YARATICI BASKI

Biyofilik süslemeler: Doğadan öğelerle evinize hayat katın

Canon yazıcılar ve uygulamaları yardımıyla doğa ile tasarımı birleştirerek evinizde nasıl size huzur verecek alanlar oluşturabileceğinizi keşfedin.
Pembe, yeşil tonlu ve tropikal baskılı renkli kağıttan kesilmiş olan tropikal yaprak şekillerinin kullanıldığı bir duvar çalışması.

Şüphesiz, doğada vakit geçirdiğimizde kendimizi daha iyi hissederiz. Doğal ışık, organik renkler, duyuları öne çıkaran alanlar ve ev bitkilerinden yararlanarak doğayı evimize taşıyabilir ve huzuru evimizde bulabiliriz. Ancak bu tasarım trendini takip etmek için evimizin her noktasında orman manzaralarına veya ahşap malzemelere yer vermemize gerek yok. Doğal ortamla bağımızı kuvvetlendiren biyofilik tasarım, duvarlarımıza duvar süsleri ve fotoğraf çerçeveleri gibi birçok yöntemle yaratıcılık katmamızı sağlar. Bu tasarım türü, evde rahatlatıcı bir alan oluşturmanın da ilginç bir yoludur.

İç mekan tasarımcısı Jasmin Robertson, İngiltere'nin Hove bölgesinde yer alan ve Edward dönemi mimarisiyle inşa edilmiş bir evde yaşıyor. Jasmin, TikTok ve Instagram üzerinden restorasyon ve iç mekan tasarımına dair kesitler paylaşıyor. "Biyofilik tasarım konseptini seviyorum. Kendi evimizde de bu tasarımdan birçok öğeye yer verdik." diyor. "Doğayla bağ kurmak için birden fazla fırsat oluşturarak evimizde huzur ve enerji veren bir atmosfer yakaladık. Burada yaşadığımdan beri hiç olmadığım kadar mutluyum."

Instagram'da @EmmaJewellCrafts adıyla bulabileceğiniz el işi uzmanı Emma Jewell da eğlenmek ve yaşam alanlarına canlılık katmak için el işlerini kullanıyor.

Siz de hemen kendi çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir Canon yazıcı ve doğa esintili tasarımlar. Jasmin ve Emma'dan basit biyofilik süslemeler yapmak için en iyi ipuçlarını paylaşmalarını istedik.

1. Çevrenizden ilham alın.

Çiçekler, jüt iplik, küçük mandallar, kancalar ve basılı küçük bitki fotoğraflarıyla çevrili Canon SELPHY Square QX10 yazıcının yukarıdan çekimi.

İç mekan tasarımcısı Jasmin Robertson, "Evimde sergilemek için telefonumdaki fotoğrafların kolayca baskısını alabilmek çok hoşuma gidiyor." diyor. "Fotoğraf albümüm çok dolu. Bu nedenle en sevdiğim çekimler altta kalıyor ve yeteri kadar ilgi görmüyordu." © Jasmin Robertson

Siyah şöminenin üzerindeki duvara asılı bir ağaç dalı. Daldan sallanan birkaç jüt iplik ve ipliklere mandalla asılmış basılı küçük fotoğraflar.

Jasmin, bu göz alıcı doğal duvar çalışmasından bahsederek "Sonuçtan çok memnunum, kızımın odasında zamansız bir parça olarak yerini alacak." diyor. "Yeni fotoğraflar asması da çok kolay olacak. Böylece sezonlara göre değişiklikler yapabiliriz." © Jasmin Robertson

Pinterest'te içinde ağaç bulunan binalardan yemyeşil bitki duvarlarına kadar her türlü ev, oda ve alan için sınırsız sayıda biyofilik tasarım fikri bulabilirsiniz. Jasmin'in kızının yatak odasında yaptığı gibi, aldığınız baskıları bitkilerle birlikte kullanarak da kendi çalışmalarınızı üretebilirsiniz.

"Canon SELPHY Square QX10'u kullanarak şöminenin üzerine asmak için fotoğraflar ve bahar manzaralarından oluşan bir duvar çalışması oluşturdum." diye açıklıyor. "Fotoğrafları jüt iplik geçirdiğim bir ağaç dalından sarkıttım. Basit ama çok etkili bir yöntem. Üstelik yapımı da kolay ve çok uyguna mâl oluyor."

Jasmin, ilhamını yakınındaki bir parkta buldu: "Fırtınadan sonra köpeğimi en sevdiğimiz parklardan birine götürdüm. Asmak için doğru boyutta bir ağaç dalı arıyordum. Çok fazla seçeneğim vardı. Bu yüzden aradığımı bulmam uzun sürmedi. Parktayken bahar çiçeklerinin ve yeşilliklerin birkaç fotoğrafını çektim. Hatta köpeğimi bir nergis çiçeğini koklarken çektim."

2. Creative Park gibi tasarım araçlarından yararlanın.

Yaprak desenli bir kağıdın baskısını alan bir Canon yazıcı. Yazıcının yanında yer alan bir başka renkli baskı ve elle kesilmiş birkaç kağıt yaprak.

El işi uzmanı Emma Jewell, "Soyut eserler oluştururken eğlenmeyi de unutmayın ve birkaç desenli kağıdın çıktısını alarak başlayın." diyor. Emma, yaprak desenli duvar resmi için Canon'un ücretsiz ve ilham dolu çevrimiçi kaynağı Creative Park'ı kullanmış. "Farklı desenler ve renkler seçin ve kağıtlardan organik şekiller kesmek için makas kullanın." © Emma Jewell

Pembe, yeşil tonlu ve tropikal baskılı renkli kağıttan kesilmiş olan tropikal yaprak şekillerinin kullanıldığı bir duvar çalışması.

"Düzene karar verdiğinizde tüm parçaları çubuğa yapıştırmaya başlayın." diyor Emma. "Ardından herkesin görmesi için harika eserinizi asın." © Emma Jewell

El işi, arkadaşlarımız ve ailemizle kaliteli vakit geçirirken yapabileceğimiz harika bir aktivitedir. Yardıma ihtiyacınız varsa Canon'un Creative Park uygulamasından süs asma bitkisi, sukulent saksısı, kır çiçeğinden duvar buketi ve güzel çelenkler gibi birçok el işi şablonuna ulaşabilirsiniz. İster el işinde deneyimli olup masa, raf ve pencere eşiği için sofistike çiçek süslemeleri yapmak isteyen ya da yeni başlayıp doğadan ilham alan tasarımları denemek isteyen biri olun, web sitesinde ve Canon Creative Park uygulamasında keşfedebileceğiniz yüzlerce seçenek bulunur.

El işi projelerine ilgi duyan ve renkleri çok seven Emma, "Baskı alıp projelerde kullanmak üzere desenli kağıtlar ve öğeler aramak için Creative Park uygulamasını kullanmayı çok seviyorum. Yeni malzemelere para harcamadan sezona uygun dekorlar oluşturabileceğiniz, harika desenlere sahip kağıtlar bulmak çok kolay." diyor.

Emma iki adet tropik tasarım seçti. Bunlardan biri yeşil kanatlı papağan, diğeri ise monstera bitkisi. Siz de şablonunuzu seçmeli, ardından iyi bir yazıcıya yatırım yapmalısınız. Emma, kablosuz Canon PIXMA TS6350a Serisi yazıcıyı kullanıyor. Bu çok yönlü yazıcı, iş belgelerinden aile projelerine kadar birçok alan için idealdir.

"Bu muhteşem arka plan fotoğrafını oluşturmak çok kolay. Tropikal temalı bir desenli kağıdın baskısını alın, ardından kağıdı tropikal yaprak şeklinde kesin. Tropikal yaprakları da düz renkli kart yapraklarla karıştırın. Sonra yaprakları silikon tabancasıyla bir ipe uzunlamasına yapıştırın. Tasarım içinize sindiyse arka planınızı oluşturmak için ipi asabilirsiniz.

Emma, "Canon PIXMA TS6350a Serisi yazıcım, el işi projeleri için kaliteli baskılar almamı çok kolaylaştırıyor." diye ekliyor. "Canon Mat Fotoğraf Kağıdı da çok yönlü ve el işi için son derece pratik."

3. Etkiyi artırmak için eserlerinizi süsleyin.

Masaya eğilmiş, jüt iplikleri uzunlamasına bir ağaç dalına bağlayan sarı elbiseli bir kadın.

Jasmin, "El işi yapmak ruhumuza iyi gelir, hepimiz yaratıcı çalışmalara daha fazla vakit ayırabiliriz." diyor. "Güzel görünen ve sergilenebilen bir şey üretmek insanı tatmin ediyor. Evinize karakter ve özgünlük katmanın yanı sıra bir sohbet konusu da yaratıyor." © Jasmin Robertson

Canon SELPHY Square QX10 yazıcının yanındaki ağaç dalına bağlanmış jüt iplere, basılı bitki fotoğraflarını mandallarla asan bir kadın.

"Dekorasyon yaparken renkleri kullanmayı seviyorum ve son derece eklektik bir evim var." diyor Jasmin. "Yeşil, kesinlikle en sevdiğim renk. Evimdeki çoğu odada yeşilin farklı tonlarını kullandım." © Jasmin Robertson

Jasmin, akıllı telefonundan doğrudan canlı kare baskılar almak için taşınabilir Canon SELPHY Square QX10 yazıcıyı kullandı. "Parkta çektiğim fotoğrafları, kızımın doğayı keşfettiği anları ve büyükannemin bahçesindeki güzel çiçeklerin birkaç fotoğrafını kullandım. Anında kuruduğu için baskıları ufak ahşap mandallar yardımıyla ağaç dalına eşit şekilde bağlanmış dört jüt ipe uzunlamasına takabildim." diye açıklıyor.

Sıradaki adımlar, doğadan ilham alan el yapımı süslemeye parlaklık ve organik bir doku kazandırdı. "Ağaç dalına LED süs ışığı doladım ve pil paketini dalın bir ucuna sabitledim. Ardından bu bölümü jüt ipliğe bağladığım büyük bir okaliptusla kapattım." diyor Jasmin. "Ağaç dalını kızımın odasındaki şöminenin üzerinden sarkıtmak için kanca ve misina kullandım. Odasına güzel bir hava kattı, kızım da çok beğendi."

4. Tasarımı nerede kullanacağınızı iyi düşünün.

Üzerinde bilgisayar, defter, mum ve içinde nergis çiçekleri olan bir vazonun yer aldığı masanın üzerine yerleştirilmiş, basılı küçük fotoğrafların asılı olduğu bir ağaç dalı.

"Evdeki ofisimde de masanın arkasındaki duvara bir süs astım" diyor Jasmin. "Oda kuzeye baktığı için kışın çok karanlık oluyor. Fakat bahar fotoğrafları düz duvara canlılık kazandırdı ve alana renk kattı. Parlak renklere baktığımda iyimser oluyorum. Daha uzun, güneşli günleri heyecanla bekliyorum." © Jasmin Robertson

Basılı küçük fotoğrafların mandallarla asıldığı, beyaz duvardaki birkaç jüt ipliğin yakından çekimi.

Jasmin, basılı fotoğrafların son derece nostaljik bir yanı olduğunu söylüyor. "Çok ilgimi çekiyorlar." © Jasmin Robertson

Jasmin, "Bulunduğumuz alanın ruh halimiz ve genel iyilik halimiz üzerindeki etkisi büyüktür. Bizi destekleyen ve iyileştiren iç mekanlar tasarlamanın önemli olduğunu düşünüyorum." diyor. "İç mekan tasarımının duygularımızı harekete geçirebilmesi çok güzel. Bu bazılarına önemsiz gelebilir. Fakat iç mekanlarda ne kadar vakit geçirdiğimize bakıldığında tasarımın etkisi hafife alınmamalı."

Odanızda ilginç bir parça haline geleceğinden tasarımınızı nerede kullanacağınızı düşünürken bunu dikkate alın. Jasmin, bunun gibi bir süslemeyi istediğiniz yere asarak odak noktası haline getirebileceğinizi veya alana ilginçlik katabileceğinizi söylüyor. Özellikle bir mobilyanın üzerine ortalanarak asıldığında güzel durur fakat düz bir duvarı dekore etmek için de kullanılabilir. Kancalarla tavandan sarkıtılabilir veya fotoğraf asma sistemleriyle asılabilir. Tavandan sarkıtılıyorsa kancaları duvardan yaklaşık 5 cm uzağa sabitleyin."

Jasmin, doğal temayı daha cesur dekoratif tercihlerle de uygulayabileceğinizi söylüyor. Yaprak desenli banyo fayansları, botanik baskılar ve yatak odasında kullanılan duvar resimlerinin daha çok dikkat çekebileceğini ekliyor.

5. Eviniz huzurluysa siz de huzurlu olursunuz.

Bilgisayar monitörü, klavye, içinde nergis çiçekleri olan bir vazo ve Canon SELPHY Square QX10 yazıcının bulunduğu masanın yakından çekimi.

Doğadan ilham alan eserler, motivasyonunuzu artırmaya yardımcı olabilir. Bu etkiyi artırmak için tasarımınızın yakınında hem gerçek hem sahte bitki ve çiçeklerin yanı sıra yumuşak ışık kullanabilirsiniz. Jasmin, "Bir alanı güzelleştirmek kadar iyi hissettiren bir şey yok." diyor. © Jasmin Robertson

Beyaz duvara asılı, pastel tonlu bir soyut eser. Aşağıda bitki saksısı ve gri yastık.

Emma'nın çalışmaları arasında bu pastel tonlu soyut eser yer alıyor. Bu eseri geniş bir beyaz kart, Canon Mat Fotoğraf Kağıdı, yapıştırıcı ve makas kullanarak yapmış. © Emma Jewell

Huzurlu bir yaşam alanı istiyorsanız yumuşak ışık kullanın ve doğadan ilham alın. Jasmin, evde huzurlu bir atmosfer yaratmak için alanınızı soluk toprak renkleri, doğal malzemeler ve çok sayıda bitkiyle dekore etmenizi öneriyor. "Evde dekor olarak bitki kullanmayı seviyorum. Hem güzel görünüyor hem de doğayla bağ kurarak kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor. Üstelik içerideki havayı da temizliyor."

Jasmin, "Araştırmalar, doğa fotoğraflarına bakan insanların daha sakin hissettiğini gösteriyor." diye devam ediyor. "Sahte bitkiler de iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bitki bakmakta iyi değilseniz bu yönteme başvurabilirsiniz."

"Farklı ışık kaynaklarını kullanın. Masa ve yer lambalarının yanı sıra duvar ve sarkıt aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Ayarlanabilir olmalarına da dikkat edin." diye ekliyor. "Evinizi yeniliyorsanız pencereleri büyütebilir ve çatı penceresi yaptırabilirsiniz. Bu, doğal ışığı ve havalandırmayı olabildiğince artırmanızı sağlar. Kokulu mum yakın ve rahatlatıcı müzikler dinleyin. "Tüm duyularınıza dikkat verin, yalnızca görme duyunuza değil."


Yazan: Lorna Dockerill

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler