PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

Pratik sihir: Efsanevi ışıklandırma ve ruhani fotoğrafçılığı keşfetmek

Fantezi portre uzmanı Rosie Hardy, çarpıcı peri masalı görüntüleri oluşturmak için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.
Uzun sarı saçlı, kırmızı elbiseli bir kadın puslu bir günde bir kalenin penceresinde oturuyor. Rosie Hardy tarafından çekildi.

Katlı balo elbiseleri, tuhaf kemerli geçitler ve bereketli çiçekler Rosie Hardy'nin ruhani fotoğraflarının ayırt edici özellikleri. Ancak her fotoğrafın ardında, ya görüntünün unsurlarında hayat bulan zarifçe işlenmiş bir anlatı ya da çalışmaya yeni bir ışık tutan, titizlikle seçilmiş bir alıntı ile aktarılan bir hikaye de buluyorsunuz.

"İnsanların hikayeleri her zaman beni çekti," diyor Rosie. Yaratıcı portre fotoğrafçısı, internetteki yolculuğuna çocukken geçirdiği saçkıran hastalığında elde ettiği deneyimleri ve kimliğini dış görünüşünden bağımsız olarak keşfetme mücadelesini kağıda dökerek başlamış. "Diğer insanların ne hissettiklerine, insan psikolojisine ve davranışlarına çok ilgi duydum. İşimde ve diğer insanların işlerinde beni her zaman çeken şey bu duygusal yön oluyor. Bu yüzden portreler beni çok çekiyor."

Yaratıcı oto portrelerinden evlilik fotoğraflarına ve ticari projelerine kadar, Rosie'nin portreleri daima çarpıcı, başka dünyaları çağrıştıran bir estetik taşıyor. "Yaptığım iş elbette zamanla gelişiyor ama ben yine aynı stili, her zaman yarattığım fantaziyi, sürreal peri masalı dünyasını yakalamaya çalışıyorum," diyor.

Bu sihirli alanı keşfetmek isteyen fotoğraf tutkunları için en iyi 10 ipucunu burada paylaşıyor.

1. Çekici bokeh efektleri yakalayın.

Ormanda taş bir sütuna yaslanırken başını bir koluna dayamış, uzun sarı saçlı, özenle hazırlanmış beyaz brokar bir elbise giyen bir kadın. Rosie Hardy tarafından çekildi.

Bu fotoğraftaki soğuk tonlar ve mat renkler, modelin ormanda verdiği poz için ruhani bir ton yaratıyor. Rosie genellikle "sihirli, kremsi bokeh efekti" için mükemmel olan, konuyu arka plandan ayıran ve cilt tonlarını yumuşatan 85 mm'lik bir lensle çekim yapıyor. Canon EOS 5D Mark V ve Canon EF 85mm f/1.2L II USM lens ile 1/640 sn, f/2,2 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir. © Rosie Hardy

Uzun kızıl saçlarında turuncu çiçeklerden bir taç bulunan, straplez gri bir elbise giymiş, oturan bir kadının portresi. Arkasında aynı turuncu çiçeklerle kaplı bir bitki var. Rosie Hardy tarafından çekildi.

Fotoğraflarıyla sosyal medyada 180.000'den fazla takipçi edinen yaratıcı portre fotoğrafçısı Rosie Hardy, "Bir sanat formu aracılığıyla insanlığı keşfetmek gerçekten harika bir şey," diyor. Canon EOS R ve Canon RF 85mm F1.2L USM lens ile 1/1600 sn, f/1,2 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Rosie Hardy

Bokeh efektiyle keşifler yapmak, özellikle arka planı yumuşatan sığ alan derinliği oluşturmak için geniş bir diyafram açıklığı ve küçük bir f sayısı ile çalışırken sihirli bir atmosfer yaratabilir.

"Bokeh gerçekten rüya gibi," diyor Rosie. "Mekanı gerçekten göstermek istediğim bir yerde çekim yapsaydım ortamı göstermek için dar bir diyafram açıklığında çekim yapardım. Ama bir elbiseye odaklanmak istiyorsam arka planı yok edip tüm dikkati modele çekmeye yönelirdim."

2. Düşsel bir estetik için arkadan aydınlatmalı çekim yapın.

"Ağaçların arasından ışık huzmelerinin düştüğü, arkadan aydınlatılan gölgelik bir alanda çekim yapmak, aydınlatma kitinizin olmadığı durumlarda yumuşak, göz alıcı ve mistik bir aydınlatma oluşturmanın gerçekten harika bir yolu," diyor Rosie. Işık kaynağını nesnenin arkasına yerleştirerek, samimi bir his yaratan hale veya çember efektleri ve yumuşak görüntüler oluşturabilirsiniz. "Bana göre bu, fotoğrafta daha az kaos oluşturarak peri masallarına çok yakın bir görüntü yaratıyor."

Canon EOS R5 veya Canon EOS 5D Mark IV'ünün yeteneklerini doğal ışıkla birleştirmek, Rosie'nin gizemli fotoğraf stilinin temelini oluşturuyor. "Doğal aydınlatmayı çok seviyorum, bence işe yeni başlayan bir fotoğrafçı olarak doğal ışığı kullanma konusunda ustalaşmanız fotoğrafçı olarak önünüzü açacaktır," diye ekliyor.

3. Aksesuarları ve kostümleri keşfedin.

Uçuşan pembe elbiseli bir kadın, kenarlarına çiçekler yığılmış görkemli bir kanepenin koluna yaslanmış oturuyor. Rosie Hardy tarafından çekildi.

Rosie, gizemli bir görünüm yaratmak için ev yapımı dekorları süslü elbiselerle birlikte kullanıyor. "Bir şeyler kiralamak, özellikle de üniversitedeyseniz ve bir tiyatro bölümünüz varsa yeni başlayanlar için gerçekten iyi bir seçenek," diyor. Canon EOS R5 ve Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM lens ile çekilmiştir. © Rosie Hardy

Mavi elbise giyen bir kadın, bir tarlada tek başına duran dev bir akıllı telefonun kırık ekranından sürünerek geçiyor gibi görünüyor. Rosie Hardy tarafından çekildi.

Rosie portrelerinde sık sık aksesuar kullanıyor. Bunların çoğunu kendisi yapıyor ve daha sonra çekim sonrası düzenlemede daha da geliştiriyor. Örneğin bu dev akıllı telefon, aslında dijital olarak bir telefon fotoğrafının eklendiği kırık bir ayna. Canon EOS 5D Mark V ve Canon EF 35mm f/1.4L II USM lens ile 1/640 sn, f/4,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Rosie Hardy

Rosie'nin fotoğraflarında genellikle yer bulan eğlenceli aksesuarlar ve Rosie'nin imzası niteliğindeki balo elbiseleri, Rosie'nin çekim sonrası düzenlemesinde daha da özelleştirdiği, el yapımı unsurlarla birlikte başka dünyaları çağrıştıran sahnelere hayat veriyor. "Set, aksesuarlar ve kostümler keşfetmeye değer," diyor. "Beni farklı kılan şey, bunlar."

Maliyetleri düşük tutmak için çevrimiçi müzayedeleri ve yerel ikinci el satıcıları araştırarak pazarlık yapmanızı, aksesuar depolarından ve kostüm kiralama dükkanlarından ürün kiralamanızı ve hatta kendi aksesuarlarınızı yapmanızı öneriyor; dev bir telefonun içinden sürünerek geçtiği, en sevdiği resimlerden birinde yaptığı gibi. "Bir aynayı çerçevesinden çıkardım, çerçevenin içinden süründüm ve sonrasında, düzenleme sırasında telefonumun bir fotoğrafını bu fotoğrafa ekledim," diyor. "Kartondan bildirim kalpleri şeklinde parçalar kestim ve bu parçaları oje ile boyadım, çünkü o anda boyam yoktu."

4. Yumuşak aydınlatmayla keşif yapın.

Güzellikleri ortaya çıkaran aydınlatma, zarif bir estetik oluşturmada büyük rol oynar. "Sert gölgeler içermeyen, dağınık, yumuşak bir aydınlatma cildi de yumuşatır," diyor Rosie.

Rosie çekim yerlerini mevcut ışığın özelliklerine göre seçse de, bazen doğal ışığı manipüle etmeniz gerekir ve bunun birçok kolay yolu vardır. "Güneş altında baş portresi çekiyorsanız ışığı biraz dağıtmak için bir kumaş asabilirsiniz," diyor. Reflektör kullanacak olsaydım muhtemelen sıcak bir cilt tonu yakalamak için altın rengi bir reflektör kullanırdım."

5. Çekim sonrası işleme sürecinde yaratıcılığınızı konuşturun.

Tüylü beyaz elbise giymiş bir model kameraya bakarken üzerine sahte kar yağıyor

Düzenleme yazılımları size, rüya atmosferini yoğunlaştırmak için renkleri değiştirme ve fotoğrafları yumuşatma imkanı veriyor. "Düzenleme yapabilmek aynı zamanda işinizin normalinden çok daha gösterişli görünmesine yardımcı oluyor," diyen Rosie, kurguda kompozitlemeden uzman gerçeküstü dünyalar tasarlamaya kadar sahne ve set tasarımını sık sık geliştiriyor.

Canon'un Digital Photo Professional (DPP) yazılımının ideal bir başlangıç aracı olduğunu belirtiyor. "DPP benim için gerçekten çok iyi oldu çünkü hem RAW dosyalarımı işleyerek olabilecek en iyi kaliteye getirmeyi, hem de fotoğrafları inceleyip gerçekten kullanışlı bir formatta görmeyi sağlayan bir yol." Yazılım ayrıca beyaz dengesi, doygunluk ve temel eğriler gibi unsurları ayarlamak için de kullanılabiliyor. "Bir resmi dışa aktarmadan önce renklerini ısıtmak veya soğutmak istediğim durumlarda en iyi yazılım bu, çünkü dosyanın bütünlüğünü koruyor," diye ekliyor.

6. Bir renk paleti oluşturun.

Ruhani fotoğraflar genellikle pastel ve soğuk tonlarla dolu yumuşak, sessiz bir renk paleti taşıyor. Rosie, "Renklerin genel görüntü üzerinde büyük bir etkisi var," diyor. "Bir izleyici olarak, belirli bir tema olmadığı sürece çok fazla farklı renge sahip fotoğraflar çekiyorum. Genel bir tona sahip fotoğraflar beni çekiyor."

Rosie, renk söz konusu olduğunda sadeliği ve dengeyi tercih ediyor. "Sosyal kanallarıma veya web siteme bakarsanız her fotoğrafın genel bir tonu veya iki rengi olduğunu görebilirsiniz," diye devam ediyor. "Çekim yaparken ya iki rengimin ne olacağını ya da daha sonra bu fotoğrafı nasıl düzenleyerek bir çekim olarak gerçekten uyumlu hale getirebileceğimi bulmaya çalışıyorum."

7. Farklı konumları keşfedin.

Bir gölün önünde duran fotoğrafçı Rosie Hardy, elinde tuttuğu küçük bir elektrikli ışığın fotoğrafını çekmek için bir fotoğraf makinesi kullanıyor.

Kırsal bölgelere gitmek, portreleriniz için alacakaranlıkta hayal dünyası hissi veren bu göl gibi birçok fantastik arka plan sağlayabilir.

Uçuşan pembe bir elbise ve peri kanatları giymiş bir kadın portresi. Bir orman ortamında hilal şeklinde bir ayın üzerinde otururken etrafında dumanlar tütüyor. Rosie Hardy tarafından çekildi.

Bu fotoğraftaki soğuk tonlar ve mat renkler, modelin ormanda verdiği poz için ruhani bir ton yaratıyor. Canon EOS 5D Mark V ve Canon EF 35mm f/1.4L II USM lens ile 1/1000 sn, f/2,2 ve ISO 125 değerlerinde çekilmiştir. © Rosie Hardy

Efsanevi görüntüleri düşündüğünüzde, bu görüntülerde genellikle mekân ön plana çıkar. Rosie ve modelleri, fotoğraflara ruhani bir atmosfer kazandırmak için genellikle çarpıcı mimari yapıların ya da sık ormanların içinde poz veriyor. "Terk edilmiş yerler, kaleler ve her türlü kemer beni cezbediyor," diyor. "Parklar, ormanlar ve büyük açık rezervuarlar ve göller gibi halka açık yerlerde çekim yapmaya başlamak, insanların sizi izlemesi veya doğru izinleri almadığınız için başınızın derde girmesi gibi baskılar olmadan halka açık yerlerde çekim yapmaya alışmak için gerçekten güzel bir yol."

RF50mm F1.8 STM

Canon lens seçicisi

İhtiyaçlarınız için en uygun lensi bulun

8. Doğru lensi seçin.

"Bir portre fotoğrafçısı olarak, fotoğraflarımdaki insanların doğal hallerini bozmak istemiyorum," diyor Rosie. "Süper geniş açıyla çekim yapmak yüzün şeklini bozacağından portre çekimlerinde bu tür lenslerden uzak duruyorum."

Rosie'nin vazgeçilmez lensleri Canon EF 35mm f/1.4L II USM, Canon EF 85mm f/1.2L II USM ve Canon EF 50mm f/1.4 USM. Her üç lens de gerçekçi orantıları ve ayrıntıları korurken yumuşak odak için geniş diyafram açıklıkları sunuyor. Tercih ettiği sabit lensler ona başka bir avantaj da sunuyor. "Önümdeki insanlarla etkileşimde bulunmaya da önem veriyorum," diyor Rosie. "Daha uzun bir lens kullansaydım müşterimle çok iyi etkileşim kuramazdım, çünkü ona çok uzaktan seslenmem gerekirdi."

Bu tür görüntüler için diğer lens seçenekleri arasında Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM, Canon RF 50mm F1.8STM ve Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM bulunuyor.

9. Daha uzun pozlama süreleri kullanın.

Geleneksel görüşün aksine Rosie, fotoğraflarını aşırı pozlamayı seviyor. "Ayrıntıları kaybetme ve abartılı vurgulara sahip olma fikrinin pek çok insanı ürperteceğini biliyorum ancak biraz fazla pozlama yapmanın fotoğrafa o tanıdığımız film görünümünü verdiğini görüyorum," diyor.

Daha uzun pozlama süreleri kullanmak, özellikle su veya bulutlar gibi hareketli unsurlara uygulandığında görüntülerde hareketlilik hissi de yaratabilir. Rosie, düzenlemelerinde yapay zeka (AI) ile giderek daha fazla deneme yapıyor, bu da pozlama ile denemeler yaparken kullanışlı oluyor. "Şimdi, örneğin beyaz bir elbisenin aşırı pozlanmış bir kısmı varsa o alanı daire içine alıp komut istemine 'ayrıntı ekle' yazabiliyorum. O da elbisenin geri kalanını analiz edip aynı ayrıntıyı ekliyor ve bu aklımı başımdan alıyor."

10. Bir anlatı oluşturun.

Çilli yüz hatları, parlak mavi gözleri ve uzun sarı saçları olan genç bir kadının portresi. Doğrudan kameraya bakıyor ve etrafında pembe çiçekler var. Rosie Hardy tarafından çekildi.

Görüntülerinize kostümler ve setlerle birlikte anlatı unsurları eklemek, onların gizemli yanını ve etkisini güçlendirebilir. Canon EOS R ve Canon RF 85mm F1.2L IS USM lens ile 1/1000 sn, f/2 ve ISO 250 değerlerinde çekilmiştir. © Rosie Hardy

Rosie'nin çalışmalarının merkezinde yer alan hikayeler, çalışmaları sıradan portrelerin çok ötesine taşıyor. Rose, fotoğraf tutkunlarını görüntülerine anlatı unsurları katmaya teşvik ediyor. Rosie, "pek çok insan hikaye anlatma yeteneğinin doğuştan geldiğini düşünüyor, ama bunun öğrenilebileceğini düşünüyorum," diyor. "Başka insanlardan ilham almanın utanç verici bir şey olmadığını düşünüyorum. Bu ilhamı yorumlarken saygılı olmanız gerekir. Beğendiğiniz görüntülerin yapısını bozmanızı ve ardından bu öğeleri farklı bir şekilde denemenizi tavsiye ederim."

İlham almak için kendi içinize bakmayı da öneriyor. En güçlü çalışmalarından bazıları, kendisine yakın birinin ölümünden duyduğu acıyla fotoğrafçılık yoluyla yüzleşme sürecinde ortaya çıkmış.

"Nihayetinde, gerçekten yapmak istediğiniz şey kendi hikayenizi anlatmak, hem olumlu hem de olumsuz duygularınızdan ilham almaktır. Kendi içinize bakmalı ve 'Ne söylemek istiyorum? Hayatta olma konusunda yorumum nedir?' diye sormalısınız."


Fotoğrafçılardan daha fazla ilham ve tavsiye almak için Rosie'nin yaratıcı düzenleme videolarına ve YouTube'daki Canon Europe Learning Series oynatma listesinin geri kalanına göz atın.


Yazan: Lucy Fulford

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  Estetik fotoğraflar çekin

  Sosyal medya fenomeni Steffi Marla, görsellerinin çevrimiçi ortamda öne çıkmasını nasıl sağladığını anlatıyor.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Portre fotoğrafçılığı ipuçları

  Bu mükemmel ipuçları ve teknikler ile portre fotoğrafçılığınızı geliştirin.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Soyut portreler çekin

  Çoklu pozlamalar, ışıkla boyama, gölge oyunları ve daha fazlası ile denemeler yapın.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  High key ve low key portre aydınlatması

  Yüksek kaliteli ve kasvetli portreler için klasik aydınlatma ayarları oluşturun.