöbeği, en sevdiğim kombinasyonlardan biri. Gerçekten fotoğrafı öne çıkarıyor!"

Linda, ilgi çekici öğeler eklemek için renklerin yanı sıra dokularla denemeler yapılmasını da tavsiye ediyor. "Çok dokulu veya desenli kremalı bir keki çekiyorsam keke odaklanmak için net bir arka plan seçebilirim. Diğer durumlarda, her şeyin pürüzsüz bir dokuya sahip olmasını tercih edebilirim veya birçok farklı doku ekleyebilirim. Bu, buruşuk keten bir peçete eklemek kadar basit bir şey de olabilir."

3. Derinlik hissi oluşturun.

İlgili makaleler
A hollow chocolate ball filled with ice cream and garnished with petals and chocolate sprinkles.

YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

En iyi yiyecek fotoğrafçılığı lensleri

"Olmazsa olmaz" Canon lens seçeneklerimizle iştah açan yiyecek fotoğrafları çekin.

A father and son flick through the pages of a homemade recipe book.

YAZDIRMAYLA İLGİLİ İPUÇLARI

Kendi tarif kitabınızı nasıl yazdıracağınızı öğrenin

Natasha Alipour-Faridani, en iyi yiyecek fotoğrafçılığı ipuçlarını paylaşıyor ve iştah açıcı fotoğraflar yazdırma yöntemlerini açıklıyor.

Becoming a food influencer

YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Yiyecek fotoğrafçılığı alanında bir fenomene dönüşme

Instagram fenomeni ve Canon Elçisi Yasmin AlBatoul'dan yiyecek fotoğrafçılığına dair ipuçları.

Konunun arkasına yerleştirilen malzemeler derinlik hissi yaratırken elekten geçirilen pudra şekerinin görüntüsü fotoğrafa daha dinamik bir hava katıyor.

Linda, renk ve dokuya ek olarak sönük bir seti canlandırmak için ayrıntılarla oynamayı önerirken ölçek ve derinlik hissi katmayı da vurguluyor. "Ön ve arka plandaki odak dışı nesneler iyi bir örnek." diyor. "Yiyeceğin arkasına bir vazo ve çiçek ekleyip ardından tek sayılarla çalışır; tarifteki un, böğürtlen ve yaprak gibi malzemeleri etrafa saçabilirim."

Linda, yeni başlayanları ekstra hassasiyet için değişken açılı dokunmatik ekranı (fotoğraf makinenizde böyle bir özellik varsa) kullanarak odaklamaya teşvik ediyor. "Hareketli dokunmatik ekranlı Canon EOS 850D ve Canon EOS 250D gibi fotoğraf makineleri, yiyecek fotoğrafçılığı için idealdir. Dokunmatik ekranlar özellikle yukarıdan çekilen fotoğraflar için kullanışlıdır. Fotoğraf makinesi yüksekteyse ekranı eğerek odaklamak istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Aynı şey çok alçak bir açıdan yapılan çekimlerde de geçerlidir. Yere uzanmak zorunda kalmadan ekranı eğebilirsiniz."

4. Hikayeyi oluşturmak için malzemeleri ve arka planları seçin.

Yapraklar, çiçekler, dikkatlice düşünülmüş malzemeler ve sınırlandırılmış renk paleti bu rüya gibi kırsal görüntüyü oluşturmak için ideal.

Linda'nın çalışmalarıyla gözlerine görsel bir şölen yaşatmış olanlar, İskandinav fotoğrafçının, ekstra doku ve renk sunmak açısından çok önemli olmasının yanı sıra görüntünün genel atmosferini oluşturmasına yardımcı olan sahne malzemelerine olan sevgisini bilir. "Çok fazla malzemem var," diyor. "Çoğunlukla ikinci el mağazalarında ve antika dükkanlarında bulduğum eşyalar, hikayeyi anlatmama yardımcı oluyor. Rustik ve karamsar bir görünüm elde etmek istiyorsam antika eşyalar kullanıyorum ancak parlak ve modern bir görünüm istiyorsam daha net hatlara sahip, daha az desen ve renk içeren malzemeler kullanıyorum."

Linda'nın arka plan seçenekleri, malzeme koleksiyonu kadar geniş ve içerisinde duvar kağıdı, hediye paketi, keten perdeler, ahşap kasalar, eski kapılar, sandalyeler ve hatta nostaljik bavullar gibi her türlü malzeme yer alıyor. "Her zaman ahşap bir masa olmak zorunda değil," diyor. "Her şeyden arka plan oluşturabilirsiniz. Neden birkaç parça ahşap boyamayasınız? Her bir tarafı farklı bir renkle boyayabilir ve görünüşünüzü değiştirmek istediğinizde yeniden boyayabilirsiniz."

5. Stilinizi geliştirmek için lenslerle denemeler yapın.

Görüntünün kompozisyonuna bağlı olarak lensinizi seçin.

Linda genellikle Canon EOS 5D Mark II fotoğraf makinesini (Şimdi yerini Canon EOS 5D Mark IV aldı) dört favori lensinden biriyle kullanıyor: Canon EF 50mm f/1.2L USM, Canon EF 85mm f/1.2L II USM, Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM ve Canon EF 24-70mm f/2.8L II USM. Kullandığı lensi, yaratmak istediği hikayeye bağlı olarak değiştiriyor.

"Fotoğrafçılıkta yeniyseniz Canon EF 50mm f/1.8 STM başlangıç için harika bir lenstir," diyor. "Uygun fiyatlı bu lensin geniş diyafram açıklığıyla düşük f değerinde çekim yapabilmek, ışığın az olduğu durumlarda yardımcı olacaktır. Kış mevsimlerinin uzun ve karanlık olduğu bir ülkede yaşıyorsanız bu çok önemli. Ayrıca, çok yaklaşmanıza gerek kalmadan görüntü yakalamak için mükemmel bir odak uzaklığına sahiptir. Bir diğer iyi seçenek ise olağanüstü net sonuçlar sunan makro lensime benzeyen Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM'dir."

Linda, uzaktan çekim yapmak isteyenler için daha geniş bir lens öneriyor. "Tüm masayı fotoğraflamak için yukarıdan yaptığım çekimlerde benim de tercihim olan Canon EF-S 35mm f/2.8 IS Macro STM gibi bir lens kullanın." Canon EOS 850D gibi bir APS-C veya kırpma sensörlü fotoğraf makinesiyle çekim yapıyorsanız 1,6x kırpma faktörüne sahip 35 mm'lik lensin tam kare fotoğraf makinesindeki 50 mm lense benzer bir görünüm sunacağını unutmayın.

6. Çeşitli açılardan çekim yapın.

Linda, çekim açısını yiyecekte vurgulamak istediği şeye bağlı olarak seçiyor. Bu görüntüde vurgulamak istediği, pastanın üst kısmındaki dekoratif ravent deseniydi. Bu nedenle fotoğrafı yukarıdan çekerek en iyi sonuca ulaştı.

Çoğu insan yiyecek fotoğrafçılığını, Instagram stili yukarıdan çekimlerle ilişkilendirse de, Linda başka açıları da düşünmenin önemli olduğunu söylüyor. "Çekim yaptığım açı, vurgulamaya çalıştığım şeye bağlı. Bir standın üzerindeki yüksek katmanlı pastayı muhtemelen yandan çekerken, tabaktaki pasta dilimlerini yukarıdan çekerim."

Linda'nın çalışmalarının çoğu blog'unda göründüğünden, miktarın da kalite kadar önemli olduğunu söylüyor. "Birçok çekim paylaşıyorum; bu nedenle çeşitlilik katmak ve içeriğe daha iyi bir akış sağlamak adına farklı açılardan çekim yapmaya çalışıyorum."

7. Geniş bir diyafram açıklığı ve düşük bir ISO değeri ayarlayın.

Düşük pozlama ile çekim yapmak etraftaki malzemeleri daha koyu gösterir ve görüntüye karamsar, sonbahara özgü bir his verir.

Linda, büyülü atmosfer stilini oluşturmak için genellikle geniş diyafram açıklığı ve düşük ISO değeriyle çekim yapıyor. "f/1.8 - f/3.2 diyafram açıklığı kullanıyorum ve çok nadiren bunun üzerine çıkıyorum," diyor. "Yalnızca odakta olmak istediğim, farklı yükseklikteki birçok nesnenin olduğu yukarıdan yaptığım çekimlerde daha küçük bir diyafram açıklığı kullanıyorum ancak f/5'in üzerine nadiren çıkıyorum."

"Ayrıca enstantane hızını çok fazla düşürmeden düşük bir ISO değeriyle çekim yapmanızı öneririm. Elde çekim yaparken yaklaşık 1/125 saniyede kalmaya çalışıyorum. Ancak tripod kullanıyorsanız ve hareketsiz bir konuyu çekiyorsanız bunu düşürebilirsiniz." ISO özellikleri fotoğraf makinenizin modeline göre değişir ancak mümkün olan en düşük ISO değeriyle çekim yapmak idealdir. Düşük ISO değerleri, daha az gren anlamına gelir. Bu, özellikle görüntülerinizi büyütmeyi veya yazdırmayı planlıyorsanız önemlidir.

Linda'nın "low-key" çekimler olarak adlandırılan daha karamsar çekimlerinde konu doğru şekilde pozlanmıştır ve etrafındaki nesneler daha koyudur. Linda, istediği estetik görünümü elde etmek için çekimlerini düzenliyor ancak yeni başlayanların pahalı yazılımlara ihtiyacı olmadığını söylüyor. Canon'un Digital Photo Professional uygulaması tüm Canon fotoğrafçıları için ücretsizdir ve akıllı telefonunuz için birçok ücretsiz düzenleme uygulaması bulunmaktadır. Fotoğraflarınızı hemen düzenlemek ve paylaşmak için image.canon aracılığıyla telefonunuza veya bilgisayarınıza aktararak fotoğraf makinenizin Wi-Fi bağlantısından en iyi şekilde yararlanın.Natalie Denton tarafından yazıldı

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön