A plate of pea fritters garnished with peas and rocket leaves.

YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Yiyecek fotoğrafçılığına yönelik en iyi giriş seviyesi Canon lensleri

Yiyecek fotoğrafçılığı, Canon fotoğraf makinenizle nasıl yakın plan çekimler yapabileceğinizi keşfetmenin keyifli bir yoludur. Çekimin sonunda fotoğrafınızın konusunu yiyecekleri afiyetle yemeniz de cabası. Görüntünüzün bileşenlerini şekillendirmek, ışığı kontrol etmek ve ince ayar yapmak için zaman ayırın; böylece, leziz yiyecek fotoğrafları oluşturabilirsiniz.

Ancak, ekipmana dair bazı özellikler fotoğraf makinenizden en iyi kaliteyi elde etmenize yardımcı olabilir. Örneğin, düşük ışıkta yiyecek fotoğrafı çekerken veya ekstrem yakın plan çekimler yaparken bir tripod kullanmak faydalı olabilir. Ancak, bu gibi durumlarda Canon'un Görüntü Sabitleme (IS) teknolojisine sahip lens seçenekleri de size yardımcı olacaktır. Kit çantanıza Speedlite flaş veya diğer yapay aydınlatma ögelerini eklemek de size daha fazla yaratıcı seçenek sunabilir.

Bununla birlikte, lensinizi yükseltmek yiyecek fotoğrafçılığınız üzerinde en büyük etkiyi oluşturabilir. Birçok lens küçük ayrıntıları büyütmek için yeterince yakından odaklamanızı sağlar ancak yalnızca gerçek bir makro lens size en az 1x büyütme olanağı sağlar. Bu, lens minimum odağına ayarlandığında konunun sensöre 1:1 veya gerçek boyutta kaydedileceği anlamına gelir.

Canon makro lenslere veya yakından odaklama sağlamak için zum halkası üzerinde ayrı bir makro konumu olan ve sayıları giderek artan standart lenslere sahip olarak yiyeceklerdeki başka türlü fark edilmeyebilecek gizli dokuları, karmaşık desenleri ve zarif yapıları ortaya çıkarabilirsiniz.

Bu yazıda tüm EOS fotoğraf makinelerine yönelik en iyi seçeneklere göz atacağız.

Görüntü Sabitleme özelliğine sahip Canon lensler, elde yakın plan çekim yaparken fotoğraf makinesinin titremesini azaltmayı kolaylaştırır.

Yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi Canon EF-S lensler

APS-C DSLR için ideal

Ayrıca şunlarla da birlikte kullanılabilir: EOS M fotoğraf makineleri (M adaptörlü) ve EOS R Sistemi fotoğraf makineleri (R adaptörlü)

Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM

Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM
Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens, dahili LED Macro Lite özelliğine sahiptir. Ayrıntıları net bir şekilde yakalamak için her iki tarafı da açabilir veya gelişmiş gölgeler ve dokular için halkanın yalnızca bir yarısını kullanabilirsiniz.

EF-S lens serisindeki en geniş makro, APS-C sensörlerin boyutlarına uyacak şekilde tasarlanmıştır ve tam kare fotoğraf makinesinde 56 mm f/2.8 lense eş değer bir görünüm sunar.

Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lensle aynı gerçek boyutta çekimler yapabilir ancak bunu daha kısa bir lensle elde etmek için daha yakın olmanız gerekir. Daha kısa mesafeden çekim yapıldığında oluşabilecek gölgeleri dengelemek için lensin ucuna entegre edilmiş bir LED Macro Lite, konuyu aydınlatmanıza olanak tanırken yiyeceği nasıl aydınlatacağınıza dair yaratıcılığın kontrolünü ise size bırakır. Halkanın her iki tarafını aynı anda etkinleştirebilir veya gölge eklemek ve derinlik oluşturmak için her iki tarafı birbirinden bağımsız olarak kullanabilirsiniz.

Elde çekim yaparken kullanım kolaylığı sağlayacak şekilde küçük ve hafif olan Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lens, Canon EOS 250D ve Canon EOS 850D gibi kompakt DSLR'ları mükemmel bir şekilde tamamlar. Ayrıca yakın plan çekim fotoğrafçılıkta daha çok görülen fotoğraf makinesi titremesini en aza indiren Hibrit Görüntü Sabitleme (IS) sistemine sahiptir.

Dahili LED Macro Lite ile en küçük ayrıntıları bile öne çıkarabilirsiniz.

Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM

Canon'un gerçek boyutlu görüntüler oluşturma kapasitesine sahip ilk EF-S makro lensi, yiyecek fotoğrafçıları için mükemmel bir ilk tercihtir. Küçük, hafif ve oldukça net olan bu ürün, konunun hoş bir bulanık arka plan ile ön plan arasında konumlandırılmasını kolaylaştıran geniş bir maksimum diyafram açıklığına sahiptir.

Tam kare fotoğraf makinesindeki 96 mm f/2.8 lense eş değer görüş açısı sayesinde Canon EF-S 60mm f/2.8 Macro USM lens ile etkili bir şekilde daha fazla "erişim" elde eder ve böylece tüm kadrajı dolduran görüntüleri daha uzaktan çekebilirsiniz. Bu, yalnızca konunun üzerinde gölge oluşması olasılığını düşürmekle kalmaz; aynı zamanda bir tabaktaki en lezzetli görünen parçaları izole etmeyi de kolaylaştırır.

Lens hızlı otomatik odaklama sistemine sahiptir ancak netliğe ince ayar yapmak için odak halkasını manuel olarak döndürmek de mümkündür.

Yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi Canon EF-M lens

EOS M fotoğraf makineleri için ideal

Canon EOS M serisi fotoğraf makinelerine özel bu kompakt makro lensle meyve dilimleri, gösterişli tatlılar ve lezzetli sosların hakkını verin.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Bu kompakt makro lens, 1:1 reprodüksiyon oranı sunmanın yanı sıra eşit seviyedeki kompakt EOS M aynasız fotoğraf makineleri için gerçek boyuttan daha büyük sonuçlar da sağlar. Süper Makro Modunu devreye alarak 1,2x büyütme elde edebilir ve bir ekmeğin çıtır dokusu veya meyvelerin zarif yapısı gibi ağız sulandıran ayrıntıları keşfedebilirsiniz.

Süper Makro Modu, konunuza 13 mm kadar yaklaşmanızı sağlarken; silindirin birbirine yaklaşan tasarımı, lensin neden olduğu gölgeleri en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca, Canon EF-S 35mm f/2.8 Macro IS STM lensle aynı LED Macro Lite teknolojisine sahiptir ve inanılmaz derecede yakından çekim yaparken aydınlatmanızı yaratıcı bir şekilde kontrol etme imkanı sunar.

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM lens, yüksek görüntü kalitesi sağlamak için UD (Ultra Düşük Dispersiyon) ve asferik olmayan lens elemanlarına sahip olduğu gibi Hybrid IS özelliğine de sahiptir. Yaklaşık 45 mm'lik tam kare eş değeri odak uzaklığıyla, özellikle Canon EOS M6 Mark II gibi düşük ışıkta mükemmel otomatik odaklama sunan bir fotoğraf makinesiyle birlikte kullanıldığında yiyecek pazarlarını ve açık hava yemek mekanlarını keşfetmek için "yürüyüşe uygun" harika bir lenstir.

Yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi giriş seviyesi Canon EF lensler

Tam kare DSLR için ideal

Ayrıca şunlarla da birlikte kullanılabilir: APS-C DSLR, EOS M fotoğraf makineleri (M adaptörlü) ve EOS R Sistem fotoğraf makineleri (R adaptörlü)

Canon EF 50mm f/1.8 STM lensin geniş diyafram açıklığı, konunuza net bir şekilde odaklanmanıza olanak tanır.

Canon EF 50mm f/1.8 STM

Burada önerilen diğer yiyecek fotoğrafçılığı lenslerinin aksine Canon EF 50mm f/1.8 STM'nin makro işlevi yoktur. Ancak 35 cm'ye kadar odaklanmanızı sağlar ve tam kare fotoğraf makinelerinde görüntülere doğal bir görünüm veren "standart" görüş açısı sunar.

Lensin geniş f/1.8 maksimum diyafram açıklığı bol miktarda ışık alır. Bu açıdan lens, loş ışıklı kafelerde ve restoranlarda fotoğraf çekerken mükemmel bir tercihtir. Ayrıca, yiyecek düzeninizin küçük bir bölümüne odaklanmanızı sağlayarak arka planın yumuşak bir bulanıklık içinde kaybolmasını sağlar.

