studio portrait of man in sunglasses

Daha iyi portreler çekin

Portre fotoğrafları çekmek kolay olsa da bu alanda uzmanlaşmak zordur. İster şehir sörfçülerini isterseniz de ailenizi ve arkadaşlarınızı çekin; güzel çekimlerinizi olağanüstü çekimlere dönüştürmek için bazı yardımcı temel ipuçları hazırladık.

Farklı görüş açılarından çekim yapın

Kimi fotoğraflıyor olursanız olun, farklı çekim konumlarında denemeler yapmaktan çekinmeyin. Dizlerinizin üzerinde durun veya yere alçalarak nesnenizi alttan çekmeye çalışın. Bunun dışında dikkatlice merdivenlerin üzerine çıkarak nesnenizi üstten de çekebilirsiniz. Fotoğrafını çektiğiniz kişi spor yapıyorsa, duvara tırmanıyorsa veya şehirdeki nehirde sörf yapıyorsa zumlayarak aksiyona yakınlaşın ve yüz ifadesini çekin. Bu sayede fotoğrafınıza kişilik ve duygu katmış olursunuz.

Daha fazla ışık almak için geniş diyafram açıklığı kullanın

Dış mekanda portre çekimi yaparken fotoğraf makinenizi geniş diyafram açıklığına ayarlamak en iyisi olacaktır (f/2,8-f/5,6 civarında düşük bir f sayısı). Bu sayede sığ alan derinliği yakalayarak nesnenizin arka planına güzel bir bulanıklık katabilirsiniz. Böylelikle nesneniz fotoğrafta öne çıkacaktır.

Anı yakalamak için yüksek bir enstantane hızı kullanın

İnsanlar, fotoğrafını çektiğinizi bilmelerine rağmen çok fazla hareket edebilirler. Fotoğraftaki kişinin gözünü kırpması, kaşlarını çatması ve/veya yüz ifadesini bozması nedeniyle iyi bir fotoğrafın mahvolması üzücüdür.

Böyle durumlardan kaçınmak ve fotoğraflarınızda istenmeyen hareket bulanıklığını önlemek için yüksek bir enstantane hızı kullanın (en az saniyenin 1/125'i kadar veya daha yüksek).

Kareyi nesnenizle doldurun

İşe koyulmadan önce nesnenizin fotoğrafını nerede çekeceğinizi düşünün. Yoğun bir kent duygusu, minimalist bir hava veya aksiyonla dolu bir çekim mi istiyorsunuz? Kareyi bir kişiyle doldurmak üzere zum yapmak, güçlü bir çekimle sonuçlanabilir.

Bir cadde, yeşil alan veya yaşadıkları ev gibi çevreyi de dahil ederek nesnenizi karenin bir tarafında konumlandırmak da muhteşem sonuçlar sunabilir.

Arka planla oynayın

Portre çekimlerinde fotoğrafınızda bulunan kişi, temel ilgi odağı olmalıdır. Ancak, kişiliklerini veya çevreyi yansıtmak için arka planı değiştirerek çekimin havasını önemli oranda farklılaştırabilirsiniz. Örneğin, bir kişiyi yoğun metro platformunda çekmek ve aynı kişiyi sakin bir bankta çekmek farklı sonuçlar yaratacaktır. Bazen düz bir duvar veya perde gibi minimal bir arka plan da işe yarayabilir. Cesur olun ve en iyi görüntüyü elde etmek için farklı arka planlarla denemeler yapın.

Doğal portreler çekin veya poz verdirin

Poz verilerek çekilen portreler bazen sıradan görünebilir. Bu nedenle fotoğraf makinenizi yakınınızda tutarak nesnenizin doğal gülümsemelerini, konsantre oldukları anı veya diğer yüz ifadelerini yakalayın.
Daha planlı bir portre istiyorsanız nesnenizi karenin solunda veya sağında konumlandırarak fotoğrafı ilgi çekici kılın. Etkileyici bir hava yakalamak için nesnenize başka yöne bakmasını söyleyin.
Nesnenizin yüz ifadesi iyi bir portre fotoğrafını muhteşem bir fotoğrafa dönüştürebilir. Bu nedenle farklı havalar ve duygular için denemeler yapın.