YARATICI BASKI

Creative Park ile kendi stres oyuncaklarınızı yapın

Stres oyuncaklarıyla oynamak eğlencelidir; onları yapmak daha da eğlencelidir ancak bu derste kağıt el işi ustası Paula Milner ve oğlu Freddie'den öğrendiğimiz gibi, aynı zamanda meşgul zihinleri sakinleştirmek gibi bir faydaları da vardır.
Etrafında renkli, kağıttan stres oyuncakları bulunan bir paket Canon Mat Fotoğraf Kağıdının yukarından çekilmiş görüntüsü.

Paula Milner, İngiltere'de yaşayan bir el işi tutkunu ve kumaş tasarımcısı. Instagram'da The Crafty Lass adını kullandığı hesabında 6.000'den fazla takipçisiyle el işleri için ilham kaynaklarını ve ev yaşamından kesitleri paylaşıyor. Paula'nın en büyük oğlu Freddie otistik ve dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğu tanısı almayı bekliyor. Bu da ek desteğe ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor. Paula sosyal medya kanallarında bu konuda açıkça ve dürüstçe konuşuyor.

El işi yapmak her zaman Freddie'nin çocukluğunun büyük bir parçası olmuş ve uzun süreler boyunca konsantre olması zor olsa da, Paula onu meşgul etmenin yollarını buluyor. "Freddie anne ve babasının yaptıklarıyla çok ilgili," diyor Paula. "Babası bir mühendis ve sayılar hayatında büyük bir yer tutuyor; bu yüzden Freddie de sayı oyuncakları ve oyunlarıyla ilgileniyor. Beni tığ işi yaparken veya dikiş dikerken görürse nasıl yapılacağını öğrenmek istiyor. Zaten düğme dikmeyi biliyor ve kendi yama işi yorganını yaptı. Anında sonuç alabileceği her şeyle çok ilgili."

Paula, kısa süre önce Canon'un Creative Park uygulamasını keşfetmiş. Bu uygulama, yapımı kolay sayısız kağıt el işi projesi sunarak Freddie'yi eğlendirmesine yardımcı oluyor. Kağıttan stres oyuncakları, plastik seçeneklere mükemmel bir alternatif ve Freddie, oyuncaklarını yapmaktan onlarla oynamaya kadar bütün süreci çok sakinleştirici buluyor. Stres oyuncakları sadece çocuklar için değildir. Ellerini oyalayacak bir şeylerin olması, huzursuz veya sinirli hissettikleri zaman yetişkinlerin de konsantre olmasını kolaylaştırır.

Kendi stres oyuncaklarınızı yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan her şeyin yanı sıra Freddie ve Paula'nın ilham verici önerilerini burada bulabilirsiniz.

Ahşap bir raf üzerine yerleştirilmiş siyah bir Canon yazıcıdan çıkan Creative Park şablonu.

Şablonları doğrudan Creative Park uygulamasından basabilir veya Creative Park web sitesinden PDF formatında indirebilirsiniz.

Bir masada oturmuş, çeşitli kağıttan stres oyuncakları ile oynarken gülümseyen bir kadın ve küçük bir çocuk.

Kolayca indirilip yapılabilen ve oynaması eğlenceli kağıttan stres oyuncaklarıyla minik elleri meşgul edin.

1. Creative Park'tan şablonlarınızı seçin.

Canon Creative Park web sitesini gösteren bir dizüstü bilgisayarın başında oturmuş bir kadın. Masada, yanında duran bir paket Canon yazıcı kağıdı, kağıttan oyuncak bir yel değirmeni, kalem ve makas var.

Creative Park'ta sizi bekleyen şablon sayısına şaşırabilirsiniz. Topaçlar harika bir başlangıç olmakla birlikte alternatif seçenekler arasında model dinozorlar ve çalışan parçaları bulunan bir yazar kasa yer alır. Seçenekler sınırsızdır.

Creative Park, el işi yaparken içgüdüsel olarak yaratıcı olmayı kolaylaştırır. Freddie'nin en sevdiği stres oyuncaklarından üç boyutlu harf kutusu gibi daha karmaşık eğitim materyallerine kadar binlerce kağıt el işi projesi arasından seçim yapabilirsiniz.

"Freddie'nin ilgi alanları sürekli değişiyor," diyor Paula. "Bir an sayılarla çok ilgiliyken başka bir anda parlak renklerin onu çok heyecanlandırdığını görebiliyorsunuz. Bu nedenle Creative Park'taki çeşitlilik ona hitap edecek şeyler ararken gerçekten çok kullanışlı oluyor."

Creative Park'ta şablon aramak kolaydır. Masaüstü sitesindeki açılır menüyü kullanın veya uygulama ana sayfasından Kategori sekmesini seçin. Arama simgesini de kullanabilirsiniz. Creative Park'ı ilk kez kullanıyorsanız basit bir başlangıç yapmanız tavsiye edilir. Bu topaçlar gibi stres oyuncakları, yeni başlayanlar veya çocuklar için (yetişkin gözetiminde) idealdir. Bunları, masaüstü sürümündeki arama çubuğunda "Origami Topaçlar" başlığına aratarak veya Kağıt El İşi > Eğitim > Oyun kategorilerinde gezinerek bulabilirsiniz.

2. Canon Mat Fotoğraf Kağıdına baskı alın.

Canon Mat Fotoğraf kağıdına basılı renkli Creative Park şablonlarından oluşan bir kağıt destesi tutan eller.

Canon Mat Fotoğraf Kağıdı, el işleri için en iyi seçimdir. Göz alıcı renkler elde etmeniz garantidir ve 170 g/m2 (metrekare başına gram olarak ölçülen kağıt kalınlığı) kalınlığı ile, tekrar tekrar oynanabilecek oyuncaklar ve oyunlar oluşturmak için yeterince sağlamdır.

Canon Mat Fotoğraf Kağıdı el işleri için idealdir. Standart A4 kağıttan biraz daha kalındır ve yüksek kaliteli, parlak renk üretimine olanak vererek tasarımlarınızın dikkat çekmesini sağlar. Kağıdı talimatlara uygun olarak PIXMA yazıcınıza yükleyin ve seçtiğiniz şablonları doğrudan Creative Park uygulamasından basın ya da bilgisayarınızdan veya cihazınızdan baskısını almak üzere Creative Park web sitesinden bir PDF şablonu indirin.

"Freddie yeni fikirlerden besleniyor ve bir uyarana ihtiyaç duyuyor; bu yüzden seçimler yapıp hemen baskı alabilme olanağı onun için ideal," diyor Paula. Şablonunuzu seçip kağıdınızı yükledikten sonra dakikalar içinde el işlerinizi oluşturacaksınız.

3. Kesin ve oluşturun.

Bir masada oturmuş, dikkatli bir şekilde bir Creative Park şablonundan renkli şekiller kesen bir çocuk.

Creative Park şablonlarındaki kesme çizgileri, küçük çocukların kolayca takip edebilmesi için uygun olsa da her zaman yetişkin gözetimi önerilir.

Bir masada oturmuş, kağıttan stres oyuncakları ile oynarken gülümseyen küçük bir çocuk.

Freddie, kendi stres çarklarını kesip yaratabiliyordu; bu da bütün süreci onun için daha da eğlenceli hale getirdi.

Şablonlarınızın baskısını aldıktan sonra bir sonraki aşama şablonlarınızı kesip çıkarmaktır. Desenin sınırlarını takip etmeniz ve ek kesme noktalarını belirten makas simgelerine dikkat etmeniz yeterlidir. Stres oyuncakları için kağıdı sadece birkaç yerden kesmek yeterlidir; bu da onların çocukların güvenlik için çok az yardım alarak yapabileceği kadar basit olmalarını sağlar.

Stres çarkları boya, kalemler veya sim ya da çıkartma gibi küçük süslerle kolayca kişiselleştirilebilir (boya veya sim kullandığınızda geri dönüştürülemeyeceklerini unutmayın). "Creative Park'ı yeni keşfettim," diyor Paula, "ama bence tatil dönemlerinde çocuklarını eğlendirmek veya ev ödevi projelerini hayata geçirmek isteyen ebeveynler için harika bir kaynak."

"Yetişkinlere, özellikle de partiler ve etkinlikler için süslemeler yapmanın alternatif ve sürdürülebilir yollarını arayanlara yardımcı olabileceği pek çok yol buldum." Ayrıca çok sayıda yazdırılabilir ev dekorasyonu seçeneği de var.

4. Yetişkinler de kullanabilir.

Kesilmiş kağıt parçalarını yapıştırıcıyla birbirine yapıştıran eller. Masada duran yazıcı kağıdı ve kağıttan oyuncak yapma talimatları.

Creative Park'taki bazı şablonları uygulaması biraz daha zordur; bu şablonlar daha büyük çocuklar veya yetişkinler için uygundur. Arkadaşlarınızı eğlendirmenin yollarını arıyorsanız bir kağıt el işi partisi düzenlemeyi deneyebilirsiniz. Bir şablonu indirme sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur; bu yüzden istediğiniz kadar kişiyi davet edebilirsiniz!

Canon PIXMA yazıcının üstünde duran çeşitli renkli kağıt oyuncaklar ve yan tarafta makaslar ve kalem dolu kutular.

Her stres çarkı sayfasında birden fazla şablon bulunur; bu da size oynayabileceğiniz birçok seçenek sunar.

"El işi yapmak Freddie için çoğunlukla çok dinlendirici ve elleriyle bir şeyler yapmayı seviyor. Bir süre önce ona oynaması için stres oyuncakları önerdik ama artık sakinleşme ihtiyacı duyduğu her an aktif olarak onlara başvuruyor," diyor Paula.

Kağıtla bir şeyler yaratmak çok rahatlatıcı bir tek kişilik aktivite olabilir ancak gençlerin arkadaşlarıyla vakit geçirmeleri için de harika bir yoldur. Şablonları indirme sayısıyla ilgili bir sınırlama yoktur, böylece herkes aynı şeyi oluşturmayı deneyebilir. Oyuncaklar hazırlandıktan sonra, çocukları birlikte oynayabilecekleri oyunlar yaratmaya teşvik edin. Bu, ebeveynler için bir kukla gösterisi hazırlamak olabilir.

El işi partileri sadece çocuklar için değildir; ellerle bir şeyler yaratmanın keyfi yetişkinlere de iyi gelir. Creative Park 'ın mimari kategorisinde, İspanya'daki Sagrada Familia ve Kamboçya'daki Angkor Wat tapınaklar topluluğu gibi, çok daha fazla zaman ve sabır gerektiren bazı harika projeler vardır.

"El işi söz konusu olduğunda, çocuklar genellikle aktiviteye dahil olur ve ellerini kirletmek onları mutlu eder," diyor Paula. "Diğer yandan yetişkinler, bir şeyin nasıl olması gerektiğine dair peşin fikirlere sahip olma eğilimindedir. Tasarımlarınızı kişiselleştirmek veya sadece şablona bağlı kalmak isteyebilirsiniz. Creative Park iki grup için de idealdir. İşler istediğiniz gibi gitmezse tekrar çıktı alıp baştan başlamanız yeterlidir."

5. Geri dönüştürün ve bir sonraki projeye geçin.

Karton ve kağıt parçalarıyla ve atılmış kağıt el işi projeleriyle dolu gri bir geri dönüşüm kutusunu tutan eller.

Stres çarklarınızla oynamayı bitirdikten sonra onları diğer kağıt ve kartonlarla birlikte geri dönüştürebilirsiniz. Ayrıca, boş Canon mürekkep kartuşlarınız için geri dönüşüm seçeneklerini incelemeyi unutmayın.

Canon Mat Fotoğraf Kağıdı, normal kağıt/kart geri dönüşümüyle birlikte geri dönüştürülebilir (her zaman yerel geri dönüşüm yönergelerinize bakın). Tasarımlarınızı süslüyor veya yapıştırıcı kullanıyorsanız bu geçerli olmayabilir ancak doğada çözünen sim gibi daha sürdürülebilir seçenekler bulabilirsiniz.

"Freddie oldukça sakar olabiliyor," diyor Paula. "Plastik oyuncakları kolayca kırabilir, yani onlara harcadığımız para boşa gidebilir. Özellikle kağıdın geri dönüştürülebileceğini bildiğimiz için Creative Park'taki oyuncaklara yönelik ücretsiz şablonlar, oyuncakların bozulması halinde çok endişelenmememizi sağlıyor."

Creative Park'ta yeniyseniz basit işlerle başlayın ve yolculuğunuz boyunca daha fazlasına alan açmak üzere daha önceki çalışmalarınızı geri dönüştürerek daha büyük ve karmaşık projelere doğru ilerleyin.

Hazırlayan: Matthew Bowen

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • YARATICI BASKI

  Renkleriniz parlasın

  Gökkuşağı temalı bu güzel el işi çalışmalarıyla eviniz rengarenk olsun.

 • BASKIYLA İLGİLİ İPUÇLARI

  Okula dönüş için baskı ipuçları

  Bir Canon yazıcı ile okul yılı için hazırlanmanın yaratıcı yollarını keşfedin.

 • YARATICI FARKINDALIK

  Masanızdan kalkmadan stresi ortadan kaldırın.

  Her gün üzerinizdeki baskıyı hafifletmek için birkaç basit yöntem paylaşıyoruz.

 • YARATICI BASKI

  Creative Park ile dinozor temalı oda süsleri yapın

  Tarih öncesini yansıtan kağıt modellerle çocuğunuzun odasını hesaplı bir şekilde süsleyin.