STM (Kademeli Motor) otomatik odaklama özelliğiyle konuyu hızlı ve sessiz bir şekilde odağa alan lens, fotoğraflarınızla birlikte video klipler de kaydetmek istiyorsanız mükemmel bir seçimdir. Yakın plan çekimlerinize manuel olarak odaklama yapmayı tercih ederseniz Canon EOS 850D ve Canon EOS 4000D gibi Canon DSLR'lardaki büyütülmüş Canlı Kontrol ekranının yardımıyla hassas bir şekilde odaklama yapabilirsiniz.

Neredeyse sessiz STM teknolojisi, Canon EF 50mm f/1.8 STM lensin son derece hızlı odaklanabilmesi anlamına gelir.

Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM

Bu orta-telefoto makro lens, profesyonel Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM'lerde bulunan Hibrit Görüntü Sabitleyiciye sahip olmayabilir ancak yine de olağanüstü net sonuçlar verir.

Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens, en yakın odaklama mesafesinde 1x büyütme sağlar ancak 100 mm'lik nispeten uzun odak uzaklığı, daha kısa bir lensle olduğu kadar yakınlaşmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir. Bu, yiyecek düzeninize hayat vermek için ihtiyaç duyabileceğiniz ışıkların, reflektörlerin ve diğer aksesuarların konumlandırılmasını kolaylaştırabilir.

Ultrasonik Motor (USM) sayesinde otomatik odaklama hızlı ve hassastır. Ayrıca, silindir üzerindeki odak sınırlama düğmesini kullanarak AF hızını daha da artırabilirsiniz.

Optik olarak üstün Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens, etkileyici renk seçenekleri ile ince ayrıntıları yakalayabilir. Sekiz yapraklı diyafram açıklığı, görüntünün odak dışı alanlarına üstün bir kalite kazandırırken; Süper Spectra lens kaplaması, lens içindeki yansımaları azaltarak yüksek kontrastlı sonuçlar sunar.

Hızlı otomatik odaklamaya sahip bir lens, son derece net görüntüler yakalamanızı mümkün kılar.

Yiyecek fotoğrafçılığı için en iyi giriş seviyesi Canon RF lens

EOS R Sistemi fotoğraf makineleri için idealdir.

İster geniş açılı ister yakın plan çekim yapın, Canon RF 35mm F1.8 IS STM yiyecek fotoğrafçılığı için ideal, çok yönlü bir seçenektir.

Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM

Tam kare aynasız Canon EOS R Sistemi için tasarlanan çok yönlü makro lens Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, masa düzeninin geniş açılı fotoğraflarının ve yarı gerçek boyutlu yakın plan çekimlerin yanı sıra bu ikisinin arasındaki her şeyi yakalama kapasitesine sahiptir.

Tripod olmadan kullanabileceğiniz kadar küçük ve hafif olan 5 kademeli Dual Sensing IS teknolojisi, lensin etkileyici görüntü oluşturma gücünden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olur.

Canon'un RF serisindeki diğer lensler gibi Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM de silindirin ön kısmında diyafram açıklığı, ISO veya pozlama telafisi gibi önemli fotoğraf makinesi kontrollerini atayabileceğiniz özelleştirilebilir bir kontrol halkasına sahiptir. Bu sayede, halkayı hızlı bir şekilde çevirerek kolayca ve hassas bir şekilde ayar yapabilirsiniz.

Bu lensi, fotoğraf makinesinin Odak Braketleme özelliğinden yararlanarak yiyecek fotoğrafçılığınıza yeni bir netlik düzeyi kazandıracak Canon EOS RP ile kullanmayı deneyin.

Yazan: Marcus Hawkins

İlgili Makaleler
A table display with cakes, meringue, iced donuts and pastries.

YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Yiyecek fotoğrafçılığı sanatında ustalaşın

Yiyecek blogger'ı ve fotoğrafçı Lina Lomelino, yiyecek fotoğrafçılığınızı geliştirmeniz için en iyi ipuçlarını sunuyor.

A father and son flick through the pages of a recipe book together.

YAZDIRMAYLA İLGİLİ İPUÇLARI

Kendi tarif kitabınızı yazdırın

Natasha Alipour-Faridani kendi tarif kitabınız için nasıl fotoğraf çekip bunları bastırabileceğinizi anlatıyor.

A woman standing in front of shuttered windows touches a paper star hanging from the ceiling.

İÇ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞI

Evde yaratıcı fotoğraf çekimleri için üç fikir

Fotoğraf makinenizin özelliklerini tanıyarak sinematik portreler, makro görüntüler ve zaman atlamalı videolar çekin.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön