YARATICI BASKI

Yaratıcı günlükler tutarak farkındalığınızı benimseyin

Yazar ve ressam Kia Marie Hunt, günlük tutmanın nasıl hem yaratıcılığınızı konuşturmanız hem de ruh sağlığınızı iyileştirmeniz için bir yöntem olabileceğinden bahsediyor.
Sayfaları fotoğraflar ve çıkartmalarla dolu bir fotoğraf albümüne yazı yazan bir kişi.

Düşüncelerinizi bir günlüğün sayfalarına dökmek, hem yaratıcı yönünüzü dışa vurmak hem de nasıl hissettiğinizi anlamak için mükemmel bir yöntemdir. Özellikle yazdıklarınızın sadece sizin tarafınızdan okunacağını biliyorsanız her gün sadece 20 dakika günlük tutmak, kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Peki günlük tutmanın en iyi tarafı ne biliyor musunuz? Bunu herkes yapabilir. Günlük tutmanın hiçbir kuralı yoktur. Yalnızca önünüzde duran, o gün içinizden geçenleri aktarabileceğiniz bir kağıt vardır. Düşüncelerinizi bu kağıda sözlerle, çizimlerle, bir kolajla veya çektiğiniz fotoğrafların baskılarını alarak aktarabilirsiniz.

Yazar, ressam ve günlük tutan biri olan Kia Marie Hunt, çocuklar için bir aktivite günlüğü olan My Awesome Year serisinin arkasındaki isimdir. Aynı zamanda Etsy'de kendi kırtasiye mağazasını yürütmektedir ve büyüyen Günlük Kulübü topluluğu için aylık günlük kitleri üretmektedir.

Kia, hayatı boyunca yaratıcılığını dışa vurmak için günlük tutmuştur. "Yaratıcı günlükler tutmaya Uruguay ve Brezilya'da geçirdiğim bir yılın anılarını not almak için başladığımı söylerdim," diyor. "Ancak, yakın zamanda çocukluğumda elle yaptığım çok sayıda günlük buldum. Anlaşılan yaratıcı günlükler tutmayı hep seviyormuşum. Yalnızca bunu hatırlamam gerekiyormuş."

15,7 bin takipçili Instagram hesabı @kia.creates'in sahibi ve @inspiringjournals hesabını yöneten Kia, günlük tutmanın kendinizi tanımanın mükemmel bir yöntemi olduğunu söylüyor. "Günlük tutmak hem rahatlatıcı bir aktivite olduğu için hem de herhangi bir beklenti veya sınır olmadan kendinizi ifade etmenize olanak sağladığı için insanı oldukça özgür hissettiriyor. Bir şeyler ürettikçe kendinizi her geçen gün daha da yakından tanıyorsunuz," diyor.

1. Günlük tutma stilinizi keşfedin.

Dolu bir kitaplığın önünde sayfaları renkli çizimler ve çıkartmalarla doldurulmuş açık bir günlük tutan bir kişi.

"Günlük tutmak, bir bakıma gelecekteki halinizin okuması için anı yakalayıp korumaktır," diyor Kia, "ancak anın tadını çıkarmak da gerekir."

Pembe ve beyaz renkli bir bilgisayar klavyesinde yazı yazan bir kadın.

"Günlük tutma süreci parmak izine benzer. Herkesinki benzersizdir ve doğru yöntem diye bir şey yoktur," diyor Kia. "Benim için günlük tutma süreci, genellikle temaya uygun süslemelerle sayfayı renklendirmekle başlar. Fotoğrafların baskılarını almak, çıkartmalar seçmek ve hangi dekoratif bandı kullanacağıma karar vermek için çok vakit harcıyorum," diye açıklıyor.

İster minimal ve göz alıcı bir stiliniz olsun ister rengarenk tasarımları seviyor olun, kişiliğinizi dışa vurun. Stiliniz günlüğünüzü her açtığınızda değişiklik gösterebilir.

"Günlüğümün bölmelerini doldurmak için boş alanlara karalamalar ve çıkartmalar ekliyorum," diye ekliyor Kia. "Sayfa tamamen dolana kadar devam ediyorum çünkü ben böyle seviyorum. Bana göre ne kadar dolu olursa o kadar iyi. Tabii herkesin zevki farklıdır."

2. Bir konu seçin.

Açık bir günlüğün yanında dekoratif bant rulolarının bulunduğu, bir kadının düzenli masasının yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafı.
Günlüğe eklemek üzere bir çıkartmayı baskı kağıdından soyan bir kişi.

Rüyalarınızı belgelemek, her gün bir satır girmek, gönderilmeyen mektuplar yazmak gibi çeşitli yöntemlerle günlük tutabilirsiniz. O an nasıl hissettiğinize göre denemeler yapabilir veya farklı stiller için farklı defterler kullanabilirsiniz.

"Günlük tutanlardan oluşan bir sürü topluluk var," diyor Kia. "Maddeler halinde günlük tutmak; günlerinizi, haftalarınızı veya aylarınızı planlamaya veya alışkanlık ve hedeflerinizi takip etmeye odaklı, oldukça düzenli ve minimalist bir yöntem olabilir. Karma günlük tutarken günlüğünüzü bir fotoğraf albümü gibi kullanırsınız. Broşürler, biletler, danteller, ipler, kağıtlar ve çeşitli malzemeler gibi aklınıza gelen her şeyi bu günlüğe yapıştırabilirsiniz."

Şükran duyduğunuz şeylerin günlük listesini tutmak hayatınıza pozitiflik katar. "Küçük veya büyük fark etmeksizin takdir ettiğiniz şeyleri not almanın bir yöntemidir," diyor Kia. "Kulağa basit gelebilir ancak bu zihniyeti benimsemek hayatınızı büyük ölçüde değiştirebilir.

"Favori günlük tutma yönteminizi keşfetmenin en iyi yolu denemeler yapmaktır," diye ekliyor. "Çeşitli şeyler deneyin ve kendinizi sınırlandırmayın. Tarzınız tek bir günlük tutma 'kalıbına' uymak zorunda değil. Çeşitlilik eğlencelidir."

3. Baskılarınızla yaratıcılığınızı konuşturun.

Elinde PIXMA yazıcısından aldığı baskıyı tutan, ayçiçeği desenli elbise giyen bir kadın.

" Canon PIXMA TS5350 Serisi yazıcının sunduğu yüksek baskı kalitesine bayılıyorum. Kendi çıkartma tasarımlarımı üretip baskılarını aldıktan sonra bu çıkartmaları günlüğümde kullanmak çok tatmin edici bir his," diyor Kia.

Fotoğraf baskıları alan Canon Zoemini yazıcıyı tutan bir kişi.

Canon Zoemini yazıcıdan alınan 2x3 inç baskılar, günlüğünüze eklemek için idealdir. Üstelik, baskılar arkası yapışkanlı kağıtlara alındığı için herhangi bir yapıştırıcıya ihtiyaç duymazsınız.

Günlük tutan kişiler ve el işi sanatçıları da tıpkı Kia'nın Canon PIXMA TS5350 Serisi yazıcısıyla yaptığı gibi ev yazıcılarını kullanarak günlüklerine eklemek üzere sonsuz sayıda yeni ve yaratıcı malzeme üretebilirler.

"Bazen Adobe® Illustrator®* ile dijital bir şekilde tasarımlar üretip bu tasarımları kablosuz özelliğiyle doğrudan yazıcıya gönderiyorum. Bazen de tasarımlarımı elle üretiyorum ve düzenlemeden önce PIXMA yazıcıyla tarıyorum. Bir çıkartma sayfası tasarımının bir fikir olmaktan çıkıp fiziksel bir eşyaya dönüşmesini görmek çok tatmin edici bir his.

"Günlüğümün çeşitli bölmelerine fotoğraf eklemeye bayılıyorum," diyor. "Başlarda seyahat anılarımın günlüğünü tutarken gezilerimde veya dışarı çıktığım günlerde çektiğim fotoğrafların baskısını alırdım. Ancak, zaman geçtikçe daha fazla baskı alıp yürüyüş yaparken gördüğüm çiçekler veya güzel bir öğleden sonra stüdyomdan güneşin nasıl göründüğü gibi ayrıntıları da yakalamaya başladım."

Kia, günlüğüne eklemek üzere 2x3 inç yapışkanlı baskılar almak için Bluetooth özelliğine sahip cep boyu Canon Zoemini yazıcısını akıllı telefonuna bağlayarak kullanıyor.

"Telefonumdan fotoğraf çekip Canon Mini Print Uygulaması ile fotoğraflara filtre uygulayabiliyorum. Daha sonra bu fotoğrafları hızlıca ve doğrudan Canon Zoemini yazıcıya aktarıp yapışkanlı kağıda baskılarını alabiliyorum. Bunu yapabilmek harika bir his. Bu süreçte cihazlarımın uyum içinde çalıştığını hissediyorum. Bir anı yakaladıktan hemen sonra günlüğüme ekleyebiliyorum."

