YARATICI BASKI

Seyahat albümü oluşturmanın basit yolu

Seyahat anılarınızı seyahat günlüğünüzde belgeleyerek koruyun. Yaratıcı günlükler tutan Kia Marie Hunt, Canon Zoemini S2 ve Canon yazıcılarla albüm oluşturma fikirlerini nasıl hayata geçirdiğini açıklıyor.
Koyu renk ahşap bir masanın üstünde açık bir seyahat günlüğü ve yanında birkaç fotoğraf baskısı, bir kalem, dekoratif bant ve pullar. Sayfaların renkli yazılar, çizimler ve fotoğraflarla dolu olduğu görülüyor.

Tatiller ve günlük hayata verdiğimiz molalar bize hayatımıza geri döndüğünüzde hatırlayarak mutlu olacağımız deneyimler ve anılar kazandırır. Bu duygular genellikle fotoğraflarla ilişkilidir. Plajda dondurma paylaşan kardeşleri gösteren aile fotoğrafları veya ebeveynleri olmadan ilk seyahatlerinin heyecanını yaşayan genç arkadaşların grup selfie'leri buna örnek verilebilir. Yazar ve illüstratör olarak çalışan ve günlük tutan Kia Marie Hunt, partneriyle birlikte sekizinci yıl dönümlerini kutlamak için Kosta Rika'ya gittiğinde, özel bir albüm oluşturarak bu geziyi unutulmaz kılmaya kararlıymış.

"Harika bir maceraydı," diyor. "Hepimiz her şeyi sonsuza kadar net bir şekilde hatırlayacağımızı düşünmeyi severiz ama aslına bakarsanız seyahat günlüğümde yer vermeseydim küçük ayrıntıların çoğu unutulup gidecekti. Bu sayfalara bakıp yaşadıklarımızı hatırlamak ve o güzel zamanların asla unutulmayacağını bilmek beni çok mutlu ediyor."

Kia kendini bildi bileli günlük tutuyor. Çocuk günlüğü serisi My Awesome Year'ın yaratıcısı olarak, @ InspiringJournals ve @KiaCreates adlı iki Instagram hesabında 130 binden fazla takipçiyle günlük tutmayla ilgili fikirlerini ve ipuçlarını paylaşıyor. Ayrıca Journal Club aracılığıyla aylık Kendin Yap kitleri sunuyor ve kırtasiye malzemeleri, çıkartmalar ve diğer "günlük malzemelerini" sattığı bir Etsy mağazası işletiyor. İşte Kia'nın seyahat albümü oluşturmayı basitleştirecek adım adım kılavuzu:

Pastel renklerde çizgili bir kazak giymiş, uzun, siyah saçlı bir kadın bir masada oturmuş, seyahat günlüğü için fotoğraf seçiyor. Günlüğün etrafında fotoğraflar, çıkartmalar, dekoratif bant, Canon Zoemini S2, içinden bir fotoğrafın çıktığı Canon SELPHY Square QX10 ve diğer öğeler görülüyor.

"Benim için günlük tutmak; bir hatıra defterini, bir koleksiyon defterini ve bir fotoğraf albümünü birleştirmenin bir yolu," diyor Kia. "Yaratıcı günlük tutmaya yalnızca kendimi sanatsal açıdan ifade etmek için değil, aynı zamanda ayrıntıları ve anıları kaydetmenin ve saklamanın bir yolu olarak başladım."

1. Unutulmaz anları kaydedin.

Etrafında fotoğraflar, bant ve seyahat sırasında toplanan küçük hatıralar bulunan açık bir seyahat günlüğüne fotoğraf yapıştıran eller.

Canon Zoemini S2'nize 10 adede kadar arkası yapışkanlı Zink™ Fotoğraf Kağıdı yükleyebilir ve en sevdiğiniz fotoğrafları bastırıp arkalarındaki koruyucu tabakayı çıkararak doğrudan seyahat günlüğünüze yapıştırabilirsiniz. Kağıt biterse favorilerinizi daha sonra bastırmak üzere Micro SD karta kaydedebilirsiniz.

Üstlerine renkli fotoğraflar ve çeşitli öğeler tutturulmuş seyahat günlüğünün sayfalarını tutarak çeviren eller.

Günlüğünüzün sayfalarını süslemek için sadece kelimeler, fotoğraflar ve çizimler değil, biletler, menüler veya el ilanları gibi şeyler de kullanabilirsiniz. "Ben mağazalardan kartvizitlerini ister, turist danışma bürolarındaki broşürleri gözden geçirir ve tren istasyonundan harita isterim," diye açıklıyor Kia. "Güzel dokulu bir kağıda basılmış veya eğlenceli ve ilginç bir tasarıma sahip olan ya da herhangi bir şekilde size gittiğiniz yeri hatırlatan her şey, isterseniz günlüğünüzde yer bulabilir."

Anı yaşarken veya daha sonrasında albüm oluşturabilirsiniz. Bunun kararı tamamen size ait. "Seyahat sırasında seyahat günlüğü tutmak anı yakalamanızı, eve döndüğünüzde seyahat günlüğü tutmaksa o yolculuğu tekrar yaşamanızı sağlar," diyor Kia. "Hangisine karar verirseniz verin, faydasını görürsünüz". İki şekilde de yaşadıklarınızı kayıt altına almanız gerekir. "Her gün Kosta Rika'da yaptığımız her şeyi not aldım ve her akşam günlük tutarak topladığım malzemeleri yapıştırmaya ve fotoğraflar, yazılar ve çizimler eklemeye 20 dakika ayırdım," diye hatırlıyor.

"En spontane anların hep seyahat ederken gerçekleştiğini fark ediyorum. Bu spontane anlar, olayların beklenmedik şekilde gelişmesi, büyük bir aksiliğin mutlu bir tesadüfe dönüşmesi, muhteşem bir manzara keşfetmek ve hatta yeni yiyecekler denemek olabilir. Bu yüzden Canon Zoemini S2 ile fotoğraf çekip o anda bastırabilmeyi seviyorum. Fotoğraflar doğrudan çıkartma kağıdına basıldığı için bunları doğrudan günlüğüme ekleyebiliyor ve o anın sonsuza denk saklanmasını sağlayabiliyorum." Kia'nın bunu nasıl yaptığını bu TikTok videosunda görebilirsiniz.

2. Selfie'leriniz üzerinde fazla düşünmeyin.

Bir dizüstü bilgisayarın yanındaki bir atlasın sayfası üstünde duran Canon Zoemini S2 ve çeşitli tatil fotoğrafları.

Canon Zoemini S2, sahip olduğu ayna ve halka ışığı sayesinde samimi tatil selfie'leri çekmek için idealdir. Kendinize ve arkadaşlarınıza çekime dahil olmak için zaman kazandırmak isterseniz Canon Mini Print uygulamasındaki otomatik zamanlayıcıyı kullanarak üç saniyeye kadar bir bekleme süresi ayarlayabilirsiniz.

"Tanımadığınız bir kişiden fotoğrafınızı çekmesini istemek zorunda kaldığınız günler geride kaldı. Canon Zoemini S2'nin aynalı lensi sayesinde kendimin ve grubumun yansımasını görebiliyorum ve vizör kılavuzları, fotoğrafta ne olduğunu ve neyin olmadığını gösterebiliyor; böylece hepimizin fotoğrafa girdiğinden emin olabiliyorum."

Tek başınıza seyahat ediyorsanız nefes kesici bir manzara önünde selfie çekmek için Canon Mini Print uygulaması yoluyla akıllı telefonunuzu deklanşör uzaktan kumandası olarak da kullanabilirsiniz. Selfie'ler söz konusu olduğunda, Kia doğal olmayı tavsiye ediyor. "Bazen 'en tuhaf' veya 'en kötü' olduğunu düşündüğünüz fotoğraflar aslında en iyileridir. Poz verdiğiniz selfie'lerle dolu bir günlüğe veya albüme bakmak, o anda, orada nasıl hissettiğinizi gerçek anlamda yansıtan samimi fotoğraflara bakmak kadar eğlenceli değildir."

3. Fotoğraflarınızı özelleştirin.

Grafiklerin eklendiği bir fotoğrafı gösteren bir akıllı telefon ekranına dokunan eller. Telefon, yanında Canon Zoemini S2 ile birlikte açık bir seyahat günlüğü üzerinde duruyor.

Canon Mini Print uygulamasındaki çerçeveleri, çıkartmaları, şekilleri ve düzen seçeneklerini kullanarak fotoğraflarınıza kişilik kazandırın veya zaman damgaları ve konum bilgileri ekleyin.

Canon Mini Print uygulaması, fotoğraflara eğlenceli özel dokunuşlar katmak için idealdir. Bir çerçeve deneyebilir, bir filtreyi uygulayabilir veya kendi çizim ve yazılarınızı ekleyebilirsiniz. Hatta uygulamanın akıllı kolaj aracı ile en sevdiğiniz kareleri bir kolajda buluşturabilir veya dört ya da dokuz daha küçük kareyi kullanarak çarpıcı bir yapışkanlı poster oluşturmak için döşeme özelliğini kullanabilirsiniz.

"Hangi fotoğrafları yazdırmak istediğime karar veremezsem birden fazla fotoğraftan oluşan bir kolaj yaparım ve eğlenceli, renkli metinler ekleme özelliğini kullanırım. Bu, özellikle yazdırmadan önce görüntüye konum eklemek için faydalıdır," diyor Kia.

