A father and son flick through the pages of a recipe book together.

YAZDIRMAYLA İLGİLİ İPUÇLARI

Kendi tarif kitabınızı oluşturmak için gereken tüm malzemeler

Çoğumuzun hızlıca hazırlayabildiğimiz çeşitli özel tarifleri vardır. Bunlar, yaratıcı bir değişiklik yaptığımız klasik bir tarif veya nesilden nesle aktarılan, ailenizin en sevdiği yemek tarifleri olabilir. Bu imza tabakları kişiselleştirilmiş bir tarif kitabında toplamak, evinizin rahatlığı içinde kolayca hazırlayabileceğiniz eğlenceli ve yaratıcı bir baskı projesidir.

Londra merkezli yiyecek ve içecek fotoğrafçısı Natasha Alipour-Faridani, leziz görünen fotoğraflar çekmek konusunda uzmandır ve etkileyici yiyecek fotoğrafları çekimleri yapmak için çok sayıda faydalı tavsiyesi vardır. Görüntülerinizi yazdırmaya ve fotoğraf albümünüzü oluşturmaya hazır olduğunuzda kablosuz Canon PIXMA TS3350 Serisi gibi bir yazıcı, fotoğraflarınızı seçip yüksek kaliteli baskılar oluşturmayı kolaylaştırır.

Tariflerinizi seçme

Tarifleri veya malzemeleri görsel etkilerine göre seçin. Kahvaltılık muffin tarifinin bir parçası olan bu yaban mersinleri yakın plan çekimde harika görünüyor.

Natasha, malzemelerin birkaç fotoğrafını dahil etmek istediği için tarif kitabına eklemek üzere bir kahvaltılık muffin tarifi seçti. "Kitabınıza çeşitlilik ve renk katmak için kendinizi sadece yiyeceğin son halinin fotoğrafını çekmekle sınırlamayın." diyor Natasha. "Kahvaltılık muffin tarifi için yaban mersinlerine odaklandım. Yiyecekleri yakından çekmeyi çok seviyorum."

Natasha, kabak yemeği ile ricotta peynirli ve rokalı çörek tariflerini de seçti. Bu tercihini "Canlı renklere sahip tarifler seçmek istedim." diyerek açıklıyor.

Natasha, fotoğraf çekimi için Canon EOS 5D Mark IV ve iki lens (Canon EF 50mm f/1.8 STM ve Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM) kullandı. "Makro lens, konunuzu çok yakından çekmede çok başarılı." diyerek açıklıyor Natasha. EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, 1:1 veya 1x maksimum büyütme özelliğine sahip. Bu sayede konular sensörde gerçek boyutlarında görünüyor. Yakın çekim ve geniş diyafram açıklığı (Canon EF 50mm f/1.8 STM'deki çok düşük f sayısı gibi) özelliklerinin birleşimiyle çok sığ alan derinliği elde edilebiliyor. Natasha'nın açıkladığı üzere "Bu sayede, hafifçe arka plana karışan o muhteşem bulanıklığı yakalayabiliyorum."

Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM lens, Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM'ye göre daha uygun maliyetli bir alternatiftir ve çok net sonuçlar elde edebilmenizi sağlar.

Fotoğraflarınızı çekme

Çekime su bardaklarını dahil etmek ve kadrajın kenarına sofra takımı gibi nesneler eklemek orijinal bir görünüm kazandırır ve görüntünün daha geniş bir sahnenin parçası gibi görünmesini sağlar.

Natasha tripod kullandı ve fotoğraf makinesini bilgisayarına bağladı. Bu şekilde sonuçları anında inceleyip, kompozisyonda değişiklikler yapabildi. Çoğu çekimde diyafram açıklığını f/8 veya f/9 olarak ayarladığı için konusunu canlı ve odaklanmış şekilde çekebildi.

"Başlamadan önce malzemelerinizi inceleyin ve tüm açıları keşfedin." diyor Natasha. "Yiyecek donuk görünüyorsa yukarıdan kuş bakışı çekim iyi bir seçenektir. Her zaman tabağın kenarı gibi kadrajın dışına uzanan bir parça bulunmasına uğraşırım. Bu, devam eden bir sahneye baktığımız izlenimini güçlendirir."