Canon Mini Print Uygulaması, fotoğraflarınızın baskısını almadan önce fotoğraflarınızı düzenleyip kişiselleştirebilmeniz için çok sayıda özelleştirilebilir çıkartma, çerçeve ve yazı tipi sunar.

4. Günlüğünüz benzersiz olsun.

Dolu bir günlük sayfasına damga basan bir kişi.
Sayfaları açık günlüğünün fotoğrafını Canon PowerShot G7 X Mark III fotoğraf makinesiyle çeken bir kadın.

"Günlük tutma sürecimin kısa videolarını ve bitirdiğim sayfaların fotoğraflarını çekmek için Canon PowerShot G7 X Mark III fotoğraf makinemi kullanıyorum," diyor Kia. " Kablosuz özelliğiyle telefonuma bağlanıp kolayca fotoğraflarımı veya videolarımı aktarabiliyorum. Daha sonra telefonumda düzenlemeleri yapıp günlük tutarken ürettiğim içerikleri aynı gün içinde topluluğumla paylaşabiliyorum."

Kişiliğinizi ve o anki duygularınızı çerçeveler, filtreler, karalamalar ve daha fazlasıyla sergilemek için Canon Zoemini ve Canon Zoemini S ile uyumlu olan Canon Mini Print Uygulamasını kullanabilirsiniz. Yalnızca çıkartma ve fotoğraflarla sınırlı değilsiniz. Kia günlüğünü türlü yaratıcı eşyalarla dolduruyor.

"Katlanmış sayfalar veya zarflar gibi basılı malzemeleri kullanarak günlüğüme doku kazandırmaya bayılıyorum. Sayfalara interaktif öğeler eklemek hoşuma gidiyor," diyor. "Sadece ekim aylarında kullandığım, her yıl düzenlediğim Cadılar Bayramı Günlüğü Yarışmasına adadığım bir karma günlüğüm var. Sayfaları yırtık ve çay lekeli; içi danteller, mühür mumları ve ürkütücü baskılarla dolu olan ve her şeyi iple bağlayarak bir araya getirdiğim oldukça dokulu bir günlük bu."

Yaratıcı yönünüzü öne çıkarmanın birçok yöntemi var. Kia'nın sayfalarındaki fotoğraflar, çıkartmalar ve güzel el yazısı, onun günlüğüne kişilik kazandırıyor.

"Sayfayı süsledikten sonra elime bir kalem alıp yazmaya başlarım. Ne yazdığım hakkında çok düşünmem. 'Serbest yazım' dediğim bir tekniği kullanarak boşlukları aklıma gelen kelimelerle dolduruyorum. Üstüne fazla düşünmeyin. Yazınız kötüyse veya yazım hataları varsa endişelenmeyin, bunların hiçbir önemi yok."

"Yaratıcı sürecimi ve tamamladığım günlük tasarımlarını günlük topluluğumla sosyal medyada paylaşabilmek benim için çok önemli çünkü bu şekilde günlük tutmayı seven diğer insanlarla bağlantı kurabiliyorum," diyor Kia.

Günlük tutmanın en güzel yanı bu süreçte yalnız olmanızdır. Büyülü bir deneyim için tek ihtiyacınız olan şey bir defterdir.

Yazan: Lorna Dockerill

*Adobe ve Illustrator, Adobe'nin ABD'de ve/veya başka ülkelerdeki tescilli ticari markaları veya ticari markalarıdır.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • YARATICI BASKILAR

  Bir projeyi belgeleme

  Canon Zoemini 2 ve 100 yapraklık fotoğraf kağıdı paketiyle kişisel projenizin 100 gününü belgeleyin.

 • YARATICI BASKI

  Kendi stres oyuncaklarınızı yapın

  Kağıttan stres oyuncaklarıyla oynamak eğlencelidir ve meşgul zihinleri sakinleştirir.

 • YARATICI BASKILAR

  En iyi Canon taşınabilir yazıcılar

  Hangisinin size uygun olduğunu bulmak için Canon'un kompakt yazıcı serisini keşfedin.

 • YARATICI BASKI

  Seyahatlerinizi profesyonelce belgeleyin.

  Canon Zoemini S2 ile çektiğiniz tatil fotoğraflarını kişiselleştirilmiş, yaratıcı bir günlüğe dönüştürün.