YARATICI BASKI

Yiyeceklerle denemeler yapın: baskı alınıp çerçeveletilebilecek sağlıklı yenebilir fotoğraf projeleri

Günlük tüketilen yiyecek çeşitleriyle fotoğraf çalışmaları oluşturun.
Bir tabak üzerindeki yiyeceklerden yüz oluşturan genç bir kız.

Biraz yaratıcı düşünceyle eserlerinizi harika bir şekilde baskısı alınmış sanat eserlerine dönüştürebilirsiniz. Bu kılavuzda kendi kendinize eğlenceli, yiyecek odaklı sanat eserlerini nasıl üretebileceğinize bakacağız, ardından fotoğraf makinenizle eserinizin bir fotoğrafını çekip sergilemek üzere canlı bir baskı alacağız. Bu, aileyle denenebilecek keyifli bir proje. İhtiyacınız olan her şeyi muhtemelen kolayca bulabilirsiniz ve sanat eserinizi daha sonra sağlıklı bir atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz.

1. Yiyeceği seçin.

Bir tepsi üzerinde kaselere yerleştirilmiş meyve, sebze ve ekmek çeşitleri.

Renkli meyve ve sebzeler bulmak için buzdolabına iyice bakın ve yüz oluşturmak için işe yarayabilecek yiyecekleri seçin: saç için spagetti, dudaklar için çilek, gözler için kuru üzüm, vb.

Yeşil bir tabak üzerindeki yiyeceklerden yüz oluşturmaya çalışan bir anne ve iki çocuk.

Üzerinde çalışmaya devam ederken tasarımınızı değiştirmek için farklı yiyecek çeşitleriyle denemeler yapın.

Komik suratlar yaratmak için renkli yiyecekler hazırlayın. Taze meyve ve sebzeler idealdir. Bunlar rengarenk oldukları ve kolayca şekillendirildikleri gibi sağlıklı beslenmeyi teşvik etmenin de iyi bir yoludur. Domatesler, biberler, çilekler ve havuçlar renk cümbüşü yaratırken küçük meyveler ve kuru yemişler gözlerin ve diğer yüzün diğer kısımlarının yapımında faydalı olabilir. Mercimek veya tohumlar gibi küçük kuru gıdalar da işe yarayabilir. Simit ve krep gibi bazı yiyecekler zaten yüz şeklindedir, dolayısıyla çocukları yiyeceklerle üretecekleri eserlerine başlarken onlara bir avantaj sunabilir.

2. Yiyeceklerle kompozisyonunuzu oluşturun.

Beyaz bir tabak üzerindeki salatalık, portakal, elma, vb. yiyeceklerden yapılmış bir insan.

Yiyeceklerden yüzler yapmak, ailenizle sanatsal çalışmalar yapmanın eğlenceli bir yoludur ve çalışırken kullandığınız yiyeceklerden atıştırabilirsiniz. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM lens ile 1,3 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Şimdi eğlenceli kısım başlıyor. Aileyi bir araya toplayın, bir tabak seçin ve yiyeceklerden bir yüz, bir bedenin tamamı veya istediğiniz başka bir şekli oluşturun. Birbirini tamamlayacak veya birbiriyle kontrast oluşturacak yiyecek renklerini seçin ancak bazı taze ürünlerin diğerlerinden daha çabuk karardığını unutmayın. Örneğin, elma veya muz dilimlerinizi çalışmanızı tamamlamaya yakın bir zamanda kullanın. Tabak ve çatal bıçak takımı olarak çeşitli renklerdeki desensiz tabaklar en iyi sonucu elde etmenizi sağlar; dikkati yiyeceklerden uzaklaştırabileceği için karmaşık desenli tabakları kullanmayın. Küçük ayrıntılar oluşturmak üzere kesip şekillendirmek için elinizin altında bir bıçak ve doğrama tahtası bulundurun.

3. Sandviçlerinizi şekillendirin.

Londra'nın Big Ben saat kulesine benzeyen bir yemek kulesi oluşturan bir anne ve oğul.

Simge yapılar ve kuleler oluşturmak, ailenizle sanat çalışmaları yapmanın basit ve eğlenceli bir yoludur.

Londra'daki Big Ben saat kulesinin ekmek, peynir ve salatalıktan yapılmış bir heykeli.

Büyük hedeflere odaklanın ve Londra'daki Big Ben'e ithafen yapılan bu eser gibi siz de yiyeceklerden kendi ünlü sembolik yapınızı oluşturun. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM lens ile 1 sn, f/5,6 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Günlük atıştırmalıkları, kat kat sandviçten oluşan, bu Big Ben gibi etkileyici bir yapıya dönüştürmeyi deneyin. Ekmek, bisküvi, tahıl gevrekleri ve kek gibi yiyecekler kolayca bir araya getirilebilir. Ayrıca sanat eserinizin devrilmesini önlemek için görünmeyecek şekilde kebap şişleri yerleştirebilirsiniz. Çocuklar kendi ünlü simge yapılarını yaratırken keyifli vakit geçirecek ve daha sonra öğle yemeğinde bu yapıyı yıkıp yerken çok eğlenecek.

4. Çekim düzeneğinizi kurun.

Bir tabak üzerindeki yiyeceklerden yapılmış yüzü yukarıdan fotoğraflamak üzere tripod kurulumu yapan bir anne ve çocuk.

Fotoğraf makinenizde varsa yumuşak dokunmatik deklanşörü açın, böylece çocuklar ekrana dokunarak tek seferde odaklama ve çekim yapabilirler.

Bir tabak yemeği fotoğraflamak üzere ayarlanmış 2 saniyelik zamanlayıcıyı gösteren bir Canon fotoğraf makinesinin çok açılı ekranı.

2 saniyelik zamanlayıcı kullanmak, deklanşöre basılması nedeniyle fotoğraf makinesinin sarsılmasını önler. Bu da fotoğraf makinesinin çekim yapmadan önce sabitlenmesine olanak tanır.

Yiyeceklerden oluşturduğunuz sanat eseriniz tamamlandığında fotoğraf makinenizi alın ve çekim düzeneğinizi kurun. Yukarıdan aşağıya doğru çekim yapıyorsanız canlı bir fon için tabağın altına bir parça renkli kağıt yerleştirmeyi deneyin. Yemek tabağınızla kontrast oluşturan renkte bir kağıt seçin. Çekim için varsa bir tripod kullanın. Tripodla daha düşük enstantane hızlarında çekim yapabilirsiniz; bu da daha az kumlanma içeren görüntüler elde etmek için daha düşük bir ISO ayarı kullanmanızı sağlar. Bir tripodunuz yoksa elde de çekim yapabilirsiniz ancak daha yüksek bir ISO ayarı kullanmanız gerekebilir. Fotoğraf makinenizi tripoda yerleştirmek, çekiminizin kompozisyonunu değiştirme konusunda daha fazla özgürlük sağlar.

5. Pencereden gelen gün ışığından yararlanın.

Büyük bir pencerenin yanında bir tripoda yerleştirilmiş fotoğraf makinesiyle yemek kulesinin fotoğrafını çeken bir kadın.

Natürmort fotoğraflarınız için yumuşak ışıktan yararlanmak amacıyla kurulumunuzu büyük bir pencerenin yanına yapın.

Big Ben şeklindeki yemek kulesinin arkasında mavi bir kağıt parçası tutan küçük bir kız.

Kompozisyonun arkasında bir sayfa kağıt tutmak, hoş nötr bir arka plan oluşturarak konuya odaklanmayı sağlayabilir.

Pencereden gelen gün ışığı, bunun gibi natürmort fotoğraflar için idealdir. Bir pencere, yiyeceklerinize ışığı yumuşak ve eşit dağıtan bir aydınlatma öbeği oluşturur. Büyük bir pencereye yakın bir yer seçin ancak yine de doğrudan güneş ışığından kaçının. Işığın yönünün yukarıdan mı yoksa sağ veya sol taraftan mı daha iyi olduğunu görmek için denemeler yapın. Işığın bir tarafta ışığın çok güçlü geldiğini düşünüyorsanız ışığı, aksi yönden gelen gölgelere geri yansıtmak için bir reflektör veya beyaz kağıt parçası kullanabilirsiniz.

6. Fotoğraf makinesi ayarlarını yapın.

Yukarıdan fotoğraflamak üzere tripod üzerine yerleştirilmiş bir Canon fotoğraf makinesinin arkası.

Bunun gibi bazı tripodlarda yatay olarak uzanan bir merkez sütunu bulunur; bu da fotoğraf makinesini doğrudan yiyeceğin üzerine yerleştirmede kullanışlıdır.

Sarı benekli siyah tabak üzerine yerleştirilmiş, Hawaii eteği giymiş bir kadın şeklinde kesilip şekil verilmiş bir muz.

Biraz yaratıcı denemelerle yemek sanatınızı, muzdan yapılmış bu dans eden kadın gibi, yapıldığı yiyeceğin görünümünden çok daha ileriye taşıyabilirsiniz. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM lens ile 1,3 sn, f/8 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

İstediğiniz fotoğraf makinesi ayarlarını tercih edebilirsiniz ancak tripod ile yapılan çekimler için kullanışlı olan bu stok pozlama ayarını da kullanabilirsiniz: Fotoğraf makinenizi Diyafram Önceliği (Av) moduna ayarlayın ve f/8 gibi orta aralıkta bir diyafram açıklığı kullanın, ardından ISO ayarını 100'e getirin. Fotoğraf makinesi, duruma uygun ideal enstantane hızını bulacaktır. Bu ayarlarla enstantane hızı muhtemelen oldukça yavaş olacaktır, bu nedenle deklanşöre basarken fotoğraf makinesinin sarılmasını önlemek için zamanlayıcıyı 2 saniye olarak ayarlayın veya resmi mobil cihazınızla uzaktan çekmek için Canon Camera Connect uygulamasını kullanın.

7. Baskı almaya hazırlanın.

Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulamasıyla yapılmış, dört tabak yemek fotoğrafından oluşan bir kolaj.

Görüntüleri tek tek yazdırmak yerine Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulamasını kullanarak basit kolajlar da oluşturabilirsiniz.

Sanat eserlerinizin fotoğraflarını çektiğinize göre artık baskı alabilirsiniz. Canon Easy-PhotoPrint Editor uygulamasını kullanarak çalışmalarınızı kolayca baskı almaya hazır hale getirebilirsiniz. Görüntülerinizi akıllı telefonunuza aktarmak için Canon Camera Connect uygulamasını kullanın veya image.canon adresine gidin, ardından Easy-PhotoPrint Editor uygulamasındaki görüntüleri açın, bir kağıt boyutu seçin ve istenmeyen kenarlardan kurtulmak için kırpma özelliğini kullanın. Ayrıca tonları iyileştirmek için sunulan filtre seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Baskı ayarlarında doğru Medya Türünü (Mat veya Parlak) seçtiğinizden emin olun ve baskı kalitesini En İyi olarak ayarlayın. Bir baskı ön ayarını Ön Ayar açılır menüsüne kaydetmeniz iyi olabilir, böylece yiyeceklerden oluşturduğunuz sanat eserinizin geri kalanında aynı baskı ayarlarını yalnızca birkaç tıklama ile kullanabilirsiniz.

8. Baskı alıp çerçeveleyin.

Yiyeceklerden yapılan renkli yüz görüntüleri yazdıran bir Canon PIXMA TS8351'i izleyen genç bir kız.

Canon PIXMA TS8350 Serisi, bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan kablosuz olarak yazdırmak için idealdir ve canlı, ayrıntılı baskılar oluşturmanıza olanak tanır. Canon PIXMA serisinden herhangi bir ürün de bu iş için uygun olacaktır.

Bir çerçeve içine yerleştirilmiş, yiyeceklerden yapılmış yüz görüntülerinden oluşan kolajı şömine rafına yerleştiren genç bir kız.

Baskı aldıktan sonra eserinizi çerçeveleyerek duvarınızda veya şömine rafınızda sergileyeceğiniz benzersiz bir sanat eserine sahip olabilirsiniz.

Yazıcınıza birkaç Mat fotoğraf kağıdı yükleyip baskı almaya başlayın. Baskı işlemi bittiğinde baskılarınızı çerçeveleyebilirsiniz. Çalışmalarınızı buzdolabınıza yapıştırmak için Canon Mıknatıslı Fotoğraf Kağıdı veya doğrudan yapıştırılabilir kare fotoğraf kağıdına baskı almak için Canon SELPHY Square QX10 kullanabilirsiniz. Kolaj şeklinde bir araya getirdiğiniz rengarenk şaheserleriniz, bir duvarda veya şömine rafında muhteşem görünecek. Yiyeceklerle sanat eseri oluşturduğunuz keyifli bir öğleden sonra etkinliğini hatırlamanın bundan daha iyi bir yolu olabilir mi?

Yazan: James Paterson

İlgili Ürünler

 • Ev Yazıcıları

  SELPHY SQUARE QX10

  Özel anılarınızı, her yerde kablosuz olarak özenle hazırlayabileceğiniz harika baskılar halinde saklayın.
 • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  Magnetic Photo Paper MG-101

  Canon'un Manyetik Fotoğraf Kağıdı MG-101 ile fotoğraf baskılarınıza daha fazla yaratıcılık katılın ve interaktif olmalarını sağlayın.
 • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  Matte Photo Paper MP-101

  Mat kaplaması ile Mat Fotoğraf Kağıdı yüksek kaliteli fotoğraflar, grafikler ve metinlerin elde edilmesini sağlar. Ayrıca, tebrik kartları, görsel sunumlar ve kağıtla yapılan el işleri gibi daha yaratıcı kullanımlar için de uygundur.
 • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  Glossy Photo Paper GP-501

  Wi-Fi ve AirPrint desteğiyle akıllı telefonlardan, tabletlerden ve Apple cihazlardan baskı alabilirsiniz.
 • İlgili makaleler