Aydınlatmada profesyonel görünen sonuçlar elde etmek için özel bir kite ihtiyacınız yok. "Bu görüntüleri evde, büyük bir pencereden gelen ışıkla aydınlatılmış şekilde çektim ve karanlık gölgeleri doldurmak için bir reflektör kullandım." diyor. "Doğal ışıkla çalışmayı çok seviyorum. Gün ışığı içeri girdiğinde o harika ışık parlamasını yakalayabilirsiniz. Fotoğrafınızın daha yumuşak veya değişken görünmesini istiyorsanız sabah veya akşam saatlerindeki hafif ışığı kullanabilirsiniz. Işığın evinize nasıl ve ne zaman girdiğini izleyerek istediğiniz sonuçları elde edin."

Fotoğraflarınızı basma

A PIXMA printer prints an image of a sweet potato tart. A child takes the image from the printer.
Natasha, Canon PIXMA TS3350 Serisi yazıcısında kenarlıksız baskı seçeneğini kullandığı için fotoğrafları baskının ardından kırpmak gerekmeden yapıştırılmaya hazırdı.

Natasha fotoğraflarını, hızlı ve verimli baskı için kablosuz özelliğine sahip Canon PIXMA TS3350 Serisi ile yazdırdı. "Bu yazıcı harika." diyor Natasha. "Hızlı ve kurulumu kolay. Mürekkep kartuşları kolayca takılabiliyor ve canlı, doğru renkler üretiyor."

Natasha, kaliteli çıktı için Canon's Plus Glossy II Fotoğraf Kağıdı kullandı ve çeşitli kağıt boyutlarını denedi. "Fotoğrafları 13x18 cm, 10x15 cm ve 13x13 cm olarak yazdırdım ve kenarlıksız baskı özelliği sayesinde kenarları kırpmam gerekmedi." Canon PIXMA TS3350 Serisindeki kenarlıksız baskı seçeneği, 13x18 cm boyuta kadar kullanılabilir ve yazıcı ayarlanabilir arka kağıt tepsisinden beslenen, A4'e kadar çeşitli kağıt boyutlarını destekler.

Canon'un tüm kablosuz PIXMA yazıcılarında olduğu gibi PIXMA TS3350 Serisi çeşitli Canon baskı uygulamalarıyla uyumludur. Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulaması, tarif kitabına uyarlanabilecek çeşitli yaratıcı düzen ve şablon seçenekleri sunar ve akıllı telefonlar ve tabletlerle uyumludur. Mac veya PC için masaüstü versiyonu da bulunur.

Natasha "Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulaması ile yazdırmak hızlı ve kolay." diyor. "Bilgisayarımdaki yiyecek görüntülerine bağlanmak için 'Gözat' seçeneğini kullandım." Uygulama, Google Drive ve Instagram dahil olmak üzere çok sayıda farklı bulut ve sosyal medya platformlarına da bağlanabilir.

Son ürün

A top-down shot of a printer, a recipe book and muffins on a cooling rack.
En sevdiğiniz yiyeceklerin fotoğrafını çekmek ve bunları cezbedici bir tarif kitabında sunmak aile hatırası oluşturmanın harika bir yoludur.

Bir dahaki sefer mutfağa girdiğinizde, kaydedip ailenize ve arkadaşlarınıza aktarmak istediğiniz özel tarifleri düşünün. Tarif kitabı için fotoğraf çekerken ve kitabı düzenlerken hem çok eğlenirsiniz hem de gelecek nesillere ilham sağlayacak leziz yiyecekler ve iştah açıcı görüntülerle dolu, değerli bir hatıra oluşturmuş olursunuz.

Yazan: Claire Gillo

İlgili makaleler
A young girl creating a face out of food on a plate.

YARATICI BASKI

Yiyeceklerle yaratıcılığınızı ortaya çıkarın

Yiyecek fotoğrafları çekerek eğlenin ve benzersiz natürmort görüntüler oluşturun.

A hollow chocolate ball filled with ice cream and garnished with petals and chocolate sprinkles.

YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

En iyi yiyecek fotoğrafçılığı lensleri

"Olmazsa olmaz" Canon lens seçeneklerimizle iştah açan yiyecek fotoğrafları çekin.

A low-light shot, featuring a table of cakes and flowers.

YİYECEK FOTOĞRAFÇILIĞI

Yiyecek fotoğrafçılığı sanatında ustalaşın

Yiyecek blogger'ı ve fotoğrafçı Lina Lomelino, yiyecek fotoğrafçılığınızı geliştirmeniz için en iyi ipuçlarını sunuyor.

İlgili Ürünler

İlgili Ürünler

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön