MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

Tripod olmadan manzara çekimi yapma

Detaylı manzara fotoğraflarını ve hatta bulanık su veya bulut fotoğraflarını elde çekmeyi keşfedin.
Manzara fotoğrafçısı eğimli arazilerin fotoğrafını çekmek için Canon EOS RP'nin vizöründen bakıyor.

Manzara fotoğrafçılığında, fotoğraf makinenizi sabit tuttuğundan tripodlar çok kullanışlı olabilir. Böylece, özellikle düşük ışıkta çekim yaparken enstantane hızlarının titremiş görüntülere neden olması konusunda endişe duymazsınız. Ancak tripodlar çok ağır olabilir ve özellikle uzun yürüyüşlere çıktığınızda yanınızda taşımak rahatsızlık verebilir. Modern bir fotoğraf makinesi, doğru ayarlar ve biraz beceri ile güzel bir manzarayı fotoğraflamak için bir sonraki dışarı çıkışınızda tripodunuzu evde bırakabilir ve onun yerine yanınıza bir kahve termosu veya atıştırmalık alabilirsiniz.

1. Sabit durun ve vücudunuzu kullanın.

Eğimli arazilerin fotoğrafını çekmek için dizinin üzerinde sabit duran manzara fotoğrafçısı, Canon EOS RP'nin vizöründen bakıyor.

Fotoğraf makinesi ne kadar sabit olursa o kadar az sarsılır. Düşük enstantane hızı kullanıyorsanız çekim yaparken nefesinizi tutun.

Bir manzara fotoğrafçısı, boyun askısının iyice gergin durması için Canon EOS RP'yi vücudundan uzak tutuyor.

Boyun askısını gergin tutmak fotoğraf makinenizi sabitlemek için iyi bir yöntemdir.

Olağanüstü netlikte fotoğraflar ile fotoğraf makinesi sarsıntısıyla mahvolan fotoğraflar arasındaki fark fotoğraf makinesini tutma şeklinize bağlıdır. Fotoğraf makinesini sabit tutmak için sol elinizin tersini lensin altına yerleştirin ve dirseğinizi vücudunuzun yanında sabit tutun. Böylece fotoğraf makinesini desteklemek için sağlam bir zemin oluşturursunuz.

Hareket bulanıklığını engellemek için vücudunuzu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Oturun ve kolunuzu desteklemek için dizinizi kullanmayı deneyin. Alternatif olarak, boyun askısını da kullanabilirsiniz. Canlı Kontrol özelliğini devreye alın ve boyun askısı iyice gerilinceye kadar fotoğraf makinesini vücudunuzdan uzaklaştırın. Boynunuzu zorlamamaya özen gösterin.

2. Sabitlemeyi devreye alın.

Manzara fotoğrafçısı, geçen bulutların önündeki bir grup ağacı çekmek için fotoğraf makinesini başının üzerinde tutuyor.

Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM'deki lens sabitlemeyi devreye almak 0,8 saniye enstantane hızında elde çekim yapmanızı sağlar.

Lens sabitleme, ellerinizin doğal hareketini yumuşatarak fotoğraf makinesi titremesini azaltır. Böylece düşük enstantane hızlarında elde çekim yapmak daha kolay hale gelir. Genellikle elde çekim yapmanın kuralı, yalnızca odak uzaklığına eşit veya daha yüksek hızlarda yapılmasıdır. Örneğin, 50 mm'lik lens kullanırken saniyede 1/50 değerinin altına düşmemelisiniz. Ancak lens sabitlemeyi devreye aldığınızda bundan daha düşük değerler kullanabilirsiniz. Canon'un, Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM ve RF 35mm F1.8 Macro IS STM gibi yeni başlayanlara uygun RF serisi lensleri, aynasız gövde ile iletişim kuran gelişmiş sabitlemeye ve daha iyi sensör hareketine imkan tanıyan daha geniş RF yuvasına sahiptir.

3. Fotoğraf makinenizi koyacak bir yer bulun.

Çit kazığının üzerine yerleştirilmiş bir Canon EOS RP.

Çit kazığı kullanırken iki saniyelik zamanlayıcı ayarlayarak deklanşör açılmadan önce fotoğraf makinesine sabitlenmesi için biraz süre vermiş olursunuz.

Dışarıdayken fotoğraf makinenize sağlam bir temel sunarak enstantane hızınızı daha da düşürmenizi sağlayacak platformlar ve doğal yerler bulmak kolaydır. Fotoğraf makinenizi uzun pozlamaya ayarlarken DSLR'lerde fotoğraf makinesinin sarsılmasına sebep olabilen ayna yansımasını (sensörü ortaya çıkarmak için aynanın döndürülmesinden kaynaklanır) dikkate alın. Fotoğraf makinenizin menüsünde ayna kilidini ayarlayın veya fotoğraf makinenizde bu özellik yoksa Canlı Kontrol özelliğini devreye alın. Elbette EOS RP gibi aynasız gövdelerde böyle bir sorun yoktur. Deklanşör düğmesine basmak da titremeye yol açabilir. Bu nedenle iki saniyelik zamanlayıcı ayarlayın, uzaktan kumandalı deklanşör kullanın veya Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak fotoğraf makinesini uzaktan tetikleyin.

4. Yer değiştirin ve denemeler yapın.

Manzara fotoğrafçısı, bitkileri sabah güneşinde fotoğraflamak için çömeliyor.

Fotoğraf makinenizi tripod olmadan kullanmak size yeni açılar ve eşsiz kompozisyonlar sağlayarak yaratıcılığınızı ortaya çıkarır.

Batan güneşe karşı silüeti oluşan narin bir bitkinin yakından çekilmiş fotoğrafı.

Elde çekim yaparken sabitlemede sorunlar yaşasanız da uyarlanabilirlik açısından kazançlı çıkarsınız. Canon EOS RP ve Canon RF 35mm F1.8 Macro IS STM lens ile 1/100 sn, f/16 ve ISO 100 değerlerinde çekilmiştir.

Manzara fotoğrafçılığında tripodunuzu koymak için her zaman bir yer bulabilirsiniz ancak bazı durumlarda tripod kullanmamak daha iyi fotoğraflar elde etmenizi sağlayabilir. Tripodun görevi hareketi kısıtlamaktır ancak fotoğraf makinenizi elde tutarken farklı konumlar denemekte, değişik açılardan çekim yapmakta ve yaratıcılığınızı konuşturmakta özgür olursunuz. Tek noktada durursanız dikkat çekici bir ön plan ve üçte bir kuralına uyan bir kare bulsanız bile görüntülerinizde canlılık olmayabilir.

5. Otomatik ISO'yu devreye alın.

Fotoğrafçı, sahil şeridinde duran dalgaların sürüklediği bir odun parçasını alçak açıdan çekmek için eğiliyor.

Fotoğrafçı, suların sürüklediği bu odun parçasını farklı bir açıdan çekmek için elde çekim yapmanın sunduğu hareket özgürlüğünden faydalanmış.

Terk edilmiş bir sahil şeridinde duran dalgaların sürüklediği bir odun parçası. Dalgaların hareketi uzun pozlamadan dolayı bulanıklaşmış.

Canon EOS R6'daki dahili görüntü sabitleme ve Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM'deki IS'nin birlikte çalışması sayesinde elde çekim yapılırken dalgaların hareketini hafif bulanıklaştıran bu iki saniyelik pozlama kullanılabilmiş. Tripodun ayaklarına çarpan dalgalar harekete sebep olabileceğinden bu çekimi tripodda yapmak çok daha zor olabilirdi. 35 mm, 2 sn, f/7,1 ve ISO 125 değerlerinde çekilmiştir.

Birkaç yıl önce ISO değerini 1.600'e yükseltmek akıllara bile gelmezdi ancak günümüzde modern sensörler düşük ışıkta çok daha iyi performans gösteriyor. Böylece bu seviyelerde bile son derece net görüntüler elde etmek artık mümkün. Basit bir stok pozlama ayarı için Manuel Mod, Otomatik ISO ve odak uzaklığına eşit veya daha yüksek bir enstantane hızı seçin. Fotoğraf makinesi, ISO değerini sahnenize göre uyarlar. Böylece enstantane hızı ve diyafram açıklığı konusunda yaratıcı seçimler yaparken kendinize güvenebilirsiniz.

Canon'un EOS R6 gibi daha gelişmiş aynasız fotoğraf makineleri, 8 stop'a kadar IS elde edilmesi için lens içindeki optik IS'den bağımsız olarak veya optik IS ile birlikte çalışan gelişmiş dahili görüntü sabitleyiciye (IBIS) sahiptir. Böylece tripod olmadan saniyelik pozlamalar yapmanıza imkan tanır.

Yazan: James Paterson

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

 • TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BECERİLERİ/DIŞ MEKAN

  Zorlu hava koşullarında çekim yapmaya yönelik ipuçları

  Hem ekipmanlarınızı hem de kendinizi korumaya kadar, işte zorlu hava koşullarında fotoğraf çekmede uzmanlaşmak için en iyi ipuçlarımız ve tavsiyelerimiz.

 • MANZARA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Manzara lensiyle çekim

  Profesyonel Verity Milligan, iki hafif lensle yaratıcı manzara çekimi deneyimini paylaştı.

 • DÜZENLEME TEMELLERİ

  Baskı için manzara görüntülerini nasıl düzenlersiniz?

  Manzara fotoğraflarınızı sanat eserlerine dönüştürecek düzenleme teknikleri.

 • MACERA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Macera fotoğrafçılığı ipuçları

  EOS M6 Mark II ile dış mekan maceralarınızı fotoğraflamanız için beş ipucu.