YARATICI BASKI

Canon Creative Park ile kağıt el işi sanatı dünyasını keşfedin

Yetenekli bir sanatçının, Canon PIXMA yazıcıyı kullanarak Canon Creative Park yalıçapkını şablonunu ileri düzeye nasıl taşıdığını görün.
Parlak bir kağıt el işi yalıçapkını, arka planda görünen bitki ve tabloların karşısında bir kişinin elinde duruyor.

Canon Creative Park'ta, mimari yapılardan mevsimsel süslemelere kadar binlerce kağıt el işi fikri ve şablon arasından seçim yapabilirsiniz. Şablonunuzu seçip talimatları izlemeniz yeterli. Peki ya işi bir sonraki seviyeye taşımak istiyorsanız? İşte bu noktada Paper & Wood sanatçısı ve çizer Zack McLaughlin, size yaratıcı bir el uzatıyor.

Zack'in doğal yaşama yönelik süregelen bir sevgisi ve Canon EOS 90D fotoğraf makinesi ile kuşları izlemeye ve fotoğraflamaya dair özel bir ilgisi var. Ünlü mağazalar, müzeler ve hatta Sör David Attenborough için enstalasyonlar oluşturdu. Zack'in ayrıntılara verdiği önem, onu diğer sanatçılardan ayırıyor ve doğaya olan hayranlığı tüm eserlerinde kendini gösteriyor.

Kuş meraklısı Zack'in bu 3D kağıt el işi görevini üstlenmesi ve odağı olarak bir yalıçapkınını seçmesi de haliyle uygun görünüyor.

Başlarken

Tezgahtaki açık bir dizüstü bilgisayarın yanında bulunan Canon PIXMA yazıcı, dizüstü bilgisayarın ekranında gösterilen Canon Creative Park şablonunu basıyor.

Yetişkinler için 3D kağıt el işleri, zorlayıcı ve bir o kadar da ödüllendirici olabilir. Canon Creative Park ise takılıp kalabileceğiniz birçok kağıt el işi fikriyle doludur.

Masanın üzerine eğilmiş bir adam, bisturiyle dikkatlice kesme matındaki kağıtlardan şablonları kesiyor.

Kağıt el işi yapmak, şablonlarınızı bastırmaktan kesmeye ve birleştirmeye kadar yaratıcı bir süreçte kendinizi kaybetmenin harika bir yolu olabilir. Zack, "Odaklanmakta oldukça iyiyim ve saatler sonra cidden aç veya susamış olduğumu fark ediyorum. İnsan dalıp gidiyor," diyor. "Radyo her zaman açık veya fantastik türde bir sesli kitap dinliyorum. Baştan aşağı bir meraklıyım."

Herhangi bir yaratıcı sürecin ilk adımı gözlem ve hazırlık olmalıdır. Zack, bölgedeki bataklıklarda bazı yalıçapkınlarını fark edip fotoğrafladı. "Özellikle sabahın sessiz olan erken saatlerinde dışarı çıkıp doğayı fotoğrafladığım o huzurlu anı yaşamaya bayılıyorum," diyor. "İç mekanda bu hissi uyandırmak istiyorum."

Zack genellikle bir kurguya hazırlanmak için kendi görüntülerinin yanı sıra kitapları ve çevrimiçi çizimleri inceliyor. Akıllı telefon uygulaması ve web sitesi olarak sunulan Canon Creative Park'taki yalıçapkını şablonunu seçtikten sonra ilham almak üzere Canon PIXMA TS5350a Serisi yazıcıyla bu şablonun ve diğer görüntülerin baskısını aldı.

Zack, doğru renklere ve dış hatlara sahip mükemmel bir baskı elde etmek için Ayarlar'da hızlı ve kolay bir yazıcı bakımı işlemi uyguladı ve tüm gerekli püskürtme ucu kontrollerini gerçekleştirdi. Ayrıca modu, Taslak veya Standart Mod yerine En İyi Kalite olarak değiştirdi. Tüm bunları hallettikten sonra yaratıcı olma zamanı gelmişti.

"Doğada var olan çok güzel bir şeyi yeniden yaratmak için kağıt gibi malzemeler kullanmanın zorluğunu seviyorum," diyor Zack. "Kağıtlarla yapabileceğiniz çok şey var, mesela kabartma gibi. Canon Mat Fotoğraf Kağıdı da bu iş için mükemmel bir malzeme. Tüm kağıt hafiften süngerimsi olduğu için baskı uyguladığınızda bir girinti oluşuyor. İnsanların çok düz bir şey olarak gördüğü kağıtları bu fikirden uzaklaştırmak oldukça havalı ve bunun inanılmaz bir potansiyeli var!"

Planlama ve süreç

Bir kağıt el işi yalıçapkını şablonunun bazıları birleştirilmiş ve bazıları henüz tamamlanmayı bekleyen birçok farklı bileşeni, masadaki bir makasın yanında duruyor.

Zack, illüstrasyon eğitimi aldı ve yıllarca çocuk kitapları resmettikten sonra fark etmeden 3D tasarımlara kapıldı. "Komiktir ki şu anda çok fazla illüstrasyon yapmıyorum, hepsi 3D," diyor. "Gençken bir gün yapacağımı asla hayal etmediğim bir şey bu. Bunun mümkün olabileceğini bile düşünmedim."

Bir çift el, makas yardımıyla kağıt bir tüy kesiyor.

Zack, "Büyük bir tüy yığını yapıyorum ama bu her zaman bir tahmin oyunu gibi," diyor. "Ancak sonuna geldiğimde birkaç ekstraya ihtiyacım olduğunu fark ediyorum. Oldukça hazırlıklı başlıyorum ama bazen biraz kaotik bir hal alabiliyor."

Beklendiği üzere, Canon Creative Park'taki standart yalıçapkını şablonunu yapmak Zack için oldukça basitti ancak eklediği birkaç kişisel dokunuş, motivasyonunu destekleyerek kağıt kuşlarına hayat verdi.

"Her zaman modellerimi gerçekçi hale getirmeye çabalıyorum," diye açıklıyor. "İşin büyüsü ayrıntılarda gizli. Yalnızca çok yakından baktığınızda nasıl yapıldıklarını anlamaya başlayabilirsiniz."

Zack, tüm düz öğelerin baskısını alıp bir bisturi ile kestikten sonra parçaları birleştirmeden önce kağıt tüyleri ekledi. 160 g/m2 dokulu renkli kağıt kullanan Zack, basit bir yaprak şekli kesti ve bunu, parmağı ile başparmağı arasında tuttu. Sonra makası diğer parmaklarıyla tutup kağıdın kenarlarını kırptı ve her bir parçayı kesti. Tüm projelerinde bunu müthiş bir el becerisiyle yapıyor. "Kendimi asla kesmedim," diyor. "Güvenlik için arkada tuttuğum parmağım sayesinde keskin kısmın nerede olduğunu her zaman hissedebiliyorum."

Zack, bu yalıçapkını için yaklaşık 400 kağıt tüy kullandığını tahmin ediyor ve her zaman kuyruktan başlayarak katmanların eklenmesini tavsiye ediyor. Zack, tüm ekstra tüyleri eklediğinde gaga ve ayakların yaklaşık %10 daha büyük olması gerektiğini biliyordu. Aksi halde, yalıçapkını orantısız görünecekti.

Ayrıntılara dikkat

Bir kişi, bir elinde kağıt el işi yalıçapkınını tutarken diğer eliyle ince bir fırça kullanarak yalıçapkınının kafasını boyuyor.

Zack, "Akrilik boyalar kullanıyorum ve onları sulandırıyorum. Ardından, daha güçlü renkler katmak için daha yoğun boya damlaları kullanıyorum," diyor. "Kuşların dokusuna iyi bir şekilde katkıda bulunan parlak boyalar kullanmayı seviyorum."

Kuş tüyleri eklendikten, yapıştırıldıktan ve kurutulduktan sonra Zack, ayrıntıları eklemek için akrilik boyalar kullandı. "Neyse ki Creative Park şablonları gerçekten ayrıntılı, bu sayede renklendirmemde bana yardımcı oldular," diyor.

Parlak ve realist bir görünüm sağlamak için gagayı boyadıktan sonra vernikledi ve akrilik topları kullanarak ve boyayarak yalıçapkınının gözlerini daha gerçekçi hale getirdi. Ardından, başka bir şablondan ikinci bir göz kapağı oluşturarak gözlerin biraz içe doğru görünmesini sağladı.

Zack için el işi yapma ve yaratma sanatı bir tür meditasyon. "Yapım aşaması planlandığı gibi gitmese bile insan geri kalan her şeyi unutuyor," diyor. "Hayatınızdaki başka hiçbir sorun hakkında düşünemiyorsunuz. Ellerinizi kullandığınız için dikkat dağıtıcı ekranlar da olmuyor. Gerçekten dokunsal bir etkinlik ve sizi alıp diğer her şeyden uzağa götürüyor."

Tamamlanmış ürün

Tamamlanmış bir kağıt el işi yalıçapkını, masadaki saksı bitkisinin yanında duran cam fanustaki bir dala tünüyor.

Dört gün süren bu yalıçapkını projesi, Zack için diğer tüm projeleri gibi severek yaptığı bir iş oldu. "Kafamda sadece son ürün var ve her zaman tam da hayal ettiğim gibi olsun istiyorum," diyor.

Tamamlanmaya yaklaştığında, başı hafifçe aşağı bakacak şekilde eğmek gibi birkaç ince ayar daha yapıldı. Böylece kuş, habersiz bir balığa hamle yapmaya hazırmış gibi görünüyordu. Son olarak Zack, kuşu cam fanusta bir dala tünemiş şekilde sergilemeye karar verdi. "Tabana metal bir tel tutturdum ve teli boyamadan önce doku oluşturmak için model macunu ve kürdanla şekillendirdim," diye açıklıyor.

Pek çok kişi için Zack'in çalışmaları, bu kuşlardan bazılarını yakından inceleyebilmelerinin tek yolu olabilir. "İnsanların doğa hakkında daha bilinçli ve değerbilir olmasına yardımcı olmak istiyorum. Doğayı iç mekana taşırken doğal dünyada bozulmamış şekilde bırakmayı da hedefliyorum. Yaptığım işin daha önce vegan tahnit sanatına benzetildiği oldu," diye bir espri yapıyor.

Zack'in etkileyici kağıt el işi tasarımları size ilham verdiyse Canon Creative Park'ta bulunan şablonlardan birini denemeye ne dersiniz? Kağıt sanatınızı sosyal medyada #MadeWithPIXMA etiketiyle paylaşmayı unutmayın.

Yazan: Natalya Paul

İlgili Ürünler

 • Ev Yazıcıları

  PIXMA TS5350a Serisi

  PIXMA TS5350a Serisinin çok yönlü medya işleme özelliği, havalı yaratıcı uygulamaları ve kusursuz akıllı telefon bağlantıları ile tasarım zevklerinizi sergileyin.
 • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  Matte Photo Paper MP-101

  Mat kaplaması ile Mat Fotoğraf Kağıdı yüksek kaliteli fotoğraflar, grafikler ve metinlerin elde edilmesini sağlar. Ayrıca, tebrik kartları, görsel sunumlar ve kağıtla yapılan el işleri gibi daha yaratıcı kullanımlar için de uygundur.
 • Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

  Matte Photo Paper MP-101D

  Bu çok yönlü medya ile fikirlerinizi gerçeğe dönüştürün. Hobi sahipleri ve el sanatlarıyla ilgilenenler için ideal olan bu kağıt, tebrik kartı tasarımlarınız, albümünüze yapacağınız eklemeler veya Creative Park ile hazırlayacağınız el işi projeleri için mükemmel bir seçimdir.

İlgili makaleler