4. Fotoğraflarınızı dilediğiniz yerde bastırın.

Koyu renk ahşap bir yüzey üstünde beyaz bir Canon SELPHY Square QX10 ve etrafındaki beyaz kenarlıklı fotoğraf baskıları, bir paket SELPHY Square yazıcı kağıdı ve açık bir seyahat günlüğü.

Kia, gerçekten gurur duyduğu fotoğraflar elde etmek için ister hareket halinde, ister eve dönmüş olsun, vurgulamak istediği büyük fotoğrafları hızlıca yazdırmak için Canon SELPHY Square QX10 kullanıyor.

Fotoğraf karesinin dışında kalan bir kadın küçük bir masanın üstündeki Canon PIXMA yazıcının yanında durmuş, yeni basılmış bir fotoğrafı çıkarıyor.

Farklı kağıt boyutları veya Canon'un Digital Photo Professional (DPP) gibi düzenleme yazılımlarıyla denemeler yapma özgürlüğü istiyorsanız fotoğraf makinesiyle çektiğiniz en sevdiğiniz tatil görüntülerini seçip Canon PIXMA TS5350a Serisi gibi bir yazıcı kullanmanız yeterlidir.

Canon Zoemini S2 ile hareket halindeyken baskı alabilir ve fotoğrafları doğrudan günlüğünüze ekleyebilirsiniz. Ancak bunun yanında, seyahatleriniz sırasında veya eve döndüğünüzde tatil anılarınızı bastırmak için çeşitli başka seçenekler de vardır.

Birlikte seyahat ettiğiniz arkadaşlarınız tarafından paylaşılan fotoğrafları veya telefonunuzdaki fotoğrafları dahil etmek isterseniz bulunduğunuz her yerden lekeye, yırtılmaya ve suya dayanıklı 50 x 76 mm fotoğraflar elde etmek için akıllı telefonunuzu cep boyutundaki Canon Zoemini yazıcıya bağlayabilirsiniz. Canon Zoemini, Canon Mini Print uygulamasıyla da uyumludur. Böylece filtreler, çerçeveler ve çizimler ekleyebilirsiniz.

Canon SELPHY Square QX10, açıklama yazıları için kenarlıklı çıkartma kağıdı üzerinde zengin ve canlı renklerde, 68 mm x 68 mm boyutunda daha büyük baskılar üretir. "Daha büyük boyutlu fotoğraflar daha fazla görsel etki yaratır. Bu nedenle 'Öne Çıkan Fotoğraflar' olarak adlandırdığım öğeler için SELPHY Square QX10'u kullanıyorum," diye açıklıyor Kia. "Bunları, günlük sayfasında dikkat çeken unsurlar olarak kullanıp Canon Zoemini S2 ile çektiğim daha küçük fotoğrafları da sayfanın kalan kısımlarına serpiştiriyorum.

Bir fotoğrafı yalnızca günlüğümü açtığımda değil, her zaman görmek isteyecek kadar çok seversem, fotoğrafı 10 x 15 cm fotoğraf kağıdına basmak için Canon PIXMA TS5351'imi (Canon PIXMA TS5350a Serisinin eski modeli) kullanıp bir çerçeveye koyuyorum. Böylece fotoğrafı evimde sergileyebiliyor veya seyahate benimle birlikte çıkan birine hediye edebiliyorum," diye ekliyor.

5. Fotoğraf albümünüzü seçin.

Son sayfaları açık şekilde duran bir seyahat günlüğü. Solda, etrafında parlak çizimler ve yırtılmış kağıtların bulunduğu bir tatil fotoğrafı, sağda ise içindeki fotoğrafın bir el tarafından çıkarıldığı, yapıştırılmış bir zarf.

Günlük tutmaya zaman ayırmak, kendiniz için ve deneyimleriniz üzerinde düşünmek ve sayfalarınıza ekleyeceklerinizi dikkatli bir şekilde seçmek için zaman ayırmak anlamına gelir. Geçmiş hakkında bir günlük hazırlıyor ve anılarınızı gelecek için saklıyor olsanız da sanatsal sürecinize odaklanırken anda kalmış olursunuz. Bu da gerçekten terapi etkisi yaratabilir. Bu tür günlükler tutmak iyi hissetmeniz için faydalıdır çünkü yaratıcı tarafınızla denemeler yapmanız için size alan sağlar.

Kia, "Günlük çok özgür bir araç, hiçbir kuralı yok ve ne olmasını isterseniz ona dönüşebiliyor," diyor. "Her türlü defter bir günlük olarak kullanılabilir. Sert kapaklı, karton kapaklı, çizgili veya düz; bu tamamen kişisel tercihinize bağlıdır. Geçmişte her türlü günlüğü, hatta kendi günlüklerimi yapmayı veya eski kitapları değerlendirip sayfalarında kolajlar oluşturarak onları günlüklere dönüştürmeyi bile denedim."

Kia, sayfaları koruyacak kadar sağlam ancak çantaya sığacak kadar küçük bir günlük kullanmayı öneriyor. Ayrıca, koleksiyon parçalarını güvenle saklayabilmek için arkasında bir cebi bulunan günlükleri tercih ediyor. Günlüğünüzde böyle bir cep yoksa bile günlüğünüzün bir sayfasına bir zarf yapıştırarak bir cep oluşturabilirsiniz. "Seyahat günlüğü kitimde her zaman birkaç ataş bulunduruyorum. Ataşlar, fotoğrafları eklemeyi planladığınız sayfalara tutturmak için kullanışlı oluyor," diye ekliyor.

6. Hayal gücünüzü serbest bırakın.

Yuvarlak basılı çıkartmaları bir seyahat günlüğü sayfasına yerleştiren bir el. Günlüğün yanında, her birinin üstünde parlak kırmızı bir çiçek olan, daire şeklindeki iki başka çıkartmayı içeren bir sayfa basan Canon Zoemini S2 görülüyor.

Kia, günlük sayfalarına gittiği yerlerden ayrıntılar eklemek için Canon 'un önceden kesilmiş yuvarlak çıkartma paketini kullanmayı seviyor. "Kosta Rika'da ilginç çiçeklerin ve vahşi yaşamın fotoğraflarını çektim ve bunları günlük sayfalarıma serpiştirmek için yuvarlak çıkartmalar halinde bastırdım. Böylece tam boyuttaki bir fotoğraf kadar yer kaplamadan sayfalara renk katmış oldum. Sayfalara yazmak istediğiniz çok şey olduğunda böyle yapmak kullanışlı oluyor."

Bir seyahat günlüğünün sayfalarını açık tutarak, yeşil ve mavi tonların ağırlıkta olduğu çeşitli pulları, fotoğrafları, yazıları ve çizimleri gösteren iki el.

Kia, başkalarıyla seyahate çıktığınızda bir günlük sayfası için fotoğraf seçmenin eğlenceli bir yolu olarak fotoğraf yarışması düzenlemeyi öneriyor. "Belirli bir şeyin veya sadece günün içinden bir anın fotoğrafını çekmek gibi bir görev belirleyin ve ardından fotoğraflarınızı birbirinizle paylaşın," diye açıklıyor. "Herkes birbirinin film rulosundan kazanan fotoğrafı seçer ve kazanan fotoğrafları günlüğünüze eklemek için bastırırsınız."

"Fotoğrafları ve topladığınız diğer hatıraları sayfa üzerinde düzenleyerek başlayın, dahil etmek istediğiniz herhangi bir yazıyı eklemek için notlarınızı kullanın ve ardından boşlukları renklerle doldurmak için çalışın," diye açıklıyor Kia.

Canon'un önceden kesilmiş yuvarlak çıkartma kağıtlarını sayfalarda gezinmeye yardımcı olacak şekilde kullanabilir. Örneğin, yolculuğunuzun her günü için numaralandırılmış çıkartmalar oluşturabilir, yer adları veya bölüm başlıkları ekleyebilirsiniz.

Fikir bulmakta zorlanırsanız veya seyahatinizi her gün belgelemek size hitap etmiyorsa temalı sayfalar ilhamınızı korumaya devam etmenin bir yolu olabilir. "Her sayfayı yolculuğunuza ait, ilgili renge denk gelen fotoğraflara, koleksiyon malzemelerine veya çıkartmalara ayırarak renklere göre günlük tutabilirsiniz," önerisinde bulunuyor Kia. "Ya da bir sayfayı yiyecek ve içeceklere, bir sayfayı komik anlara, bir sayfayı ise denediğiniz aktivitelere ayırabilirsiniz.

"Çok fazla olasılık var ve seyahat günlüğü tutmak çok kişisel bir aktivite, bu nedenle ne olmasını isterseniz ona dönüşebilir."Yazan: Rachel Segal Hamilton

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • YARATICI BASKILAR

  Tatil stilinizi görselleştirin

  Canon Zoemini 2 ile valizinizi düzenleyin ve organize olun.

 • YARATICI BASKI

  En iyi festival arkadaşları

  Cep boyutundaki Canon Zoemini serisiyle hareket halindeyken anılarınızı koruyun.

 • YARATICI BASKI

  Kendi hikaye kitabınızı oluşturun

  Canon SELPHY CP1500 ile kendi hikaye kitabınızı hazırlayın ve hayal gücünüzü özgür bırakın.

 • BASKI

  El işleri için en iyi yazıcılar

  Canon, aile projelerinden profesyonel çalışmalara kadar her türlü çalışmanız için mükemmel bir yazıcıya sahiptir.