YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi Canon lensleri

Yiyecek fotoğrafçılığınızı bir adım öteye mi taşımak istiyorsunuz? Özenle seçilmiş, "olmazsa olmaz" Canon lens seçeneklerimizle iştah açan görüntüler elde edin.
Dondurma ile doldurulmuş, çiçek yaprakları ve çikolata tanecikleri ile süslenmiş oyuk bir çikolata topu.

Yiyecek fotoğrafçılığı, Canon fotoğraf makinenizle denemeler yapmanın keyifli bir yoludur. Çekimin sonunda fotoğrafınızdaki yiyecekleri afiyetle yemeniz de cabası. Malzemelerinizi düzenlemek, ışığı kontrol etmek ve ince ayar yapmak için zaman ayırın; böylece, leziz yiyecek fotoğrafları oluşturabilirsiniz.

Ancak bazı malzemeler ve ekipmanlar fotoğraf makinenizden en iyi kaliteyi elde etmenize yardımcı olabilir. Düşük ışıkta, yukarıdan, düz formatta yiyecek fotoğrafı çekerken veya aşırı yakın plan çekimler yaparken bir tripod kullanmak faydalı olabilir. Ancak bu gibi durumlarda Canon'un görüntü sabitleme (IS) teknolojisine sahip lens seçenekleri de size yardımcı olacaktır. Kit çantanıza bir Canon Speedlite flaş veya başka bir yapay aydınlatma aracı eklemek, yiyecek fotoğrafçılığınıza profesyonel bir hava katmak istediğinizde daha fazla yaratıcı seçenek sunabilir.

Lensinizi yükseltmek, yiyecek fotoğrafçılığınız üzerinde en büyük etkiyi oluşturabilir. Birçok lens küçük ayrıntıları yakalamak için yeterince kısa bir odaklama mesafesi sunar ancak yalnızca gerçek bir makro lens size en az 1x büyütme olanağı sağlar. Bu, lens minimum odağına ayarlandığında konunun sensöre 1:1 veya gerçek boyutta kaydedileceği anlamına gelir.

Makro lens, fark edilmeyebilecek gizli dokuları, karmaşık desenleri ve yiyeceklerin yapılarındaki gizli detayları ortaya çıkarmak için idealdir ancak yiyecek fotoğrafçılığı yalnızca bundan ibaret değildir. Bu yazıda Canon EOS fotoğraf makinelerine yönelik en iyi lens seçeneklerine göz atacağız.

Üstten çekilmiş bir kase domatesli ve fesleğenli makarna ile kadrajda görünen bir çatal, fesleğen yaprakları, havan ve tokmak.

Yiyecek fotoğrafçıları, üstten düz çekimler için genellikle 35 mm lens tercih eder; çünkü çatal, bıçak gibi aletleri ve tarifte kullanılan malzemelerin sığacağı kadar geniş bir açı sunar. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/125 sn, f/2,5 ve ISO 800 değerlerinde çekilmiştir. © Natasha Alipour-Faridani

Yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi giriş seviyesi RF lensi: Canon RF 50mm F1.8 STM

EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için uygundur.

Ne çok geniş ne de çok dar görüş alanına sahip olan Canon RF 50mm F1.8 STM, çeşitli çekim açılarına uygundur. Bu lens, f/1,8'lik maksimum diyafram açıklığı sayesinde, alan derinliği üzerinde yüksek kontrol sağlar ve önden, çaprazdan veya yandan çekim yaparken yiyeceklerin ağız sulandıran öğelerini ayrı ayrı öne çıkararak bulanık, sanatsal arka planlar yaratmanıza olanak tanır. Geniş diyafram açıklığı da loş ışıklı restoranlar gibi aydınlatmanın daha az olduğu ortamlarda çekim yapmak için bol miktarda ışık sağlar.

Canon'un tam kare EOS R sistemine uygun maliyetli bir giriş yapmanızı sağlayan RF 50mm F1.8 STM, kadrajın kenarlarına kadar yüksek keskinlik elde etmek için küresel olmayan lens kaplamasına sahiptir. Bu kaplama özellikle kadrajı dolduran, yukarıdan düz çekimler için kullanışlıdır. Kompakt ve hafif olan bu lens, her türlü yiyecek fotoğrafçısının kit çantasına kusursuz ve güçlü bir katkı sağlar.

Bir masada hayvan şekilli kremalı bisküvilerin yanında, bazıları dağınık, bazıları bisküvi kaseleri içinde bulunan pastel renkli tatlılar.

Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM, hızlı Ultra Sonik Motorlu odaklama sistemine sahiptir ancak netliğe ince ayar yapmak için odak halkasını manuel olarak döndürmek de mümkündür. Super Spectra kaplama, ışığın sensörden yansımasından kaynaklanan gölgelenmeleri ve parlamaları azaltır. Canon EOS 800D ( Canon EOS 850D'nin eski modeli) ve Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM lens ile 1/6 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Canon'un gerçek boyutlu görüntüler oluşturma kapasitesine sahip ilk EF-S makro lensi, yiyecek fotoğrafçıları için mükemmel bir ilk tercihtir. Küçük, hafif ve oldukça net olan bu ürün, konunun hoş bir bulanık arka plan ile ön plan arasında konumlandırılmasına yardımcı olan geniş bir maksimum diyafram açıklığına sahiptir.

