TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Tarzınızı tanıyın: Bir fenomenin estetik fotoğraf rehberi

Herkese uyacak bir estetik vardır; sadece kendinizinkini bulmanız gerekir. Sosyal medya fenomeni Steffi Marla bize cottagecore tarzının kendisine neden hitap ettiğini anlatıyor.
Ayçiçeği tarlasında sola doğru bakan uzun elbiseli ve güneş şapkalı bir kadın.

Kendinizi gerçekten bulmak için bazen başladığınız noktaya geri dönmeniz gerekir. Steffi Marla'nın bulunduğu durum kesinlikle böyle açıklanabilir. Alman içerik üreticisi, kırsalda geçen çocukluğundan esinlenen romantik kır evi görüntüleriyle internette 99.500'den fazla takipçi topladı. Sonbahar ormanlarından yaz çayırlarına kadar mevsimlere göre değişen kır manzaralarında kendi portrelerini çektiği fotoğraflarına bakınca, bir an için bile onun kalabalık Berlin'de yaşadığını düşünmezsiniz.

"Bir çiftlikte büyüdüm ve 20 yaşındayken Berlin'e taşındım," diyor, aynı zamanda saç stilisti ve iki çocuk annesi olan Steffi. Fotoğrafçılık yolculuğu, ikinci çocuğunun doğumundan sonra çekimleriyle aile hayatını belgeleyerek başladı. Fotoğraflarını sosyal medyada yayınlarken başlangıçta emin değildi ancak görüntüler kısa sürede popüler oldu. "Ayrıca sosyal medyayı diğer insanlarla tanışmak, fikir alışverişinde bulunmak ve yeni şeyler denemek için harika bir platform olarak gördüm. Bağlanmıştım," diye heyecanla anlatıyor.

Estetik açıdan hoş ve tutarlı bir sosyal medya tablosu, takipçilerinizi arttırmanıza ve kimliğinizi ve markanızı güçlendirmenize yardımcı olabilir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Steffi en iyi ipuçlarını paylaşıyor ve bize süreci anlatıyor.

Kendi estetiğinizi belirleyin

Uzun pembe elbiseli bir kadın; çiçeklerle, yiyecek ve içeceklerle kaplı beyaz bir battaniyenin kenarında oturarak piknik yapıyor. Büyük bir ağacın karşısındaki küçük, çimenli bir alandalar.

Steffi'nin görüntülerinde ilham, doğal ortamdan geliyor. "Mevsimlerden ve mevcut koşullardan ilham alıyorum," diyor.

Çimli bir alana serilmiş, üzeri çiçeklerle bezeli beyaz bir battaniye, açık bir kitap, geniş kenarlı bir şapka, çeşitli piknik yiyecekleri ve iki bardak renkli gazlı içecek.

Steffi fikir ararken Pinterest'e bakıyor. "Yeni ve ilginç şeyler fotoğraflamak gittikçe zorlaşıyor ama bunun beni durdurmasına izin vermiyorum," diyor. "Keyif aldığım şeyi yapıyorum ve bu en önemli şey."

Basitçe ifade etmek gerekirse estetiğiniz stiliniz oluyor. Cottagecore'un karakteristik özelliği, idealize edilmiş geleneksel kırsal yaşam tarzı iken dark academia ise tüvit blazer ceketler ve eski deri kitaplardan, E-girl anime kanallarından, normcore ise kalabalıktan sıyrılmak yerine zarif sadelikten yana. Geleneksel olarak moda ile ilişkilendirilse de, stiliniz giydiklerinizin ötesine geçiyor. İçerik üreticisiyseniz bu durum mekanlardan renk paletine, ışık kalitesine, kompozisyona ve belirli bir stil elde etmek için kullanmayı seçtiğiniz ekipmana kadar görüntülerinizle ilgili her şeye yansıyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz o kadar çok estetik var ki, bunalmak çok mümkün. Steffi, "Nelerden hoşlandığınızı, kendinizi nelerde iyi hissettiğinizi düşünün," diyor. "Diğer insanları dinlemeyin."

Steffi, Covid-19 pandemisi sırasında kendini giderek daha fazla doğaya ve kırsal kökenlerine dönerken buldu. "Ailemle kırsal bölgelere daha da çok gittik ve bunu çok sevdim," diyor. "Kapımızın hemen önünde o kadar çok güzellik var ki."

Cottagecore içeriği; vintage bir bisiklet, hasır bir sepet veya elinde bir kitapla açık havada poz vermek, fiyonkla gevşekçe bağlanmış uzun saçlar, organik tekstillerden uçuşan elbiseler ve etekler ile Steffi'nin kadrajda kendini sergilemesiyle başlıyor.

Steffi, "Şu anki tarzımı bulmam uzun zaman aldı," diye itiraf ediyor. "Bu işe şehir fotoğrafçılığıyla başladım ama sonra fotoğraflar daha romantik bir hal aldı ve çiçekler de fotoğrafların bir parçası oldu. Doğa gittikçe daha çok yer kapladı ve bir noktada kendimi kadraja ittim."

Estetiğinizi geliştiriyorsanız fotoğraflarınızın baskısını almak görünümünüzü netleştirmenize ve rafine etmenize gerçekten yardımcı olabilir. Görüntülerinizin baskılarını almak, sergilemek ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını ortaya çıkarmak için "onlarla yaşamak" gibisi yoktur.

Estetik duygunuz her seçiminize ilham olsun

Hasır şapkalı bir kadın mor çiçekli bir ağacın altında piknik battaniyesinin üzerine oturmuş, kitap okuyor.

Steffi, görüntüleri akıllı telefonuna aktarmadan önce Canon EOS R ile JPEG formatında çekim yapıyor. Fotoğraflarını, tutarlılığı korumak için kendi ön ayarlarını kaydettiği Adobe Photoshop Lightroom'da* düzenliyor. Canon EOS R ve Canon EF 85mm f/1.4L IS USM lens ile Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R kullanılarak 1/500 sn, f/4 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Steffi Marla

Bir kadın kiraz çiçeği ağaçlarının altında yürürken mavi elbisesinin kenarlarını tutuyor.

Herhangi bir estetiğin tanımlayıcı bir özelliği olarak renk, Steffi için önemli. "Örneğin kiraz ağaçları ilkbaharda çok güzel çiçek açıyor; mavi bir elbiseyle onların altında dans etmeyi seviyorum," diyor. "Ayrıca renklerin her zaman aynı renk ailesinden olmasına özen gösteriyorum. İlkbaharda taze ve pastel, sonbaharda sıcak ve mat." Canon EOS 6D Mark II ve Canon EF 50mm f/1.8 STM ile 1/640 sn, f/3,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Steffi Marla

Fotoğraflarında her zaman tek bir "renk ailesi" içinde kalmaya çalışan Steffi için renk önemli bir husus. "Uyumlu renkler benim için çok önemli," diyor. "Kıyafetlerimi ortama uygun olacak şekilde seçiyorum. Kendime "Orada hangi renklerle çalışacağım?" diye soruyorum. Örneğin yeşil bir çayırda yeşil renkle eşleşen ya da yeşili tamamlayan bir renkte giyinmeyi tercih ediyorum. Manolyaları açık mor bir elbiseyle fotoğrafladım ve sonuç çok güzel oldu."

Görüntülerinize ayırt edici bir estetik kazandıran şey sadece ne çektiğiniz değil, aynı zamanda nasıl çektiğinizdir. Steffi, Canon EOS R'sini Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R aracılığıyla Canon EF 85mm f/1.4L IS USM lens ile kullanmayı seviyor. "Fotoğraflar inanılmaz görünüyor ve bulanık arka plana bayılıyorum," diyor. "Güzel yerler ararken dengeli bir kadraj oluşturmaya çalışıyorum. Genellikle altın oranı düşünerek çekim yapıyorum. Hazırlanmak için, gideceğim yeri ve oradaki koşulları düşünüyorum. Sıkışık bir alanda, 50mm lens gibi hareket alanı tanıyan, daha geniş açılı bir lense ihtiyacım oluyor. Geniş alanım varsa 85mm'yi alıyorum."

İlham her an gelebileceğinden, Steffi yanınızda aksesuar veya sahne dekorları taşımanızı ve çekiminiz için neyin en uygun olduğuna bakmanızı öneriyor.

Sosyal medya takipçilerinizi arttırmak için tutarlılığınızı koruyun

Ormanda devrilmiş bir ağaç gövdesi üzerinde otururken sağa bakan bir kadın elinde bir mantar tutuyor.

Takipçileri için Steffi'nin huzura kaçış görselleri, belirsizlik içeren ya da stresli zamanlarda bir merhem niteliğinde. "Dinlenmeye zaman ayırmak ve güzel şeylerin olmasına izin vermek önemli," diye açıklıyor. Canon EOS R ve Canon EF 85mm f/1.4L IS USM lens ile Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R kullanılarak 1/160 sn, f/1,8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Steffi Marla

İki tarafı ağaçlarla çevrili bir patikada bisikletinin gidonunu tutan bir kadın arkasına bakarken kameraya gülümsüyor.

Steffi tek başına, asistansız çalışmayı tercih ediyor. "Tripod kullanıyorum, Canon EOS R'yi bu tripoda monte ediyorum Canon Camera Connect uygulaması üzerinden cep telefonumla deklanşörü tetikliyorum," diyor. "Böylece doğru pozisyonda olup olmadığımı her zaman kontrol edebiliyorum." Canon EOS R ve Canon EF 85mm f/1.4L IS USM lens ile Canon Yuva Adaptörü EF-EOS R kullanılarak 1/ 1.600 sn, f/2,5 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir. © Steffi Marla

Steffi'nin görüntüleri yılın zamanına ve ortamlara göre değişiklik gösterse de, bu görüntülerde bazı ortak unsurların dışına çıkmıyor. "Renkler ve ışık gibi arka plan da çok önemli," diyor. "Aksesuarlar harika oluyor. Bir şapka, kitap, bir fular veya bir demet çiçek bir fotoğrafı daha ilginç hale getirebilir. Ayrıca yabancı kişiler içermeyen fotoğraflar çekmeyi tercih ediyorum."

Bu, portföyü boyunca tutarlı bir atmosfer oluşmasına katkıda bulunuyor. Takipçileri çeken ve daha fazla şey görmek için geri gelmelerini sağlayan şey bu oluyor. "Takipçilerim de bu romantik ve sessiz hayatı seviyor," diyor. "Pek çoğu biraz daha huzura ve ideal bir dünyaya özlem duyuyor. Kendinizi fotoğraflarımdaki dünyada hayal edebiliyorsunuz."

Sosyal medyanın cazibesi, diyaloğu teşvik etmesi. Steffi sadece yayın yapmıyor. Zamanını aile hayatı ve işi arasında bölse de, takipçileriyle iletişim kurmayı ve gönderilerine yorum yapanlara yanıt vermeyi önemsiyor. "Arkadaş canlısıyım ve her zaman aktif olmaya çalışıyorum," diyor. "Düzenli olarak gönderi yayınlıyorum ve kişisel bir yönümü göstermeye çalışıyorum."

Kendinize karşı dürüst olun

Steffi, "Bence bilinçaltında sürekli gelişiyorsunuz ve muhtemelen değişmekten kaçınamıyorsunuz," diyor. "Şahsen, tarzımın zaman içinde nasıl değiştiğini görmek beni heyecanlandırıyor."

Bununla birlikte, gelişim kademeli olmalıdır. Bir estetik seçtikten sonra, size takipçi getiren şey bu olacaktır. Bu nedenle seçtiğiniz şeyin kişiliğinizi gerçekten yansıttığından emin olun. Steffi, "Fotoğrafların veya durumların uyumlu görünmesini, özellikle de renklerin, oranların ve ışığın dengeli olmasını seviyorum," diyor.

Paylaştığınız her fotoğraf estetiğinizin bir parçası olmalı. Fotoğrafla ilgili verdiğiniz her kararın arkasında konumunuzu, kompozisyonunuzu ve daha fazlasını belirleyen etken estetiğiniz olmalı. İçeriğinizi şekillendiren felsefe budur; bu nedenle neyi seçerseniz seçin, onu sonuna kadar benimseyin.

Yazan: Rachel Segal Hamilton

*Adobe ve Lightroom, Adobe'nin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve/veya diğer ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır.

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

  7 günlük fotoğraf yarışmasına katılın

  Fotoğrafçı Ellis Reed, yaratıcı konfor alanınızdan nasıl çıkabileceğinizi ve her gün nasıl farklı şeyler çekebileceğinizi anlatıyor.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Selfie'lerinizi bir üst düzeye çıkarın

  TikTok yayıncısı Nina Collins, evde nasıl yaratıcı otoportreler çekebileceğinizi anlatıyor.

 • AYDINLATMA TEKNİKLERİ

  Mevcut ışıkta çekim

  Fotoğraflarınızın daha iyi görünmesi için en iyi ışığı nasıl bulacağınızı ve yakalayacağınızı öğrenin.

 • PORTRE FOTOĞRAFÇILIĞI

  Peri masalı portreleri

  Rosie Hardy ile unutulmaz mistik görüntüler yaratmak için on uzman ipucu.