Tam kare fotoğraf makinesindeki 96 mm f/2,8 lense eş değer görüş açısı sayesinde Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM lens ile etkili bir şekilde daha fazla "erişim" elde eder ve böylece tüm kadrajı dolduran görüntüleri daha uzaktan çekebilirsiniz. Bu, yalnızca konunun üzerinde gölge oluşması olasılığını düşürmekle kalmaz; aynı zamanda bir tabaktaki en lezzetli görünen parçaları izole etmeyi de kolaylaştırır.

En çok yönlü yiyecek fotoğrafçılığı lensi: Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için uygundur.

Dik bir çatalın ucunda dörtgen bir peynir dilimi, rulo yapılmış bir incir ve meyve parçaları.

Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, lensin sensöre daha yakın olmasını sağlayan RF yuvası sayesinde ağız sulandırıcı dokuları ve detayları yakalayabilir. Canon EOS R ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/125 sn, f/16 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Bir kaşığın üstünde düzenlenmiş, aralarında bir kuşkonmazın ucu ve karides kuyruğu bulunan çeşitli küçük yiyecekler.

1:2'ye kadar makro büyütme özelliği, yiyecek fotoğrafçılarının ayrıntılara odaklanmasını sağlar. Canon EOS R ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile 1/125 sn, f/16 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Tam kare aynasız Canon EOS R Sistemi için tasarlanan çok yönlü makro lens Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, masa düzeninin geniş açılı fotoğraflarının ve yarı gerçek boyutlu yakın plan çekimlerin yanı sıra bu ikisinin arasındaki her şeyi yakalama kapasitesine sahiptir.

Tripod olmadan kullanabileceğiniz kadar küçük ve hafif olan 5 kademeli Dual Sensing IS teknolojisi, lensin etkileyici görüntü oluşturma gücünden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

Canon'un RF serisindeki diğer lensler gibi Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM de silindirin ön kısmında diyafram açıklığı, ISO veya pozlama telafisi gibi önemli fotoğraf makinesi kontrollerini atayabileceğiniz özelleştirilebilir bir kontrol halkasına sahiptir. Bu, halkayı hızlı bir şekilde çevirerek kolayca ve hassas bir şekilde ayar yapmanıza olanak verir. Bu özellikten EF lensleri, Canon Kontrol Halkalı Yuva Adaptörü EF-EOS R aracılığıyla EOS R Sistemi fotoğraf makineleriyle birlikte kullanırken de yararlanılabilir.

Bu lensi, fotoğraf makinesinin Odak Tarama özelliğinden yararlanarak yiyecek fotoğrafçılığınıza yeni bir netlik düzeyi kazandıracak Canon EOS RP ile kullanmayı deneyin.

Çok yakın plan çekimler için en iyi yiyecek fotoğrafçılığı lensi: Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM

EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için uygundur.

Simsiyah bir fon üzerinde durgun suya atılarak sıçrama oluşturmuş limon dilimleri.

Canon RF 100 mm F2.8L MACRO IS USM lens, telefoto görüş alanıyla önden, çaprazdan veya yandan yapılan yiyecek çekimleri için idealdir. Canon EOS R6 ve Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM lens ile 1/1.000 sn, f/4 ve ISO 4.000 değerlerinde çekilmiştir. © Sharon Cosgrove

1,4x büyütme sağlayan RF 100mm F2.8L MACRO IS USM, zengin bir yemeğin en ince ayrıntılarını bile vurgularken, L serisi optik yapı kalitesi üstün görüntü netliği sunar. Canon EOS R6 gibi dahili görüntü sabitleme (IBIS) özelliğine sahip bir fotoğraf makinesiyle birlikte eşleştirildiğinde 8 stop'a kadar telafi sunan lens, düşük ışıkta bile tripod olmadan son derece net çekimler yapmanızı sağlar. Dahası, 100 mm'lik nispeten uzun odak uzaklığı sayesinde daha kısa bir lensle olduğu kadar yakından çekim yapmak zorunda kalmazsınız. Bu; ışıkları, reflektörleri ve diğer aksesuarları yerleştirmeyi kolaylaştırabilir ve dumanı tüten sıcak tabakların fotoğrafını çekerken lensinizin buharlanmasını önler.

Canon RF 100mm F2.8L MACRO IS USM, yüksek hızlı RF yuvası sayesinde süper hızlı otomatik odaklama özelliğine ve onu video çekimi yapan hibrit yiyecek fotoğrafçıları için ideal kılan sessiz Çift Nano USM sürücüsüne sahiptir. Ayrıca, yaratıcı yiyecek çekimleri için bokeh ve yumuşak odak efektlerini ayarlamanıza olanak sağlayan Küresel Sapma Kontrol Halkası bulunur.

Az eşyayla seyahat etmek isteyen yiyecek fotoğrafçıları için en iyi lens: Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM

EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için uygundur.

Bir bal peteğindeki altıgen bölmelerin makro fotoğrafı.

Yalnızca 500 g ağırlığındaki ve 9 cm uzunluğundaki Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, bir kit çantasına koyup ister bir yerel gıda pazarı ister bir kovanlık olsun, canınızın istediği her yerde çekim yapmak için mükemmel bir telefoto lenstir. Canon EOS R6 ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM lens ile 1/60 sn, f/2 ve ISO 1.600 değerlerinde çekilmiştir. © Ilvy Njiokiktjien

100 mm'lik eş değerinden daha ucuz olan Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM, makro özelliğine sahip kısa bir telefoto lens isteyen yiyecek fotoğrafçıları için mükemmel bir seçimdir.

100 mm'den biraz daha geniş aralığa sahip olan bu lens, alan önemli olduğunda kadrajlama konusunda biraz daha fazla esneklik sağlar. Telefoto "menzili", 0,5x büyütme özelliği ve 35 cm minimum odaklama mesafesi sayesinde yakın plan çekimlerin altından başarıyla kalkar. Lens, f/2'lik geniş bir maksimum diyafram açıklığına sahiptir ve 5 stop'lu Hibrit IS sayesinde tüm aydınlatma koşullarında net ve keskin sonuçlar sağlar. Ayrıca, parlama ve gölgelenmeyi azaltmaya yönelik Super Spectra optik kaplaması, dış mekanlarda gerçekleştirilen gıda etkinlikleri gibi ışıklandırmayı kontrol etmenin zor olduğu durumlarda kullanışlıdır.

Yiyecek vlogger'ları için en iyi lens: Canon RF 16mm F2.8 STM

EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için uygundur.

Canon EOS R6 fotoğraf makinesini renkli salata kaseleriyle dolu bir salata barına doğrultmuş genç bir kadının arkadan fotoğrafı.

İnce ve uygun fiyatlı Canon RF 16mm F2.8 STM lens, geniş bir görüş alanı kapsamında olağanüstü kalite sunar.

Bir kafede, önündeki masanın üstündeki küçük bir tripoda sabitlenmiş fotoğraf makinesine doğru bir kruvasan tutan kadın.

Canlı ve net ultra geniş açılı görüntüleri sayesinde yiyecek vlog'ları için ideal bir seçenektir.

Odak spektrumunun alt ucunda, her milimetre belirgin bir fark yaratır. Ekstra alana ihtiyacınız varsa ve hareket kısıtlıysa (örneğin küçük bir restoranda çekim yaparken veya geniş, düz bir yüzeyi çekerken) Canon RF 16mm F2.8 STM'nin muazzam genişliği tüm çekimi kurtarabilir. Ultra geniş silindir sapmasıyla ilgili endişeleriniz mi var? Olmasın: Canon EOS R, EOS RP ve EOS R6 dahil tüm Canon EOS R Sistemi fotoğraf makinelerinde, çekimlerinizin her zaman doğal görünmesini sağlayan dahili lens bozulması düzeltme özelliği bulunur.

Yalnızca 165 g ağırlığında olan bu süper kompakt lens, bazı makro özellikli lenslerinkinden bile kısa olan 13 cm'lik minimum odaklama mesafesine sahiptir; böylece çok yakından çekim yapabilir ve ayrıntıları en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu listedeki diğer sabit lensler gibi, RF 16mm F2.8 STM de alan derinliği ve aydınlatma konusunda esneklik için parlak bir maksimum diyafram açıklığına sahiptir.

Yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi zoom lensi: Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için uygundur.

Üstünde eriyen küçük bir parça tereyağı bulunan kızarmış bir beyaz ekmek diliminin yakın plan bir görüntüsü.

Bir lensin her koşulda yaratıcılık ihtiyaçlarınızı karşılamasını istiyorsanız Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM harika bir seçimdir. Canon EOS RP ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lens ile 1/13 sn, f/4 ve ISO 400 değerlerinde çekilmiştir.

24 mm'den 105 mm'ye kadar zoom aralığıyla ultra çok yönlü Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM, çekim yaptığınız her pozisyon için idealdir. 24 mm'de manuel odaklama sırasında yalnızca 13 cm minimum odaklama mesafesi ve 0,5x büyütme ile lezzetli yakın plan çekimler yapmak isteyen yiyecek fotoğrafçılarına aradıkları performansı fazlasıyla sunar.

RF 24-105mm F4-7.1 IS STM lensin belki de en şaşırtıcı özelliği inanılmaz geniş zoom aralığı ve 5 stop'lu IS'nin 9 cm'den kısa ve sadece 395 g ağırlığında olan bir gövdeye sığmasıdır. Bu küçük form faktörü sayesinde lens, kompakt kit çantalarına rahatlıkla sığar ve tripod olmadan yapılan çekimlerde güvenilir ve net sonuçlarla kolaylık sağlar.Yazan: Marcus Hawkins

İlgili Ürünler

İlgili makaleler